Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahmet Edib (AŞIK HARABİ)  (Okunma sayısı 10667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2009, 10:47:08 ös
  • Uzman Uye

Hayatıyla alakalı iki tane alıntı yaptım çünkü farklılıklar mevcut.

Asıl adının "Ahmet Edib" olduğu, 1858 yılında doğup 1915 yılında böldüğünden başka yaşamıyla ilgili bilgi yok. 19. yüzyılın en ünlü Bektaşi ozanlarından olduğu ileri sürülüyor.
Kaynak: http://edebiyatciseda.blogcu.com/halk-siirleri_12747121.html

1853’te İstanbul’da doğdu. Asıl adı Ahmet Edip. Harabî mahlasıdır. Bazı şiirlerinde Edib mahlasını da kullanır. Bahriye Birlik katibi olan Harabi’nin yaşamı İstanbul ve Rumeli’de geçti. 17 yaşında Bektaşiliği seçti. Yaşamını yitirdiği 1917’ye kadar bu yolun sadık bir bendesi ve savaşçısı oldu. Tasavvuf ve tasavvuf ustalarının eserleriyle yakından ilgilendi. Hece ve aruzla yazdı. Divanında bu iki ölçünün kullanıldığı şiirler vardır

YA RAB SENİN MEKANIN YOK

Ya Rab senin mekanın yok
Yatağın yok yorganın yok
Hem dinin hem imanın yok
Her bir şeyden münezzehsin

Sesin çıkmaz avazın yok
Abdestin yok namazın yok
Hiçbir yerde niyazın yok
"Kul hüvallahü ahad"sin

Kapın büyük açan yoktur
Seni kapıp kaçan yoktur
Anan yoktur baban yoktur
Ya Rab "Allahüssamed"sin

Elmasın yok boncuğun yok
Aban keben kocuğun yok
Karın kızın çocuğun yok
"Lemyelid ve lemyüled"sin

Derya senin sahra senin
Dünya senin ukba senin
Bu gürünen eşya senin
"Ve lemyekün lehu küfven ahad"sin

Her bir şeye kudretin var
Akla sığmaz hikmetin var
Yetmiş iki milletin var
Sen Hallak-ı künfekansın

NOT:
Prof. Pertev Naili Boratav'la Halil Vedat Fıratlı'ya göre 1, 2, 3, 4. dörtlüklerin son dizeleri Kuran'daki "İhlas" süresinden alınmış.
Anlamı: "de ki:  Tanrı birdir, yemez, içmez, hiçbir şeye gereksinimi yoktur, doğurmadı, kimseden de doğmadı, onun dengi, dengesi hiçbir kimse yoktur."
Kaynak: http://www.gozlemci.net/2412-harabi.html

ey zahit saraba eyle ihtiram
insan ol cihanda bu dunya fani
ehline helaldir na ehle haram
biz iceriz bize yoktur vebali
ehline helaldir na ehle haram
biz iceriz bize yoktur vebali

sevap almak icin iceriz sarap
icmezsek oluruz ducari azap
senin aklin ermez bu baska hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali
senin aklin ermez bu baska hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali

kandil geceleri kandil oluruz
kandilin fitili oluruz
hakki gostermeye delil oluruz
fakat kor olanlar gormez bu hali
hakki gostermeye delil oluruz
fakat kor olanlar gormez bu hali

sen munkirsin sana haramdir badeh
bekle ki icesin obur dunyada
baha acma harabi-i bundan ziyade
cunku bilmez haram ile helali

Erkan Ogur'un sesinden
+

Ağustos 19, 2009, 09:57:09 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Akyol;

Türk tasavvufu hakerenlerinden,"Harabi"yi anmamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederim.Huzur içinde yatsın,mekanı cennet olsun.....
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 20, 2009, 09:22:18 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bay Ceycet

Ben hatırlatıcılık görevimi yaptım, aslına bakarsanız ben Bay Mason'un yerinde olsam yukarıda vermiş olduğum parçayı(şarkı,türkü,şiir) site açıldığında sürekli çalmasını sağlardım. Beni benden alıyor Erkan Ogur'un diğer parçaları gibi.

saygı ve sevgi

Şubat 04, 2011, 06:43:59 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Namım Edip idi, Harabi Oldum
Erenlerin ayak türabı oldum
Hakk'ın bir mukaddes kitabı oldum
Aşk olsun okuyan ehl-i irfana

(EDIP) HARABI (1853 - 1917)

HARABI VE DEYISLERI HAKKINDA BIRKAÇ SÖZ

1853 yilinda Istanbul'da dogdu. Asil adi Ahmet Edip'tir. Harabi sonradan siirlerinde kullandigi mahlastir. Bazi siirlerinde adi Edip olarak geçer.
Bahriye Birlik katibi olan Harabi ömrünü Istanbul ve Rumeli'de geçirmistir. 17 yasinda Bektasilige giren Harabi dünyadan göçüs yili olan 1917'ye kadar bu yolun sadik bir bendesi ve yilmaz bir savasçisi olmustur.
Tasavvufla tasavvuf üstadlarinin eserleri ile yakindan ilgilenmis, hece ve aruzla yazdigi veya irticalen söyledigi deyislerle koca bir divan meydana getirmistir. Yunus'un sevgi ve birlik duygusuna, Nesimi'nin sertligine, Kaygusuz'un hiciv ve istihzasina, Pir Sultan'in cesaretine bu dünyadaki deyislerde bol bol rastlamak mümkün.

DIVAN

Harabi'nin kendi elyazisi ile meydana getirdigi divan 570 sahifelidir. Bu divani inceleyen Nejat AN arkadasimiz söyle yaziyor: "Edip Harabi Divani Istanbul'da Süleymaniye kütüphanesinde, Ihsan Mahfi kitaplari arasinda 98 numarada kayitli bir yazmadir. Siirlerin yazili oldugu defter arada bir sahifeleri baska renkte olan, ilk otuz sahifesi dis kenarindan fare yenigine ugramis, kalin bir defterdir. Siirler gelisi güzel bir sirayla yazilmistir. Sonda bir fihrist var. Bu fihristte, siirlerin ilk misralari ile, bunlarin hizalarinda: asikanedir, rindanedir, hezeldir, nefestir, kafiranedir, mersiyedir, hicvamizdir, felekten sikayettir, vahdet-i ilahidir, berayi latife söylenmistir, hakimanedir, duadan ibarettir... gibi izahlar var.
Siirleri aruzla ve hece ile yazilmistir. Sairin bu iki vezne de çok alisik oldugu hakimiyetinden anlasiliyor. Uyaklari kimi zaman göz için, kimi de kulak içindir. Rediflere ragbeti vardir. Nazim sekillerini maksadina göre seçmekte ustadir.
Edip Harabi, tasavvuf konularinda oldugu kadar hiciv alaninda da usta ve tecrübeli bir sairdi. Hicviyelerinin üstünde, kime niçin ve ne zaman yazildigini gösteren notlarin bulunmasi; onlarin ilginçligini artirmaktadir.
Bu arada sairi costuran, kizdiran sebeplerin belli olmasi, onun hayati hakkinda da epey bilgi vermektedir.

YENIDEN DOGUS

Harabi bütün Bektasiler gibi yeniden dogusa ermis ve hayatina yeni bir yön vermistir. Bu dogus 17 yasinda olmustur:
Berzahtan kurtuldum çiktim aradan
Onyedi yasinda dogdum anadan
Muhammed Hilmi Dede Babadan
Çok sükür hamdolsun geldim imkane
Çok genç yasinda, Merdiven Köyü Bektasi tekkesinde M. A. Hilmi Dede Babaya ikrara verip tarikate giren Harabi hayatinin sonuna kadar bu ikrara sadik kalmis, siir ve nefesleri ile Bektasi edebiyatinin en kudretli ustadlarindan biri olmustur.
Bektasi olmadan önceki halini söyle anlatir: "Abdestimi alir, tastan duvare karsi bir kalkar bir yatardim. Savmi salati birakmazdim. Cennetle huri, gilman sevdasi vardi gönülde. Bes vakte bes katardim, çok namaz kilardim, camileri gezerdim. Allaha vasil olmak böyle olur sanirdim."
Yeniden dogus ona yeni düsünceler yeni inançlar getirir ve ona su misralari yazdirir:

Allah idi muradim
Gece gündüz onu aradim
Derlerdi hiç bulunmaz
Çünkü o lamekandir
Miraca nail oldum
Bir haylice zamandir
Hariç degildir Allah
Me'vasidir o dergah
    (  http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=3021 )

Trt Müzik tarafından hazırlanmış çok güzel bir program var, Edip Harabi hakkında. İzlenmesini tavsiye ederim.

http://www.trt.net.tr/trtmuzik/arsiv

Saygılarımla

Şubat 04, 2011, 07:41:54 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Hak yoluna doğru giden
Hazreti Settarı bilir
Mürşidine biat eden
Ahmed-i Muhtarı bilir

Şems-u Kamer Grubu-UO10 - Hak Yoluna Doğru Giden

Zahid riya ile olan ibadet
Hatadır Hazreti Settar'a karşı