Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kutsal Kitaplar’a neden bu kadar saygı gösterilir?  (Okunma sayısı 25298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 05, 2012, 12:04:59 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Karahan,gayet dikkatli okudum ama siz dikkatsiz bir cevap verdiniz.
Sizin hangi dinden olduğunuzu da sorgulamadım ve neye inandığınız beni alakadar etmez.
Okumaya gelince,Yıllarca Mukaddes Kitabın,yeni ve eski ahitin tetkikçiliğini yaptım ve kuranı araştırdım;halada dinlerle ilgilenirim.
Bu beni bağlar,sizin de hangikitaba iman ettiğiniz gibi..

Benim sorumun sizin dişinizle değil,akılcılıkla alakalı.Lütfen üslubunuza dikkat edin. Öyle sorular  çıkarırım ki karşınıza,bunlara cevap verme birikimini yardımla zor bulursunuz..
Sevgi ile kalın

Ocak 05, 2012, 12:11:14 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Eureka, beni anladığınız ve aydınlatıcı bir cevap verme nezaketini gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
Böyle ciddi bir kuruluşda törensel uygulamalarda muhakkak laf olsun diye birşeylerin yapılacağını sanmadığım için bu soruyu yönlendirmiştim;ve beni tatmin etti,tekrar teşekkürler.

Sevgiyle kalın.
Sevgi ile kalın

Ocak 05, 2012, 12:32:08 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Gerek din adamları gerekse ateistler dürüst bir çizgide yürümüyorlar. Siyasi bataklıklara saplanmış kişilerden özgürce hareket kaabiliyeti sergilemelerini beklemek de acımasız bir yaklaşım olur. Bu nedenle onlara da çaresizliklerinden ötürü  saygı göstermek lazım. Yani kendisi gerçekleri dile getirmeyi arzu etse de kelle gideceği ve ailesi zarar göreceği için yalan dolan söylemek zorunda kalınabiliyor.

Vahye dayalı kutsal metinlerde karmaşanın nedeni bazı ayetlerin sadece o zamana inmiş olmasıdır. Yani Allah'ın ayetleri ve emirleri sonsuz bir zaman dilimi için inmez.  Örneğin Hz.Muhammed zina ile ilgili ayet inmeden önce Tevrattaki ayetleri uygulamıştır yani recm diye anılan taşlanarak idam uygulatmıştır. Fakat sonraları zina edenlere 100 sopa ayeti inince zina edenlerin idamından vazgeçilmiştir, aynı şekilde ilk secde edilen yer de mekke değil kudus'dür. Allahın ayetlerini değişmez bir kalıp olarak algılama hatası yüzünden örneğin Yahudiler hala kendilerinden sonraki dinleri kabullenemiyorlar. Yine müslümanlar Hz.Muhammed recm uygulamıştır diye zina yapanları idam etmek örnegin iranda uygulanagelmiştir.

Demek istediğim insanlar aslında örflerine iman etmiş gibiler. Allahın verdiği aklı kullanmak işlerine gelmiyor.

Masonların gönye ve pergel simgesini kutsal kitaplarla ilişkilendirmeleri, gönye ve pergel de bende bilimsel düşünce metodu şeklinde bir izlenim bıraktığı için  aklıma bunları getirdi paylaşmak istedim.

Saygılarımla.

Ocak 05, 2012, 01:59:01 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerine ben bugüne dek bir şey yazmamıştım.

Sanırım şimdi zamanı geldi.

Bu başlık a0ltında önceden yazılmış olanlar üzerinde durmayacağım. Sadece şu son yazılmış olanları esas almak istiyorum.

Sayın Eureka’nın yaptığı açıklamalar kendi içinde tutarlı. Ona bir diyecek yok.

Ancak locada bulunan kutsal kitabın belli bir sayfasının açılması demek, o derece ritüelinin o sayfada yazılanlarla bir bağlantısının kurulduğunu belirtmek demektir. Yanılıyorsam, düzeltilsin.

Ancak ben bu konunun başlığına bakınca, böyle bir ayrıntıya girmenin abes olduğunu düşünüyorum.

Böyle bir ayrıntıya girilemezi bu forumda? 17. madde nedeniyle biraz zor olmakla birlikte kısıtlı bir ölçüde girilebilir belki ama bir başka başlık altında.

Bu başlığın konusu kutsal kitaplara saygı… Bunun nedeni…

Bence önce başlıkta ne denilmek istendiği üzerinde durulmalı.

