Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: fakirlik zenginlik de göreceli değilmi ?  (Okunma sayısı 8219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 19, 2007, 11:19:54 öö
  • Ziyaretçi

- Kimi insan vardır karnı doydumu şükreder oturur. Manevi dünyasında mutluluğu arar. Kimi var dır ki onca zenginliğine rağmen korkularından kurtulamamıştır. 

- Görecelilik kavramınızla çelişmiyormu bu durum ?

Ocak 19, 2007, 11:57:10 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Eger bu bahsettikleriniz "Mason olmak isteyen" bir kisiye yonelikse;
Mason olacak kisi oncelikle kalbinde Mason olmus birisi olmalidir. Sonra diger ozelliklere bakilir. Fakirlerin Mason olamamasinin nedeni (diger konulardada belirttigim gibi)
Fakirlerin; Erdemlik, Kardes sevgisi, Insan sevgisi, yardimlasma,  Yarini daha guzel bir gun yapmak, kendini gelistirmek, dunyayi daha iyi yasanilir bi hale sokmak gibi hedeflerden daha onemli sorunlari ve ugrasmak zorunda olduklari durumlari vardir. Bu nedenle, Mason olurlarsa, ne Kardesligimize nede kendisine yeterince beklenenleri veremez. Pasif olur. Gereken derecede beklenenler alinamaz. Masonluk herkese gore degildir. Belli bir egitime, kulture, ahlaka ve yasam duzeyine gereksinim duyar, bu anlayis.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 18, 2015, 02:13:19 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Masonlukta fakirlik konusu şüphesiz bu forumda en çok konuşulan konulardan biridir. Ama hala zaman zaman bu konu ile ilgili başlıklar açılıyor ve üzerine de zaman zaman konuşuluyor.

Peki o kadar başlık var da,  ben neden bu başlığa geldim. Soyleyeceklerimi diger başlıklar altında ifade edemez miydim ?

Bunun iki sebebi var. Birincisi bu başlığın yolumun üstünde olması.

Çünkü şu sıralar "Masonlukla ilgili sorular ve cevaplar" kısmını geriden gelerek bugüne doğru okumaya çalışıyorum.

İkincisi de burada göreceliğin vurgulanmış olması. Bu görecelik hususu ise Masonlukta fakirlik-zenginlik konusunun daha çook kez konuşulmasına sebep olacak gibi duruyor olmasından.

Aslında benim bu konuda sindiremediğim çok fazla şey yok. Yani kendi içimde bu konuyu birçok boyutu ile anlamlandırğımı düşünüyorum..Çünkü benim nazarimda bu konu çok da komplike sayılmaz.

Hatta bazen kendi kendime "anlamayacak ne var" bile diyorum.

Çünkü bana göre Masonlukta fakirlik konusu Schopenhauer'un tek bir cümlesi ile ifade edilebilir türdendir.

"Primum vivere, deinde philosophari"

Yani "önce yaşa sonra felsefe yap" 

Ancak bunu söyleyip hemen geçmek de cok saglıklı olmayabilir. Çünkü Masonlukta bu konu açıklanırken tam olarak da bu söylenmiyor. Sebep olarak gösterilen şey biraz daha bundan farklı bir şey sanki.

Eğer kişi maddi sıkıntılar içinde boğuşursa, enerjisini Masonluk için ayıramaz ve kendi derdine düşer durur. Bu da bir Masonun üretmesini ve düşünmesini sekteye uğratabilir.

Evet. Tam olarak böyle olmasa da, üç aşağı beş yukarı böyle  söyleniyor.

Böyle söylendiği için de benim gibi haricilerin zihninde yeni yeni sorular türüyor .

Mesela şöyle:

" Fakir olan fakirlikle boğuşur da verimli olamazsa; çok zengin kişi de zengiliğiyle boğuşmaz mı ? O da hesap kitap işlerine dalıp iş gezilerinden kafasını kaldıramazsa , o da bir fakir gibi Masonluğu aksatmaz mı ?"

Bu pencereden bakarsak çok zengin ve yoğun birinin de Masonluğa alınmaması gerekir herhalde.

Yine bu mantıkla baktığımızda Masonluk için bu noktada en ideal aday, orta halli olan ve kendine zaman ayırabilmış olandır dememiz gerekir.

Çünkü öyle fakir insanlar vardır ki, geçimini sağlar ve cok güzel de düşünebilir ve gayet de aktif olabilir.

Ama öyle zengin de vardır ki , kafasını bile kaşıyacak zamanı olmaz. Masonluktan ne bir şey alabilir,ne de Masonluğa bir şey verebilir.

Öyle değil mi ?

...

« Son Düzenleme: Eylül 18, 2015, 02:31:44 ös Gönderen: İNSAN »

Eylül 18, 2015, 04:15:35 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bir hariciye kimse mason olurken ne kadar kazanıyorsun, borcun falan var mı, geçinebiliyor musun? diye sormuyor.

Bunlar önemsiz şeyler. Mason adayında çok daha önemli nitelikler aranıyor.

Zaten önerecek mason  çoğu zaman adayı yakından tanır. Dolayısıyla adayın maddi durumu ve nitelikleri hakkında az çok bilgi sahibidir.

Bu maddiyat olayında bir ölçüm yoktur ki alt sınır koyasın. Mason olamayanların önündeki en önemli engel maddi yetersizlik değil, niteliklerin uygun olmamasıdır
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Eylül 18, 2015, 06:08:49 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın waldow 'a verdiği cevap için çok teşekkür ederim ama , yeterince doyum alamadım.  Eğer söylediklerini biraz daha açarsa belki daha iyi anlayabilirim.

Eylül 22, 2015, 01:20:26 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Konun açılımı şu mu ?
Madem erdemli ve zengin insanlar biaraya geldi, kardeşlik cemiyeti kurdu, örneğin: " soma " ile ilgili ne yaptılar ? Böyle bir şey mi sorgulanmak isteniyor?
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2015, 01:22:30 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Eylül 22, 2015, 11:25:04 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın Hacamat yanılıyor veya gözünden kaçırıyor olabilir.

Zira konunun açılımının veya sorulma amacının o olduğuna dair bir iz bulmak çok zor. Sorunun sorguladığı şey,  zenginlik ve fakirlik hallerinin göreceli olduğuna ilişkindir.

Yapılan yorumlarda ise, bu görece olan şeyler üzerinde duruldu.