Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Eğitim ve Öğretim - 3  (Okunma sayısı 1434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2017, 08:56:02 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Tanrı, insan ve doğa arasında b Oyuk ayrımlar bulunduğuna, yaşamında maddi bir yük olduğuna dair zihnimizde yerleşen görüşler, belki de peşin yargılar, birşeyi öğrenme yoluyla anlamaya karşı gelebilir. Yani adam sende bu yaşam kavgasında bununlamı uğraşacağım, boşver dedirebilir. Gerçeği anlamaya başlamadan evvel kendimizin ve yaşamımızın bu sakat taraflarını bir haı ve yola koymamız lazımdır. Bu ise karşılıklı yardımla olur. Bunun ritüelimizde ifadesi (Ara sıra günlük hayatın kaygılarından. ..) diye başlar. Öyleyse localarımız, sadece koridorlarında aksi sedası dahi olmayan paha biçilmez bilgilerin sembolik hazinesi olmaktan çıkaralım.

Bir kere daha Masonluğun ve yaşamın ayni şey olduğunu ve/ hepimiz için en büyük mabedin gök kubbenin altında bulunduğunu kavrayalım. Localarımızda da nur ve ziya a-rayıcrlorın öğrenci ve öğreticilerinin elele çal.ştığı atelyeler haline getirelim. Masonluğun büyük hakikatleri, eğer anlaya bilirsek, sembollerimizle apaçık bir şekilde ifade e-dilmiştir. Masonluğa girdiğimizden beri sembollerden birçok dersler alınacağını gördük ve öğrendik. Durduğumuz yerde ise Masonluğun öğretilerini kavra-yamayız. Bunları öğrenmek için zaman ve çaba harcamak zorundayız. Bu da eğitim ve öğretime verdiğimiz zamanla orantılı olarak gerçekleşecektir. Eğitim ve öğretimin Masonluğun bütününe nekadar yararı o-lacağını hiç düşünüyor muyuz? Unutmayalımıki Masonluğun i-çindeki bir kardeş ancak bütün kardeşlikle birleştiği zaman tamamlanır. Bizim hedefimiz çok büyüktür, çok önemlidir ve çok I üzüm I ud ur. Böl ü n m üş olarak kalamayız. Masonlukta birlik ve ahenk şarttır. Mesleğin bir parçasını diğer parçalarından ayrı olarak bozarsak, tüm Masonluğun zayıflamasına ve bölünmesine sebep oluruz.

Yani cehaletten bahsediyorum. Bir gurup cahil kalarak ötekilerden koparsa, bütün guruplar bundan etkilenir, ve sonunda Masonluğun temeli o-lan sembolik locada bundan etkilenir. Hiçbir zaman aklımızdan çıkar-mamalıyızki sembolik loca mesleğimizin özüdür ve Masonluğun tabi olduğu herşeyin temelidir. Üç derecenin esasını teşkil eden evrensel ve sonsuz dersler üzerine yatımızı kurduğumu? sağlam temeli loca meydana getirir. Localarımızda kalbimizde Mason oluruz. Öğrendiğimiz prensipler bize doğruluk, sağlam karekter, itibar ve saygı getirir.

Buna karşılık çabalarımızla elde ettiğimiz hürriyet ve hür düşünceler yoluyla, başkalarına hizmet vermeğe çalışırız. Kardeşlerim bir daha aynaya baktığınız zaman çok dikkatli bakın ve kendinize şunları sorun: Ben sadece ismen mi Masonum? Yoksa çalışan bir Mason muyum? Kendimi bir Mason gibi idare edebiliyor muyum? İşte kardeşlerim işimizin neler olduğunu, eğitim ve öğretime önem verilmediği takdirde cehaletten başımıza neler gelebileceğini sunmaya çalıştım.

Mimar Sinan Dergisi / Sayı 71

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe