Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Medusa  (Okunma sayısı 8934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2007, 11:51:24 öö
  • Ziyaretçi

Mitoloji bolumune benimde bir katkim olsun istedim...

Medusa

Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar.

Medusa hayata çok güzel bir kız olarak başladığında, Athena onu çok kıskanmıştı. Poseidon'un Medusa'nın güzelliğinden başı öylesine dönmüştü ki, ona Athena'nın tapınaklarından birinde sahip oldu. Bu Athena için son derece aşağılayıcı bir davranıştı, o da Medusa'yı bir Gorgon yaparak cezalandırdı. Medusa, bir insan olarak doğduğu için ölümlüydü.

Bu cezayla yetinmeyen Athena, daha sonra, Perseus'a onu yakalayıp öldürmesi için yardım etti. Perseus, Medusa'nın başını kestiğinde, Poseidon'dan olan çocukları Pegasus ve Chrysaor dışarı fırladı. Kan damlaları Libya çöllerinde birer yılana dönüştüler. Daha sonraları bu yılanlardan biri Mopsus'u öldürmüştür.

Perseus Medusa'nın kestiği kafasını alıp gittikten sonra, Athena olay yerine geldi. Medusa'dan geriye ne kaldıysa inceledi. Derisini yüzüp Aegis'in markası yaptı. İki damla kanını da Kral Erichthonius'a biri hastalıklara deva, diğeri öldürücü bir zehir olarak hediye etti.

Arnold Böcklin'in bir Medusa portresi

Medusa'nın kesik başı. Tête de Méduse, Peter Paul Rubens'in eseri.

Medusa, Caravaggio'nun eseri

Ve gunumuz Medusa si,,, Bu da benden :)

Kaynak : www.Vikipedi.org

Son resim haric :D
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2007, 11:53:35 öö Gönderen: Hamlet »

Nisan 28, 2007, 11:40:38 ös
Yanıtla #1

Kadın ve Yılan...

Eline sağlık.:)

Nisan 29, 2007, 01:08:25 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Hikaye aslinda cok carpici, Kadin afetmis. Muthis guzelmis bu yuzden yonetimi ve en gucluleri etkiledigi icin, kiskancliktan dolayi oldurulup, kafasi kesilmis. Bazi yerlerde okuduguma gore, kafasina yilanlar konularak gosterilmis falan. Onun icin yapilan ve yaptirilan reismlerin hepsinde saclari yilan olarak cizdirilmis.

Aslinda etkileyici bir hiyake. Birde Neferttiti olayi var Misirin... O da cok etkileyici. Zamanim oldugunda onuda arastirir eklerim. Yada baska biriniz yaparsa memnun olurum :) Fraternis sen kesin biilyorsundur Nefertiti olayini.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2007, 02:22:34 ös Gönderen: Hamlet »

Nisan 30, 2007, 01:39:14 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Evet biliyordum bu Medusa'yı, sağol Hamlet. :)

Mitolojiye katkılarını bekliyoruz sen aç Nefertiti olayını. :) yalnız Kleopatra'dan sonra en çok o tanınır başkada pek kimse  bilinmez zaten. :)

Nefertiti Ramses'in karısıdır diye geçer. Yanılmıyorsam o öldükten sonra Mısır'ı kadın Firavun olarak bir süre yönetmişti...

BUDA NEFERTİTİ; :)

Mayıs 01, 2007, 01:39:29 ös
Yanıtla #4

Hangi Ramses 'in :) Ramses o Firavunların soyuna verilen isimdir Osmanlı ailesi gibi :) Nefertiti ilginç bir kadın tabiki açarız ki onda tartışılacak çok konuda bulabiliriz tarihsel pekçok olaya eli değmiş bir kadın bizde ki Hürreme benzer yanları olduğunu hatırlıyorum.

Mayıs 01, 2007, 02:21:41 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Kessinlikle haklisin. Senden gene deli bir arastirma bekliyoruz sayin Fraternis....

Suanda kadin guzellik urunleri satan bir cok firmanin sembollerinde Nefertiti kullaniliyor. Ask, Ihanet, Heyecan, Para, Iktidar... Hepsi birarada... Bir solukta izleyeceksiniz :D

Mayıs 01, 2007, 02:42:00 ös
Yanıtla #6

Bu arada İttihatçı 'nın neden Ramses ile bağlantı kurduğunu anladım. II. Ramses 'in '' Büyük Ramses '' ikinci eşi Nefertari isimler çok benziyor oradan aklına gelmiş olacak.

Bu resim Nefertari'nin Abu Simbel Tapınağındaki tasviri.

Mayıs 01, 2007, 03:01:34 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Ehem Ehem!

Medusa konusunda oldugumuzu hatirlatmak isterim. Yunan Mitolojisinden, iyice Eski Misir Tarihine gectik. Tamam baslatan bendim ama sizde abarttiniz. :D

Mayıs 01, 2007, 03:03:24 ös
Yanıtla #8

Kadınlar kadınlar :) onların adı geçtiği yerde de  e tabi biz erkekler :)

Mayıs 01, 2007, 03:51:24 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Evet hocam şaşırmışım. :o :-X :)