Kutsal kitaba saygı diye bir şey olmaz. Kitaba saygı diye bir şey olmaz. Bir nesneye saygı gösterilmez. Bu, saygı teriminin kavramsal anlamına uymaz. Oturduğunuz yere saygı göstermezsiniz; orada yaşayanlara saygı gösterirsiniz. Kitaba saygı göstermezsiniz; yazarına saygı gösterirsiniz. Kutsal kitaba saygı göstermezsiniz; onun temsil ettiği inanç sistemine ve o inancı benimseyenlere saygı gösterirsiniz.

Dolayısıyla Masonlukta kutsal kitaba saygı denildiğinde bunun anlamı farklı din ve inançlara ayırımsız saygı, o din ve inançları benimseyenlere saygı ve tolerans anlamındadır. Bunun gerekçesi, Masonluğun  evrensel amacıyla bağdaşıktır; tüm insanlar ve tüm toplumlar arasında koşulsuz barış ve mutluluk sağlanmasına yöneliktir.

Bu arada insana kendi özeleştirisini yapma olanağını da sağlar, ki bu da Masonlukta çok önemlidir.

Kimileri bir mason mabedinde loca toplantısı sırasında açık olarak bulundurulan herhangi bir kutsal kitabın bir simge olduğunu söyler. Bence hayır, o kitap bir simge değildir. Simge olsaydı, özellikle o kitabın seçilmesinin bir anlamı olmazdı. Locada farklı dinde bir kişinin bulunmas5ı durumunda, onun dininin kutsal kitabının da oraya yerleştirilmesi gereği gibi bir uygulama olmazdı.

Ancak bunu aşmayı başarmış mason kuruluşları da vardır. Onlar localarının toplantısında o kürsü üzerine kutsal din kitabı koymamaktadır. Böylece kitap biçimindeki bir nesnenin bir simgesel nitelik kazanabilmesine olanak sağlanmaktadır. Ancak Masonlukta bir dinsel inancı ille de zorunlu görenler bunu benimseyememektedir; o ayrı…

Ancak Sayın Eureka’nın belirtmiş olduğu noktaların bir ayrıntısına da özellikle dikkat etmek gerek: Orada, o kürsüde sadece kutsal kitaplar ya da kitap biçimindeki bir simge yoktur. Bir de gönye ile pergel vardır. Hatta bazı uygulamalarda bir de kılıç vardır. Hadi kılıcı şimdilik bir yana bırakalım ama Sayın Eureka’nın dediği üzere, gönye ile pergel o kitabın üzerine konmaktadır. (Bunu bir yöntemi vardır ama 17. madde nedeniyle onun üzerinde de durmayalım.)

Şimdi soruyorum. Gönye ile pergelin o kitabın üzerine konması ne anlama gelir?

İsterseniz şöyle sorayım: Niçin kitap gönye ile pergelin üzerinde değil de gönye ile pergel kitabın üzerindedir?

Bu başlığa katkıda bulunanların değindiği o Müslümanlığı, Hıristiyanlığı, Yahudiliği ve diğer kitaplı dinleri geçin bir kalem. Buradaki uygulamanın o dinlerin hiçbiriyle ilgisi yok. Bu salt Masonluğa özgü bir uygulama ve çok çok önemli bir uygulama. Öylesine önemli ki, Masonluğun dinler ve inançlar ile olan asıl bağlantısını çözümleyebilmek için buradaki bu simgesel uygulamayı anlayabilmek gerek.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 05, 2012, 03:10:36 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın Adam simge davranış ve cümlelere zıt anlamlar katabilmek zor değildir. Yani pergelin kutsal kitap üzerinde olmasını kutsallığı aşağılamak amacıyla yapılmış şeytani bir ayin olarak algılayanlar da olabilir.  Pergeli akıl süzgeci olarak algılayıp kutsal kitapları özümsemede aklın nimetlerinden faydalanmayı da ifade edebilir.

Aklıma ortaokulda Türkçe dersimize giren hocamızın istiklal marşını işlerken "Hakkıdır  Hakk'a tapan milletimin istiklal" cümlesindeki Hakk kelimsenin anlamının Tanrı olmadığını kişisel hak olduğunu iddia etmesi aklıma geliyor örnegin. Yani bağnaz bir bakış açısı varsa bariz şeyleri bile görmekte insan zorlanabilir.

Saygılarımla.

Ocak 05, 2012, 03:35:03 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM' ın sorusu üzerine biraz düşündüm:

Şimdi gönye ve pergelin, hem ayrı ayrı hem de bir arada olarak Masonluk da kullanıldığını, hele hele gönye, pergel ve bu nların ortasındaki bir G harfinden oluşan kombinasyonun belki de Masonluğun en belirgin ve en bilinen sembolü olduğunu biliyoruz.

