Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833869 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 18, 2017, 03:19:39 öö
Yanıtla #600

Merhaba;

Kadınların ve Fakirlerin Mason olamayacağı konusunu her ne kadar anlatmış olsanız da yeteri kadar mantıklı olduğunu düşünmüyorum.
Kadınları bazı işlerde sırf kadın oldukları sebebiyle geride tutulması ve buna süslenmiş cümlelerle açıklama getirilmesi sadece bu ülkede değil dünyanın çoğu yerinde gördüğümüz bir şey, ki bunun insanlık tarihine dayanan egemen gücün yani erkeğin kadını hep bastırmasından ve ona sadece belli sorumluluklar vermesinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Kadın ile erkek arasında fizik dışında herhangi bir fark yoktur. Eğer varsa, bu, kadına o şekli veren kadını belli bir kalıbın içinde tutan erkek egemenliğinin kadın üzerinde oluşturduğu bir psikolojik etkiden kaynaklanır.
Dünya tarihine baktığımızda kabuğunu kıran , ufakta olsa insanlığın bir adım ileri gitmesini sağlamış kadınları görebiliriz.
Masonluk gibi bir hizmetin cinsiyetinden dolayı değil vereceği hizmete bakılarak seçim yapması daha mantıklı olur.

Bir diğer konu fakirlerin alınmaması.
Bu kuralda da aynı şekilde bir genelleme yapılmış. Fakirlerin büyük çoğunluğunun çok daha büyük sorunları olduğu doğrudur. iyilikten önce , hizmetten önce vs.
Eğer Mason kardeşliğinin yaptığı iyilik ve güzellik sadece para vasıtası ile yapılıyorsa siz haklısınız , ki eğer öyle ise buna sadece bir yardım kuruluşu demek lazım.
Bir fakirin maddiyat dışında sahip olabildiği dünya görüşüyle, yapabildikleriyle,kalbindeki aşkla, iyiliğiyle ,bilgisiyle,kültürüyle bir Masonun yapabildiklerini yapamayacakmış gibi genellenmesini doğru bulmuyorum.
Dediğiniz gibi masonluk önce kalpte olmalıdır. Yani gönül işidir. Masonluğun kuralları adı altında Fakirler Mason olamaz , kadınlar mason olamaz gibi ibareler, her ne kadar size mantıklı açıklamaları olan bir şey olsa da Masonluğun yanlış anlaşılmasına sebep olur.
Kendini iyi yetiştirmiş ,zekası ve kalbi hazır olan biri parası olandan daha çok faydalı olabilir eğer yapılan iyilik sadece parayla olmuyorsa.
Aynı şekilde bir kadın daha iyi hizmet edebilir. Demek istediğim tek şey kısaca böyle üstün bir kardeşlik anlayışının kural anlamında genellemeden , cinsiyet ayrımından ve maddi ayrımdan uzak durması gerektiğidir.
Son olarak dünyada zengin kavramını değerlendirecek olursak , zengin diyebileceğimiz kesimin %100 e yakınının nasıl zenginleştiği zengin olurken kullandığı yol ve yöntemin ,kullanılan insan gücünün , siyasi gücün vb gibi faktörlerin nasıl olduğunu hemen hemen herkes bilir.

Sadece fikirlerimi anlatmak istedim.
Sevgiler Saygılar
Yüce olan sizinle olsun.
Kutsal olanı köpeğe vermeyin.
İncileri domuzların önüne atmayın....

Şubat 18, 2017, 08:57:02 öö
Yanıtla #601
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın mikail.bek,

Değerlendirmeniz aslında foruma yeni üye olmuş bir üye için(ki bende çok eski bir üye sayılmam) oldukça normal bir değerlendirme gibi gözükse de, forum içerisindeki paylaşımları dikkatli okuduğunuz taktirde konu ile ilgili görüşlerinizin değişeceği kanısındayım.

Öncelikle kadınların mason olamayacağı konusu, geleneksel masonluk anlayışını benimseyen masonlar açısından doğrudur. Ancak ülkemizde olduğu gibi dünyada da masonluk tekel şeklinde örgütlenen bir yapıya sahip değildir. Masonlukta insanlık ülkü mabedi inşaasına giden yol tek değildir. Farklı anlayışlar mevcuttur.

Gelişimsel masonluk anlayışını benimseyen masonlar için kadınlar da mason olabilir. Bu anlayışa sahip masonlar değişmeyen geleneksel  kuralların da birer dogma olacağı görüşündedirler. Tabi bu kadınların mason olabileceğini düşünmeleri kendi ritüelik çalışmalarına kadınları da dahil ettikleri anlamında değerlendirilmemelidir. Kadın mason örgütleri kendileri tarafından tanınmaktadır. Ülkemizde kadın masonlar olduğu gibi gelişimsel masonluk anlayışına sahip onları tanıyan mason örgütleri de bulunmaktadır.

