Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar Ne Yapar? Nasıl Çalışır?  (Okunma sayısı 28818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2011, 06:36:38 ös
  • Ziyaretçi

O kadar çok konu konuşulmuş ki masonların gerçekte ne yaptığına hiç değinilmemiş.
Diyelim mason oldum. Sonra ne oluyor? Locadaki ritueller sırasında masonlar birbirleriyle bilgi alışverişinde mi bulunuyor? Ne tip görevler üstleniyorlar? Örneğin git beyoğlu hakkında bilgi edin gel bize anlat mı deniyor? Kendilerini nasıl geliştiriyorlar?

Bunlar arasında sır olmayan şeyleri benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ben de yakın zamanda mason olmak için başvuruda bulunmayı düşünüyorum.

Saygılarımla..

Şubat 24, 2011, 08:05:29 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Yada bir üst dereceye çıkmak için yapılması gereken ödevler nelerdir.

Şubat 24, 2011, 08:07:49 ös
Yanıtla #2

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 24, 2011, 09:20:10 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Teşekkürler Sn. Mustafa Kemal ancak bu bahsettiğiniz başlık anket/istatistiğe açılmış. Bilgi vermek yerine daha çok soru soruluyor. Bence bu konuyu tekrar irdelemekte fayda var zira çok önemli buluyorum. Tartışılan konular hep masonların felsefeleri, amaçları ve ritüelleri üzerine. Aslında ne yaptıkları çok az tartışılıyor.

Saygılarımla..

Şubat 24, 2011, 11:55:54 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Cin Ruhi,
hoşuma giden bir anektodu paylaşmak istedim.
Saygı ve sevgilerimle.

İSLAM FELSEFESİ
Genç bir adam, imamı azamlardan birini ziyaret ederek, İslam’ın tüm inceliklerini öğrenme isteğini dile getirir...
İmam sorar: “Arapça biliyor musunuz?”
“Evet,” der istekli öğrenci...
Peki İngilizce, Fransızca?
“Evet.”
“Peki İslam felsefesini biliyor musunuz?”
“Hayır, ama endişelenmeyin... Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe okudum. Harvard üniversitesinde Aristo ve Sokrates mantığı üzerine doktora yaptım. Şimdi de İslam felsefesi üzerine çalışarak eğitimimi tamamlamak istiyorum.”
İmam, delikanlının İslam felsefesini öğrenmeye henüz hazır olmadığını söyler.
“Ancak,” diye ekler... “Mantık konusunda sizi sınayabilirim. Eğer sınavı geçerseniz, size İslam felsefesini öğretirim.”
İki parmağını kaldırır: “İki hırsız bacadan süzülerek bir eve girer. İçeri girdiklerinde birinin yüzü temiz, diğerinin kirlidir... Sence hangisi yüzünü siler?”
“Kirli olan,” der delikanlı heyecanla...
“Yanlış. Basit bir mantık. Yüzü kirli olan, temiz olanı görür ve kendi yüzünün de temiz olduğunu düşünür. Yüzü temiz olan ise, kirli olanı görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu düşünür. Yani yüzünü silen yüzü temiz olandır...”
Delikanlı çok etkilenir...
“Çok akıllıca, ama beni bir daha sınayın,” der.
İmam soruyu tekrarlar.
Delikanlı, “Yüzü temiz olanın yüzünü sildiğini zaten söylediniz,” der.
“Yine yanlış,” der imam...
“Mantık çok basit... Yüzü kirli olan temiz olanı görür ve kendi yüzünün de temiz olduğunu sanır. Yüzü temiz olan, kirli olanı görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu sanır. Kirli yüzlü adam, temiz olanın yüzünü sildiğini görünce, o da yüzünü siler...”
Delikanlı, “Bu da akıllıca,” der... “Hiç düşünmemiştim... Ama beni bir kez daha sınamanızı istiyorum.”
İmam, aynı soruyu tekrar sorar.
Delikanlı bu kez uyanık davranır: “İkisi de yüzünü siler...”
“Yine yanlış,” der imam...
“İkisi de yüzünü silmez. Mantık basit:
Yüzü kirli olan, temiz olana bakar ve kendi yüzünün temiz olduğunu sanır. Yüzü temiz olan ise arkadaşının kirli yüzünü görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu sanır. Ancak, yüzü temiz olan, yüzü kirli olanının yüzünü silmediğini görünce o da yüzünü silmez. Dolayısıyla ikisi de yüzünü silmez...”
Delikanlı umutsuz bir halde, “Ben İslam felsefesini ve mantığını öğrenecek niteliklere sahibim,” der... “Beni son kez sınayın...”
İmam aynı soruyu sorar...
Delikanlı, “İkisi de yüzünü silmez,” der.
“Yanlış,” der imam. “İslam felsefesini anlayamadığınızın artık farkında mısınız?
Bu işin bu kadar kolay olmadığının? Aynı bacadan giren iki adamın birinin yüzü temiz, diğerinin yüzü kirli olabilir mi?
İslamı işte böyle kirlettiniz ve farkında değilsiniz...”
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2011, 12:02:08 öö Gönderen: Apiarist »

Şubat 25, 2011, 07:44:27 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumda kısacık bir yazı yazmak ya da bir gönderi belirtmek benim tarzım değil.

Ancak şu soru üzerine oturup forumu taramam ve daha önce yazdığım bir yazı dizisini bulmam gerekiyor.

Bunu ben yapacağımı soru sahibi niçin yapmasın?

Sanırım oradaki konu başlığı "Bir Loca Mabette Neler Yapar?" ya da buna benzer bir şeydi. Oraüda forum kurallarının elverdiği ölçüde tüm ayrıntıları vermiştim. Aranırsa bulunur. Bulunamazsa ilgili başlık forum yöneticilerine sorulabilir.

Sonra o başlık altında anlatılmışlar yetersiz geliyorsa, ayrıntılı soruları yanıtlamaya da girişebiliriz ama ben yeterli olacağını sanıyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 25, 2011, 10:03:34 öö
Yanıtla #6

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 25, 2011, 11:27:11 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

O verdiğiniz linktede kurallar, ritueller yazılmış ama aslında ne yaptıkları yazılmamış. Ne konuşuluyor? Bilgi alışverişinde mi bulunuyor? Mabet dışında da masonların üstlendikleri görevler yok mu? Ben bu forumdan sadece masonluğun detaylarını bulabiliyorum kendisini değil.

Şubat 25, 2011, 11:42:19 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Cin Ruhi, burada zaten Masonluk hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Masonluğu değil. Ayrıca Sn. Mustafa Kemal Kardeşimin verdiği linkteki seri yazıyı okursanız en azından neler yaptığımız hakkında genel bir bilgi edinebilirsiniz. Özellikle o serinin 9 ve 10. bölümlerine bakmanızı öneririm.

Masonluğun kendisini bulabileceğiniz yer ise Localardır. Onun için de inisiye olmanız, Masonluğa usulunce kabul edilmeniz gerekir.

Saygılarımla

Şubat 25, 2011, 11:52:11 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'nin de değinmiş olduğu üzere Sayın Mustafa Kemal'in verdiği link, o yazı dizisinin ilk bölümü. Orada toplam 11 bölüm var.

Sayın Cin Ruhi acaba hepsini okuyup inceledi mi? Başka ne tür bir bilgi istediğini pek anlayabilmiş değilim. Genel olarak neler konuşulduğunu anlatmıştım. Yönetim işleri var, törenler var, konferanslar ve paneller var. Sonra bir de kardeş sofrası var.

Eksik mi anlatmışım? Elebette furumda ritüeyllirin ayrıntısına giremeyiz ama özel sorular varsa uygulamalaüra ilişkin, bunlara değinilmesinde sakınca olmaz. Yeter ki önce anlatılmış olanlar iyice incelensin.

Mabet dışında üstlenilen görevler denilince bununla ne denilmek isteniyor? Orası canlı bir dernek. Elbette birçok masonun üstlendiği birçok çalışma var. Yönetim işleri var, komisyunlar var... Ancak mabet dışı denildiğinde dış dünyadaki görevlerden söz edilmesi isteniyorsa, elbette o da var. Ancak o görevler öyle kişilere yönergeler biçiminde verilen görevler değil. Her masonun bir mason olarak yapması gereken görevler.

Görevlerden söz edince sanırım bir başka yazı dizisi daha vardı: "Mason kimdir? Kim masondur?" diye... Görevler belki biraz oradan da çıkarılabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.