Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eğitim Alanında Dönmeler  (Okunma sayısı 23778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 14, 2006, 07:01:51 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Eğitim Alanında Dönmeler

"Dönmeler" adı verilen grup normalde yahudiliklerini gizleyen ve kendilerini Müslüman olarak lanse eden cemaat olmalarına rağmen gizli inançlarını koruyabilmek ve bu inançlarını yetişen nesillerine de aynen aktarabilmek için kendi eğitim kurumlarını kurmaya büyük özen göstermişlerdir. Dönmeler'in eğitim alanındaki üstatlarından biri daha önce kendisinden söz ettiğimiz Selanikli Şemsi Efendi'dir. Şemsi Efendi, kendi imkanlarıyla Selanik'te ilkokul seviyesinde bir eğitim kurumu kurmuştu. Kendisi de bir Dönme olan Ilgaz Zorlu'nun "Evet Ben Selanikliyim" adlı kitabında Şemsi Efendi ve okulu hakkında verdiği bazı bilgileri aktarmakta yarar görüyoruz: "Bu çabaların (yani Sabetaycı neslin eğitimi için verilen çabaların) hiç kuşkusuz ki en önemlisini o yılların aslında bilgin bir Kabbalisti (Kabbala yorumcusu) ve din adamı olan Şemsi Efendi (Şimon Zwi) yapmaktaydı. Cemaat gençlerinin ne denli bir sorunla karşı karşıya kaldığını gören Şemsi Efendi, bir müddet sonra kendi düşüncelerini Sabetaycı topluluk içinde duyurma çabasına girişti. Bu çaba bir anda o denli taraftar topladı ki insanlar adeta onun fikirlerine yapıştılar. Ancak kendisi tamamen kendi imkanları ile Selanik'te ilkokul seviyesinde bir kurumu da kurdu... Almış olduğu Batılı eğitimin etkisiyle bir süre sonra okulu Selanik'te önemli başarılar kazanmıştır. Atatürk de sadece cemaat üyesi kişilerin kabul edildiği bu okulda bir süre okumuş ve orada verilmeye çalışılan Batılı anlayıştan etkilenmiştir; bunu daha sonraki fikirlerinde de görmekteyiz."(25)

Dönmeler Selanik'teki eğitim kurumlarının yanı sıra İstanbul ve İzmir'de de önemli eğitim kurumları kurmuşlardır. Bunların başta geleni ise İstanbul'daki Feyziye Mektebi idi. Feyziye Mektebi'nin de temeli aslında Selanik'te atılmıştır. İlk olarak 1885'te Selanik'te Feyzi Sıbyan adıyla bir okul kuruldu. Balkan Harbi sırasında ekonomik krize giren bu okulu, Sultan II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesinden sonra iş başına gelen hükümette Maliye Bakanı görevini alan Cavit Bey'in yardımları kurtarmıştır. Bir Maliye bakanının bu okulu kurtaracak yardımları ise devletin hazinesinden yaptığı şüphe götürmeyecek bir gerçekti. (Bu Cavit Bey daha sonra Atatürk tarafından idam ettirilmiştir). İstanbul'daki Feyziye Mektebi bugün Işık Lisesi adıyla faaliyetini sürdürmektedir. Feyziye Mektebi'nin ve onun yerine geçen Işık Lisesi'nin asıl amacı Dönmeler'in çocuklarının Müslümanların çocuklarına karışmalarını ve böylece gizli olarak sakladıkları Sabetaycı (gizli yahudi) inançlarını korumalarını sağlamaktı.

Bugün halen varlığını sürdüren Ulus Musevi Lisesi ise özellikle yahudilerin yani yahudiliklerini açığa vuran azınlığın çocuklarının okuduğu bir eğitim kurumudur.

http://www.vahdet.com.tr
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2007, 06:10:56 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 06, 2007, 06:50:25 ös
Yanıtla #1

İlginç bir cümle var nereye çekilse o yöne gidebilecek.
Şemsi Efendi, bir müddet sonra kendi düşüncelerini Sabetaycı topluluk içinde duyurma çabasına girişti. Bu çaba bir anda o denli taraftar topladı ki insanlar adeta onun fikirlerine yapıştılar. Ancak kendisi tamamen kendi imkanları ile Selanik'te ilkokul seviyesinde bir kurumu da kurdu... Almış olduğu Batılı eğitimin etkisiyle bir süre sonra okulu Selanik'te önemli başarılar kazanmıştır. Atatürk de sadece cemaat üyesi kişilerin kabul edildiği bu okulda bir süre okumuş ve orada verilmeye çalışılan Batılı anlayıştan etkilenmiştir; bunu daha sonraki fikirlerinde de görmekteyiz."(25

Mayıs 11, 2007, 05:09:36 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

"Atatürk de sadece cemaat üyesi kişilerin kabul edildiği bu okulda bir süre okumuş ve orada verilmeye çalışılan Batılı anlayıştan etkilenmiştir..."

