Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Baphomet  (Okunma sayısı 76049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 10, 2013, 03:14:13 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. ADAM

Dini inancı olmayan mason var mı ?  bizi aydınlatırsanız sevinirim...
rothschild ailesinin bazıları ingiliz mason locasına üye olduğunu okumuştum ingilizce bir kaynaktan... onun dışında kapsamlı bir araştırmam olmadı diğer localara üyeler mi üyelerse kimdir nedir bilemem...
ingiliz mason locası atheist üye kabul etmektemidir ?

Saygılarımla,
418

Rothschid ailesi ateist değildir ve bir dini inancı vardır. O dini inanç çerçevesinde inandıkları Yüce Varlık, Baphomet'tir. Masonluğa giriş için bir dine mensup olmanız değil, yüce bir yaratıcıya (Evrenin Ulu Mimarı) inanıp inanmadığınız sorgulanır. Bu aile de kuşkusuz yüce bir varlığa inanmaktadır fakat inandıkları varlık İbrahimi dinlerdeki Tanrı değil, Baphomettir. Dolayısıyla eğer var ise, Masonluğa kabul edilen aile üyelerine "Yüce bir varlığın mevcudiyetine inanıyor musunuz?" diye sorulduğunda, gönül rahatlığıyla "evet inanıyoruz" diye cevap verirler ki bu da yalan bir beyanat olmaz. ;)
Live long and prosper.

Mart 10, 2013, 03:26:54 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sn. Spock

sizin Rothschid ailesiyle nasıl bir yakınlığınız var bilemiyorum size dini inançlarından bahsetiler mi bilemem , bu yüzden bu konuda yorum yapmak doğru değil ,
okuduğum kadarı ile masonlukta önemli olan dürüstlük ve sadakat , daha girişte bu tarz bir yalan söylemeleri kabul edilebilir mi ? bilemem en azından okuduğum kadarı ile kabul edilir olmaz...

Saygılarımla,
418

Mart 10, 2013, 03:28:50 ös
Yanıtla #32
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Baphomet...

Bu sözcüğün ne olduğu, ne anlama geldiği, günümüze dek hiçbir araştırmacı tarafından tam olarak çözümlenememiştir. Bunun Tapınakçılar ile bağlantılı bir anagram olduğu benimsenmiştir.

14. yüzyıl başlarında, Katolik Kilisesi Tapınakçıları aforoz eder, engizisyon da yakalanan her bir tapınak şövalyesini yargılarken, Baphomet adındaki bir sahte Tanrı’ya taptıkları ileri sürülmüştü. Bunun bir de resmi vardı ve katoliklere göre şeytanın betimlemesi olan bu resim Baphomet biçimindeydi. Bunun uzun boynuzlu bir keçiye benzer bir kafası olduğu da belirtilmişti. Elbette o tarihlerde bu böyle ortaya konduktan sonra, taaüpınak şövalyelerine bunun böyle olmadığını kanıtlamak düşüyordu. Olmayan bir şeyin kanıtı da olamayacağına göre, tapınak şövalyelerinin suçlu görüleceği daha başından belliydi.

O konu o tarihlerde öyle gelip geçti. Kimilerine göre bitti ama kimileri de şu sözcüğün aslının astarının ne olduğunu araştırmaktan ve düşünmekten geri kalmadı. Araştırma ile hiçbir sonuca varılamadı ama Baphomet’in Tapınakçıların gizli tutulan adını oluşturan sözcüklerin bazı harf ve hecelerinden oluşturulmuş bir tür anagram olduğu üzerinde aşağı yukarı görüş birliğine varıldı.

19. yüzyılın ünlü gizemci/-okültist araştırmacılarından olup, Eliphas Levi takma adını kullanan Alphonse Louis Constant tarafından yapılmış bir yorumsal açıklama uyarınca, burada bir öz deyiş söz konusudur.; şöyle: Templi Omnium Hominum Pacis Abbas (İnsanlar arasındaki barışın babasının tapınağı). Şimdi bu öz deyişi “Tem. O. H. P. Ab.” şeklinde kısalttıktan sonra bunun tersinden okursak, “Baphomet” sözcüğü çıkar.

Oldu mu?

Ben yaptım oldu.

Eliphas Levi, Baphomet’in bir de tasarımsal çizimini yapmış. O da şöyle:

Ancak tapınakçılar ile masonlar arasında hep sıkı fıkı bir bağ kurulur ya… İşte bu çizim nedeniyle antimasonik cephede hemen bu figür “Masonların tanrısı”nın resmi biçimine getirilivermiştir. Bunu kullananlardan biri de asıl adı Gabriel Antoine Jogand-Pagès olan 19. yüzyılın ünlü antimasonik yazarı ve şarlatanı Leo Taxil’dir. 1890 yılında yayımlamış olduğu “Les Mystéres de la Franc-Maçonnerie” adlı kitabının kapak resmi şöyle:

Önlük de yakışmış Baphomet’e hani… Eliphas Levi’nin çiziminde orada bir noksanlık göze çarpıyordu. Ancak bu, ortasında bir kurukafa resmi bulunan önlük  acaba hangi dereceye özgü? Bilemedim.

Sayın ADAM,

Benzer pozlara bakınız... Soldaki resim bir kilisede hangi azize ait olduğunu bilmediğim bir figür... Ortadaki resim sizin de ilk mesajınızda belirtmiş olduğunuz üzere Baphomet... Sağdaki resim George Washington heykeli... Ortada bir nüfuz etmeye çalışma, etki altına almaya çalışma çabası olduğu açık bana göre.

Live long and prosper.

Mart 10, 2013, 03:39:02 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Spock

sizin Rothschid ailesiyle nasıl bir yakınlığınız var bilemiyorum size dini inançlarından bahsetiler mi bilemem , bu yüzden bu konuda yorum yapmak doğru değil ,
okuduğum kadarı ile masonlukta önemli olan dürüstlük ve sadakat , daha girişte bu tarz bir yalan söylemeleri kabul edilebilir mi ? bilemem en azından okuduğum kadarı ile kabul edilir olmaz...

Saygılarımla,
418

Sayın 418,

Düşünün bir kere... Eğer toplumda etkili olduğunu düşündüğün bir topluluğa nüfuz etmeyi düşünüyorsan, eğer derdin tüm Yahudilerin sözde kralı olmak ise, arzularını yerine getirmek için "hedefe varmak için her şey mubahtır" felsefesini benimsemişsen, bu uğurda cinayetler işleyebiliyor, diktatörleri finanse edebiliyor, savaşlar çıkartabiliyor, kardeşi kardeşe kırdırtabiliyorsan, tüm Hollywood ve eğlence sektörünü boyunduruk altına almış ve sonuna kadar amacın doğrultusunda kullanabiliyor isen, dürüstlük ve sadakat gibi kavramlar sanıyorum ki hiç de hiç önemli olmasa gerek. Su içer gibi yalan söyleyip, sadakatını da başka kişilere adayabilirsin...
Live long and prosper.

Mart 10, 2013, 03:55:47 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sn. Spock

bu kadar yazıyı hangi amaçla kopyaladınız bilemiyorum , ayrıca kötü biri olduğunu düşünüyorsanız bu sorularınızın cevabını mason locasına sorun neden almışlar aralarına benim şahsi fikrim mason locası bu aile üyelerini kabul ettiğine göre dürüstlük,sadakat vb, özellikleri aile üyelerinde gördükleri için kabul etmiş olabilir...

Saygılarımla,
418

Mart 10, 2013, 04:01:27 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Baphomet tasvirinin,kadın rahmini sembolize ettiğine dair bir rivayet duymuştum.

Dikkatlice bakıldığında,gerçekten benziyor.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 10, 2013, 04:06:01 ös
Yanıtla #36
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Spock

bu kadar yazıyı hangi amaçla kopyaladınız bilemiyorum , ayrıca kötü biri olduğunu düşünüyorsanız bu sorularınızın cevabını mason locasına sorun neden almışlar aralarına benim şahsi fikrim mason locası bu aile üyelerini kabul ettiğine göre dürüstlük,sadakat vb, özellikleri aile üyelerinde gördükleri için kabul etmiş olabilir...

Saygılarımla,
418

1. Ben yazıları kopyalamadım, kendim yazdım... Fotoğrafları kopyaladım.

2. Bu soruların cevabını mason localarına sormam çünkü mason localarının bu kişilerle ilgili soruları cevaplayacağına inanmıyorum. Kaldı ki bu aile üyelerinin mason localarının üyeleri olduklarına bile emin değilim.

3. Siz bu kişilerin dürüst, iyi, adam gibi adam tanımına uyan insanlar olduğunu düşünebilirsiniz. Ben düşünmüyorum. Sadece "bu ailenin bazı üyeleri Mason locasına kabul edildiğine göre iyi adamlardır" tezi yerine, ortaya koyduğum fikir ve figürleri çürüten anti-tezler üretip onları burada fikir teatisi şeklinde sunabilirsiniz.
Live long and prosper.

Mart 10, 2013, 04:10:22 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim bu başlık altında başka bir şey dememe gerek yok.

Ancak şu ailenin soy adının doğrusu yazılırsa uygun olacak: Rothschild.

Yahudi kökenli bu ailenin kimi bireylerinin mason olup olmadığını, kendisi beyan etmedikçe bilemezsiniz. Boş laf edilmemeli.

Baphomet ile bağdaştırılması da bana sadece bir gereksiz kurgu, bu vesileyle bir yıpratma stratejisini yürürlüğe koymaya çalışmak gibi geliyor. Rothshild'e ise vız gelip tırıs gidiyordur. Olsa ne olur, olmasa ne olmaz!

« Son Düzenleme: Mart 10, 2013, 04:22:26 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 10, 2013, 04:19:41 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

biraz ayrıntıya girmekte fayda var...
Alıntı
The Masonic reference book 10,000 Famous Freemasons, Vol. 4, p.74, indicates two other sons of Amschel were Masons, James Meyer Rothschild, and his brother Nathan Meyer Rothschild. James Rothschild in Paris was a 33 degree Scottish Rite Mason, and his brother Nathan in London was a member of the Lodge of Emulation. And Jewish Freemason Katz indicates Solomon Meir Rothschild, a third member of the five brothers, was initiated into Freemasonry on June 14, 1809.(31)

isimlerin doğru yazılması gerekiyor fakat malesef bazen hata yapıyoruz sizde dahil olmak üzere bence bu hızlı yazdığımızdan kaynaklanan bir durum... sizin 26. yanıtta yaptığınız gibi...

Saygılarımla,
418

Mart 10, 2013, 04:27:15 ös
Yanıtla #39
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Demek ki öyleymiş... Rothschild ailesinden olanlar arasında mason olanlar varmış.

Peki.

Bundan ne çıkar? Yasak mı? (Bir zamanlar Yahudilerin alınmadığını biliyoruz.)

Bunun Baphomet sözcüğüyle bağlantısı nedir ki? Neyi gösterir ya da kanıtlar?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.