Fakirlerin mason olamayacağı görüşü genellikle yanlış anlaşılan bir durumdur. Fakirler mason olamıyorsa zenginler mason olabiliyor gibi yanlış bir düşünce oluşuyor. Halbuki belirli bir gelirin üzerindeki bireyler zengin olmasalar da mason olabilirler. Hayat uzun bir yol kişi çok zenginken daha orta gelirli bir durumda kalabilir. Bunun tam tersi çeşitli nedenlerle sonradan daha da zenginleşebilir. Öncelikle masonların masonluğu bir meslek olarak gördükleri unutulmamalıdır. Her meslekte olduğu gibi başarılı olabilmek için ciddi bir çalışma ve emek sarf etmek gerektiği ortadadır. Fakir insanlar arasında tabii ki kendisini çok iyi yetiştirmiş, kalbi ve zekası hazır olan kişiler mevcuttur. Ancak insanlık mabedinin inşaası emek, zaman sarf edilmesi gereken bir yoldur. Bu yola tam anlamıyla gönül verebilmek için en azından yaşamınızı devam ettirecek ekonomik gayelerden uzak olmanızın istenmesi oldukça doğaldır. Aynı durum çok zengin olup çok fazla çalışan insanlar için de geçerlidir. Sonuçta her zengin mason değildir. Masonluğa mesai ayıramayacak bir kişi ne kadar zengin olursa olsun masonluktaki zenginlikten(manevi olarak) fayda göremeyecektir. Çünkü masonlulukta devamlılık esastır ve çok önemlidir.

Umarım yazdıklarım sizleri forumu daha çok okumaya teşvik edecektir. Eğer değerlendirmemde eksik yada hatalar mevcut ise zaten forumdaki daha deneyimli üyeler tarafından düzeltilecektir.

Sevgi ve saygı ile...

Şubat 18, 2017, 01:27:35 ös
Yanıtla #602

Syn Surgeus,

Öncelikle açıklayıcı cevabın için teşekkür ederim. Forumda yeni olduğum konusu doğru ve bu sebeple bazı şeylere hala dışarıdan bir gözle bakıyorum.

Cevabınız büyük anlamda soruma cevap oldu aslında.
Fakat bu tarz izahı uzun süren yada ucu açık konular daha şeffaf yazılabilir diye düşünüyorum. Dışarıdan bakınca bu tarz kurallar çok farklı algılamalara sebep olur.
Fakirler Mason olamaz ın diğer anlamı sadece zenginler Mason olur demek.
Dünyaya baktığımızda acı ve sefaletin oluşmasında, tabiri caizse para babaları ve para babası olmaya çalışan insanların etkisini görürüz.
Durum böyle iken bu tarz bir kuralı bu tarz bir dille yazmak tartışmalara ve anlaşmazlıklara alt yapı hazırlar.

Günün 8 yada daha fazla saatini mecbur gitmesi gereken bir işe ayıran insanın ne kadar faydalı olabileceği konusunda haklısınız.

Kadınlar konusunda ise dediğiniz gibi geleneksel Masonluk anlayışından kaynaklanıyor. Geleneğe bağlı kalmayıp ,gelişen dünya ile kurallarını ve yapısını geliştiren Mason örgütleri ile geleneğe bağlı kalan örgütlerin arasında hizmet ve değer anlamında bir fark olup olmadığını merak ediyorum.

Saygılar, Sevgiler.
Kutsal olanı köpeğe vermeyin.
İncileri domuzların önüne atmayın....

Şubat 18, 2017, 09:12:48 ös
Yanıtla #603
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kısa yazacağım.
Kadınlar  19. yüzyıl sonlarından bu yana mason olabilmektedir.
Dernek ödentilerini ve diğer giderleri, bütçesi sarsılmadan karşılayabilecek her kişi, bireysel nitelikleri de Masonluğun kriterlerine uyuyorsa mason olabilir.
 Sayın Surgeus'un açıklamalarının özeti bu.
Forum arşivinde çok daha ayrıntılı anlatımlar da var.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 18, 2017, 10:57:14 ös
Yanıtla #604

Syn Surgeus,

Öncelikle açıklayıcı cevabın için teşekkür ederim. Forumda yeni olduğum konusu doğru ve bu sebeple bazı şeylere hala dışarıdan bir gözle bakıyorum.

Cevabınız büyük anlamda soruma cevap oldu aslında.
Fakat bu tarz izahı uzun süren yada ucu açık konular daha şeffaf yazılabilir diye düşünüyorum. Dışarıdan bakınca bu tarz kurallar çok farklı algılamalara sebep olur.
Fakirler Mason olamaz ın diğer anlamı sadece zenginler Mason olur demek.
Dünyaya baktığımızda acı ve sefaletin oluşmasında, tabiri caizse para babaları ve para babası olmaya çalışan insanların etkisini görürüz.
Durum böyle iken bu tarz bir kuralı bu tarz bir dille yazmak tartışmalara ve anlaşmazlıklara alt yapı hazırlar.

Günün 8 yada daha fazla saatini mecbur gitmesi gereken bir işe ayıran insanın ne kadar faydalı olabileceği konusunda haklısınız.

