Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye dışında, başka İslâm ülkelerinde Mason cemiyetleri var mıdır?  (Okunma sayısı 15162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:56:33 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Türkiye dışında, başka İslâm ülkelerinde Mason cemiyetleri var mıdır?

Sudan’ın dışında tüm Müslüman Siyah Afrika ülkelerinde, Fas, Malezya, Ürdün ve Lübnan’da Mason Locaları resmen faaldir. Gabon ile Kongo devlet başkanları ülkelerindeki Büyük Localar’ın Büyük Üstatları’dır.
Kazablanka Kraliyet Başsavcısı Hürmasonluğun tasfiye edilmesini, lokallerinin kapatılmasını, üyelerinin toplanmasının yasaklanmasını ve geçici olarak bir kayyumun tayinine karar verilmesini talep etmişti. 23 Mart 1973 tarihinde, Kazablanka Mahkemesi Hürmasonluğun İslâm dini ile çelişkide olmadığına dair karar vererek Hürmasonluğu aklamıştı.
Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde bulunan Amerikan Üsleri’nde Amerikan Askerî Locaları faaliyet göstermektedir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 15, 2008, 01:19:46 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Mason Locaları Türki cumhuriyetlerde de bulunmakmıdır?Benim esas öğrenmek istediğim Azerbaycan'da öğrenci olduğum için Azerbaycan'da varmıdırı?Haydar Aliyev'in üst düzey bir mason oldugunu duymustum ama Bakü'de bir locanın olup olmadıgını bilmiyorum.Benim tek bildiğim Rotary Kulubunun varlığı.Zaten Rotaract Kulubu üyeliği için döndüğümde bir basvurum olacak fakat ben locaların olup olmadığını öğrenmek istiyorum.Son 2 yıldır mason üyeliği için yas ve meslek sahibi olmamın bir önemi olup olmadığı ve mason olabilmek için neler yapmam gerektiği konusunda H.K.E.M.B.L. mailler gönderdim fakat hiçbir cevap alamadım.Bu nedenle Bakü'de bulunan bir loca varsa onlarla üyelik için görüşmek istiyorum.Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.Saygılarımla...

Eylül 15, 2008, 01:59:12 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın oxford_512 ;

Geçtiğimiz yıl içerisinde, Azerbaycan da bir loca kurmak üzere, bazı azeri kardeşler, buradaki bir locada tekris edildiler. Amaç bu kardeşlerin Azerbaycanda bir loca kurabilecek sayıya ve yeterli dereceye gelmesiydi. Ancak şu an için sanırım hala Azerbaycanda çalışan bir loca kurulmadı. Ama kurulacak.

Saygılarımla.

Eylül 15, 2008, 02:56:12 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

(...) mason üyeliği için yas ve meslek sahibi olmamın bir önemi olup olmadığı (...) konusunda (...)

sn. oxford_512,

Bahsettiğiniz hususla ilgili olarak Forumumuzun "Masonlukla İlgili Sorular ve Cevaplar" ( http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?board=8.0 ) bölümünde ve özellikle  Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  ( http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0 )  konusuna bakabilirsiniz.

Eylül 15, 2008, 08:57:00 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Eylül 16, 2008, 03:51:09 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sn.aramis
Bir sorum daha olacaktı.Azeri kardeslere ulasmamız mümkünmü?Onlarla nasıl görüşebilirim?Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Eylül 16, 2008, 05:11:01 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın oxford_512;

Size bu konuda yardımcı olabilmem imkansız. Üzgünüm. Kişisel çabalarınızla ulaşmaya çalışmalısınız.

Saygılarımla.

Şubat 11, 2011, 08:53:41 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılının Eylül ayında açılmış bu konu başlığı altındaki soruyla bağlantılı olmak üzere yeterince açıklama yapılmış.

Buna karşın ben bu başlıkta niçin bir şey yazma gereksinmesini duydum?

Lütfen başlığa bakınız.

Değineceğim nokta Masonluk ile bağlantılı değil.

Böyle bir söz edilince, Türkiye Cumhuriyeti bir "İslâm ülkesi" imiş gibi bir izlenim ediniliyor.

Hayır. Türkiye bir İslâm ülkesi değildir. TÜRKİYE DEMOKRATİK VE LAİK BİR CUMHURİYETTİR.

Türkiye Cumhuriyeti halkının büyük çıoğunluğu Müslümandır. Buna hiç kimsenin bir diyeceği yok. Ancak böyle oluşu Türkiye'yi bir İslâm ülkesi kategorisine sokmaz.

Türkiye gibi halkının büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkelerin kimilerinde mason locaları vardır. Çünkü Masonluk İslâm dinine aykırı değildir. İslâm dininin birçok öğesi Masonluk ile Hıristiyanlıktan çok daha fazla örtüşür.

Bu karşın teokratik nitelikli İslâm ülkelerinde Masonluğa göz açtırılmaz; tıpkı diğer totaliter rejimin egemen olduğu ülkelerde olduğu gibi. (Küba hariç. Onun durumu pek bir özel.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.