Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ölüm Anından Deneyimler  (Okunma sayısı 3343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2015, 03:55:03 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

1. Ölmüş gibi hissetmek: "Anlatması çok güç. Öyle bir andı ki; kocamın karısı değildim, çocuklarımın annesi değildim, annem ve babamın çocukları değildim. Yalnızca ve tamamen kendimdim." - Kalp rahatsızlığı sonrasında, 65 yaşında Chicago'lu bir kadının sözleri

2. Acı duymamak ve huzur: "Sanki beni dünyaya bağlayan ipler kesilmiş gibiydi. Artık ne korku hissediyordum, ne de kendi bedenimi. Doktor ve hemşirelerin benimle ilgili bir çaba içerisinde olduklarını duyabiliyordum, ama bu durum benim için hiçbir şey ifade etmiyordu." - Trafik kazası sonucu "ölen" Georgia'lı bir ev hanımının sözleri.

3. Bedenin dışına çıkmak: "Yukarıdan hastane yatağında yatmakta olan kendi bedenime bakabiliyordum. Etrafımda telaşla koşuşturan doktorlar ve hemşireler vardı. Onların odaya bir makine getirdiklerini ve yatağımın ayakucuna yakın bir yere yerleştirdiklerini görebiliyordum. Kutuya benzeyen makinenin yanlarına bağlı iki kol uzanıyordu. Sonradan anladım ki bu alet kalp durduğu zaman onu yeniden çalıştırmak için kalbe şok uygulayan o makinelerden biriydi. Bir rahip içeri girdi ve bana bir tür cenaze duası okumaya başladı. Yatağın altına doğru ilerledim ve olan biten her şeyi buradan izlemeye devam ettim. Tıpkı bir tiyatroda seyirci olmak gibiydi. Yatakta duran bedenimin arkasında bir duvar saati vardı. Hem yataktaki siluetimi hem de 11.11'i gösteren saati görebiliyordum. Daha sonra tekrar bedenimin içine girdim. Uyandığımı ve ayak ucumda bedenimi izlemiş olan kendimi aradığımı hatırlıyorum." - İlaç tedavisine reaksiyon gösterdiği için ölümden dönen Arizona'lı bir kadının sözleri.

4. Tünel deneyimi: "Fırtına patlamak üzereydi ve ben golf oynuyordum. Bir anda üzerime yıldırım düştü. Birkaç saniye havada, bedenimin üzerinde asılı kaldım. Daha sonra kendimi bir tünelin içine çekiliyormuş gibi hissettim. Etrafımda hiçbir şey göremiyordum, ama çok süratli bir şekilde ilerliyormuşum gibi hissediyordum. Kesinlikle bir tüneldeydim. Tünelin diğer ucuna yaklaştıkça büyüyen ışığı görünce bunu daha iyi anladım." - Yıldırım düşmesi sonrasında güneyli bir araba galericisinin sözleri.

5. Işık saçan insanlar: "Tünelin sonunda beni bir grup insan karşıladı. Hepsi de tıpkı fenerler gibi parıldıyorlardı. Sanki içerideki her şey ışıklıymış gibi etraf parıl parıldı. Oradaki insanların hiçbirini tanımıyordum ama hepsi de beni çok seviyormuş gibi görünüyorlardı." - Kalp rahatsızlığı sonrasında 10 yaşında bir erkek çocuğun sözleri.

6. Işıktan varlık: "Kocaman çiçeklerle dolu bir bahçede uyandığımı hatırlıyorum. Çiçeklerin büyük yıldız çiçeklerine benzediklerini söyleyebilirim. Bahçenin ortamı sıcacık ve aydınlıktı. Çok güzel bir yerdi. Biraz bahçede dolaştım. O 'varlık' da orada duruyordu. Bahçe muhteşem güzellikteydi ancak O'nun varlığının yanında tüm bu güzellikler sönük kalıyordu. O'nun tarafından sevildiğimi ve desteklendiğimi hissettim. Hayatım boyunca yaşadığım en büyülü duyguydu. Yıllar önce yaşamış olmama rağmen hálá o duyguyu hissedebiliyorum." - Çocukluk ÖYD'sini anlatan orta yaşlı bir kadının sözleri.

7. Hayatını yeniden gözden geçirmek: "Bu aydınlık varlık, etrafımı çevirdi ve bana hayatımı gösterdi. O ana kadar yaptığım her şey tekrar değerlendirebilmem için gözlerimin önünden geçiyordu. Bazı kısımlarını görmek ne kadar tatsız olsa da hayatımı baştan sona seyretmek çok güzel bir histi. Bu süreç içinde özellikle bir olayı hatırladım. Çocukken kız kardeşimin Paskalya sepetini kaçırmıştım, çünkü içinde benim istediğim bir oyuncak vardı. Hayatımı gözlemlediğim bu süreçte onun yaşamış olduğu üzüntü, kayıp ve yadsıma duygularını da hissettim. Hem incittiğim insanlar olup üzüntüyü, hem de yardım ettiklerim olup mutluluğu yaşamıştım." - 23 yaşında ÖYD yaşamış Ohio'lu bir kadının sözleri.

