Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınların Mason Olamaması Mevzuu..  (Okunma sayısı 4325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 01, 2013, 10:30:47 ös
  • Ziyaretçi

Anket sorusundan yola çıkarak bu başlığı açtım değerli forum üyeleri.Kadınlar neden mason olamıyor?Soruluyor sürekli..Merak ediliyor..Açıkçası bir kısım masonluğa dair bilgilere sahip olduğum halde zaman zaman düşünmüyor da değilim?Neyi mi?Yani mason olsunlar değil de buna bir ara formül bulunamaz mı diye..Bir iddiaya göre bu ara formül paramasonik kuruluşlarla bulunmuş..Gerçekten öyle Rotary ve Lions Kulüplerinde görevler alan bayanlar kendilerini masonluğun bir parçası olarak görmeseler bile-çünkü bu kulüpler masonluğun bir parçası da değildir- masonlarla aynı ortamda bulunmakla bir şekilde tatmin vesilesi olabiliyor..

Şimdi burada sormak istediğim birkaç nokta var;

Ben örneğin Lions yapısı içerisinde bu konuya farklı yaklaşan bayan üye gördüm..Nasıl?Bir kısım ki bunlar Lions'un yönetim kademelerine gelmiş kişiler,"aslında bizi almamalarının nedeni güvenmediklerinden değil sadece kurallar öyle" diyor..
Daha gençlere Leolara geldiğimizde -ki ben oradan yetiştim- "kadınlara güvenmemeleri büyük saygısızlık"diyor,daha doğrusu gençlik kadın-erkek eşitliğine döküyor olayı..

Bu kuruluşlarda durum böyle..Dışarıdan tanıştıklarım ise yadırgıyor.."Ne yani bizim aklımız almaz mı" gibi bir yaklaşım var..

Buradan forumda bayan üye varsa yorumlarını beklerim..Tabi bu yazıyı cevaplamaya değer bulurlarsa..

Bu kadar laftan sonra kendi fikrimi söylemek istiyorum..Bir şeyin sadece kadın veya erkeğe özgü olması demek yek diğerinin bu özgünlüğe ulaşamaması onun geri kalmışlığını ispatlamaz..Ama bir de gelenek diye birşey var..Siyah ceket ve etek giymiş bir bir bayanın sol ayakla üç adım yürüyüşü yaptığını buradaki Üstadlar gözlerinin önüne getirirlerse ne demek istediğimi anlarlar.

Şimdi Özgür Masonlar Büyük Locasından Kadın Mason Büyük Locası örneği verilebilir..Öncelikle masonik idealleri hayatına uygulamaya çalışan biçare bir harici olarak Kadın Masonluk kavramına saygı duymak düşer bana...Ama Muhterem Üstadlarım,Değerli Biradeler olmuyor..maalesef bu elbise bir kadına -ki ne kadar zarif ve kültürlü olursa olsun- dar geliyor..Benim fikrim bu...

Son olarak bundan sanane diyenler çıkabilir...Şunu söylemek istiyorum harici alemde yaşayan bir harici olarak "neden kadınlar mason olamaz" soruna cevabı burada paylaşırsanız ben de bana soranlar yalan yanlış bilgi vermemiş olurum...

Ve neden "kadın mason olur neden olmasın ki ne sakıncası var" diyen değerli büyüklerim de çıkarsa bu nasıl olur neye göre uygundur veya bu uygulama ne zaman kiminle başlamıştır     ve ve Anderson Nizamı buna olur verir mi?

Vakti olan ve birşeyler yazmak isteyen herkesin yorumu beklerim efendim...

Olumlu Bilim ve Akıl Rehberimiz Olsun -özellike tüm haricilerin-

Saygılarımla
               BeyazKale

Şubat 01, 2013, 11:04:37 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Beyazkale,

konu,forumda daha önceleri defalarca tartışıldı;arama motorunu kullanmanızı öneririm.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 02, 2013, 02:20:23 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kadınlara karşı genel tutum neyse masonluğun tutumu da o, farklı değil. olmamalı da zaten.. türkiye ligi futbol maçlarında bir takıma seyircisiz oynama cezası verildiğinde erkekler maça alınmazken kadınlar girebiliyor. seyircisiz maç demek ; tribünlerde insan olmadan maçın oynanması demektir. kadın insan değil mi? federasyon bile kadını insandan saymıyor.

hz. muhammed kadın aklen ve dinen eksiktir diyor. bunu diyen adam peygamber.. görüş belirtmiyor vahiyle konuşuyor.

tabi mason olup olamamak kaç tane kadını ilgilendiriyor bu da ayrı mevzu. ben bu forumda mason olmak isteyen, bunu dile getiren belki 100 üye görmüşümdür. kadın üye ise belki bir kaç tanedir.

masonluk da futbol gibi daha çok erkekler ilgi duyuyor :)

Şubat 02, 2013, 02:46:32 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kadınların Masonluk ile bağlantısı, mason olup olamayacakları falan gibi bir konuda Forum'un en çok dikkatimi çekin olgusu, bu konu hakkında hiç de yeterli bilgisi olmayanların konuyu iyi bilenlerden çok daha fazla görüş üretmesi...

Başlık yanlış bir kere... Kadınların mason olamayışından değil, kadın mason örgütlerinin birer düzenli mason örgütü olarak kabul edilip edilemeyişi konusu üzerinde durulmalı.

Yoksa güneşin balçıkla sıvanması boş çabası yinelenip durur.

Bu konuda en karşıt tutum nhiç kuşkusuz Anglosakson Masonluğu cephesinde, dahası bu tür masonluğun en güçmlü kalesi olmasa da kenodisini en öncelikli tutturmaya becermiş olan İngiltere'dedir. Kimsea bu gibi becerikliliklerde İngilizlerin eline su dökemez.

Fakat işin şu ilginçliğine batın ki 1934 tarihli şu fotoğraf İngiltere'de çekilmiş. Buna benzer fotoğraf çok. Ben burada bir hayli kalabalık yardatmamak için sadece birini seçtim.

Bu fotoğraf neyi gösterir biliyor musunuz? İngiltere'de kadınların mason örgütü, 1930'lu yıllarda hayli gelişmiş bir konumdaydı.

Günümüzde de öyle midir, bilmiyorum. Zaten konu İngiltere'deki kadın masonluğu değil ki...

İsterseniz Türkiye'deki kadın masonların örgütünden söz edelim.

Bu konudaki bilgiler dudaklarınızı uçuklatabilir.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 02, 2013, 07:09:49 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

şöyle de bir açıklama var...What is Freemasonry?

Freemasonry is a society of like-minded men who meet regularly in a fraternal and social environment, share a common desire to give charitable support to the community and attach importance to a high moral code. It was established many centuries ago and now has more than 300,000 members in England and Wales, and millions worldwide. It was founded as a male-only society and has been happy to continue as such, though there are now parallel Orders of Women Freemasons in the UK and abroad.      http://www.londonmasons.org.uk/what-is-freemasonry/   adresinde ....     veee     Why can’t women be Freemasons?

They can! Freemasonry started as a male-only movement, in keeping with the social conditions of centuries ago, and we see no particular reason to change that. But in the early 20th century women established Masonic organisations for themselves. We do not visit each other’s Lodges but they sometimes use our meeting-places. Some women Masons are even married to our members!....    http://www.londonmasons.org.uk/frequent-questions/answers11/
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2013, 07:13:51 ös Gönderen: tcorbaci »
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Şubat 03, 2013, 08:12:08 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forum üyelerinin hepsi çok iyi İngilizce biliyor galiba.

Yoksa bilmiyorlar mı?

Bilmiyorlarsa niçin hiç kimse Sayın tçorbacı'dan şu yazdıklarının çevirisini rica etmiyor.

Bir de internet linkleri verilmiş. Burada, bu Forumda iş öyle linkler vermekle olup biter mi?

Bence açıklanmalı, anlatılmalı, değerlendirilmeli, yorumlanmalı, anlamlandırılmalı.

Bu yapılmayınca sadece Sayın tçorbacı'nrın aktarımı üzerinde yorum yapmak anlamsız olacak.

Fakat Forumun diğer bu konuyla ilgilenen tüm üyelerince bu aktarım yeterliyse, benim de bir diyeceğim kalmaz. Durum ayan beyan ortada demektir.

« Son Düzenleme: Şubat 03, 2013, 08:16:13 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.