Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Dereceleri  (Okunma sayısı 31282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2010, 02:58:10 ös
  • Ziyaretçi

1. Derece: Çırak
2. Derece: Kalfa
3. Derece: Usta
4. Derece: Ketum Üstat
5. Derece: Mükemmel Üstat
6. Derece: Sır Kâtibi
7. Derece: Nazır
8. Derece: Bina Emiri
9. Derece: Dokuzlar’ın Seçilmiş Üstadı
10. Derece: Onbeşler’in Seçilmiş Üstadı
11. Derece: Yüce Seçilmiş Şovalye
12. Derece: Üstat Mimar
13. Derece: Solomon Krallığı’nın Şovalyesi
14. Derece: Yüce Üstat (Kutsal Kubbe Büyük Seçilmişi)
15. Derece: Doğu Şovalyesi (Kılıç Şovalyesi)
16. Derece: Kudüs Prensi
17. Derece: Doğu ve Batı Şovalyesi
18. Derece: Salipverdi Şovalyesi (Güllü Haç Şovalyesi)
19. Derece: Büyük Pontif (Yüce İskoçyalı)
20. Derece: Düzenli Locaların Büyük Saygıdeğer Üstadı
21. Derece: Prusya Şovalyesi
22. Derece: Lübnan Prensi (Kral Baltası)
23. Derece: Sır Sandığı Başkanı
24. Derece: Sır Sandığı Prensi
25. Derece: Tunç Yılan Şovalyesi
26. Derece: İskoçyalı Papaz (İnayet Prensi)
27. Derece: Kudüs Tapınağı’nın Hakim Amiri
28. Derece: Güneş Şovalyesi
29. Derece: Saint Ande Büyük İskoçyalısı
30. Derece: Seçilmiş Büyük Kadoş Şövalyesi
31. Derece: Büyük Müfettiş Kumandan
32. Derece: Kutsal Sır Yüce Prensi
33. Derece: Hâkim Büyük Genel Müfettiş
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2010, 11:48:48 ös Gönderen: dogudan »

Aralık 10, 2010, 03:15:23 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Konu soru icermedigi icin soru ve cevaplar bolumunden alinarak Evrensel Masonluk bolumune tasinmistir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 10, 2010, 03:18:01 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Konuyu yanlış başlık altında açtığımı paylaştıktan sonra farkettim.Doğru başlık altına taşıdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Aralık 10, 2010, 03:48:27 ös
Yanıtla #3

Sn. sundance,

Skoç Riti dereceleri Türkiye'de isimlendirilirken, bazı derecelerde İngilizceden direkt yapılan tercümelerden farklı kelimeler kullanılmaktadır. Masonlukta kelimelere verilen önemin herkesce bilindiğini düşünüyorum. Bu sebeple, Türkçe derece "isimlerinin" Türkiye'de kullanıldığı şekliyle yer almasının başlığın açılma amacına daha büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

Derece açıklamalarının, derecelerin sırlarını/hikayelerini içermemeleri sebebiyle, burada yer almasının bence bir sakıncası yok. Ancak Forum'un Türkçe bölümündeyiz, ve bu konuyla ilgilenmekle birlikte yeterli lisan bilgisine sahip olmamaları sebebiyle, yazınızdan faydalanamayacak üyeler mutlaka olacaktır. Keşke açıklamalar kısmının Türkçe tercümesine de yer verilseydi.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 10, 2010, 04:08:40 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

Türkçe karşılıklarını farklı kaynaklardan kontrol ederek yazmaya çalıştım.Elimde ki türkçe kaynaklarda ki karşılıkları çok detaylı bu sebeple en basit şekliyle yazmaya çalıştım.Hatalı çeviri yapmış olabilirim, bunun için herkesten özür dilerim.
Derece açıklamalarının çevirisini paylaşmadan önce yapmak istedim ama hatalı çeviri olabilir diye orjinal şekliyle paylaştım.Açıkçası kullanılan ingilizcenin çok ağır olmadığını düşünüyorum.Sözlük yardımıyla çok rahat çevirisi yapılabilir.
Konuyu paylaşmadan önce orjinal ingilizce şeklini Sayın Adminlerimize göndererek,foruma uygun olup olmadığını, eğer paylaşırsam forum kurallarını ihlal etmiş olup olmayacağımı sormuştum.

Saygılarımla

Aralık 10, 2010, 05:15:31 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin sundance guzel bir paylasimda bulunmus, kendisine tesekkur ederim.

Ancak ben kisaca birkac sey eklemek istiyorum. Birincisi Turkiye'de hariciler tarafindan yapilan genel bir hata var, Masonlugun dereceleri denildigi zaman akla sadece ilk uc derece ve onu takip eden 4-32, sonrasinda ise cok az kisinin alabildigi 33. derece geliyor. Bunun nedeni Turkiye'de sadece Iskoc ritinin bulunmasi olsa gerek.

