Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Simgesel Zaman - 2  (Okunma sayısı 11804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2012, 09:35:26 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta kimi zaman “masonik saat” diye bir kavramın kullanıldığı da görülebilir.

Masonik saatler, daha önce değinmiş olduğum üzere, tümüyle simgesel bir nitelik taşır. Bu, bir loca ya da atölyenin yalnızca mabet ya da benzeri bir terimle anılan çalışma yerinde yaptığı oturumun simgesel süresini niteler. Her biri, ilgili derecenin ritüelik kapsamıyla bağlantılı simgesel bir anlam taşır.

Bu simgesel başlangıç ya da bitiş zamanlarına şöyle örneklerini verebiliriz:
-   Öğle vakti
-   Gün ortası
-   Gece yarısı
-   Günün başlangıcı
-   Tanyeri ağardığında
-   Karanlıklar dağıldığında
-   Sabahın altısı (bir başka rakam da olabilir)
-   Günün sonu
-   Akşam yıldızı göründüğünde
-   Akşamın beşi (bir başka rakam da olabilir)
-   Güneş batarken

Dikkat ettiyseniz, bunların ikisi dışında hepsi doğa ile bağlantılı zaman tanımları. Bu da Masonlukta doğa bilgisine ve doğadaki düzene, dolayısıyla Masonlukta düzenli çalışmaya  verilen önem ve değeri yansıtmakta olabilir.

Masonluğun bazı ileri ve yüksek derecelerinde ise, çalışmanın bir başlangıcı ve sonundan değil, genel olarak zamanından ya da süresinden söz edildiği görülür. Bunlar da simgesel sürelerdir. Örnekleri şöyle:
-   Gün boyunca
-   Gerekli olduğu sürece
-   Her zaman
-   Aydınlıkta

Forum üyelerimizden kimisi benim bu anlattıklarımı pek yetersiz bulabilir. Bütün bunların Masonluğun hangi derecelerinde, nasıl ve niçin yer aldığını sorabilir.  İşte onu bu forumda benim anlatmam doğru olmaz. Masonlukta gizli bir şey yoktur ama bu forumun kuralları var. Bu kurallar özgürlüğe ve açıklığa engel değildir; onlar da düzenin gereğidir. Onun için benden bu kadar.

Bunun anlamı “Bu konuda hiç soru sormayın.” mı? Hayır. Bence Masonluğu araştıran ve öğrenmeye çalışan kişilerin sorması gereken bir iki soru var. Bakalım benim aklıma gelenleri bulup soran olacak mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 13, 2012, 08:56:47 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta simgesel zaman ile bir ritte derece atlamanın bir alakası varmıdır? Nasıl derece atlanır konusunu konuşurken net bir zamandan bahsedemiyorduk, ortalama bir zaman verebiliyorduk. Acaba bir masonun kendi derecesinde yaptığı çalışmalarda, x masonik süre kadar çalışmasını yapmış bir mason derece atlar diye bir durum söz konusumudur? Yoksa bu masonik zaman ritüel süresini mi kapsar. Yani ritüel başlangıcı günün başlangıcı ile başlar, karanlıklar dağıldığında ritüelin başka bir kısmına mı geçilir?

Ocak 14, 2012, 12:34:40 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ADAM güzel güzel anlatmış.  Konu zaman anlatımı olunca merak ettim,  "gece yarısına" Maon'luk diliyle başka bir şey denilip denilmediğini öğrenmek istiyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 14, 2012, 08:34:39 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ARCHITECT'in sorusu üzerine şunu diyebilirim:

Simgesel zaman ile gerçek zaman süresini birbirine karıştırmayalım. Simgesel zamanlar sadece bir oturumda bir başlangıç ve bir bitiş zamanını simgesel olarak niteler. Örneğin aslında 19'da başlanır ve 20'de son verilir ama simgesel olarak gün başında başlanıp gün sonunda son verildiği söylenmekte olabilir. Başka türlü de olabilir. Derecesine bağlıdır. Bunun bir dereceden ötekine geçiş süresi ile bir ilgisi yoktur. Bir başka derecenin çalışmasında bir başka zaman vardır. Bazılarında böyle bir şey hiç olmayabilir.

Sayın Alşah'ın sorusunun yanıtı bende yok. Çünkü masonik dille günce yaşamdaki saatlerin nasıl nitelendiğini ya da böyle bir şey yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Benim bildiğim zamanlar sadece bir oturumun başlangıcı, süresi ve sonunun simgesel karşılıkları.