Kadınlar konusunda ise dediğiniz gibi geleneksel Masonluk anlayışından kaynaklanıyor. Geleneğe bağlı kalmayıp ,gelişen dünya ile kurallarını ve yapısını geliştiren Mason örgütleri ile geleneğe bağlı kalan örgütlerin arasında hizmet ve değer anlamında bir fark olup olmadığını merak ediyorum.

Saygılar, Sevgiler.

Sayın mikail.bek;

Alıntı
Geleneğe bağlı kalmayıp ,gelişen dünya ile kurallarını ve yapısını geliştiren Mason örgütleri ile geleneğe bağlı kalan örgütlerin arasında hizmet ve değer anlamında bir fark olup olmadığını merak ediyorum.

Yukarıda ayriyeten alıntıladığım cümlenize istinaden belirtilmesi gereken bazı hususlar var.

Bireyin eğitim hayatı,kültürel yapısı,maddi imkan ve zaman olgusu derneğin kabul gereksinimlerinin altyapısına uygun olmalı.Kişinin araştırmacı, girişimci ve farklı düşünceler edinme noktasında esnek,özverili ve hevesli olması...

Kabulü beklenen derneğin gerektirdiği sorumluluğu bireyin merak ve istekle karşılaması. İstekli, özenli,dikkatli bir disiplin ile derneğe katkı sağlayabileceği noktasında emin olması.

Tecrübeleri doğrultusunda  birlikte çalışma, bir takımda yer alma,öğrenme,tabulara sıkışmama gibi kavramlara yakın olması; bu nedenle bireyin kolaylıkla derneğe adapte olabilme yetisinin yüksek olması.

Detayları önemseyen. İnsan ilişkileri konusunda esnek olma ve  bu durumun kurumdan kişiye; kişiden kuruma verimlilik olarak geri döneceğinin farkında olması.

Yeni şeyler öğrenmeyi,gerektiğinde susmayı,dinlemeyi;dernek üyeliğindeki yerini ve en önemli olarakta sabrı  geliştirmeyi bilmeli. Derneğin öğreticiliğinden son damlasına kadar içmeye hevesli olması.

Sır saklamalı ve öğrendiklerini harici topluma davranışları ile göstere bilmeli.Bir cümle vardı: Aptallar zeki insanlardan cok az şey öğrenir; zeki insanlar ise aptallardan çok şey...

Sanırsam bu durumda bu tip derneklerin ortak noktaları bunlar.Farklar; bir suyun renkleri kadar olmalı...

Saygılar - Sevgiler

« Son Düzenleme: Şubat 18, 2017, 11:05:09 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Eylül 19, 2017, 11:59:35 ös
Yanıtla #605
  • Yeni Katilimci
  • *

Fakirler Mason olamaz!!

(Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Merhabalar.

Masonluk varsa, fakirlik neden var?

Fakirlik varsa, Masonluk nasıl var? (Kalbinde Mason olmuş kişiler için)

Eylül 20, 2017, 12:18:01 öö
Yanıtla #606
  • Uzman Uye

Fakirlik varsa, Masonluk nasıl var? (Kalbinde Mason olmuş kişiler için)

Birinci soruya cevap veremeyeceğim çünkü ANLAMADIM ...
İkinci soruya cevabım önlüksüz Mason olmak için zengin olmaya gerek yok . Yaşayışı ,hayatta duruşu, çevresinde yardım severliği ile tanınması ve iyi İnsan olması bence yeterlidir ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 20, 2017, 12:23:10 öö
Yanıtla #607
  • Uzman Uye

Alıntı

Masonluk bir hayır kurumu değildir. PARA dağıtılan yer hiç değil .Kendi güçleri nispetinde yardıma muhtaç insanlara yardım ederler .  Keşke dünyada adil ve hakça paylaşım olsada kimse kimseye maddi yönden muhtaç olmasa .Buda Sosyal bir Devlet yönetiminde olur .
Umarım yeteri kadar yardımcı olmuşumdur ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 20, 2017, 12:37:48 öö
Yanıtla #608
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkür ederim cevabınız için. Evet keşke dünya daha adil bir yer olsa..

Ancak, dinler bile  insanlar arasındaki eşitsizlizliği ortadan kaldırmaya yetmiyorsa, bunu hangi güç sağlayabilir? Ben sizi maddi anlamda değerlendirmedim/sorgulamadım. Haddim de değil zaten. Ben, anlatılan Masonluğun, insan vücudunda nerelere ulaşabildiğini merak ettiğim için sordum. Ya sözü edildiği gibi dışarıya fazla açık olmayan bir yapı mevcut, ya da kötü insanları kendinden soyutlamış, iyiliği hak edenlere yönelmiş bir yapı. Bence ikincisi.
Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

Eylül 20, 2017, 12:42:13 öö
Yanıtla #609
  • Uzman Uye

Yardımcı olabildiysem ne mutlu .İyi geceler .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus