Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833842 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2007, 07:41:05 ös
Yanıtla #70
  • Ziyaretçi

sanırım önceden tek bir masonun size kefil olması yetiyordu bu sayı ikiyemi cıkarıldı acaba ?
yoksa ben mi yanlış hatirliyorum , şimdiden teşekkürler

Temmuz 30, 2007, 09:04:57 ös
Yanıtla #71
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Hayir. Sayi her zaman 2 idi. Teklifi bir kisinin yapmasi yeterli fakat 2 kefiliniz olmasi gerekiyor.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 14, 2007, 05:05:54 ös
Yanıtla #72
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Size danışacaığım eğer tanıdığımız bir "Mason" yok ise yani bize referans olacak kimse yok ise, o zaman ne yapacağız?
yol gösterebilirmisiniz?

Kasım 15, 2007, 02:40:41 öö
Yanıtla #73
  • Aktif Uye

Eğer gerçekten  mason olmak istersen,yani kafanda bitirirsen,
onlar seni bulur,yani ışığı inanarak ararsan sonunda bulursun..

bana öyle söylenmişti :)

ama önce kendine masonlukla ilgili şeyler sor,nitekim ne işe yaradığını hiç bilmediğin bir derneğe  üye olmayı neden istiyorsun.?
sadece masonların kendilerini gizli/merak uyandırıcı gösterdiklerinden mi mason olmak istiyorsun.??

Mason olmadan masonluğu bilemezsin deniliyor,ancak mason olmak istediğinde neden mason olmak istediğini,masonluğu ne kadar bildiğini sorguluyorlar,ilginç.!
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2007, 02:45:36 öö Gönderen: hiario »
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Kasım 15, 2007, 06:40:30 öö
Yanıtla #74
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

San. bawaa

Ne yazık ki size bir web sitesi üzerinden yardımcı olmamız mümkün değil. Etrafınızda (sizin Mason olduğunu bildiğiniz) bir Mason yoksa ancak ve ancak sizin kişisel gelişiminiz ve ışığı aramadaki ısrarınız kardeşlerimizin size ulaşmasını sağlayacaktır. Sn.MASON' un da belirttiği gibi Masonluk başvuru esasına değil kabul esasına dayalıdır. Bu açıdan size referans olacak birileri muhakkak gerekecektir.

Sn. Hiario' nun vurguladığı kısma gelince, administrator olan Sayın MASON bu soruya cevap verdiğinde daha net oalcaktır ama ben önceden söyleyeyim ki kendisi belirttiği üzere bu siteyi, bizlerin harici dediği sizleri bilglendirmek ve Masonluk hakkında yanlış bilinenleri düzeltmek hedefiyle kurmuştur. Ve fakat burada verilebilecek bilgi herhangi bir hariciye verilebilecek bilgiden ötede değildir.Bir haricinin namzetliği sırasında kendisine Masonluk ile ilgili ne bildiğinden çok "kim olduğuyla" ilgili sorular sorulur. Buradaki "kim olduğu " vurgusu maddi değil manevi birikimi ile ve bizlerin haricilerde aradığımız (müteaddit defalar tekrarlamış olmaktan çekindiğim) bazı özelliklerle ilgilidir ki ilgili konularda bunlar mevcut.

Bu açıdan Mason olmazdan evvel, kendinize kim olduğunuzu neden bizlerin içine girmek istediğinizi, aradıklarınızı bizlerin içinde bulup bulamayacağınızı sorun. Bu soruların da doğru cevap alabilmesi için muhakkak sizin tanıdığınız ve sizi tanıyan bir Mason olması gerekir ki hem bu soruların cevaplarını ararken bir nirengi noktanız bulunsun hem de sorularınıza ilk ağızdan cevap alabilesiniz.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Kasım 29, 2007, 12:03:50 öö
Yanıtla #75
  • Ziyaretçi

2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, insanlik, Kardes Sevgisi, Erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb... ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakiri Mason yaparsak, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine bir fayda saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Ben takrar hatırlatırım ben MÜSLÜMANIM...bizim dinimizde ayrıcalık asla yoktur fakirlerin mason olamamasının tek sebebini insanları daha kolay bir şekilde sömürebilmeniz için bunun olduğunu düşünüyorum zengin insanlar sayesinde parayla cahil,yoksul,yardıma muhtaç insanların beyinleri daha kolay yıkamak onları daha kolay kandırmak çok daha kolay olur benim fikrim budur kusurum varsa şimdiden özr dilerim saygılarımlaa...!

