Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tiyatronun Ustadi Nejat Uygur  (Okunma sayısı 4015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2008, 05:26:19 ös
  • Uzman Uye

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç oğlundan ortancası olan Uygur, eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamladı. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okudu ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel Bölümü'ne girdi ama mezun olamadı. Tiyatroya profesyonel olarak 1949 yılında "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım attı. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtti:

"Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı. Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonra."
Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici oldu:

"Benim gençliğimde herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten."
1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi arttı. Atletizm ve su topu yanısıra iyi bir at binicisidir. 1952 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirdi. 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Süheyl, Süha, Ahmet, Kemal ve Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya geldi. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düştüler" ve tiyatrocu oldular.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Uygur, 10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmi felç geçirdi. Sağlık durumuna ilişkin yapılan basın toplantısında Uygur'un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu ifade edildi.

2007 - Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması "Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü"
2006 - Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü "En İyi Tiyatrocu"
1999 - 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri "Belkıs Dilligil Onur Ödülü"

2007 - Beyaz Melek
2004 - Vizontele Tuuba (Hacı Zübeyir)
1974 - Cafer'in Nargilesi
1971 - Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar
1970 - Cafer Bey

Mart 28, 2008, 05:33:06 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

CIBALI KARAKOLU 1

CIBALI KARAKOLU 2

CIBALI KARAKOLU 3

AMAN OZAL DUYMASIN

HANEDAN 1

MINTI MINTI KOMEDI 1

Mart 28, 2008, 05:37:37 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

HASTANE MI KESTANE MI?

ZAMSALAK 1

Mart 28, 2008, 05:43:56 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Cok ozel bir sevgi besliyorum Nejat Uygur'a . Insallah hayattayken bir kere gormek nasip olur...

Allah sana bol saglikli- sihhatli ve uzun omurler versin ustad. Seninle sevdik tiyatroyu.

Seni seviyoruz...

Muhabbetle

Mart 28, 2008, 09:47:57 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sevgili Pederim universite yillarinda izlemeye gidermis Nejat Uygur'u... Sanirim sevgisi bizde ailecek var.. Yalniz Suheyl'e kiziyordu bir dansozle evlendi diye :D Babasinin ismine halel getirdi diyordu :) Tabi ben onun gibi dusunmuyorum, neticede insanlar secimlerinde ozgurler. Seven gonle kota koymanin bir alemi yok.

Muhabbetle