Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 1970'den önce burdaki locaya bağlılar mason muydu?  (Okunma sayısı 5157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2009, 01:20:34 öö
  • Ziyaretçi

Bildiğim kadarıyla HvKEMBL 1902 yılında kuruldu ve 1970 yılında kabul edildi yani üyelerinin mason oldukları tastiklendi dolayısı ile 1970'den öncekiler Özgür Masonlar gibi Mason olarak tanınmamaktaydılar. Bu noktada bir ikileme düştüm çünkü örneğin Hasan Ali Yücel mason olarak zikrediliyor ancak kendisi 1961'de öldü ve o zamanlar Türkiye'de kabul edilmiş loca yoktu. Acaba başka bir locaya mı üyeydi-locananın adını kesinlikle merak etmiyorum-. 1970 öncesinde yaşayıp da mason olarak nitelenen her Türk kabul edilmiş başka localara mı üye olmalıydılar? Yoksa sonradan kabul edilen ülkemizin tek locası doğru yoldaydı ve bir süre sonra tasdiklendi bu tasdik 1970 öncesi bünyesinde barındırdıklarını da mason olarak kabul ettikleri anlamını mı taşıyordu? Bunları merak ettim açıkçası...

Saygılarımla...

Temmuz 02, 2009, 01:59:42 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin quadriga,

Oldukca mantikli bir soru sordunuz. Musadenizle cevaplamak isterim.

Oncelikle Turkiye Buyuk Locasi zamaninda uyelerin buyuk bir kisminin yurtdislarindaki bircok Localaya daha uye olduklarini bilmek gerekir. Bu onlarin daha fazla Buyuk Loca tarafindan taninmasini ve Dunya uzerinde daha cok Loca ziyaret edebilmelerini sagliyordu.

Bir Buyuk Locayi tanimak her Buyuk Locanin kendi verdigi bir karardir. Bir Buyuk Loca bir anda butun Localar tarafindan taninmayacagi gibi, bircok Loca tarafindan taninsa dahi onu tanimayan Localar gene mevcut olacaktir. Bu durumda genellikle Buyuk Localar UGLE`yi baz almaktadirlar. Bu bir gelenektir, kural degil. Buyuk Locaniz (Clandestine) Gayri Muntazam ilan edilmedikce, uyeleriniz ile Masonik konularda konusulabilir, ortak calismalara girilebilir.

HKEMBL, TBL`nin devamidir. TBL kendi icindeki farkliliklari cikardiktan ve daha geleneksel bir yapiya girdikten sonra ismini degistirmis, HKEMBL haline gelmistir. TBL`inda Tekris olmus olan Kardeslerimiz birer Muntazam Masonlardir. Cunku TBL`si hicbir zaman Gayri Muntazam ilan edilmedi. Ulkedeki tek Masonik merci onlardi. Suandada bircok Buyuk Loca tarafindan taninmis, kabul edilmis ve desteklenmis bir durumda ayni calismalarina devam etmektedir.

Konu hakkinda fazla detay veremedim. Ancak umarim merakinizi bir miktar giderebilmisimdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 02, 2009, 02:06:14 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Kesinlikle tam olarak duymak istediklerim bunlardı Sayın Mason. Çok teşekkür ederim. Ancak ben İngiltere'deki büyük locanın bu konuda tek karar alıcı olduğunu biliyordum sanırım bu doğru değilmiş. Bu konuda da sayenizde aydınlanmış oldum.

Saygılarımla...

Temmuz 02, 2009, 03:13:41 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Genellikle UGLE`nin verdigi kararlara saygi duyularak onun izinden gidilmesinin nedeni gelenektir. Kural yada zorunluluk degil.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 02, 2009, 03:23:38 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim...

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2009, 03:28:20 öö Gönderen: quadriga »