Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrının Cinsiyeti Sorunu ve Masonluk Bağlantısı  (Okunma sayısı 14567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2012, 06:29:39 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hala konu başlığı ile alakalı mantıklı bir açıklama yapabilmekten uzağız bu olmayıncada soru ve konu başlıkları havada kalıyor,
yaratanın bir cinsiyet problemi varmıdır ? varsa bu konuyu masonların bakış açısından önce sümerlerde mısırlılarda ve ötesinde aramak lazım değilmi öncelikle ki ondan sonra sıra masonlara gelsin.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 15, 2012, 06:43:23 ös
Yanıtla #11

Öncelikle başlık altında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

"Bence" ifadesini kullansaydım, gelip Sayın ADAM kızacaktı: "bu işler öyle benceyle olmaz" diyecekti. Malum deyince de geldi Sayın SkullG "malum" olmaz dedi. Bence bu malumdu yok benceydi gibi söylemleri bir kenara bırakalım. Üslup tartışılacaksa yeri burası olmasın. Kısıtlı kaynaklarla, Masonluk hakkında araştırma yapan, araştırmalarını paylaşmak ve fikirler almak isteyen haricilerin, hele ki onların bu paylaşımları yaparken olan heyecanları düşünülecek olursa... Yok yok, bence böyle davranmak hoş olmaz.

Madem ki malum ifadesi yanlış oldu. Bu en üstte dillendirdiklerimin yanlış olduğunu ortaya koyacak bir şeyler eklemek gerekir diye düşünüyorum. Yok eklenmeyecekse, öyle değil deyip bir köşeye çekilecekse... Bilenler bilir denilecekse, o zaman bu başlığa katılmaya pek gerek yoktu. Üstelik bu başlık tasavvufla ilintili tanrı cinsiyeti algısı üzerine de bazı yorumlarda bulunuyor. Sonra Yunus Suresinin bilmem kaçıncı ayetinin, sizin mesleğinizle (Masonluktan bahsediyorsunuz galiba. Ama bildiğim kadarıyla o günümüzde bir meslek değildir) ilgili bir şeyler dile getiriyor olması, onun ille de sizinle bağlantılı olduğunu kanıtlamaz. Çok zorlanırsa, herkes, Kuran gibi her yana çekilebilen mecazlı bir söyleme sahip kitaptan, kendine göre bazı paylar biçebilir.

Sayın SkullG, Kuran'dan bir ayet paylaşıyor. Tıpkı bazı hariciler gibi. Bu ne demek oluyor? Benim Masonlukla İslamiyet arasındaki düşünceler pek benzemiyor dediğim için mi? Yunus Suresi ile Masonlukta İslamiyetin bir yeri/önemi olduğu mu kanıtlanmaya çalışıldı? Ne ilginç. Ben anlayamadım. Ha Eski Ahit'e bir şey diyemem. Sayın SkullG kuranda da benzer ifadelerin olduğunu söylemiş. Ben de dedim ki, Muhammed eskilerin bilgilerini çalıp-çırpmış. Sanki SkullG, bunu doğrular gibi davranmış.

Haydi bir şey yapalım. Madem ki ay ve güneş, Tanrının eril ve dişil sembolü değil... Kim bilir belki de öyledir (Öyle ya! Sayın SkullG öyle dedi diye, öyle olacak değil ya. Üstelik bunun tersini kanıtlamak için ayın ve güneşin ne anlamlara geldiğinin belirtilmesi gerekir) Bu yine de Masonluktaki Tanrının cinsiyetine olan yaklaşım sorusunun cevabını yanıtlamıyor. Değil mi? Hele ki bu başlıkta, tasavvufla ve hatta panteizmle ilintili görüşlerde var ki! Sayın SkullG, onları görmezden gelmiş.

Bir söz vardır: Hatice'ye değil neticeye bak.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 15, 2012, 06:48:45 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evet, Sayın Karahan doğru diyor. Önce konu doğrudan Masonlukla bağlantılı değil. Tanrı kavramının bir erilliği ve/veya dişiliği var mı yok mu? Hangi çağlarda, hangi kültürlerde var varsa ve sonra hangi çağlarda ve hangi coğrafyalarda bu yok olmuş önceden var idiyse.

İşte tüm bunların ertesinde, biliyoruz ki bazı mason sistemlerinde Tanrı kavramı da var kimilerinin özenle üzerinde durduğu o Ulu Yaradan kavramının da ötesinde; işte o zaman sıra gelecek Masonluk bağlantısına.

