Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DINLILER ILE DINSIZLER  (Okunma sayısı 2600 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2012, 09:34:57 ös
  • Uzman Uye

İdam sehpasında dini tören istemediklerini söylediler. Bunu duyan infazcılar etrafta koşuşturmaya başladı. “İşte biz demiştik, bunlar dinsizdirler” diye… Koşarken arka bacakları bir taraflarına vurdu. Ellerindeki ipler yağlı, dişleri altındandı.

Bizimkilere ise yaftalar hazırdı: Dinsizler… Yaşamlarını aldılar, adlarını dinsiz koydular. Katilleri ise dinliydi… Başlarında da dinli başbakanları, amirleri, komutanları vardı. Hem kel, hem şişman, hem de dinli…

Dinliler okyanusları aştı. Takkeleri taktı beyaz saraylarda, abdestlerini alıp oturdular içki sofralarına. “Bizim ülkemizde dinli vatandaşlar vardır, sözünüzden çıkmaz mösyö… Gelin vatanımızda istediğiniz gibi at oynatın” dediler. “Oynatın da … Yeter ki eşimize dostumuza birer fabrika bağışlayın.” 

Bunu duyan dinsizler, “vatan namustur” dedi.  Sokmadılar Teksaslı çavuşu ülkelerine… “Her şey haktansa, haktan geleni hakça paylaşalım” dediler. “Memleketimizin kızlarını üç kuruş paraya gavurun askerine peşkeş çekemezsiniz” dediler. Beyazıt’tan yürüdüler, Dolmabahçe’de dövüştüler, sokmadılar kovboyları memleketlerine…

Dinlinin bademdendi bıyıkları… Alıp ellerine fırçaları, şehrin genelevlerini boyadı… Yeşil dolarlardan seccade aldı, Washington’u kıble yaptı… Dinsizlerin üzerine bomba attı. ABD’nin cennetinde şehitlik mertebesine ulaşmak için vatanseverlere cihad açtı…

Dinsiz, yoksul mahallere gitti. Camiye gitmek için dalgalı sulardan geçen yaşlı ninenin elini öptü, suyun üzerine bir köprü ördü. Yaşlı nine onlara en güzel döşekleri serdi, el emeği yemeklerini verdi. Bunu duyan dinli, kilometreler aştı, geldi o köprüyü yıktı, yaşlı nineyi ise karakola attı. Yaşlı nine “fesuphanallah” dedi ve tükürdü dinlinin suratına… Dinli başını havaya kaldırdı, “yarabbi şükür” dedi…

Dinsiz kerpiç bir evdeydi. “Biz buraya dönmeye değil, halkımız için ölmeye geldik” dedi. Son nefesini halkını düşünürken verdi. Dinli ise “Biz bu dünyaya sefa sürmeye geldik” dedi. “Eşimize dostumuza da yedirmeye… Size de din iman verdik, daha ne…”

Dinli, son nefesini tıkınırken verdi!

Dinsiz, Karadeniz’de bir sahil yöresine gitti… Tefecilerin elinde inim inim inleyen halkını dinledi. Tefecinin elinden aldı senetleri, topladı meydanda herkesi, vurdu kan emicinin suratına yırtık senetleri… Yöreyi hakça yönetti, çamurları temizledi, yurdun dört yanından çiçekler getirdi.

Dinli bir koşu oraya da yetişti. Çiçekleri ezdi, tefecilere karısını hediye etti, yurdun dört bir yanından çamur getirdi. Anaların ak sütü gibi helaldi dinsizin yöreye ettikleri… Dinlinin ise yüzünde maske vardı, kafası karaydı. Anaların bedduaları da peşini hiç bırakmadı…

Dinli hep muktedirdi. “Senin dilin benden değil” dedi. “Kart kurt diye bir ses çıkartansın, sen bizden değilsin” dedi. Zindanlarda inletti, dışkı yedirdi. Vicdan dedi, iman dedi, can verip can almayanları yaktı diri diri…

Dinsiz ise “Hiç kimsenin başkaları üzerinde soy sop üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük, ancak takva iledir” dedi. İşkenceden geçti, hücrelerde ömür tüketti. “Senin de çarkın kırılır bir gün” dedi. Baktı dinlinin gebeş suratına, yürümeye devam etti. Başı her zamanki gibi dikti…

Dinli geçinen adam… Bıyıkları badem, dişleri altından… 13 yaşında kızı aldı koynuna, kendi yaşı 90… Dinli hakimin cüppesi kara, yüreği asfalttan… Dinli suçsuz bulundu sokağa çıktı, kız çocuğunun gözleri hep yere baktı.   

Dinli 100 yıl yaşadı, dinsiz 26… Dinsiz cehennemi bu dünyada yaşadı… Dinlinin cezası ise mahşere kaldı.

BARIŞ İNCE

Nisan 01, 2012, 08:30:11 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu aktarısından ötürü Sayın Tij'e teşekkürler.

Ben biliyorum ki Sayın Tij bu aktarının tümüyle arkasında. Onu nerdenle bu aktarıyı onun özgün bir iletisi olarak bile kabul edebiliriz diye düşünürüm.

Geçmişin o belli bir döneminin az öncesinin içinde etkin olarak yer almış bulunan bir emekli niteliğiyle,  ("az öncesinin" çünkü ilkede uyuşsak bile yöntemde uyuşmazlığımız ortaya çıktığı için az sonrasında artık ben yoktum) çoğuna katıldığımı ama bazı noktalara katılmadığımı, oradaki dinsizlerin bence dou düşünüp yanlış yaptığını, değerlendirmede yanılgıya düştüklerini, özellikle iyi hazırlanmak ve sabırlı olmak gerektiğini bilemeyip kendilerini gençliğin coşkusuna kaptırdıklarını, biraz da hayal dünyüsında uçtuklarını,  başarıya doğru gidecek yolun o yöntemin de öyle olmaması gerektiği için bu durumun ortaya çıktığını ve sonunda sadece kendilerinin değil, adına devindiklerini söyledikleri toplumun da yitirdiğini söyleyebilirim.

Bu konu üzerinde daha da fazla söz etmek istemem.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 01, 2012, 11:51:44 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Selamlar,

sayin ADAM soz edermisiniz etmezmisiniz bilmem ve karariniza saygi duyarim ama günümüz Türkiye"sinden hareketle dönüp geriye baktigimizda o "dinsizler"in hakli oldugunu görüyoruzki, buda bize hakliligin verdigi buruk bir gurur ve geldigimiz nokta itibariyla aci veriyor ve ogün kendilerina karsi mücadele verilen ve abilerimin "asil tehlike bunlar" diye tanimladiklari insanlarin bugün ülkede herseye kadir olmalari abilerimin hakliligini ve yine ogünlerde abilerimi "maceracilikla " suclayanlarin pekte hakli olmadigini ortaya koyuyor.

Saygilarimla

Nisan 01, 2012, 01:41:02 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence ona "dinsizlerin haklılığı" demeyelim çünkü bu temiz inançlılara hem haksızlık hem seygısızlık olur.

Ancak "kendilerini dinli gören ve öyle görünmek için her iki sözcüklerinden biri din ile bağlantılı kimselerin, çıkarlarına aykırı düştüğü için dinsiz olarak niteledikleri kişilerin haklılığı" diyecek olursak, benim bir diyeceğim olmaz.

(Buradaki kullanımda "kimse" ve "kişi" sözcüklerine de dikkatinizi çekerim.)

Nisan 01, 2012, 04:14:34 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazı çok güzel yazılmış, Geçmişten günümüze çok güzel getirilmiş.

Nisan 01, 2012, 04:50:52 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bu güzel paylaşımda katılmadığım bir husus var.

Dinli sıfatının Dinci olarak değiştirilmesi gerekir.Bu olumsuzlukları yapanlar,dincilerdir,dinliler değil.Masum,iyi niyetli ve samimi dindarları,bu suçlamadan arındırmak gerekir,diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 01, 2012, 06:04:55 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ceycet'in dediği doğrudur doğru olmasına da, iki sorun var.

Birincisi o yazı aslında öyle dümdüz bir yazı değil. Biraz sanat kullanılmış. Kendi içinde bir ritmi var. Sayın Ceycet'in dediğini yapınca dinli-dinsiz yansıması yitirilir.

Yansıma denilince bunu herkes bilmeyebilir. Batı dillerinde edebiyat tekniğindi onomotopia diye geçer. Ukalalığı bırakayım da bir örnek vereyim. En güzel örnektir bu benim sevdğim. Anımsar mısınız Nazım'ın Anadolu efsanesini. İşte oradadır bu: Memetçik Memet Memetçik Memet.

İkincisi... Bir dinsiz denilenler var ya hani. Bunun karşıtı olarak dinci olmaz ki... Hatta o dinsizlere dinsiz-kitapsız denirdi. Oysa kitaplıydı onlar. Sonrakiler de kitaplıdır. Oysa kitaplı diye bir terim yok. Dinli diye de bir terim yoktur aslında. Dinlilere göre tek kitap var; ötesi fasarya. Aslında o tek kitabın sorgulanması gerek ama hani bir başka konu var ya şu sıralarda tartışageldiğimiz, susmak ya da konuşmak başlığı altında... Şu sıralarda belki susmak daha doğru böyle bir konuda.  Nitekim ben de ona geleceğim bir sonraki yazımda.

Sayın Ceycet dinli yerine dinci diyelim diyor. Doğru. Din satıyorlar.

Nisan 01, 2012, 07:07:43 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Arkadaslar,

sayin ADAM yazinin siirsel yonden ve  karsitlikli uyum  itibariyle aciklamasini cok harika yapmis.
Ama ben bir noktaya parmak basmak istiyorum. 12 Eylül öncesi günleri bilenler hatirlarlar belki , o günlerde hertürlü hak arama mücadelesini, bu ögrencilerin üniversitede hak mücadelesi olsun, iscilerin fabrikalardaki mücadelesi olsun hemen hemen her alandaki hak mücadelesi  " bunlar dinsiz, bunlar Moskova´dan emir aliyorlar" denilip hatta bazende devletin kendi eliyle camilere bomba konulup insanlarin dini duygularina hitap edilip insanlar bu hakalma mücadelesinden uzak tutulmaya calisildi veya bu insanlara karsi saldirilara yönlendirildi. Acin bakin 12 Eylülden önce yapilan katliamlarin cogunda "Allah icin " veya "din icin" veya "kafirler moskovaya" gibi sloganlar kullanilmistir.
O günlerde bu isin basini cekenler bugün devletin en önemli kademelerinde, hatta üniversiteye resmi asilip okula girisi yasaklanan insan bugün devletin en tepesinde oturmaktadir, yer almaktadirlar ve bazilaride Amerikada okyanus ötesinden ülkeyi yönetmektedir. Tabi "degerli"askerimizide unutmayalim.

Söylemek istedigim yazida kastedilen "dinliler" bunlardir, yoksa kasit milyonlarca gariban, Allah"a gercekten ictenlikle inanan insanimiz degil.

Saygilarimla

Nisan 02, 2012, 12:51:11 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın Tij sonunda bana da yazdırdın; büyüğümüz ADAM ne güzel Susmakla ilgili konu açıyor sen ne yapıyon hak diyon bak bu benim en hassas olduğum konu ah o HAK denen ulvi konuya gerçekten insan; inansa .. bu dünya Cennet olur. Ne  dediğini önce bir hatırlayalım:

12 Eylül öncesi günleri bilenler hatirlarlar belki , o günlerde hertürlü hak arama mücadelesini, bu ögrencilerin üniversitede hak mücadelesi olsun, iscilerin fabrikalardaki mücadelesi olsun hemen hemen her alandaki hak mücadelesi  " bunlar dinsiz, bunlar Moskova´dan emir aliyorlar" denilip hatta bazende devletin kendi eliyle camilere bomba konulup insanlarin dini duygularina hitap edilip insanlar bu hakalma mücadelesinden uzak tutulmaya calisildi veya bu insanlara karsi saldirilara yönlendirildi. Acin bakin 12 Eylülden önce yapilan katliamlarin cogunda "Allah icin " veya "din icin" veya "kafirler moskovaya" gibi sloganlar kullanilmistir.
Daha öncede yazdım bu hareket T.C devleti vatandaşlarının belli bir azınlığın REFAH'ı için yapılmış ve başarıya ulaşmıştır.Peki nasıl çıkılır bu durumdan ; bana göre zor nitekim ,Özal ve sonrasında tam bir dejerasyona uğradı bizdeki AİLE meftumu nasılmı ?  Cevap veriyorum her odaya bir TV koyarak bu başarıldı ve insanlar kendi dünyaların daki  insanların ;sanki gerçek gibi zannederek yaşamaya odaklandı bu ülkede . PAPARAZİ denen olguyu bu ülkeye getiren ve kendini TV yapımcısı zanneden insanın sayesinde ,çok şükür genç kızlarımız poydumdaki MANKEN ablalarından hiç de geriye kalır   halleri kalmadı; diğerleride başını bağladı fakat ilginç olan bacaklarına sıkı sıkıya oturan jean pantolonlarla   arzı endam eyliyorlar anlayana sözüm. HAK diye bahsettiğim ; ADALET' tir Saygılar.
NOT: Abi ne iş olursa yaparım Allah rızası için bana iş ver denen bir ülkede İhracat REKOR' LARI NASIL KIRILIYOR BENİM GİBİ cahilin aklı ermiyor . ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus