Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadının Bitmeyen Çilesi - 1  (Okunma sayısı 2273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2011, 10:38:08 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önsöz

Elinizde birçok belge, araştırma notu ve yazılı kaynak olsa bile onlardan yararlanarak bir kitap ortaya çıkarmak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Özellikle de söz konusu toplumsal içerikli bir araştırma ise…

Başvuru kaynaklarımın çokluğuna karşın böyle kapsamlı bir araştırmaya kalkışmak gözümü korkutuyordu. Yıllarca bilgisayarımda biriktirdiğim belge ve makalelerin sayısının 300’ü aşkın olduğunu söylersem abarttığım sanılmasın.

Bundan yaklaşık 6 ay kadar önce değerli devre arkadaşım (E) Tümgeneral Cemil Özer’in -kendisi özellikle eğitim konusundaki araştırmaları ile tanınır-  yüreklendirmesi ile elimdeki notları sıralamaya ve kitap formatına getirmeye giriştim.

Kitabın içereceği konuların sıralamasında büyük bir zorlukla karşılaşmadım. Bir başka arkadaşın Mengüç Okan’ın 3 ayrı konferans metni olarak kaleme aldığı -bizlerin de keyifle dinlediği konferanslardı- çalışmanın tarihsel sıralamasını takip etmek yeterli oldu.

Kitapta, halkının büyük çoğunluğunun Sünni Müslüman olduğu günümüz Türkiye’sini yakından ilgilendiren “İslâmiyet’in kadına bakış açısı”na ilişkin bölümler için, Oral Çalışlar’ın “İslâm’da Kadın ve Cinsellik” adlı kitabı ile Prof. İlhan Arsel’in “Şeriat ve Kadın” adlı yapıtlarından yararlandım.

Bir yanlışlığa düşmemek için sözü geçen kitaplarda verilen dipnotların kontrol edilmesi de gerekiyordu. Yazarların verdikleri her kaynak tek tek araştırıldı. Eserlerinden yararlandığım tüm yazarların konuyla ilgili yorumla-rından bir bölümüne katılmadım. Katılmadığım yorumlara araştırmamda yer vermedim. Gene de çok ilginç bulduğum kimi yorumlara yer verdim.

Gazete makaleleri, köşe yazıları ve özel konferans notları dışında kalan ana kaynaklara ilişkin bilgiler kitabın sonundaki “Kaynaklar” bölümünde okuyu-cuya sunulmuştur.

Bu kitabın yazarı bir “toplumbilim uzmanı” değildir. Yalnızca toplumsal konulara meraklı, araştırmacı bir kişidir. Bu nedenle kimi bölümler konunun uzmanlarınca “yüzeysel” damgası yiyebilir ve sert eleştirilere uğrayabilir, buna hazırlıklıyım.

Tüm eksik ve yanlışlarına karşın gene de okurların özellikle kadınlarımızın ve genç kızlarımızın bu kitabı mutlaka okumaları konusunda ısrarlıyım.

Türkiye’nin hal ve gidişinin, her geçen gün komşu ülkelere benzediğini öne sürerek gerekli uyarılarda bulunanları ciddiye almayarak kulaklarını tıkayanlar, ilerde başlarına nelerin gelebileceğini bu araştırmanın içindeki örneklerde görecekler.

Erkek okurların, ellerindeki bu kitabı özellikle kızlarına ve eşlerine ve kadın yakınlarına okutmalarını rica ediyorum.

Bu kitabın içinde yer alan, kadınların binlerce yıldır süren ve bitmek bilmeyen çilesini, çağdan çağa, çeşitli uygarlıklarda izleyen erkek okurlar herhalde kitabı bitirdiklerinde; dindar bir Yahudi erkeğin kutsal kitapları Talmud’dan alıntılıyarak okuduğu şu sabah duasına hak vereceklerdir:

“Beni kadın olarak yaratmayan Yüce Yaradan’a hamd olsun”

Kitabın hazırlanması için beni yüreklendiren arkadaşım Cemil Özer’e, konferans notlarından yararlanmamı sağlayan Mengüç Okan’a ve çalışmamı destekleyen eşim Lale Kaya ve kızım Ayşe Kaya’ya ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yalçın Kaya
4 Ağustos 2011

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.