Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din ve Dinler ayrılığının nedeni?  (Okunma sayısı 27780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 16, 2011, 12:28:06 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Düzelt düzeltebilirsen!
1-Hazreti İsa Yahudi dinine mensuptu. Adı da Emmanuel idi.
2-Hıristiyan dini Tarsuslu Aziz Paulus'un eserdir.
3-Yazılmış olan İnciller konsüller tarafından değil, Hıristiyan din adamlarının özel toplantıları olan ve dini kararların alındığı çeşitli konsillerde kabul ya da ret edildi. Konsül sözcüğü Romalı general ya da askeri bi ünvanı amaçlar. Konsil ile karıştırmamak gerekir.
4-İncil ve Tevrat'ın tahrif edildiği savı İslam ilahiyatçıları tarafından ileri sürülür. Bu dinlere mensup kişiler bu tahrifatı kabul etmezler. Aslında neresini nasıl tahrif edildiğini belirtmek için onların orjinallerini bilmek ve bulmak gerekir. Oysa bu da mümkün değildir.
5-İnciller arasında bazı farklar olması tahrifat anlamına gelir mi bilemem
Şimdilik bu kadar

Eylül 16, 2011, 12:32:53 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Bakış açınızı anlıyabiliyorum ben teolojik olarak baktığımda böyle bakarım ama bu sizi yanıltmasın lütfen akılda yürütürürüm hatta sıkça kullanırım.Sizde ise durum değişik dogmatik fikirlere akla yatkın bulmadığınız herşeye şüphe ile bakıyorsunuzki çok haklısınız,Size bu konuda hak veriyorum hatta bu konuda bildiğim güzel bir hadis var emin olmayanın imanı olmaz diye.

Siz burada çok doğru yapıyorsunuz bu bakış açınızla emin olmak istiyorsunuz ve bunun içinde sıksık bilimi kullanıyorsunuz.Birçok örneklerinizdede bu güne kadar bu yola başvurduğunuzu gördüm ve sizden bu konuda hep faydalanmışımdır.Akla ve bilime uygunluk olması halini tartışalım ozaman hatta belki ayrı bir başlık açabiliriz.Akıl ve bilimin ipine sarılalım bizi engin vahalara sürüklesin güzel sorular çıkarabiliriz buradan hoşta olur.

mesela ben ilk soruyu sormuş olayım.

1--akıl ve şüphecilikten ne anlamalıyız.
2--bilim ve yanılgı ne anlama gelir.

Bilim yanılırmı bilimsel gerçeği bugün kabul edenler sonrasında daha ileri safhalarını keşfettiklerinde yanılgı içinde olduklarını söylemişlerdir.Bu konunun en son gelebileceği noktası neredir.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 16, 2011, 01:01:53 ös
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'a teşekkür etmem gerek böylesine bir övgü için...

Doğrudur. Ben konuya bilim ve akıl açısından bakıyorum. Belki başka bir açıdan da bakabilirdim. Fakat burası masonların sitesidir. Masonların gerçekleri arayış yolu ise bilim akıl ve bilgelikten geçer. Ben de ona uyum gösteriyorum. Zorlanarak falan değil; içtenlikle.

Elbette dinlere inançlara bilim ve akıl yoluyla bakarak değerlendirme yapmak zordur. Çünkü bir uyuşmazlık söz konusudur. Anrcak işin içine tarihsel bilgiler ve gerçekler, heli bir de o kutsal kitap olarak nitelenen yazıların kökeni girince bunu değerlendirecek olan din ve inanç ilkeleri değil, bilim ve akıldır.

Örneğin Kuran'ın vahy üzerine dayalı olup olmadığı konusunu tartışmak istemem. Ancak gerek Tevrat'ın gerekse İncil'in vayih üzerine kurulu olmadığı, bunların birtakım kişilerce kaleme alınarak yazıldığı yadsınamaz bir gerçektir. Üstelik yetmemiş ve bir yanda Yahudi din adamları diğer yanda Hıoristiyan din adamları bu kitappları kendi oluşturdutkları ek dogmalarla da zenginleştirmiştir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 16, 2011, 01:37:30 ös
Yanıtla #43
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Allah Teala şöyle buyuruyor:

Biz, Nuh"a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gibi, sana da vahyettik.[1]

Burdaki söyleme göre gelmiş tüm peygamberlere allah sözlerini bu vahiy yolu ile vermiştir.Sanırım vahy  yanlış anlaşılıyor

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 16, 2011, 08:55:38 ös
Yanıtla #44

Şimdi tartışmanın bittiği yer burasıdır. Benim için tabi. Tartışmada referans olarak Kuran kullanılıyorsa, söz biter.

