Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların bügüne kadar hiç kirli bir işi oldumu?  (Okunma sayısı 12128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2007, 09:17:59 ös

dahada acıklayıcı konusmak gerekırse bugune kadar herhangı bır uye veya loca vs. ne bılım ıste hıc kırlı ıslere ımzası oldumu?cunku basında bazı kırlı ıslerde mason kelımesı kullanılıyordu.ama arastırdıgım kadarıyla masonların bırcok hayırlı yanı guzel ıslerde ımzası var.zaten kurulus amaclarından bır tanesıde bu.benı bu konuda aydınlatırsanız cok sevınırım.saygılarımla.

Nisan 30, 2007, 09:45:51 öö
Yanıtla #1

sorumun cevabını nıcın alamıyorum :(

Nisan 30, 2007, 10:41:40 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kotuluk her yerdedir. Elbette Masonlarinda yanlis, kotu ve hatali olanlari olmustur. Bizleri utandiracak bir davranisi olan uye, kim oldugu, Derecesi yada Masonluga o gune kadar verdikleri goz onunde dahi bulundurulmadan hemen atilir. Elbette Masonlarinda icinden, yanlis ve hatali davrananlar olmustur. Yanliz bizler yaptigimiz yanlislarida, yaptigimiz iyilikler gibi kendi icimizde tutmaya calisiriz. Yaptigimiz iyilikler ne kadar bilinmiyorsa, icimizdeki (cok azda olsa) hatali davranan uyelerde o kadar bilinmez. Kolumuzu feda etmemek icin gerektiginde parmagimizi kesmek zorunda kalacagimizi hepimiz farkindayiz. Bunalri bilerek, kabul ederek ve farkinda olarak birer Mason olduk. En onemli olan Kardesligimiz ve birlikteligimizdir. Bir kisinin bizleri yanlis yansitmasina yada Masonlugun adini tasiyarak bizleri yanlis temsil etmesine izin veremeyiz. Yanlis davranan uyeler tarih boyunca elbette olmustur, Yanliz bu uyeler cok kisa surede ihrac edilmis ve bir daha bizlere geri donememislerdir.

Bizlerin kapilarinin halka kapali olmasinin getirdigi bir yanlis anlasilmada bundan ibarettir. Her uyenin yaptiklari butun Masonluga itham edilmektedir. Kisisel hatalar ve yanlislar, buyuk bir dernegin adini kirletmemelidir. Yanliz bizler her birimiz tasidigimiz yuku ve sorumlulugu cok iyi farkindayiz. Yaptigimiz her hareketin butun Masonlugu temsil ettiginin bilincindeyiz. Bu neden basta olmak uzere, hareketlerimiz, kelimelerimiz ve davranis tarzimiza cok dikkat etmeliyiz. Yapacagim herhangi bir yanlis davranis yada soz, Kardesimin onurunun kirilmasina yada benim Masonluguma mal olabilir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 30, 2007, 03:06:43 ös
Yanıtla #3

sn mason acıklamarınız ıcın cok esekkur ederım.saygılarımla.

Nisan 30, 2007, 05:13:34 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

dahada acıklayıcı konusmak gerekırse bugune kadar herhangı bır uye veya loca vs. ne bılım ıste hıc kırlı ıslere ımzası oldumu?cunku basında bazı kırlı ıslerde mason kelımesı kullanılıyordu.ama arastırdıgım kadarıyla masonların bırcok hayırlı yanı guzel ıslerde ımzası var.zaten kurulus amaclarından bır tanesıde bu.benı bu konuda aydınlatırsanız cok sevınırım.saygılarımla.
Diger topicleri okursaniz aradiginiz bilgilere kavusacaksiniz. Ayrica sormus oldugunuz soruyu zaten kendiniz yanitlamissiniz.

Mayıs 01, 2007, 01:23:42 ös
Yanıtla #5

sn SublimePrince formda tam ıstedıklerımı bulamadıgım ıcın bu soruyu sıze yonelttım.sorumun cevabınıda kendım bılsem zaten sormam :P ama artık her gızlı ve kırlı  ıste masonluk ısmı gecıyor.dolasıyla ınsanlar masonları tam olarak tanıyamıyor bızler gıbı bu orgutu dogru anlamak ıcın ugrasan kac kısı var kı???saygılarımla.

Mayıs 01, 2007, 05:44:29 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

sn SublimePrince formda tam ıstedıklerımı bulamadıgım ıcın bu soruyu sıze yonelttım.sorumun cevabınıda kendım bılsem zaten sormam :P ama artık her gızlı ve kırlı  ıste masonluk ısmı gecıyor.dolasıyla ınsanlar masonları tam olarak tanıyamıyor bızler gıbı bu orgutu dogru anlamak ıcın ugrasan kac kısı var kı???saygılarımla.
O da dogru... Ama ciddi ciddi bu ve benzeri sorular forumumuzda mevcut :)

Mayıs 01, 2007, 08:11:16 ös
Yanıtla #7

tesekkurler acıklamalarınız ıcın sn SublimPrince.formu daha dıkkatlı ıncelıcem saygılarımla.

Mayıs 01, 2007, 09:14:27 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

tesekkurler acıklamalarınız ıcın sn SublimPrince.formu daha dıkkatlı ıncelıcem saygılarımla.
Rica ederim. Benim tek kaygim, surekli ayni sorular sorulunca, "amaaan gene mi ayni seyler" tarezi bir moda burunuyorum ben :) Ayrica moderatorluk yaptigim diger forumlarda da (milyonlarca cumle bilgi iceren) bu basima geldigi icin artik yoruldum :D  Kesinlikle sahsi birsey yok yani. Sizin de ima etmis oldugunuz uzere, bu sorulari kafanizda kurup cevaplarini alakasiz bir yerden almis olsaniz cok daha fena olacak :)

Paylasiminiz icin tesekkurler.

Mayıs 20, 2007, 02:25:40 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bence olay biraz Bond filmlerini andırıyor Bond göreve giderken mutlaka ona birisi yakalanıp deşifre olursan seni tanımayız diyor bence Masonlarda aynı yolu izliyor :) deşifre olan kardeşlerini gayr-i muntazam ilan ediyorlar ama bence bu bir yere kadar ve belli kişilere işler yani isim tescil kanunları varken niye o kadar çok Mason adını kullanan yer türüyor anlamış değilim bir açıkları çıkınca gayr-i muntazam ilan ediliyorlar.