Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL ve ÖMBL  (Okunma sayısı 22669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2012, 02:46:19 öö
Yanıtla #20
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Az kaldi unutuyordum.Moliere ne kadar da guzel soylemis degil mi sayin tcorbaci?
Memento Mori

Aralık 16, 2012, 09:39:55 öö
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Tcorbacı,

Re-organize nedir? Forumda Turk Masonluk Tarihini okusa anlayacak da onun yerine her şeyi çorba yapıp konuşmak daha hoş olduğu için öyle bir derde kendini atmıyor.

Deveye sormuşlar.... Rahvan gitsin demiş.

Aralık 16, 2012, 10:13:27 öö
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın tcorbaci,

Kimse sizden hesap sormuyor, insan gibi soru sormak yerine hesap sorarcasına bir üslûpla hareket eden sizsiniz. Sizden bu forumun çizgisine yakışır şekilde davranmanızı talep etmek en doğal hakkımız. Oysa siz boş boş konuşup, ortaya saçma sapan iddialar atıp bir de saygısızca ifadelerle saldırırsanız bu bizim değil, sizin kaybınızdır.

Hayatta kaybedilen her şey geri kazanılır da itibar kaybedildi mi, işte o geri kazanılamaz.

Son defa, saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Aralık 16, 2012, 10:48:22 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Herşeyin özgürce konuşulduğu bir platformda "Re-organize" ne demek bunu açıklamak isteyen varsa biz bilmeyenleri de bilgilendirmek açısından faydalı olacağını düşünüyorum.Forumdaki saygıdeğer masonlardan "öyle birşey yok" cevabı alacağımı biliyorum ancak benim sorduğum iddia nedir?

Şimdi konsekrasyonla ilgili Vedat Yeğinsu muhterem üstadın anlattıkları var desem..."onlar üvey kardeşimizdir" ya da "uzak kalırız tanışmayız" gibi bir cevapla da karşılaşacağımı biliyorum...Bu nedenle ben sadece "re-organize"nin ne olduğu hakkında bilgilenmek istiyorum..tabi konuşulmaması gereken,öyle bir şey yok,bu konuda yorum yok'lar arasından biri değilse..

Saygılarımla
BeyazKale

Aralık 16, 2012, 11:35:10 öö
Yanıtla #24
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın tcorbaci,

Sorularınıza düzeyli ve bilgili kardeşlerimiz tarafından cevap verilirken siz kendi dünyanızda yaşamaya çalışıyorsunuz gibi geliyor.Bu tür tavırlar ve tartışmayı çirkinleştirme pozisyonuna getirmek bu foruma ve bu forumda yazı yazan okuyan herkese yapılan saygısızlıktır.

Sayın gnothi kardeşimin çok güzel imzası var ''Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır''.Size bunu hatırlatmak istedim.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Aralık 16, 2012, 11:47:58 öö
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hayır öyle bir şey var. Türkiye'de Masonluk Tarihi bölümünde de değindik. Çok çok ayrıntısına girmeye gerek var mı? Bilemem. Ama girilsin diyorsanız uzun tarihsel yazılar yazabiliriz. 1966 Mayıs toplantılarını, HKEMBL'nin Suprem Konsey ile ilişkilerini yeniden Kardesçe bir zemine oturtma cabalarını, SK tarafından iki gün önce alınan görüşmelere devam kararına karşı, daha sonra {"oy birliği" ile olduğu söylenmektedir beraber öyle olmadıgı bilinen} ilişkileri kesme kararını (bu bağlamda sıkı bir SK. Yanlısı olan Selami Işındağın konuya ilişkin mektubuna da bakılabilir), buna karşı BL'nin SK tarafından Masonik ilkelere aykırı bir durum gerçekleştirilmesini sürece üyelerinin Rite devam edebileceklerine ilişkin kararını ve buna karşı SK tarafından TBMM'nin kurulması (evet, evet TBMMyi SK kurmadı denecektir, benim okuduğum anladığım ise tersidir) üzerine ilişkilerin tamamen kesilmesi ve SK üyesi kimi Kardeşlerin yazışmaları gelen cevaplarla SKnın intizamını kaybettiğinin anlaşılması üzerine Yüksek Şuranın yeniden tesisinin gerekliliğinin ortaya çıkması.... Bunları uzun uzun anlatabiliriz. Ama ne gerek var? O zaman için böylesi bir gelişme gerekli idi. Türkiye Yüksek Şurası yeniden tesis edildi ve re-organizasyon diğer Yüksek Şuralar tarafından da kabul edilerek TYŞ'nin 1861 kuruluş tarihli Yüksek şuranın devamı olduğu kabul edildi.