Ne demem gerekiyor bunun üzerine? Ne dersem diyeyim, şöyle bir tepki gelse; "sen Allah'tan daha iyi mi bileceksin?" Kuran, inananları için Allah kelamı.

Ama olmaz Sn. karahan. Kusura bakmayın ama olmaz. Bilgiden, tarihten, şüpheden bahsederken Kuran referans gösterilmez. Bunun anlamı "ben buna inanıyorum, ne dersen de bana işlemez"dir çünkü.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 16, 2011, 10:22:22 ös
Yanıtla #45
  • Uzman Uye

Sayın karahan, asla polimik yaratma niyetinde değilim. Esasen sayın Adam'ın daha önce söylediğini  ne yazık ki, şimdi ben söylemek zorundayım.  Yani, sizin söyledikleriniz doğru, diğerleri yanlış. Şimdi ben nereden başlayım? Konuya açıklamalarla girmeyip biraz soru şeklinde yaklaşırsam belki size daha faydalı olabilirim.
       Önce ;
       - Anlattıklarınızın dayandığı bilimsel  kaynakları gösterebilir misiniz ?
       -Peygamberler kimler için gönderilir ?
       -Hz. Musa'ya indirilen kitabın adı nedir?
       -Hz. İsa'ya vahyedilen kitabın adı nedir ?
       -(Allah'tan kendilerine vahyedilen kitap indirilen  Hz.Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammet gibi peygamberler) demişsiniz, (GİBİ )dediğinize göre başka kitap indirilmiş peygamberler var mı? varsa isimleri ve indirilen kitaplar ile bu kitablara dayanılarak kabul edilen dinler var mı ?
        -(Mecusiliği, Budizmi ve putperestliği din olarak kabul etmediğinizi, bunların mezhep olabileceğini) bildirmişsiniz. Kur'an da mezheplerin varlığı kabul görmüşmüdür ? görmüş se hangi ayetlerle açıklan mıştır?
         Şimdilik bu kadar. Ama siz yine de benim önerilerimi dikkate alıp biraz araştırma yapın.
Göreceksiniz çok farklı bilgilere ulaşacaksınız.
         Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Eylül 17, 2011, 08:59:30 öö
Yanıtla #46
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Alşah yanılıyor.

Sayın Karahan burada çaktırmadan farklı bir yöntem kullanmaya kalkışıyor ama ben çakıyorum.

Buna ters vurmak da denir. Antitezi tez olarak ortaya atmak gibi bir şeydir. Bütünüyle tersinden gidersin ki sana olasıya karşı çıkıp doğruyu söylesinler diye. Kendin söylemez, başkasına söyletirsin. Biraz Sokrates tarzı ama o soru sorar, tez atmaz ortaya, aradaki fark bu.

Sanırım sayın Karahan'ın yaptığı da işte böyle bir şey.

Sırrını açığa vurduysam  bağışlasın.

Eylül 17, 2011, 10:21:05 öö
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu forum hayatımdaki ilk toplu tepki alışım.Ben hep açık yürekli konuştum sağ gösterdi isem sağ vurmuşumdur kaldıki tarzım değil.Dolambaçlı yol izlemem aklımada gelmedi böyle bir şey.Sadece bazı sorularla başedebilmek  için soru yöntemini tercih ettim.

Ben müslüman olduğum için tabiki kuranı referans alacağım burda sizin için sanırım sorun var.İnsana beşer derler bu hayatta,yani şaşar hemde her konuda.Bilim asla küçümsenecek konu değil ilim öğrenin allah buyruğudur.Peygamber birçok hadisinde ilim öğrenmenin ibadetten daha kutsal olduğunu söylemiş ben neden farklı düşüneyimki.

siz savlarınızı bilim üzerinden verin bende kendi yöntemlerimi kullanayım üstelik size şark kurnazı yada sokrates gibi ters vuruyorda demem.Lütfen benim için söylediklerinizi tekrar kontrol edin.aslında hiçte sizin benim için düşündüğünüz gibi cümleler kurmadım.her peygambere konusu ve yaşadığı ortamla ilgili 3 sayfada olsa vahiy gelmiştir.Sanırım kavramsalda problemlerimiz var.Polemiğe girmeden ben inandıoğım gibi sizde benim sizlere saygı gösterdiğim gibi aynı beceri ile tartışalım.

