Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mavi Loca  (Okunma sayısı 18275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 17, 2011, 06:03:58 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben Sayin ADAM ile bu konuyu tartismaktan vaz gecmistim cunku hem kendisinin hem de benim fikrim degismiyor, degismeyecegi de asikar. Ancak bu sefer Prince Hall ile ilgili bir soru ortaya atilmis hem ona dikkat cekmek, hem de Sayin ADAM'in " Çoğunluğun bir de yer yar çağ dışı kalmış katı ilkeleri var" fikri ustune bir iki soz soylemek istedim.

Birinci olarak Prince Hall Masonluguna bakalim. Prince Hall Masonlugu yakin tarihe kadar Amerika'daki "Muntazam" Masonluk tarafindan taninmamaktaydi. Bunun iki tane nedeni vardir:

1. Rituellerinin ve Landmark larinin dogrulugundan emin olunamamasi

2. Amerika'daki malum Siyah-Beyaz cekismesi (Ne yazikki bu hala gunumuzde de cok az da olsa devam etmektedir)

Hal boyle olunca isler biraz dallanip budaklaniyor. Ancak benim bagli oldugum Buyuk Loca, Prince Hall'i Muntazam olarak tanimasina ragmen diger bazi Buyuk Loca'lar tanimamaktadir fakat bu Buyuk Localarimiz arasinda bir husumete mahal vermemektedir.

Eger Prince Hall'in Masonik anlayisina, Rituelik calismalarina, ve de Landmarklara bagliliklarina bakarsaniz, her hangi bir Muntazamn Loca'dan ayirt edemezsiniz. Hatta belki bazi konularda daha bile basarili olabilirler. Kendi gozlemimden, ve tanidigim bir kac Prince Hall mensubu Kardeslerimin soylemlerinden yola cikacak olursam oldukca iyi durumda olduklarini soyleyebilirim.

Gelelim "cag disi"liga...

Sayin ADAM'in yazisini okudugumda kendime sordum "Nedir cag disilik?", Evrenin yuce bir yaratani olduguna inanmak ve aramiza katilmak isteyen faziletli kisilerden de aynisini beklemek mi? Kendimize/ Erkeklere ozel bir grup olarak devam etmemiz mi? yoksa yuzyillardir sure gelen gelenekleri koruma cabamiz mi? Bence bunlar cag disilik olarak nitelendirilmemelidir.

Bizler Muntazam Masonlar olarak her zaman geleneklerimize/kurallarimiza sadik olmusuzdur ve olmaya devam etmek de her Masonun boynunun borcudur. Masonlukta sirlarin ifsa edilmesi ne kadar buyuk bir suc ise, yeni adetler cikartmak da o kadar buyuk bir suctur.

1717'de kurulmus olan ilk Buyuk Loca, Spekulatif Masonlugun ilk "RESMI" kaynagidir. Hal boyle olunca "Muntazam Masonluk" kavrami cok guzel yerine oturuyor. Ne kadar tartisilirsa tartisilsin, ne denirse densin bu Buyuk Loca'nin cizdigi yolda ilerlemeyen kimse Muntazam Mason olarak anilamaz, kimse kusura bakmasin.

Simdi degerli okuyucular diyecekler ki Potentate cok kizmis. Bilakis! Ne kizgin ne de uzgunum, sadece artik biraz bikkinlik var. Temcid pilavi misali ayni konuyu farkli uclardan cekerek tartisiyoruz. Bir yigin ornek verebilirim ama vermeyecegim...

Muntazam Masonlar, guc politikasi gutme pesinde degildirler! Hele hele, aman biz tek olalim, bizden baska herkesi kukla gibi oynatalim mantiginda hic degildirler! Turkiye'de bir adet polis teskilati vardir onun disindakiler guvenlik sirketleridir. Pekala uniforma diktirip egitim verip insan calistirabilirsiniz ama bu sizi Turk Polis Teskilati yapmaz. Polis Teskilati sadece bir tanedir.

Baki Selam

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Şubat 17, 2011, 06:26:28 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eh, Sayın Mysticprovaceteur'un dediklerine diyecek yok. Sadece şu muhafazakar tutum biraz geç kalmış. 1970 öncesinde Türkiye'deki masonlar hiç de öyle değilmiş. Yoksa onlar masondan sayımıyor muydu? Hiç olur mu öyle şey... Bugün bile sadece deveyi gütmekle yetinmekte olanların çoğunluğu oluşturduğunu biliyoruz bu bağlamda. Ancak bu bireysel çoğunluk, örgütsel değil. Durum Türkiye'deki siyaset sahnesine ne kadar da benziyor! Ancak ben burada siyaset konuşmak istemem zaten masonlara da yakışmaz siyaset konuşmak, ben de onlara uyarım.