8. Geri dönüşe gönülsüz olmak: "Hayatım gözlerimin önünden geçtikten sonra bedenime geri dönmek istemedim. Orada çok rahattım. Etrafımı saran aydınlık saf ve kusursuz sevgiydi. O (aydınlık varlık), geri dönmek isteyip istemediğimi sordu. Ben ise ona 'Hayır' cevabını verdim. Bu cevabım üzerine O, bana dönmem gerektiğini, çünkü daha yapılacak birçok şeyin beni beklediğini söyledi. Böylece tekrar bedenime döndüm. Bunu anlatmanın başka bir yolu yok. Bir anda yatağımdaydım ve makinenin kolları elinde olduğu halde karşımda duran doktoruma bakıyordum. Bir an için hayata döndürülmüş olmaktan dolayı öfke duydum. 'Bir daha asla bana bunu yapmayın!' dedim. Bu sözlerim beni kurtarmak için oldukça çabalamış olan arkadaşım için gerçek bir şok oldu." - Meslektaşlarından biri tarafından hayata döndürülen bir kardiyolog.

9. Kişilik değişimi: "Hastanede uyandığımda ilk gördüğüm şey bir çiçekti. Ağlamaya başladım. İster inanın ister inanmayın ama fark ettim ki, ölümden döndüğüm ana kadar hiç gerçek anlamda bir çiçek görmemişim. Öldüğümde öğrendiğim en önemli şeylerden biri, her birimizin yaşayan ve çok büyük bir evrenin birer parçası olduğumuzdu. Eğer kendimize zarar vermeden başka bir kişiye ya da herhangi başka bir canlıya zarar verebileceğimizi düşünüyorsak, feci şekilde yanılıyoruz demektir." - Kalp krizi sonrasında hayatta kalan 62 yaşında bir işadamı.

Alıntıdır.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 10, 2015, 04:00:32 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Ölüme yakın deneyimler, genelde bir kaç saniye veya dakikalığına tıbben ölü olup sonrasında yapılan müdahaleler ile yaşama döndürülen insanların yaşadıkları tecrübeler. Bu konuyu bir ara araştırmıştım tıp insanları bunun halüsinasyon olduğunu söylüyorlar.

Bir tıp adamının açıklaması:

Bedenin oksijen azlığı, kan basıncı azalması gibi tehdit edici durumlardan birçoğuna bir arada maruz kalmasına karşı verdiği kimyasal bir tepkidir.

Bu durumlara korku da eklenince beynin temel eksitatör transmitteri olan glutamat yüksek miktarlarda salınır. Bu miktarlar beyin hücreleri için toksiktir ve beyin kendini korumak için glutamatın bağlandığı reseptörleri bloke edecek başka kimyasalların üretim ve salınımına hız verir. Bunlardan en güçlüsü şizofreni ile ilişkisi yakın zamanda türkiyeli bilim adamları tarafından ortaya konan agmatindir. Agmatin sayesinde beyin geçici olarak psikotik belirtiler ortaya koyabilir bunlardan biri de ölüme yakın deneyimdir.

Aynı etki eksojen olarak ketamin ile sağlanmaktadır. şu ya da bu amaçla ketamin almış olan kişiler ölüme yakın deneyimler yaşadıklarından bahsederler.

Şubat 10, 2015, 04:28:21 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ölüme yakın deneyimler, genelde bir kaç saniye veya dakikalığına tıbben ölü olup sonrasında yapılan müdahaleler ile yaşama döndürülen insanların yaşadıkları tecrübeler. Bu konuyu bir ara araştırmıştım tıp insanları bunun halüsinasyon olduğunu söylüyorlar.

Bir tıp adamının açıklaması:

Bedenin oksijen azlığı, kan basıncı azalması gibi tehdit edici durumlardan birçoğuna bir arada maruz kalmasına karşı verdiği kimyasal bir tepkidir.

Bu durumlara korku da eklenince beynin temel eksitatör transmitteri olan glutamat yüksek miktarlarda salınır. Bu miktarlar beyin hücreleri için toksiktir ve beyin kendini korumak için glutamatın bağlandığı reseptörleri bloke edecek başka kimyasalların üretim ve salınımına hız verir. Bunlardan en güçlüsü şizofreni ile ilişkisi yakın zamanda türkiyeli bilim adamları tarafından ortaya konan agmatindir. Agmatin sayesinde beyin geçici olarak psikotik belirtiler ortaya koyabilir bunlardan biri de ölüme yakın deneyimdir.

Aynı etki eksojen olarak ketamin ile sağlanmaktadır. şu ya da bu amaçla ketamin almış olan kişiler ölüme yakın deneyimler yaşadıklarından bahsederler.
Güzel bir açıklama eklediniz sayın Waldow. İşin tıbbi açıklaması güzel. Bir de, 1 gün ölü kalıp, daha sonra uyananlarin deneyimlerini ve tıbbi açıklamalarını yazan bir açıklama eklerseniz memnun olurum.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 10, 2015, 06:16:24 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

[/quote]
Güzel bir açıklama eklediniz sayın Waldow. İşin tıbbi açıklaması güzel. Bir de, 1 gün ölü kalıp, daha sonra uyananlarin deneyimlerini ve tıbbi açıklamalarını yazan bir açıklama eklerseniz memnun olurum.

Saygılar...
[/quote]

Öldürmeyen Allah öldürmüyor :D

Şubat 11, 2015, 03:14:48 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Olenlerin sözleri nasıl kaleme alındı merak ettim...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 11, 2015, 03:16:01 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Olenlerin sözleri nasıl kaleme alındı merak ettim...
Ölenlerin değil. Bir kaç dakikalığına ölen yani vücut fonksiyonları duran, daha sonra tekrar hayata dönen kişilerin.

Saygılar...
Gnothi Seauton