Saygılar

EDMUND BURKE

Eylül 17, 2011, 10:53:53 öö
Yanıtla #48
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan, asla polimik yaratma niyetinde değilim. Esasen sayın Adam'ın daha önce söylediğini  ne yazık ki, şimdi ben söylemek zorundayım.  Yani, sizin söyledikleriniz doğru, diğerleri yanlış. Şimdi ben nereden başlayım? Konuya açıklamalarla girmeyip biraz soru şeklinde yaklaşırsam belki size daha faydalı olabilirim.
       Önce ;
       - Anlattıklarınızın dayandığı bilimsel  kaynakları gösterebilir misiniz ?
       -Peygamberler kimler için gönderilir ?
       -Hz. Musa'ya indirilen kitabın adı nedir?
       -Hz. İsa'ya vahyedilen kitabın adı nedir ?
       -(Allah'tan kendilerine vahyedilen kitap indirilen  Hz.Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammet gibi peygamberler) demişsiniz, (GİBİ )dediğinize göre başka kitap indirilmiş peygamberler var mı? varsa isimleri ve indirilen kitaplar ile bu kitablara dayanılarak kabul edilen dinler var mı ?
        -(Mecusiliği, Budizmi ve putperestliği din olarak kabul etmediğinizi, bunların mezhep olabileceğini) bildirmişsiniz. Kur'an da mezheplerin varlığı kabul görmüşmüdür ? görmüş se hangi ayetlerle açıklan mıştır?
         Şimdilik bu kadar. Ama siz yine de benim önerilerimi dikkate alıp biraz araştırma yapın.
Göreceksiniz çok farklı bilgilere ulaşacaksınız.
         Saygılar-sevgiler.

sn.alşah

Allah'tan gelen dört büyük kitaptan ilki. İbranice Tura kelimesinin Arapçalaşmış biçimi olan Tevrat kanun, ittifak, birlik, anlaşma, sözleşme, adlaşma gibi anlamları dile getirir. İslâm geleneğinde Hz. Musa'ya nazil olan kitabı belirtir. Yahudi geleneğinde ise, bugün Ahd-i Atik (Eski Ahit) denilen kitaplar toplamının adıdır.

EDMUND BURKE

Eylül 17, 2011, 12:44:44 ös
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu noktada iki durum çıkıyor ortaya....

Demek ki birisi böyle halüsinasyonlara falan dalıp bir şeyler esinlendiği kanısına varınca hatta Tanrı ya da elçileriyle ile görüşmüş olduğunu falan söyleyince ona vahiy gelmiş oluyor.

Allah rahmet eylesin, babama da vahiy gelmişti demek ama biz top doktorlarına inandığımızdan yanlış anlayıp hastaneye yatırmıştık onu.

İkincisi, Musa dahil ondan sonrakilerin doğru olup olmadığı bilinmez tarihsel öyküsünü anlatan Tevrat ya da Hıristiyanlara göre Eski Ahit, demek ki daha önce Musa'ya indirilmiş bir kitapmış. Bakın işte bunu bulmuyordum. Ben sadece ona Tevrat'ta yazılı olduğu üzere iki kez üst üste bir çift tablet verilmiş olduğunu sanıyordum. (Onları kimin verdiği de ayrı bir konu elbette; onunla bağlantılı bir öykü yazmıştım forumda ben de. Herkes öykü yazabilir.) Bunu da böylece öğrenmiş olduk.

Sayın Karahan konuya ters giriş yapmadığını, hepsini inanarak ve öyle olduğunu bilerek yazdığını söylüyor. Bilimden yana olduğunu da söylüyor ama bu tutum hiç de bilimsel gibi gelmiyor bana doğrusu.

Demek ki konuya tersten girdiği varsayımı ile de kurtaramadık Sayın Karahan'ı.

Şu halde bize de bu başlığı terk etmekten başka yapacak bir şey kalmadı.

« Son Düzenleme: Eylül 17, 2011, 12:47:27 ös Gönderen: ADAM »