Selam canım kardeşim bende müslümanım dinde ayrım yok onu biliyorum sadece kısa olarak yanıtlıyım kuralda söylemek istedikleri aç -açı doyduramaz mantığı bu kadar basit.

Ocak 08, 2008, 01:40:22 öö
Yanıtla #76
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Mason olmak ıcın once orda burda koftırık dernekler acmayın...Bu 1. ve en onemlı kuraldır.sonra kendınızı mason sanar ve aslında bısey olmassınız.Sıze degıl aklını celdıgınız kısılere acırım.
Yapmanız gereken sadece kapıyı calmaktır..Bos ıslere luzum yok..Tabıkı sozum kıme geldıyse o nasılsa bu yazıyı bulacaktır.Cunku ısıgı kaybetmeyı bılenler sadece haklarında yazılanlardan pay cıkarmaya calısanlardır...
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2008, 01:42:42 öö Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 09, 2008, 10:01:31 ös
Yanıtla #77
  • Ziyaretçi

Bazı masonik kaynaklarda üçgn şeklinde üç tane nokta oluyor. Bu tam olarak ne anlama geliyor , neyin kısaltılmışı oluyor. birçok kelimenin yanında bununla karşılaşmıştım geçmiş bir tarihte okuduklarımda

Şubat 01, 2008, 06:11:12 ös
Yanıtla #78
  • Ziyaretçi

Merhaba öncelikle üyelik için teşekkür ederim, henüz üye oldum ve sahip olduğum bilgilerin üzerine daha birçoklarını sizin yardımlarınızla koyacağımdan şimdiden eminim.
  İlk sorum şu olacak sizlere: bilgilerimde de yazdığım üzere şu an üniversite öğrencisiyim, bu durum masonluğa üyelikte bir engel teşkil eder mi?
  İkinci sorum ise şu: Bu başlık altında yazılanları ( masnluğa üyelik ile ilgili) okudum fakat diyelim masonluğa üyelik için kişi her yönden uygun olduğunu düşünüyor fakat çevresinde hiç mason tanıdığı yok. Böyle bir durumda nasıl üye olabilir? Kendi kendine locanın kapısına gidip  ''Merhaba ben üye olmak istiyorum'' dediğinde o kişi için de bir araştırma başlatılır mı yoksa görmezden mi gelinir?     Cevap için şimdiden teşekkürler...

Şubat 01, 2008, 06:43:08 ös
Yanıtla #79
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin ardahan,

Foruma uyelik basvurunuzda belirttiginiz bilgiler gizli kalacaktir.

Ilk sorunuza cevabim kisaca hayir. Masonik yasalarda "Kisinin universiteyi bitirmis olmasi zorunludur." gibi  bir ibare bulunmuyor. Ancak genellikle yeni uye secimlerinde kisinin isi, hayati ve duzenini yerine oturtmus biri olmasi beklenir. Ogrenci olan bir kisiyi tercih etmeyebilirler.

Ikinci sorunuz ile ilgili olarak oncelikle forumda arama yapmanizi ve cevaplarin yetersiz gelmesi durumunda sorularinizi yeni basliklar halinde sormanizi rica edecegim. Konu ile ilgili bircok bilgi verilmisti.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=640.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3397.0

Mason tanidigi olmayan kisi kendisi giderek Locaya basvurabilir. Fakat bu sekilde basvurusu kabul edilen kisi sayisi oldukca azdir. Cunku basvurunuzun kabulu icin en az 2 Kardesin size kefil olmasi gerekmektedir. Basvurunun kabulu durumunda ise 6 ay ile 3 sene arasinda sren arastirma safhasina gecilir. Benim bulundugum Locaya bir ogrenci gelerek kapiyi calip ''Merhaba ben üye olmak istiyorum" derse, kisinin talebini geri ceviririm. Mason Locasi her cani isteyenin sokaktan gecerken basvurabilecegi yada uye olarak alinabilecegi bir yer degildir. Uye olmak isteyen kisiler uyeler tarafindan secilir.

Fakat bu konuda karamsar dusunmenizide istemem. Universiteler Masonlarin oldukca yogun bulundugu yerlerdir. Yasam tarziniz, itibariniz, olgunlugunuz ve kisiliginiz ile dikkat cekmeniz durumunda zaten teklif gelecektir. Eger teklif gelmemisse kendiniz basvurdugunuzdada onay verilecegini sanmiyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.