Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833916 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2007, 02:02:13 öö
Yanıtla #60
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Son cumlenize tamamen katildigimi soyleyebilirim Sayin PURPLELAKE
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 07, 2007, 04:20:36 ös
Yanıtla #61

İyi İnsanları daha İyi yapma fikri bana çok uygun geldi_
Harika bir fikir!
Benim prensibime çok benzediği için bu fikri çok beğendim;
İyiye iyi kötüye kötü!.....
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 07, 2007, 04:30:12 ös
Yanıtla #62

Saygıdeğer Mason, izninizle bir sorum olacak;
Budizm, benim görüşüme göre puta tapıcılıktan ibarettir ve Masonluğun en önemli ilkelerinden biri olan ''Yüce Yaradan'a İnanmak''la bir çelişkiye girilmiyor mu?
Çünkü Yaratıcı, puta tapanları şiddetle Kendi Egemeliği'nden uzaklaştırır_
SAYGILARIMLA

Haziran 07, 2007, 04:42:30 ös
Yanıtla #63
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Sevil Hanim,

Budizm in icerigini tam olarak arastirdiginiz zaman, bulacaginiz en onemli nokta su olacaktir. Budizm puta tapmaz. Putun sembolize ettigi anlama ve inanilan Yuce Yaradanina tapar. Hiristiyanlarin Hac sembolu yada Yahudilerin 6 koseli yildizi gibi.

Soyle bir ornek verebilirim. Bir yakiniinzin kabrini ziyaret ettiginiz zaman, oradaki bir tas parcasina yada topraga mi taparsiniz? Yoksa onun sizin icinizde olan anlamina mi?

Kisiye sordugunuz zaman bir Yuce Yaradan i varsa bizim icin onemli olan O dur. Yuce Yaradan`ina hitap ve ibadet sekli bir onem teskil etmez.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2007, 05:40:52 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 07, 2007, 04:45:14 ös
Yanıtla #64
  • Ziyaretçi

Sayin Sevil Hanim,

Budizm in icerigini tam olarak arastirdiginiz zaman, bulacaginiz en onemli nokta su olacaktir. Budizm puta tapmaz. Putun sembolize ettigi anlama ve inanilan Yuce Yaradanina tapar. Hiristiyanlarin Hac sembolu yada Yahudilerin 6 koseli yildizi gibi.

Soyle bir ornek verebilirim. Bir yakiniinzin kabrini ziyaret ettiginiz zaman, oradaki bir tas parcasina yada topraga mi taparsiniz? Yoksa onun sizin icinizde olan anlamina mi?

Kisiye sordugunuz zaman bir Yuce Yaradan i vcarsa bizim icin onemli olan O dur. Yuce Yaradan`ina hitap ve ibadet sekli bir onem teskil etmez.

Saygilarimla
Cok guzel aciklama ve analoji. Tesekkurler.

Haziran 11, 2007, 10:25:51 öö
Yanıtla #65

Katılıyorum çok güzel bir açıklama olmuş ve bu açıklama bana birşey daha öğretti;
Önyargıyla hiçbirşeye yaklaşılmayacağını ve önyargıyla hareket edildiği taktirde çok güzel sonuçlara hiçbirşekilde ulaşılamayacağını öğrendim_
Saygıdeğer Mason bilmiyorum belki farkında olmayabilirsiniz ama vermiş olduğunuz bu çok değerli bilgiler sayesinde hergün hayata olan bakış açım gün geçtikçe biraz daha değişiyor_
SAYGILARIMLA

Haziran 11, 2007, 10:31:08 öö
Yanıtla #66

Anlam herşeyden önce çok değerlidir_
Herşeyden bir anlam çıkarmak; bizi aydınlatan en önemli öge olduğuna inanıyorum_
TEŞEKKÜRLER SAYIN MASON

Haziran 11, 2007, 01:32:08 ös
Yanıtla #67
  • Ziyaretçi

Açıklama güzelde bir yerde mantık hatası olmuş galiba ya da bana öyle geldi

Alıntı

insanlar kabir ziyaretine ölüye tapmak için gitmezler bence yanlış örnek olmuş söz konusu tapınmaksa mezar önreği bence abes kaçmış ben demek istediğinizi anladım ama "tapma" sözcüğünü kullanmanız bana abes geldi" insanlar oradaki taş parçlarını yada toprağımı dua ediyor yoksa onun sizin içinizde olan anlamınamı" daha iyi olabilirdi.

