Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Maitreya  (Okunma sayısı 3932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 05, 2010, 01:46:15 ös
  • Aktif Uye

Öncelikle bu konuda yazdıklarımı lütfen bir yorum olarak algılamayın. Bu konuyu araştırmanın daha en başındayım.
Bulduklarımı paylaşmak istedim, belki diğer üyelerden de bu konuda bir yazı gelir ve bilgimi derinleştirebilirim.

“Buda şöyle dedi. Ben dünyaya gelen ilk buda (yol gösterici) değilim, son da olmayacağım. Belli bir zamanda dünyaya bir başka kişi gelecektir. O da kutsi, aydınlanmış ve idarede fevkalade kabiliyetli olan biridir. O benim size öğretmiş olduğum aynı ebedi gerçekleri öğretecektir... Ananda sordu: o nasıl bilinecek? Buda cevapladı: o, maitreya (rahmet) olarak bilinecek.”

Maitreya, budizm inancının beklediği dünyanın sonunda gelecek olan 'dünya öğretmeni', mesih, Buda'dır.Evrensel sevgi, iyilik, dostluk olarak çevrilebilen Maitri kelimesinden türetilmiştir.

Yeni Çağ hareketinden bir kesim, hristiyanların beklediği İsa(christ), yahudilerin beklediği mesih (messiah), budistlerin beklediği 5. Buda, Hinduların Krisha'sı, müslümanların mehdisinin aynı kişi olduğunu ifade ederler.
Bir olma, dinleri birleştirme gibi misyonlarından dolayı ve yeni çağ takipçilerinin onu anması, örneğin reikide kendisinden enerji alınan göksel  üstat  olarak geçmesi, kendisini kutsanmış kişi olarak görenlerin aksine hıristiyan inancında beklenilen antichrist olacağını düşünenler de vardır.
Beklenilen maitreya bazı Türk yazarlar tarafından 'iblisin orduları' olarak şimdiden adlandırılmış durumdadır.

Kasiyopya celselerine göre sadece hatalı bilgilendirme faaliyetinden başka birşey olmayan Maitreya, diğerlerine göre o veya bu şekilde beklenilen kişidir.
Kimilerine nasıl bir referans olabileceği düşündürücü olan Hans Von Aiberg in yorumuna göre, Maitreya bütün kitapların orjinalini içinde barındıran   Levhi Mahfuz a şahit tutulmuştur; dolayısı ile görevi de açıktır.

Diğer peygamberler ve beklenen dini kişilikler gibi maitreya olduğunu iddia edenler vardır.
Yeni çağ aktivistlerinden Benjamin Creme uzun yıllar dünyaya, hatta Birleşmiş Milletlere Maitreya yı tanıtmıştır. Bu işin otoritesi olabiliyorsa, Maitreya ile ilgili otorite Benjamin Creme'dir.

Maitreyalardan, İran doğumlu Muhammed Hüseyin, doğum yeri ve adı ile birkaç dinin kehanetini şimdiden doğrulandığını ama Benjamin Creme nin maitreyası olmadığını ifade eder. Birkaç dilde hazırlanmış internet sitelerinde maitreyanın çağa uygun tanıtımını gerçekleştirmektedirler.  Ana sayfasına maitreya.org  veya maitreya-turkish.org dan ulaşabilirsiniz.

Tabi bu kadar dinleri ve insanlığı tek çatı altında birleştirme projesinin olduğu yerde Masonluğa muhakkak bir temas olacaktır.

Share international a konuşan yeni çağ gurusu Benjamin Creme "İnisiyasyona giden yollardan birisi olan Masonluk, kendisini Yeni Çağa girmek için uygun görenlere açık olacak" demiştir. Ne demek istemiş ki acaba...

Denemeler ve temaslar ve iddialar muhtelif. Teozofi cemiyetinden bayan Besant bir dünya lideri bulmak üzere atanmıştı.
Sadece onu bulmayacak, Mesih (christ) Lord Maiterya olarak yetiştirecek ve gelişini duyuracaktı.
1908 deki ilk denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. İkinci denemesi daha çok bilinir. 28 Aralık 1911 de 16 yaşında bir hindu erkek çocuğun ruhuna
Krişna ve Mesih(christ) egemen olmuştu. 1926 da cemiyet onu Krişnamurti, "Dünya Öğretmeni" olarak tanıttı.
Yüzyılın dönemecinde C.W. Leadbeater, Krişnamurti'yi 'Mesih' olarak yetiştirmekle görevlendirilmişti.

Besant'ın ikinci denemesi de 1929 da kardeşinin ölümünün üzüntüsü de üstüne binen Krişnamurti'nin sıkılması ile son buldu, oynadığı mesih rolüne son verdi, Doğu Yıldızı örgütünü dağıttığını duyurdu.

Bu arada, kendisine 'tapılmaya' başlanılan Krişnamurti 1929 sonrasi ile daha etkileyicidir.
Örgütü dağıtırken yaptığı konuşma şöyledir.
"Hakikat ülkesinin yolu yoktur ve ona ne olursa olsun hiçbir yolla, hiçbir dinle, hiçbir mezheple ulaşamazsınız ...
Ben hiçbir tinsel örgütün üyesi olmak istemiyorum; lütfen bunu anlayın ...
Eğer bu amaçla örgüt kurulacak olursa, bir engel, zayıflık, köstek halini alır ve bireyi sakatlar, onun büyümesini, özgün biri olmasını engeller, oysa bu, insanın saltık, koşulsuz hakikati keşfetmesinde temeldir ... Şimdi başka örgütler kurabilir, başka birinin sizi kurtarmasını bekleyebilirsiniz.
Ben bununla ilgilenmiyorum, kendinize yeni kafesler örüp bu kafesleri yeni biçimlerde süslemenizle de ilgilenmiyorum. Benim tek ilgilendiğim insanı kesin olarak, koşulsuz olarak özgürleştirmek."

Krişnamurti'nin 'mesihlik'ten istifasından gelen günlerde Hitler parlamaya başlamıştı; Yeni Çağcılar kurtarıcıları olarak ona bakıyorlardır.
Kasım 1988 tarihli Intercessors for America mektubatında, Thule liderlerinden Eckart'ın, Alman Mesihinin, bir Lord Materiya'nın ortaya çıkmasının eli kulağında olduğunu ve onun, Aryan ırkının medarı iftiharı, dünyayı fethetmek ve antichrist'in gelişine hazırlamak için Lucifer'den ilham alan bir adam olduğunu ifade ettiği geçer.

İsimleri ve kimi zaman eylemleri detayda farklı olsa da, müslüman, hıristiyan, budist, musevi vs herkesin bir kendi maiterya beklentisi var.
Kim kim olacak bilmiyorum ama bu forumdan beni düşündüren cümlelerden birini kendime cevaplayarak bitireyim.

Kim olacağına değil ne yapacağına bakalım.

Saygılar Sevgiler

wikipedia
parrc.org
maitreya.org
Cassiopaean scripts
shareintl.org
okült teokrasi - e.miller