Reorganizasyon Yüksek Sura ile ilgilidir Eski ve Kabuledilmiş Skoç Riti ile ilgilidir.

Konsekrasyon ise Büyük Loca ile ilgili bir gelişim... İkisi birbirine karıştırılmamalı.

Saygılarımla.

Aralık 16, 2012, 12:11:25 ös
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Tüm bunların dışında şunu da bu başlık altında bir kez daha söylemeliyim (hariçten gelen yavaş ol, kasmalar bir yana dursun).

Öyle olmuş böyle olmuş, nihayetinde olan olmuştur. Bugün Türkiye'de iki farklı Masonik tercihin/bakışın temsilcisi olan iki büyük loca vardır. Bunlar düzenli Masonluğun Türkiye'deki tek ve en büyük otoritesi olan HKEBML, diğeri ise liberal Masonluğun ilklerini tercih ederek çalışmakta bulunan ÖMBL... Bunların dışında bir de kadınları kabul eden Ve kadın Masonlar tarafından kurulmuş bulunan KMBL...

Masonik tercihleri farklı olan bu kuruluşların Masonik İklimleri ise birbirine benzer. Ritüelleri uygulamaları vs. İklim ile tercih birbirinden farklıdır.

HKEMBL anglo-sakson ikliminde değildir ama tercihini düzenli masonluk kuralları yönünd yapmış ve dünyadaki pek çok düzenli masonluk kuruluşları ile Kardeş ilişkileri kuvvetlenerek devam etmekte Dünya Masonluğunda Saygin bir konumda bulunmakta ve bu konumunu gün geçtikçe geliştirmektedir.

ÖMBL ise tercihini liberal masonluktan yana yapmış. Bu cenahdaki büyük localarda Kardeş ilişkiler kurmuş ve liberal masonlukta küresel bazda konumunu geliştirmiş, ülkemizi gururla temsil etmekte ve bu konumu gün geçtikçe gelişmektedir.

Bu örgütler arasında elbette Masonik bir ilişki kurulamaz. Bu tercihlerin bir sonucu olarak böyledir. Ama Masonik ilişkinin haricinde bu örgütler arasında dostluk ve dayanışma da gün geçtikçe kuvvetlenerek devam etmektedir. İki Büyük Locanın üyeleri arasında ise Kardesçe ilişkilerin kurulmadı için hiçbir yasaklama mevcut değildir. Aksine böylesi bireysel ilişkilerin kurulmasının faydalı olacağı kabul edilmektedir. Şahsi olarak benim için ÖMBLdeki Kardeşlerim benim uzagimdaki insanlar degildir. Onlarla ülkü birliğimizin gönül birliğimizin bulunmaktadır. Aynı amaca başka ama birbirine yakın -asla birbirine düşman değil- yollarla ilerlemekteyizdir. Tercihlerimiz nedeniyle Masonik ilişki kuramazsakta bireysel olarak oluşan Kardesçe ilişkilerimiz mevcuttur ve bu ilişkilerde güzelleşek ve kuvvetlenerek büyümektedir.

Dışarıdan zannedildiği gibi değil yani... Öyle düşman Kardeşler falan değiliz. Bunu düşünenler varsa bu onların Husnu kuruntusudur. Ötesi değil.

Sevgi ve Saygılarımla.