Bu sitedeki usulden anladığım şey şu: Alıntıladıktan sonra buraya her türlü yazı asılabilinir... Yeter ki alıntı olsun, alıntıda ne varmış hiç önemli değil, fikrini de söyleme, herkes rencide olur, ama al alıntıyı Türklerin başbuğu Atatürk'ü Yahudi ilan et ve Türk kanı üzerine sürekli söylediği laflarda gayrisamimi bir yalancı olduğunu ima et; bundan kimse incinmez. Biz Türkler Atatürk'ün Yahudi ilan edilmesinden hiç gocunmayız (!)

Alıntıyla her şey yazılabiliniyor demek...

Saygılar...

Mayıs 11, 2007, 05:25:37 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Gerçekten de bu yazı çok kusurlu. Bu cümle heryere çekilebiliyor ve tepki toplayabiliyor.

Mayıs 11, 2007, 05:27:07 ös
Yanıtla #4

ElmasMehmet ,

Benim kast ettiğim Atatürk 'ün soyu değil , Selanik bağlantısının ve Şemsi Efendi okulunda okumasının bu cümleye bakılarak tartışma yaratabiliceğini düşünmemdi. Ancak gördüğüm şu oldu ana yazının ifadeleri değil benim dikkatimi çeken bölümü alıntılamam tartışma yaratacak bu sebeple kendi alıntımı siliyorum.

Mayıs 11, 2007, 05:32:47 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Tanzimat Fermanı'ndan Osmanlı'nın ortadan kalkmasına kadar olan bütün güvenlik soruşturmalarında Türk soylu olmak ön planda tutuldu. 1839-1945 arasında hiçbir gayritürk subay, paşa yapılmadı.

Kaynakça? Güvenlik soruşturması usullerinin kaynakçası olmaz...

Bilgilerinize...

Mayıs 11, 2007, 05:34:51 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Fraternis,

Ben sizin yazınızı okuyup cevabımı yazmadım. İlgili açılış yazısını okudum.

Saygılar...

Mayıs 11, 2007, 05:35:36 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Yazıda sadece Sabetaycıların kabul edildiği okulda Atatürk'te okumuş ve batılı anlayıştan etkilenmiştir denilmektedir. Atatürk yahudidir demek çok büyük bir gaflettir. Keşke yazının kaynağı kim yazılsaydı. Sn. Mason bence en başta bu gibi şeylere sizin dikkat etmeniz gerekir. Madem ki buraya Türk üyeleri alıyorsunuz alıntıyı bir gözden geçirmelisiniz diye düşünmekteyim!..

saygılar.

Mayıs 11, 2007, 05:37:56 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Tanzimat Fermanı'ndan Osmanlı'nın ortadan kalkmasına kadar olan bütün güvenlik soruşturmalarında Türk soylu olmak ön planda tutuldu. 1839-1945 arasında hiçbir gayritürk subay, paşa yapılmadı.

Kaynakça? Güvenlik soruşturması usullerinin kaynakçası olmaz...

Bilgilerinize...
Evet özellikle Fevzi Çakmak döneminde subaylar dahi sadece Türklerden alınırdı. Çünkü Atatürk'te bu anlayıştaydı ve Türkler baş üstünde tutulurdu..

Mayıs 11, 2007, 05:39:56 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

"Atatürk de sadece cemaat üyesi kişilerin kabul edildiği bu okulda bir süre okumuş ve orada verilmeye çalışılan Batılı anlayıştan etkilenmiştir..."

Bu sitedeki usulden anladığım şey şu: Alıntıladıktan sonra buraya her türlü yazı asılabilinir... Yeter ki alıntı olsun, alıntıda ne varmış hiç önemli değil, fikrini de söyleme, herkes rencide olur, ama al alıntıyı Türklerin başbuğu Atatürk'ü Yahudi ilan et ve Türk kanı üzerine sürekli söylediği laflarda gayrisamimi bir yalancı olduğunu ima et; bundan kimse incinmez. Biz Türkler Atatürk'ün Yahudi ilan edilmesinden hiç gocunmayız (!)

Alıntıyla her şey yazılabiliniyor demek...

Saygılar...
Sitedeki usulu bir yazi veya bir alinti belirlemez. Eger hatali, yanlis veya gozden kacmis birsey varsa kaldirilabilir, duzeltilebilir veya "Alinti yapildigi" gibi birakilabilir. Her alinti yapilan sey dogrudur demek degildir. Burada fikir teatisi yapilmasi icin konulmustur. Ardinda art niyet aramak yanlis olur. 

Burada SITEDE sayfalar dolusu bilgi var. Sn. Itthihatci'nin onlarca sayfa katkisi var. O Sayfalarin icinde EMINIM ki hatali, veya gercegi yansitmayan bir iki sey vardir. Bu tarz seyler paylasim icin sunulmustur. Hicbiri SITE tarafindan onaylanmis seyler degildir.

Lutfen birilerini itham ederken daha dikkatli olunuz.  Ozellikle eger olayi kisisel boyuta tasiyorsaniz.