Masonlugun en onemli uc derecesi, 1., 2. ve 3. derecelerdir, Usta Mason olunduktan sonra alinan dereceler felsefidir. Daha da onemlisi, Masonlukta gelebileceginiz en yuksek derece "Usta Mason"dur. Masonlugun asil dereceleri ilk uc derecedir. Sonucta GERCEK Masonluk budur. Ancak Iskoc riti gibi Masonik kollarda mevcuttur ve Masonik egitimi pekistirmeye cok buyuk olcude yardimcidir.

Eger bir genelleme yapilacak olursa sadece Iskoc riti dereceleri ile kisitli kalmamak gerekir. Masonlukta mavi Loca, Iskoc riti, York riti, Shrine, ve Grotto gibi bir cok "appendant body" bulunmaktadir. Bir Mason bu felsefi derecelri takip etmek zorunda degildir. Eger takip etmezsede kesinlikle eksik bir Mason sayilmaz.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 10, 2010, 06:03:16 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlaşılan bu paylaşa bir de ben girmeliyim.

Her şeyden önce Sayın Potentate'e teşekkür etmeliyim; İskoç Riti dediği için. Beri yanda Sayın Mustafa Kemal sakın alınganlık göstermeşin ama Skoç Riti terimi Türkiye'de Yüksek Şûra'nın yakın geçmişte bir kaygıyla uydurmuş olduğu bir terimdir. (Bunun üzerinde daha önce de durmuştum, yinelemek istemiyorum.)

Ancak İskoç Riti denilince tek bir İskoç Riti olmadığını da bilmeliyiz. Tarihte kalmış olanları bir yana bıraksak bile günümüzde İskoç Riti tek değil. Ancak Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti pek yaygın olduğu için, İskoç Riti onun bir kısaltması gibi kullanılıyor.

Kuşkusuz York Riti de öyle. Bir zamanlar bugün kısacaü York Riti denilen rite Amerikan Riti adı da takılmış ama pek tutmamış nedense.

Elbette Masonluktaki ritler, tarihtekiyer değil, şu anda yürürlükte olup uygulanananlar bu kadarla bitmez. En azından Memfis-Mizraim Riti, Yetkinleşme Riti, Fransız Riti ve Uluslararası İnsan Hakları Karma Riti'ne diğinilmeden geçilemez. Dahası da var.

Bu arada Sayın Potentate'in deyişine bir düzeltme yapalım: Sakın Shrine ve Grotto gibi örgütler masonik nitelikli sayılmasın. Onları zincirin diğer halkalarından sayalım ama birer mason kuruluşu olmadıklarını da vurgulayalım. (Appendant body terimini çok kimse anlayamayabilir.)

Listelenmiş derece adlarının Türkçelerinde düzeltme yapılması gerekebiliyor. Gerçi farklı kullanımlar da söz konusu ama bu listede geçenlerden kimisi artık çoktan yok. Örneğin "İnayet Prensi" yara Salipverdoi Şövalyesi... Bunlar çoktan terk edilmiş deyişler. Sanırım Sayın sundance eski bir kaynaktan yararlanmış.  Ancak şimdi geçerli olan ve kullanılan derece unvar-nlarını burada sıralasak bu ne işe yararayacak ki?...  Hatta arkasından birçok soru bile getirir. Örneğin pontif ne demek?... Buna benzer sorulabilecek o kadar çok şey var ki... 

Her şeye karşın Sayın sundance bir çalışma yapmış; emek vermiş, kutlamak teşekkür etmek gerek. Forum izleyicilerinin ara sıra bunları anımsamasında yarar var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 10, 2010, 09:28:05 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Latince ve ingilizce olarak bende dereceler mevcut.Türkçe olarak derece isimlerine ulaşabileceğim kaynak  elimde ne yazık ki yok.Bulabiklerim de dediğiniz gibi galiba eski.

Saygılarımla

Aralık 10, 2010, 11:50:20 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Sundance e bende guzel calismasi icin tesekkur ederim, eminim forum okuyuculari icin faydali olacaktir.

Sayin ADAM da guzel noktalara deginmis, ozellikle Shrine ve Grotto konularindaki yorumlarina tamamen katiliyorum. Shrine ve Grotto cok faydali hayir isleri yapmakla birlikte Masonik nitelikleri cok kisitlidir. Zaten eger cok teknik konusmak gerekirse Masonluk sadece 3 dereceden olusur, gercek Masonluk daha once de belirttigim gibi budur. Umarim degerli okuyucular beni yanlis anlamazlar, Ritelar da Masoniktir! Ancak isin gercegi/temeli/hayati kismi Cirak, Kalfa, ve Usta'dan olusur.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Aralık 12, 2010, 01:34:02 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

« Son Düzenleme: Aralık 12, 2010, 01:36:58 öö Gönderen: dogudan »