Aralık 16, 2012, 03:08:37 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili skullG

sizin bir mason olup olmadığınızı bilmiyorum ama bu cevap gayet yerinde , ilginize ve aydınlatmanıza teşekkürler...
Bilgilerinizin niteliği ve özlüğü benim özellikle biraz ateşleyici-kışkırtıcı söylemlerimin üzerine benzin döker gibi değil ,serin ve vakur bir yaklaşım gösteriyor bu gayet açık...

ne güzel demişsiniz ömbl deki kardeşlerim uzağımdaki insanlar değildir diye, bence bu birleştirici tavır, bu birarada görücü anlayış çok önemli....sizin bu olgun tavrınız ne yazık ki bu tartışmanın üst kısımlarında bazı kişilerin bana "sana bu tavsiyeler veriliyor" , "saçma sapan bilgilerin var"  gibi katı ve toleransdan,hoşgörüden hayli uzak ama kendince de "muntazam" bir hava taşıyor...
Bazı Türk Masonların sizin gibi ferah gönüllüce verdiği cevaplara rağmen bazılarının bu kadar kaprisli,yukarından gören bir psikoloji çizip  aynı zamanda tahammülsüz olmaları biraz düşündürücü...yazdıklarımda argoya kaçan bir dili tercih etmem birilerini rahatsız etmiş görünüyor...aslında bu tavrı kesinlikle benimseyen ve taşıyan birisi değilim...ama bu tip gerçek bir forum yazarı olsaydı veya bilgilerinin anlayışının önünde çevresel kötü davranışlarından alışkanlıklarından sıyrılamamış ama içinde cevher olan bir yazarın neyle karşılacağını da bana göstermiş oldular.

Geçmiş bilinmeden gelecek yönlendirilemez,bazı hkmbl li kişiler ile bazı ömbl li kişiler arasında hangisini tercih edeceksin diye bir seçim yapmak ihtiyacı hissetsem artık cevabım kendimce gayet net...

vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı herkesten özür dilerim.

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Aralık 16, 2012, 03:19:53 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Alıntı
Sevgili skullG

sizin bir mason olup olmadığınızı bilmiyorum ama bu cevap gayet yerinde , ilginize ve aydınlatmanıza teşekkürler...

Hımmm bugün biraz muziplik yapacağım , nede olsa bilgim ancak böyle basitliğe eriyor .Bu iletim sadece bilgi amaçlıdır   
  Sayın  tcorbaci umarım bana kızmaz ...

Alıntı
skullG

Mason
 Uzman Uye

Not: Bilgi amaçlıdır .  :-[

« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 03:23:46 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 16, 2012, 03:56:20 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tcorbacı

Foruma katılış mantığınızın içerisinde bilgi var ise doğru yerdesinizdir,bunun haricinde ise derdiniz şöyle masonlara sıkı bir dayak çekmekse yada birtakım sorularla köşeye sıkıştırmak ise ve böylelikle onları rezil etmeye çalışmaksa beyhude uğraşmayın bunu ilk deneyenlerden biriyim ben ilk önce niyetim bu idi sonra bilgi ile tanışınca beyhude uğraş olduğunu kısa sürede anladım.

Boşverin o sorduğunuz soruların cevaplarını bu insanlar masonlukta ne buluyorda mason oluyorlar ve olmak için uğraşıyorlar ilk önce buraları anlayın.
Bunu anlamadan her masonu hileci üçkağıtçı sırlı,dünyayı yönetme peşindeler,gibi mullak düşüncelerle birşeyde elde edemezsiniz elinizede polemiklerden ve kavgalardan başka birşey geçmez.

Bu masonlar var ya sn.tcorbacı kardeşim bunların hepsi inşaatçıdır ben sana diyeyim
inşaat işleri ile uğraşırlar lakin laz müteahhitler gibi değil  taş bina yapmaz bunlar insan inşa eder bunlar ,insanın kendisini yeniden inşa etmesini sağlarlar ve yardımcı olurlar.

Böyle bir niyetin var ise seninde burası tam senlik yok hayır bunlar kaçak inşaat falan yapıyorlar deyip polemik ve kavga istiyorsan muhakkak birilerini bulursunda sana yaramaz.

Bu sizin nereden olaya baktığınıza bağlı seçim sizin
Kaliteli insanların bulunduğu kaliteli bir forumda olduğunu bil bu size yeter.
saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo