Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmeyi düşünmek...  (Okunma sayısı 7037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 17, 2013, 01:52:02 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Rimor, aşağıdaki yazıyı Forumun bir diğer bölümünde bir başka başlık altında yazmıştı.

Bu yazı değerlendirilmelidir; yozlaştırılmadan, saptırılmadan.

O nedenle Sayın Rimor’un yazısını biraya aynen kopyalıyorum.

“Maslow's Hierarchy Of Needs” yani “Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi” ibaresini sanırım duymuşsunuzdur. Ben kısaca bilgi vereyim. Maslow, canlıların ihtiyaçlarını gruplandırmaya çalışmış bir bilim adamıdır. 1943 senesinde yaptığı “İnsan Motivasyonu Üzerine Bir Teori” adlı çalışmasında, insanların bazı ihtiyaçları gidermeden bir diğer grupta yer alan şeylere asla ihtiyaç duymayacağını ileri sürmektedir.

Maslow’a göre ihtiyaçlar 5 ana grupta ayrılır. Öncelikli ihtiyaçlar FİZYOLOJİK yani fiziksel ihtiyaçlardır ki bu gruptaki ihtiyaçlar sırası ile nefes almak, beslenmek, su içmek, cinsel ihtiyaçlarını gidermek, uyumak, iç huzur (denge), dışkılamadır.

İkinci grup ihtiyaçlar GÜVENLİK ihtiyaçlarıdır ki bu grupta vücut güvenliği, çalışma güvenliği, ailenin güvenliği, sağlık, ait olan eşyaların güvenliğidir.

Üçüncü grup SEVGİ / AİDİYET ihtiyaçlarıdır. Arkadaşlık, aile, cinsel yaşam ve haz arayışı gibi ihtiyaçlar da bu gruptadır.

Daha bir çok grup var ama detaya girmeyeceğim. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini merak edenler, piramidin tüm ihtiyaç seviyelerini görmek isteyenler, internet üzerinden ufak bir araştırma ile bu çalışmaya ulaşabilirler. Maslow’un iddiası şudur ki ilk gruptaki ihtiyaçlar giderilmeden, bir sonraki ihtiyaç insanın aklına bile gelmez. Örneğin nefes alamayan bir insan ne kadar aç olursa olsun beslenme ihtiyacını önemsemez. Aç olan, belli bir süre beslenmeyen insan cinsel ihtiyaçlarını aklına getirmez vb… Örnekler arttırılabilir.

Mason’luk nedir, ne değildir zaten bu forumda bir çok alanda ve konuda tartışılıyor… Bu konu içerisinde tekrar tanımlamalara girecek değilim. Ama şu bilinmelidir ki Mason olacak kimsenin “zengin” olması beklenmez. Zenginlik başlı başına göreceli bir sıfattır. Kime göre zengin… Neye göre zengin… Sayın Tij’in alıntıladığı yazılarda belirtilen “fakir” tabirinden benim çıkarımım, kendisinin, ailesinin çeşitli öncelikli ihtiyaçlarını gideremeyen ya da ancak giderebilen bir kimsedir. Yukarıda kısaca özetlemeye gayret ettiğim gibi, zaten bu şekilde bir hayat sürdüren kişinin Mason’luk gibi bir beklentisi olmamalıdır. Lütfen bu pencerede değerlendiriniz. Yoksa Mason olmak için çok büyük bir zenginliğe sahip olmanız gerekmemektedir.

Bir üstadımdan duyduğum olay ile bitirmek isterim. Tam detay veremeyeceğim için kusura bakmayın, oldukça sadeleştiriyorum. Üstadım felsefi bir çalışma yapmak amacındadır. Kendi üstatlarından birine bu çalışmaya kalkışmadan önce danışır. Danışılan üstat sorar: Senin evin var mı? Cevap: Yok, kirada oturuyorum. Üstat der ki, sevgili kardeşim bana sorarsan önce dünya için çalış. Evini al. Ailenin geleceğini güven altına al. Daha sonra hayal ettiğin felsefi çalışma için niyetlen. Felsefi çalışmalarda insanın kendisi, ailesi ve dünyalığı için endişe duyması durumunda verim alması son derece zordur. Sen de tam verim almak istiyorsan önce geleceğe güven ile bak…

Bu söylemden “dünyalığımı yapmadan felsefe ile ilgilenmeyin mi demek istiyorsun” gibi bir soru gelmeyeceğini umudu ile bitiriyorum…

Bu yazı üzerine ben birçok şey yazabilirdim. Ancak önceliği katılmak isteyen diğer Forum üyelerine bırakmak istiyorum. Tek bir ricam var; konunun yozlaştırılmaması ve saptırılması. Öyle bir durumda ne yazık ki emekler boşa gidiyor.

Bu arada belki Sayın Rimor da konusunu biraz daha ayrıntılandırmak ister. Ne de güzel olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 17, 2013, 02:03:17 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Doğrudur insan önce görevlerini yapar, sonra bu tür akımlara katılır. Yalnız tüm görevlerini tamamlamış hayatın manasını özümsemek isteyen insanlar icin ön bilinçlendirme toplantıları yapılsa ne iyi olur.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 17, 2013, 02:15:19 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

İnsan,sebebi belli ve rasyonel kaygılarla yaşadığı dönemde, bırakın felsefi araştırma yapmayı doğru dürüst cümle bile kuramıyor.

Ne okuduğunuzdan,ne yazmaya çalıştığınızdan birşey anlayamıyorsunuz.O esnada kaygılar sizi o "An"dan uzaklaştırıp kendisine çekiyor.

Ben yakın zamanda bu ruh halini yaşadım;henüz kısmen de olsa yaşamaya devam ediyorum.Dolayısıyla,sayın rimor'un savunduklarını gayet iyi anladığımı düşünüyorum.

Kaygılarla zincire vurulmuş bir zihinden, üretmesini beklemek boşuna olur.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 17, 2013, 02:31:50 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

evet kafanın rahat olması lazım, ancak bilinç düzeyin arttıkça bu sefer ben layık olabilirmiyim, tüm gerekliliklerı yerine getirirmiyim korkusu alır.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 17, 2013, 05:28:19 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Ekonomik olarak kalkınmış ülkelerde masonluğun daha ileri olması bu konu ile bağlantılıdır sanırım.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 17, 2013, 07:24:22 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Evet bu olayı biraz somutlaştırayım. Örneğin eviniz yok ama ev dekorasyonu için gereken eşyalar satın alıyorsunuz. İşte bu çok abes bir durumdur değil mi ? Burada da anlatılmak istenilen önce kişisel ihtiyaçlarımızı giderebilen bir pozisyonda olmamız gerektiğidir. Yarın acaba evimde yemeğim pişecek mi ? Ayın sonu nasıl gelecek ? Acaba işimden kovulur muyum ? gibi problemlerle uğraşan bir beyin nasıl felsefeye zaman ayırabilir. Elbette ki pek çok insan kendini geliştirmek ister. Maddi ve ya manevi olabilir bu gelişme isteği. Masonlukta bu manevi gelişmedir. Ayrıca şu da unutulmamalı mason olan bireyler pek çok çalışma içine girerler. Bu da fazladan verilmesi gereken bir zamandır. Yani sadece maddi yönden bir sıkıntınız olmaması da yetmiyor. Aynı zamanda masonik çalışmalar için zaman da ayırabilmeniz gerekiyor. Açıkçası yoğun çalışan bir insan içinde kolay bir durum değil.

Şubat 17, 2013, 09:21:33 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Bu yazi benim baska bir baslik altinda sordugum soru veya sorulara "cevap" diye sayin rimor tarafindan yazilmisti ve sayin ADAM buraya tasimayi uygun bulmus.

Birseyler yazmadan önce sormak istedigim birsey var.
Konu yalnizca Masonluk ve Masonlar cercevesindemi kalacak yoksa daha genis bir alanimi kapsayacak veya kapsamalimi?

Şubat 17, 2013, 10:22:16 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Kişinin evinin olup olmaması,

İşinin iyi olması,

Maddi durumu,

evet bunlar temel ihtiyaçlar.

Gerçekte bütün bunların dışında kişinin ne aradığı, neye ihtiyaç duyduğu önemli.

Mason olabilmek, felsefe ile uğraşmak bir ihtiyaç mıdır?

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Şubat 18, 2013, 02:05:06 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kişinin evinin olup olmaması,

İşinin iyi olması,

Maddi durumu,

evet bunlar temel ihtiyaçlar.

Gerçekte bütün bunların dışında kişinin ne aradığı, neye ihtiyaç duyduğu önemli.

Mason olabilmek, felsefe ile uğraşmak bir ihtiyaç mıdır?

Ve en önemlisi  teklif edilmek için yakınında ve çevresinde bir veya birden çok masonun olması :)

Şubat 18, 2013, 01:32:09 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij'in sorusuna yanıt: Evet, konu sadece Masonluk ve masonlar ile bağlantılıır. bu başlık altına başka bir konu girmeyecektir. Sayın Rimor gereksinmeler hiyerarxşisinden söz ederken, bunu bir masonun niteliğinin nasıl olması  gerektiğine işaret amacıyla kullanmıştır.

Sayın Enkidu ise yanlış düşünüyor: Bir kişinin masonluğa girebilmesi için yakınında ya da çevresinde herhangi bir mason bulunması gerekmez. Örneğin Ağrı ilinin Patnos ilçesinde belki şu sırada bir mason yoktur. Fakat bu orada yaşayan bir kişinin Masonluğa girmesini engellemez. Bunun zor olacağı doğrudur, kuşkusuzdur ama engel yoktur. O kişi Masonluğa girerse, bundan böyle Ağrı'nın Patnos ilçesinde yaşayan en az bir mason var demektir. Nitekim işte böyle, hiç ummadığımız, beklemediğiniz yerlerde yaşamakta olan masonlar vardır. (Kim bilir, belki Patnos'ta da zaten vardır.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.