Hepsini tek bir iletide yapabilecek olan varsa, ona bir diyeceğim olamaz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 15, 2012, 06:55:26 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Piecewings,

Konuyla alakasiz ama bu mesaji yazmak zorundayim. Masonlugu biz bir meslek olarak gorur ve icra etmeye calisiriz. Haliyle skullG Kardesim dogru yazmistir, Masonluk bizim icin hala bir meslektir.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 15, 2012, 07:04:35 ös
Yanıtla #14

Ben bu bilgileri kafamdan uydurmadım elbet! Okuduğum bilgilerin sentezi, ben de böyle bir sonuç doğurdu. Bu konuda eklenecek o kadar çok şey var ki... Naacal Tabletlerinden mi başlayalım, Ra Mu kavramından mı, güneşin oğlundan mı, Masonluktaki üçgende eril-dişil ve ondan sudur eden kainat anlamının olup olmadığından mı? Bilemiyorum... Böyle bir derleme/toparlamayı yapmak, oldukça vakit ve iyi bir çalışma ister diye düşünüyorum. 

Üstelik tüm bunların yanına bir de tasavvuf ve panteizmi ekledim. Panteist olan ve hatta vahdet-i vücut anlayışında olan birisinin tanrıya eril ve dişil vasıflar biçmek zorunda kaldığını...

Nerden başlamak gerekir? Konu sahibi olarak, bu irdelemeyi yapmakta yine bana mı düşer? Yoksa "öyle bir şey yoktur yoktur" diyenlere mi?

Sayın Noah'a bilgilendirmesi için de teşekkürler.

Saygılarımla.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 15, 2012, 11:37:34 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bir şey diyeyim mi demeyeyim mi bilemedim.

Dediklerimi bir daha okuyorum. Evet doğru demiştim. Daha da diyecek bir şeyim yok. Buyurun meydan... Tartışın, malum olduğu üzere Güneşi ve Ay'ı... Ben almayayım.

Ha son ifadeye sunu diyeyim. Masonlukta Tanrı mı var? Masonluğun ayrı bir tanrısı mı var? Ki tutup Masonlukta Tanrı'nın cinsiyetini tartisabilelim. Masonların Tanrı inancı var. O da her Masonun vicdanında. Olmayan bir konuyu ne derseniz deyin malum deyin bence deyin onu deyin bunu deyin tartışmak mı? Ben yine almayayım...
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2012, 11:43:44 ös Gönderen: skullG »

Aralık 16, 2012, 01:05:19 öö
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hz.Muhammed ' in herhangi bir büyük felsefi,dini veya etik kurumun özünü oluşturması gereken gizli öğretisi hakkında bilgi sahibi olduğu açıktır vebu gizli öğretilerle olası dört yoldan temasa geçmiş olabilir;

1. Gayp alemindeki Büyük Okul' la doğrudan temas yoluyla;
2. Nesturi Hristiyan keşişleri aracılığıyla;
3. Kur'an 'ın surelerinin vahyedildiği dönemlerde sık aralıklarla görünen meleklerle;
4. Putperestliğe dönmesine rağmen hala Kadim Bilgelik kültünün gizlerini barındıran Arabistan'daki gözden düşmüş bir okul aracılığıyla. 

Kuran'ın yedinci suresinde Hz.Muhammed'in bir gece Mekke ' deki tapınaktan Kudüs'tekine nakledildiği yazar,ama bu garip yolculuk hakkında ayrıntıya girilmez.Hz. Muhammed ' in aynı gece gökyüzünün yedi katı boyunca yükselerek Allah'ın huzuruna çıkışı ve daha sonra kendi yatağına geri dönüşü anlatılır.Hz.Muhammed gece Melek Cebrail tarafından uyandırılır.Bu melek,peygamberin kalbini çıkarıp zemzem suyuyla yıkayan ve kalbi iman ve bilimle doldurulan Cebrail'dir.Peygamberi taşımak üzere Burak yani Şimşek adında garip biryaratık getirilmiştir.Burak katır şeklinde ve boyutunda,bir kadın kafasına ve bir tavus kuşunun kuyruğuna sahip beyaz bir hayvan olarak tarif edilir ve Cebrail ile birlikte yeryüzünü semanın iç yüzeyinden ayıran yedi kat boyunca yükselmiştir.Her bir katın kapısında peygamberin girerken selam verdiği saygın bir kişi bulunuyormuş.İlk cennetin kapısında Adem;ikincisinde Yahya,üçüncüsünde Yusuf,dördüncüsünde İdris,beşincisinde Harun,altıncısında Musa ve yedincisinde İbrahim duruyormuş.Bu saygın kişi ve peygamberlerin başka bir sıralanışında İsa yedinci göğün kapısındadır. 

Hz.Muhammed  Hira Dağı 'nda bir mağrada tefekküre dalmıştır.

Üç peygamber arasında bu kadar benzerlik vardır.

Kadim çağların astronomların gözlemleyebildiği göksel cisimler arasında en yüce konumu almış olan Güneş,tanrıların en yücesi mertebesine terfi etti ve bizatihi Yaratı'nın mutlak otoritesini sembolize etmeye başladı.Güneş'in ilkeleri ve güçleri üzerine derin felsefi düşünüşten,bugün anladığımız anlamıyla Teslis fikri doğdu.Bu inanç hem kadim hem modern zamanlara ait dinlerin çok önemli bir parçasını oluşturur.Teslis tek bir Mutlak Aklın üç katlı doğasını temsil etti.Modern masonlukta ilahilik eşkenar üçgenle sembolize edilir.

Bütün ışıkların sembolü olan bu kürenin üç farklı aşamaya bölmüşlerdir:doğuş,gün ortası ve batış.Filozoflar bu yüzden hayatı üç aşamaya bölmüşlerdir:büyüme,olgunluk ve yok oluş.Baba Tanrı,dünyanın yaratıcısı şafakla temsil edilir.Rengi mavidir,çünkü sabahları doğan Güneş mavi bir sisle örtülüdür.Tüm alemlere Babasının varlığına tanıklık etmek için gönderilen Oğul Tanrı,aydınlatıcı,öğle vakti parıldayan,muhteşem küre,dünyanın altın saçlı kurtarıcısıdır.Rengi sarıdır ve gücü tükenmezdir.Kutsal Ruh olarak Tanrı akşam fazıdır;günün küresi alev kırmızısı bir cüppenin içinde ufuk çizgisinde bir an durur,sonra gecenin karanlığı içinde yok olur;aşağı alemlerde gezer ve daha sonra karanlığın kucağından zaferle yükselir.

Masonlukta Güneşin bir çok sembolü vardır.Güneş enerjisinin ifadelerinden biri Solmon'dur(Süleyman).SOL-OM-ON ismi üç farklı dilde Yüce Işık anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşmuştur.

Saygılarımla... 
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Aralık 16, 2012, 01:29:33 öö
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Alıntı
Dolayısıyla Sayın NOSAM 33 tarafından getirilmiş alıntı katkı da gereksiz ve anlamsız. "Taliplere manevi yoldan zuhur eden tevhid" lâfını bile ancak beş kez okuduktan sonra anlayabiliyorum. Bir teklikten falan söz ediyor ama ne dediği belirsiz.

Sil o zaman diyeceksiniz.

Silmedim çünkü anlayamadım ki... Belki de konuyla bağlantılıdır.

Konuyla bağlantılı olmasa da kimi zaman kişilere saçmalamaları için de fırsat verilmeli diye düşünürüm. Epeydir buralarda görünmeyen Zagzagel de öyle yapmaz mıydı? Fakat o daha iyi zırvalardı. Sonuna da olmadık bir tekerleme eklerdi.

Vahdet-i Vücûd ve Vahdet-i Şuhûd[/size]

19. Bölüm: Vahdet-i Vücûd ve Vahdet-i Şuhûd Google devamı var .

Alıntı
Sil o zaman diyeceksiniz. 
Üstadım SİL tutanmı var .

muhyiddin ibn arabi

şehul ekfer *dir.

vahdet-i vucud felsefesini ilk defa hinduizmden mevcut topraklarımza taşıyıp konya ilimze kadar ulaştıran, bataklık hokkası karanlık sapkın itikada tabi mutasavvıfların imamıdır.

batıl iddialarıyla sapkınlığına örnek olarak bir çok tasavvuf camiasınında küfre koşar adımlarla ulaşmasına vesile olan kişidir de.

Alıntı
Tüm bunların yanında ayrı bir konunun başlığı olabilecek nitelikler taşısa da, konumuzla bağlantılı olduğu için şunu da eklemek istiyorum. Tasavvuftaki vahdet-i vücut anlayışına göre

Alıntı
Konuyla bağlantılı olmasa da kimi zaman kişilere saçmalamaları için de fırsat verilmeli diye düşünürüm. Epeydir buralarda görünmeyen Zagzagel de öyle yapmaz mıydı? Fakat o daha iyi zırvalardı. Sonuna da olmadık bir tekerleme eklerdi.

Sayın ADAM Yukardaki vahdet-i vucud  denen olguyu siz konunun içerisine getirdiniz ve bende açılımını yaptım .

Soru şu Burda belirttiğiniz ZIRVALAMA konusunda yazı yazma ve hakaret etme hakkını kimden aldınız .Büyüğümsün dedim , abi dedim saygıda kusurda etmedim lakin unutmayın ki karşınızdaki de bir İnsan evladı . Ayrıca son günlerdeki bu bana karşı saldırının sebebi O malum konuyla ilgiliyse yakıştıramadım .Umarım derdimi anlatabildim .Eğer zatınızın kişiyle ilgili bu genele açık yerde hakarete varan söylemlerinizi kendinize yakıştırıyorsanız unutmayınki karşınızdakide sizin seviyenize inmektende GOCUNMAZ ...
Anlamadığım inanılmayan TANRI' nın cinsiyeti kimi ilgilendirir.  ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 16, 2012, 01:51:52 öö
Yanıtla #18

Öncelikle konu bağlamında yorumlar sunan herkese teşekkür ederim. Özellikle de Sayın Noah ve Sayın symbol'e. Tamam, Masonlukta tanrının eril yahut dişil sıfatlar taşıyıp taşımadığıyla ilgilenilmezmiş. Zaten ay ve güneş simgelerinin de eril ve dişil vasıflarla "hiç mi hiç" alakası yokmuş. Muhammed de gayb aleminde inisiye olmuş. Masonluğun meşhur üçlemesi vardır (BENCE): akıl, güzellik ve kuvvet. Düşündüm de gayb aleminde inisiye olan birisini... Yok, bu bana saçma geldi. Galiba Sayın symbol, sezgiden bahsediyor. Ona gayb alemi demek, ne derece doğru olur ki?  Üstelik zaten Sayın symbol, olabilir diyor. Olmuştur da demiyor. Böylece sezgi yoluyla Muhammed sırlara erdi. Ne güzel! Hem ayetimiz de var: Yunus!

Bir de Sayın NOSAM33'ün paylaşımlarına gelince. Nece olduğunu çözemedim ama... Vahdet-i Vücut ile ilgiliymiş. Ama bunun tanrının cinsiyeti meselesi etrafında olduğunu unutmamak kaydıyla. Üstelik Sayın NOSAM33 vahdet anlayışını küfür olarak görüyor. "Benim bildiğim" Masonlukta, daha çok İslamın "bâtınî yönü" esastır. Böyle düşününce, Sayın NOSAM33, Masonları da küfre sapmış olarak ilan etti. Farkında mı acaba? Sanmam.

Saygılarımla.

Aralık 16, 2012, 03:40:40 öö
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Alıntı
Bir de Sayın NOSAM33'ün paylaşımlarına gelince. Nece olduğunu çözemedim ama... Vahdet-i Vücut ile ilgiliymiş. Ama bunun tanrının cinsiyeti meselesi etrafında olduğunu unutmamak kaydıyla. Üstelik Sayın NOSAM33 vahdet anlayışını küfür olarak görüyor. "Benim bildiğim" Masonlukta, daha çok İslamın "bâtınî yönü" esastır. Böyle düşününce, Sayın NOSAM33, Masonları da küfre sapmış olarak ilan etti. Farkında mı acaba? Sanmam.

Demek bu gece UYKU HARAM BANA ...

Alıntı
Nece olduğunu çözemedim ama... Vahdet-i Vücut ile ilgiliymiş.

şİMDİ ARKADAŞ VURUN ABALIYA YAPIYOR , HİÇÇÇÇÇ önemli değil .Arkadaşım bu konu beni eleştiren ve kendince HAKARET ettiğini sanan beyefendinin yazısından alıntı yapılıp , tarafımdan açılım yapıldı .Zaten o arkadaşın yazıları benim için hiç bir ifade etmeyecek .Bence önce saygı .Size gelince Avukatlık yapmanızı çözemedim yada  O beyefendinin yazısını tam okumadınız ..

Alıntı
NOSAM33 vahdet anlayışını küfür olarak görüyor. "Benim bildiğim" Masonlukta, daha çok İslamın "bâtınî yönü" esastır. Böyle düşününce, Sayın NOSAM33, Masonları da küfre sapmış olarak ilan etti. Farkında mı acaba? Sanmam.
[/size][/quote]

Beyefendi ukalalığa gerek yok , sonuçta haricisin ve yerini bileceksin .
Ayrıca benim Vahdet gibi saplantılarımda YOK ve BENİ ZERRE kadarda ilgilendirmiyor ...

Tanrı dişimi erkekmi lafa bak ama dur onun da kolayı var yakın zamanda o tarafa giden bir jinekoloğla irtibata geçip hayrımıza TANRI denen zevatı muayene ettirelim sonuçta hepimiz rahatlarız . >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus