Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hristiyanlık ve misyonerler  (Okunma sayısı 22354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 07, 2009, 12:08:19 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sadece Hristiyanlıkta Misyonerler değil Ülkemizde de Cemaatler siyasi,sosyal,ekonomik bir çok kirli programlara karışmışlardır.Amaçları hernekadar Dinlerini tanıtmak,doğruyu öğrenip öğretmek olsa da bunların çok çok dışındadırlar.
Düşünün ibadet etmek için ibadethanenize gidiyorsunuz.İbadet bittikten sonra dışarıya çıktığınızda bir bakıyorsunuz ki sizi birisi bekliyor ve merhaba kardeşim diyerek yanınıza geliyor.Elinde bir poşet size uzatıyor ve verirken diyor ki; benim hayatımda bu kitap bir dönüm noktası oldu umarım sizin de hayatınıza olumlu etkiler yaratır'' diyor.Sonra devam ediyor işinizi aşınızı herşeyinizi öğreniyorlar.İşyerinize gelip işlerinizi sorup konuya giriyorlar.Arkasından ilk ibadetinizi nezaman ve nasıl yaptığınızı sorma cüretini gösteriyorlar.İbadetinizin sayısını artırmaya çalışıyorlar.
Bunları ve buna benzer olayları çoğaltmak çok mümükün.Tebliğcilik veya misyonerlik bu değildir.Bırakın insanlar aradığını kendileri bulsun.Eğer bir dini sorusuna cevap arıyorsa zaten gider kendisi bulur onları.Tebliğcilik veya misyonerlerin siyasi partilere legal illegal yapılanmalara sağladığı desteği çoknet görmekteyiz.Durum böyleyken yaradan bahsetmek bana garip geliyor.
Bunların dini bilgileride ayrıca tartışılır.Nasıl olur ki dini duyguları teslim almak için para dağıtılır.Parayla iman sahibi olan nasıl iyi niyetlidir ve nasıl daha fazla bir parayla sapmayacağı garanti gibi adledilir.Bunlardan çok açık görüyoruz ki amaç Din falan değildir.Amaç sayıdır,amaç yaptırım gücü oluşturabilmedir,ama vs vs vs.dir.

Temmuz 07, 2009, 12:53:27 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Doğum yoluyla ilhak ettiğimiz dinlerimize aidiyetimizi yaşamımızın bir kısmında sorgulamamız gayet doğaldır.Başkalarını kendi dinimize davet ederken onların mensup olduğu dinleri kötülememeye özen gösterdiğimiz sürece,dayatma unsuru taşımayan davetler masum olarak kabul edilmelidir.

Ancak,günümüzde malesef misyonerlik,bazı şer odaklarınca siyasi hedefler adına kullanılmaya başlanması yoluyla lekelenmiştir.Bu bakış açısıyla algılandığı için de,batı menşeili global misyonerlik,salihlerde önyargı oluşmasına sebep olmuştur.Bu önyargıyı değiştirmekte yine gerçek İsevilere düşmektedir.İslam aleminde olduğu gibi,Hırıstiyan aleminde de rant kastı taşıyan dinciler olmuştur,olmayada devam edeceklerdir.Salih inananlar tarafından butür unsurlar ayıklanmadığı sürece,dinler,hakettikleri görüntüye kavuşamayacaklardır.

Saygılarımla...

Bu düşüncelerinize tamamen katılıyorum Sayın ceycet.

Teşekkürler...

Temmuz 07, 2009, 01:00:52 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Sadece Hristiyanlıkta Misyonerler değil Ülkemizde de Cemaatler siyasi,sosyal,ekonomik bir çok kirli programlara karışmışlardır.Amaçları hernekadar Dinlerini tanıtmak,doğruyu öğrenip öğretmek olsa da bunların çok çok dışındadırlar.
Düşünün ibadet etmek için ibadethanenize gidiyorsunuz.İbadet bittikten sonra dışarıya çıktığınızda bir bakıyorsunuz ki sizi birisi bekliyor ve merhaba kardeşim diyerek yanınıza geliyor.Elinde bir poşet size uzatıyor ve verirken diyor ki; benim hayatımda bu kitap bir dönüm noktası oldu umarım sizin de hayatınıza olumlu etkiler yaratır'' diyor.Sonra devam ediyor işinizi aşınızı herşeyinizi öğreniyorlar.İşyerinize gelip işlerinizi sorup konuya giriyorlar.Arkasından ilk ibadetinizi nezaman ve nasıl yaptığınızı sorma cüretini gösteriyorlar.İbadetinizin sayısını artırmaya çalışıyorlar.
Bunları ve buna benzer olayları çoğaltmak çok mümükün.Tebliğcilik veya misyonerlik bu değildir.Bırakın insanlar aradığını kendileri bulsun.Eğer bir dini sorusuna cevap arıyorsa zaten gider kendisi bulur onları.Tebliğcilik veya misyonerlerin siyasi partilere legal illegal yapılanmalara sağladığı desteği çoknet görmekteyiz.Durum böyleyken yaradan bahsetmek bana garip geliyor.
Bunların dini bilgileride ayrıca tartışılır.Nasıl olur ki dini duyguları teslim almak için para dağıtılır.Parayla iman sahibi olan nasıl iyi niyetlidir ve nasıl daha fazla bir parayla sapmayacağı garanti gibi adledilir.Bunlardan çok açık görüyoruz ki amaç Din falan değildir.Amaç sayıdır,amaç yaptırım gücü oluşturabilmedir,ama vs vs vs.dir.

Sayın barış,

Haklısınız dinde zorlama asla olmamlıdır, yoktur da. Bir insana kutsal kitap verilebilir, sorusu olursa kitabı veren kendisine nasıl ulaşılabileceğini de beyan eder. Geri kalan kitabı alana kalmıştır.

Saygılarımla...

Temmuz 07, 2009, 01:31:35 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Sayın quadriga; sizin belirttiğiniz gibi verilen kitap Kutsal bir kitapsa verenin de ulaşma bilgisini beyan etmesi doğrudur elbette.Hem fikirim sizinle am verilen kitap Tarikatlara ait yazılmış bir kitapsa gerçekten tehlikedir.
Örneklemek gerekirse Sait Nursinin Gençlik Rehberi kitabı.Üzerinde '' O'nu tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır,O'nu unutan saraylarda da olsa zindandadır,bedbahttır.'' yazıyor.Bu da ilginç bir dine bağlama yolu olsa gerek.Dini duyguları ifade etmek için bir çok kelime varken içinden zindanlı olanları seçilmiş.Bir taktik olsa gerek.Araştırıyorsunuz Nakşibendi diye bir tarikat çıkıyor karşınıza.İlginçtir bunu bizler bu kadar net görürken kanunlar birtürlü göremiyor.Bunların yaptığı din istismarcılığıdır.

Temmuz 07, 2009, 01:48:32 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Tevrat, Zebur ve İncil (Eski ve Yeni Ahit) ve Kuran-ı Kerim'i kastetmiştim. Kutsal Kitap terimi benim bildiğim sadece bu ktaplar için kullanılır.

Saygılarımla...

Temmuz 07, 2009, 03:09:22 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Ben de farklı algılamadım.Kutsal kitaplar hakkındaki yazınıza dikkat ederseniz hem fikirim dedim.Yazımı sadece örnekleyerek bitirdim.

Temmuz 07, 2009, 03:45:51 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Tebliğ ile misyonerlik anlam olarak pek aynı kullanılmazlar.Ama amacın aynı olduğu düşünülürse aynı kullanalım sizin dediğiniz gibi.Benim demek istediğim değişmez yine;çünkü ben misyonerliğin uygulanış şeklinden bahsediyorum.Şimdi islam misyonerliğiyle şimdi yapılan Hristiyan misyonerliğini açalım o halde."Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük misyonerlik örgütü  Amerikan Board , üyelerini : “ Dünyayı fethe çıkan İsa orduları  “ olarak takdim etmektedir." Bunun bir fetih mantığıyla yapıldığı görülüyor burada!! Zira misyoner hareketi ilk başlatan kişi olan Pavlus da “Amaca giden her yol mubahtır”  demiştir.İşte bu yüzden misyonerlikle tebliğ aynı anlamda asla kullanılamaz.Amaç aynı olsa da mantık ve gidilen yol kesinlikle aynı değildir.

Saygılar

Temmuz 07, 2009, 04:55:27 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Dediğiniz gibi bazı kişi ve kurumların neler yaptığı bizleri bağlamaz. Nasıl herkes İslam'ı doğru bilmiyor ve doğru uygulamıyor ise Hristiyanlıkta'da bu böyledir. Bu durum Engizisyon'un birçok Hristiyan tarafından hoş karşılanmaması gibidir. Çünkü Engizisyon İncil'e dayandırılamayan bir antihümanist yaklaşımdır. Hristiyanlığın yayılması öyle ya da böyle fetihlerle ilişkilendirilemez. Bahsettiğiniz söz Niccolo Machiavelli'ye aittir ve Makyavelizm yaklaşımını yansıtır. Bilginize...

Yeniden altını çiziyorum Hristiyanlıkta karşınızdaki inancınızı kabul edene kadar boğazını sıkın gibi bir yaklaşım bulunmamaktadır. Çeşitli kişi ve kurumların Hristiyanlık adı altında yaptıkları Hristiyanlığı ve Hristiyanları hiçbir şekilde bağlamaz.

Ayrıca nasıl Hristiyanlık üzerinden yanlış uygulamalar yapılıyor ise Müslümanlık üzerinden de yapılmaktadır hatta acıdır ki daha beterleri de bulunmaktadır. İnsanları taşlama, toplumsal baskılarla dinsel zorlama, suç işleyeni çeşitli işkencelerle öldürme, kol, kafa kesme, kırbaç cezaları vs vs bunlara en güzel örnektir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2009, 04:59:57 ös Gönderen: quadriga »

Temmuz 07, 2009, 06:57:01 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Her söylediğinize katılıyorum.Ancak Makyavelist yaklaşımın fikir babası Pavlus'tur.bilginize...

Temmuz 08, 2009, 12:47:28 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Her söylediğinize katılıyorum.Ancak Makyavelist yaklaşımın fikir babası Pavlus'tur.bilginize...

Bunu hangi somut gerçeğe dayandırıyorsunuz Saygıdeğer martı, bunu açıklayabilir misiniz?