Sayın Potentate'in dedikleri ABD'ndaki olguyu açıkça ortaya seriyor. Çok zamandan beri süregelen bu sorunun olabildiğince yakın bir tarihte doğru ve insancı çözüme ulaşması mutlaka hepemizin dileğidir. Ancak Sayın potentate 1717'den söz edince iş çapraşıklaşır. Yeryüzündeki ilk büyük locanın Londra Büyük Locası oluşu, İngilizlere bu bağlamda Masonluğun evrensel patent hakkını vermez. Ancak sorulur: 1717-1723 tarihlerinde belirlenmiş ilkeler 1813'te aynen korunmuş mudur diye.

Elbette dönüp dolaşıp Landmarlara geliriz. Sayın Mysticprovacateur bir kurgu mu düzenledi yoksa sahiden öyle mi oldu? Ben onun bir kurgu olmasını yeğlerim. Ancak sahiden öyle olduysa, bir başka şeyi daha anlarım: Bu forumda epeyce zaman önce şu Landmark listelerinden söz etmiştim uzun uzadıya. Sonra da yönetimden izin istemiştim Albert Pike'ın bu konuda yazmış olduklarını aktarmak için ama bu forum kurallarına aykırı düşeceği için kabul edilmemişti. Nedeni anlaşılabiliyor.

Peki, bu başlık altında tartışmaktan vaz geçelim çünktü dönüp dolaüşıp aynı şeylari söyleyeceğiz. Ancak bakın forumda çeşitli başlıklar altında bu konu güdeme getiriliyor hep. Eğer bana "Sen bu işe karışma. Bu konuda hiçbir şey yazma. Ortaylı karıştırma. Nerede Muntazam Masonluk terimini görürsen kaç, oraya hiç bulaşma." diyorsanız, tamam.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 17, 2011, 06:33:13 ös
Yanıtla #12

Sn. Adam,

Bu Forumda hiç kimsenin size "karışma, yazma, sus" diyeceğine inanmam.

Ancak, bir gerçek var ki, yine hiç kimse hayır diyemez. Hangi başlık altında geçerse geçsin, bir "muntazam - gayrımuntazam" kelimesinden sonra, hemen hemen aynı tartışmaları yapıyoruz. 3-5 iletiden sonra tartışma yatışıyor, ta ki kelime başka bir başlıkta tekrar kullanılana kadar :)

Ben bir başlık açıyorum bu konuda. Daha önce açılmış mı aramadım açıkçası. Ama hiç olmazsa başlık konularını kaybetmeden tartışabileceğimiz bir "yerimiz" olur. Hepimiz orada yazıp rahatça diyeceklerimiz anlatırız.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 17, 2011, 07:40:07 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Ancak benim bagli oldugum Buyuk Loca, Prince Hall'i Muntazam olarak tanimasina ragmen diger bazi Buyuk Loca'lar tanimamaktadir fakat bu Buyuk Localarimiz arasinda bir husumete mahal vermemektedir.

şimdi benim kafam karıştı bir aydınlatma istiyorum. spot lambası yakınız! efendim şimdi bazısı tanıyor bazısı tanımıyor ya negroları. şimdi negroları tanıyanlar ve tanımayanlar birbirlerini tanıyorlar anladığım kadarıyla, birbirini tanıyanlardan biri tanıyor diğeri tanımıyorsa tanıyanın düzenli  olması tanımayan açısından sıkıntılı bir duruma girmez mi? yok girmezse dolaylı olarak tanımayan aslında negroları tanıyor demek değil midir? bu düzen tertip çok zor iş mi ya anladığım kadarıyla... 1717dede kurulan resmi kaynak ise, AF&AM ile F&AM'ler arasındaki fark nidir nedendir? antikler ile cağcıllar arasından bir fark olmalı ki biri antik biri çağcıl olsun. sonra bu nasıl bir araya getirilmiştir. getirilmiş midir? o halde 1813deki durum 1717nin aynısı mıdır? neyse ben topuklayayım. tertip düzen görünce uzamak gerek.

intizamını kaybetmez sevindirikliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 17, 2011, 09:18:57 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Tartışmayı yeniden alevlendirmek gibi olacak ama Masonik Landmarklar zaten değiştirilemez diye biliyorum. Ezoterik yapıya sahip ve inisiyasyon yoluyla üye olunan bir yapıda ki temel yapı taşlarının değiştirilebilir olması, ezoteriye ters !

Madem değiştirilemiyor zaten tartışmaya gerek yok, değiştirilebilir olsaydı zaten sanıyorum ki bugün Masonluktan bahsetmek mümkün olamazdı.

Herşeyin belli bir kaide ve usulleri vardır. Bir masayı ayakta tutan onun ayaklarıdır. Ayakları değiştirmeye kalkarsak masa sağlamlığını yitirir.

Herşeyi geçtim, Landmarkları okuyorum okuyorm, hangisinin değiştirilmesi gerektiğini anlayamıyorum. İçlerinden bir tanesi bile değişse Masonluktan bahsetmek mümkün olmayacak.

Niye gelenekçilik, bağlılık bu kadar ters geliyor anlamış değilim. "Geleneği olmayanın, geleceği de olamaz"..........

Saygılarımla

Şubat 17, 2011, 09:29:31 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sinir taşları, ne ki? var mı bir listesi. benim bildiğim payne diye bir abimiz landmarklara uyacaksınız demiş uyuyorlar. sonra amerikada bir landmark listesi çılgınlığı başlamış, o da landmark bu da landmark diye diye uzattıkca uzatmışlar listeyi. sonra mesela türk masonluğunun landmarkları var mıdır? hani masonluk milli ya demek ki bizim masonluğumuzun da sınırtaşları son noktaları var nedir onlar? ikincisi bize ne abicim landmarklardan, mason muyuz biz? masonlar da zaten landmarklar hakkında tartışmaya girmez... anca biz söyler biz dinleriz... ki nihayetinde bu gördüğümüzdür, çün biz babadan böyle gördük.

bırakız bunlar bakışlarımla.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 18, 2011, 08:34:41 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu tartışmada bu kez Sayın sundance düştü karşıma anlaşılan.

İki noktada: Birisi gelenekler öteki landmarklar.

Gelenekler konusunda sayın sundance'a katılıyorum. Diğer birçok kişi ile aynı görüşte Sayın sundance: Gelenekler değiştirilemez... Oysa ben değiştirilebileceğini, değiştirildiğini ileri sürüyorum. Bunun örneklerini de veriyorum. Ancak bunun zaman içinde olduğunu, gerektiğinde değiştiğini belirtiyorum.

Hani bir de kimileri günümüzdeki Masonluğun Operatif Masonluğun devamı olduğunu söylüyor ya... En çok takıldığım noktalardan biri de o. Daha en baştan Operaatif Masonluk döneminden kalma eski gelernekler pat diye değiştirilivermiş. Ardından daha birçok değişiklik gelmiş.

Biz belki bunların farkına varmıyoruz. Çünkü zaman değişiyor, koşullar değişiyor, ortam değişiyor, yürürlükteki geleneklerin çoğu (hepsi değil) bunlarla uyumlu kalıyor. Fakat değişmiş olanlar da var, zorunlu olarak. Çünkü kurumu yaşatmak gerek. Bir kurum köhnemiş geleneklerle yaşatılamaz.

Bir yanda töresel gelenekler var, diğer yanda örgütsel gelenekler. Töresel olanları daha dayanıklı. Örgütsel olanları çağın değişen koşullarına daha duyarlı. Örneğin mason giyim tarzı da bir gelenektir. Bugün hangi mason bir toplantıya 19. yüzyıl giysisi ile katılıyor? Bu bağlamda bir eski gelenek vardır: "Loca toplantısına kahverengi ayakkabı ile katılınmaz." Eminim ki günümüzdeki masonların birçoğu bu eski geleneği bilmez bile... Çünkü o geleneğin gerekçesi günümzde geçerliğini çcoktan yitirmiş durumda. Şimdi bunda gerekçesini göstermeden diretirseniz onu antık "batıl inanç" kategorisine koymak gerekir.

Gelelim Landarklara...

Hep sorduğum soruyu yineliyorum: Landmarklar denilen şeyler nedir? Neler landmarktır, neler değildir? Binları kim, ne zaman, nereye, nasıl ve hangi gerekçeyle yerleştirmiştir.

Daha birçcok soru var sorulacak bu bağlamda ama o ayrıntıları sonraya bırakalım. Şu Landmarklarıh nler olduğunu kim sıralayacak?

Anlaşılan Sayın sundance bunları biliyor. Belirtirse hepimiz öğreniriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 18, 2011, 04:55:30 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM, seve seve paylaşırım. Yalnız bende ki çeviri gerektiriyor ve oldukça ayrıntılı bi makale. Sanıyorum bazı kısımları forum kuralları dahilinde paylaşılamayacak yapıya sahip.

Eğer birkaç gün süre verirseniz, hem çevirisini yaparım hemde forum için uygun hale gitiririm.

Saygılarımla