Haziran 13, 2007, 11:39:09 ös
Yanıtla #68
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Evet cumle biraz yanlis olmus ama anlamini hepimiz anladik zaten. Siz de Turkce'nin ne kadar lastik gibi her yere cekilebileceginin ornegini vermissiniz :D
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Temmuz 09, 2007, 01:07:27 öö
Yanıtla #69
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, T.C. İçişleri Bakanlığı Dernekler Masası'na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren resmi bir dernektir. Derneğe katılma prosedürü, 2 senelik Üstat derecesine sahip bir üyenin önerisi ile başlar. Bu üye, önereceği kişiyi uzun zamandan beri tanıyor olmalı ve kendisiyle her şeyiyle kefil olabilecek kadar iyi tanımalıdır. Üstat Mason, aday yapmayı düşündüğü kişiye bu düşüncesini bir defa dile getirir ve haricinin olumlu karşılaması sonrasında işlemlere başlar. Doğru olan, bir defa önerilen kişinin olumsuz yanıt vermesi veya süre istemesi sonrasında teklifin bir daha yinelenmemesidir.

Aday gösterilmesine karar verilen haricinin teklif bilgileri teklif kesesine atılır. Kabulü ile ilgili herhangi bir engelin olmadığına dair Büyük Loca'nın verdiği onaydan sonra işlemler başlar ve adayın kimlik ve kişisel bilgileri önerildiği Locanın bir Üstat oturumunda okunur ve oylanır. 3 veya daha fazla olumsuz oy çıkması halinde aday reddedilir. Bu ve diğer tüm oylamalara yalnız o Locanın değil, herhangi bir Locaya bağlı tüm Masonlar katılma hakkına sahiptir. Oylama olumlu sonuç verdiği takdirde, adayı daha önce tanımayanlar arasından seçilen 3 Üstat Mason görevlendirilir ve aday hakkında önce uzunca bir araştırma yaparlar, daha sonra da kendisiyle görüşerek, derneğe kendi isteğiyle girmek istediği ile alakalı bir talepname ile Masonluğa neden girmek istediği ile alakalı bir form doldurmasını isterler ve buna adli sicil kaydının temiz olduğu ile alaklı bir belgeyi de eklemesini isterler.

Bu esnada adayın fotoğrafı ve bilgilerini içeren belge, Türkiye Büyük Locası'nın tüm binalarında askıya çıkartılır ve herhangi bir Mason'un, askıya çıkan adayı tanıdığını ve Masonluğa girmesine sıcak bakmadığının gerekçelerini yazılı olarak Büyük Loca ve adayın önerildiği Loca'ya bildirmesi ile tüm işlemler durdurulur.

Askıda da herhangi bir problem çıkmaması sonrasında, o ana kadar yapılan araştırmaların tüm sonuçları, Locanın yine bir Üstat oturumunda okunup, tartışılıp, oylandıktan ve bu oylama da temiz çıktıktan sonra adayın tekris adı verilen ritüelik ve geleneksel bir kabul töreni ile topluluğa kabulü sağlanır. Adaylıktan tekrise kadar giden bu safha, Locanın çalışma programı ve aday sayısına bağlı olarak, 6 ay ile 3 sene arasında bir zaman sürebilmektedir.

Tüm bu tahkikat safhasının herhangi bir yerinde reddedilen aday, üzerinden en az 1 sene geçmeden tekrar aday gösterilemez. İkinci defa reddedilen aday ise, üyelik hakkını tamamiyle yitirmiş olur.

Türkiye Büyük Locası'nın yıllardan beri üyeliğe giriş yaş ortalaması 40 civarında seyretmektedir. Her ne kadar Mason babanın çocuklarının 19 yaşında, olmayanların 21 yaşında derneğe üye olabilecekleri tüzükte yazılıysa da, bu pek görülen bir uygulama değildir. Yaklaşık 25 yaşından önce bir haricinin, babası Mason olsun veya olmasın, önerildiği nadiren görülür.