Peki localar da bu çok önemli simgesel değeri olan objelerin kutsal kitapların üzerine konulmasının amacı ne olabilir?... Bunun için de masonluğun sembollerinden daha değerli bir şeyine bakmak gerekir: Felsefesine, ülküsüne, amaçlarına.

Masonluk tüm insanlığı kucaklamak ister, tüm insanlığın kendi evrimini özgürce ve büyük bir çoşkuyla yaşamasını ister, tüm insanlığın kardeşçe ve mutlu yaşamasını ister...

Bütün bunları üst üste koyunca loca çalışmaların da kutsal kitapların üzerine gönye ve pergelin konuluşu bize şunu anlatıyor olabilir:

Hangi din, hangi görüş, hangi ten rengine sahip olursanız olun , Masonluk sizi bütün sıcaklığı ve sevgisiyle kucaklamaya hazırdır... Kendi yorumum olarak da şunu ekleyeyim: Kutsal kitaplar üzerinde duran gönya pergel, tıpkı sizi bütün huzuru ve sıcaklığıyla kucaklamaya hazır bir kardeşin kolları gibidir. Hesapsız, sorgusuz... Sadece insan olduğunuz için.

İki seneye yakındır üyesi olarak bu forumdan öğrendiğim Masonluk tanımı bana bunları düşündürdü.
enelsır

Ocak 05, 2012, 06:30:31 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn Karahan,gayet dikkatli okudum ama siz dikkatsiz bir cevap verdiniz.
Sizin hangi dinden olduğunuzu da sorgulamadım ve neye inandığınız beni alakadar etmez.
Okumaya gelince,Yıllarca Mukaddes Kitabın,yeni ve eski ahitin tetkikçiliğini yaptım ve kuranı araştırdım;halada dinlerle ilgilenirim.
Bu beni bağlar,sizin de hangikitaba iman ettiğiniz gibi..

Benim sorumun sizin dişinizle değil,akılcılıkla alakalı.Lütfen üslubunuza dikkat edin. Öyle sorular  çıkarırım ki karşınıza,bunlara cevap verme birikimini yardımla zor bulursunuz..

Foruma hoşgeldiniz.Bukadar bodoslamadan  saldırılacakta bir şey yazmadım en azından birini hedef almadım.Ama tatmin olmak istiyorsanız şu son paragraftaki yazmış olduğunuz oldukça iddialı sözlerinizi doldurun derim.Niyetiniz beni bilginizle dövmekmi anlarız o zaman.Ama doğru söylüyorsaunuz ortada bir uslup sorunu var ve bu problem sizi bu forumda bayağı başınız ağrıtır.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 05, 2012, 08:39:00 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Eureka, 
İlk Masonun ve kurucusunun Hz Musa olduğunu biryerlerde okumuştum.
Derece rituellerinde o açılan belli sayfalar   genelde eski ahitmi yoksa yeni ahit bölümlerinimi içeriyor?
Bu soru ilk kurulan eski locaları daha çok ilgilendirebilir belki.. Ama bu konuda bir bilginiz olabileceğini düşündüm.Söz konusu bu kitap Kuran olarak ele alınırsa bir bütün olarakmı yoksa sadece bazi bölümlerimi içeriyor?
.Ama asıl sorumu yeni ve eski ahit'e yönlendiriyorum;çünkü üç kitap olarak ele alınıyor.
Tevrat,Zebur ve İncil.
Ben yinede şöyle sorayım en iyisi : Kadim Masonlar'ın Kutsal kitabların hangi bölümleriyle ,töresel bağlılıkları daha çok oluyordu?
Sorularımı karışık bulduysanız şimdiden özürlerimi kabul edin,kısaca toparlamaya çalıştım..Cevap vermesseniz sizi anlarım.

Sevgiler.

Sevgi ile kalın

Ocak 05, 2012, 08:43:44 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 06, 2012, 02:52:41 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi soruyorum. Gönye ile pergelin o kitabın üzerine konması ne anlama gelir?

İsterseniz şöyle sorayım: Niçin kitap gönye ile pergelin üzerinde değil de gönye ile pergel kitabın üzerindedir?

Gönye ve Pergel'in, bahsi geçen kitapların üzerine konması, dünya'nın o kitaplar üzerinden şekillendirildiği anlamı çıkamaz mı S.n ADAM?

Sonuçta, 3.6 Milyar insan'ı kontrol altında tutan kitaplardan söz ediyoruz değil mi!

(Kuran'a el basıp yemin eden bir Mason'un ufku'nun hiçte açık olduğunu düşünmüyorum, o da ayrı...)

Saygılar.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.