« Son Düzenleme: Ocak 14, 2012, 08:50:34 öö Gönderen: ADAM »

Ocak 14, 2012, 10:05:47 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

"Karanlıklar dağıldığında" Bu zaman dikkatimi çekti. Diğerlerinden daha farklı bir etki bırakıyor üstümde. Bu zaman için bize söyleyebileceğiniz daha fazla  bilgi var mı Sayın ADAM ? Yoksa diğerleri neyse oda o mu demeliyim ?

Ocak 14, 2012, 10:20:28 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu simgesel zamanların hepsi, belli bir sırası olmadan oradan buradan alıntı. Hepsi sadece fikir vermek amacıyla örnekler... Hiç biri için işte bu falanca ritüelden alınmadır diyemeyiz. Dolayısıyla hepsini eş düşünmeli.

Aslında güzel bir deyiş o karanlıkların dağılması. Bunun için ne gerek?

Sen yanacaksın, ben yanacağım, biz yanacağız, değil mi? Yoksa nasıl olur ki?

O bize güvenip yandı aslında ama biz onun güveninin boşa çıkarıp ona katılmadık.

O yüzden işte böyle oturup duruyoruz karanlıkta.

(Masonlar bunu da yazsalardı keşke uygun düzen bir ritüele.)

Ocak 14, 2012, 11:28:09 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Sen yanacaksın, ben yanacağım, biz yanacağız, değil mi? Yoksa nasıl olur ki?

Sairin deyisi aklima geldi, " sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasil cikar karanliklar aydinliga." konuyla bek alakasi yok belki ama öyle yazayim dedim.

Benim bir sorum var, bu zaman kavramlari bütün toplantilarda kullanialn ortak kavramlarmi, yoksa her toplantinin kendine has zaman kavramlarimi var?

Saygilar

Ocak 14, 2012, 11:52:30 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her toplantının kendine özgü zaman kavramı yok. Çoğu derecelerin kendine özgü bir simgesel çalışma zamanı var. Bu simgesel çalışma zamanı o derecede yapılan her bir toplantı için geçerli çünkü bu bir ritüelik kavram.

Ocak 14, 2012, 03:00:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Peki Sayın ADAM bu simgesel zaman kavramının nasıl ortaya çıktığı bizlerin edinebileceği bir bilgi mi ? Sonuçta anladığım kadarıyla çoğu derecelerde ritüelin vazgeçilmezlerinden.Onu bu kadar önemli kılan ne olmuş ?Nedensiz olmadığı aşikar.

Ocak 14, 2012, 03:43:00 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bunun açıklanmasında en çok ortaya konulan gerekçe, Masonluktaki "düzen" kavramıyla bağlantılı.

Kimilerig bu kavramı sadece bir mason örgütünün geçerli sayılıp sayılmayacağı anlamında alır ama bu hiç de o kadar dar kapsamlı bir kavram değil. Bir mason örgütünün altında bir locanın da düzeni var. Bunlar örgütsel düzenler. Ondan sonra da bir masonun düzeni geliyor; o da bireysel düzen.

Bitmedi.

Çalışmanın da düzen içinde yürümesi gerekiyor. Loca üyelerinin ve görevlilerinin çalışmak üzere mabede giriş ve oturumdan sonra çıkışlarının bir yöntemi var. Bu da bir düzen. Mabetteki yapıp etmeler, konuşmalar, ritüelir çalışmalar hep belli kural ve yöntemlere göre yapalıp yürütülüyor.

Bu işlerin bir bölümü de ilgili ritüelde ya da varsa ayrı bir çalışma yöntemi kılavuszçunda yazılı bir bölümü ise değil. Yazılı olmayanlar benimsenmiş geleneklere, göreneklere, biraz da inisiyatife göre yürür. Ancak ritüelik bölüme bakılurnce işte orada çalışma zamanı ya da başlangıç bitiş anları belirtiliyor simgesel olarak.

Niçin? Çünkü masonların çalışmalarında düzene harfiyen uyduklarının bir göstergesi var. Bir loca ya da atölye öyle gelişigüzel bir saatte çalışmaya başlayıp, gelişigüzel bir saatte bitirmiyor. Bemlli bir saatte başlıyor ve belli bir saatte bitiriyor. Masonlar hep durmadan, dinlenmeden çalışmıyor; belli bir saatte başlayıp belli bir süre çalışıyor, sonra eğlencelerine ve dinlenmeye de zaman ayırıyor.

Tüm bunlar düzenli çalışmanın gereği.

Başka açıklamalar da var ama onlar genel geçerli olmaktan çok ilgili derecenin riitüeli kapsamıyla bağlantılı. Dolayısıyla her biri farklı.