Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Müslüman Olmayanlar  (Okunma sayısı 9984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 26, 2014, 03:03:45 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslâm dinine göre bir müslüman erkek başka dinden bir kadınla evlenebiliyor. Çünkü soy babadan geldiği için. Ama müslüman bir kadın başka dinden erkekle evlenebiliyor.
🖖🏻

Aralık 26, 2014, 04:07:46 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dinde zorlama yoktur  :)

Tevbe 29: “Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.”

CİZYE: Anlamı şudur: “Ben İslam Devleti kurdum. Sen de bu devletin içerisinde benim himayemde(!) yaşayacaksan, senin malını, namusunu, kelleni koruma bedeli.

- Kimden koruyorsun peki?
– Senden cizye isteyebilecek herhangi başka bir devletten veya, burası çok önemli KENDİMDEN!!!
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 26, 2014, 04:14:07 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Dediğin gibi cidden neden alışveriş yapılıyor, madem müslüman bi ülkede yaşıyoruz devlet osmanlıcılık yapıyor Kuran'a uymayan müslüman, müslüman mıdır ?
Deniliyor ki müslüman olmayanlar ile alışveriş yapılması bulundukları ortamlarda bulunulması onların yaptıklarının yapılması yasaktır.
Yoksa bunlar dini kendi çıkar ve amaçları için mi kullanıyorlar ?

Birde diyor ki müslüman olmayanlardan alınacaktır.
Cizye, kısacası günümüzdeki adı ile vergi sanırım.
Müslümanlar neden vergi veriyor peki devlete ?
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2014, 04:18:31 ös Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Aralık 26, 2014, 07:21:20 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Enam-92. Bu da kendisinden öncekileri doğrulayan mübarek bir kitaptır ki, beldelerin anası (Mekke) ile onun çevresindekileri uyarman için indirdik. Âhirete inananlar, ona da inanırlar; onlar, namazlarına da dikkatle devam ederler.        tüm insanlık içinmi ?

Aralık 26, 2014, 07:31:14 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hayır islam kesinlikle tüm insanlık için değildir ,

İslam kendinden olmayan herkesi dışlar,

Kendinden başka her kesi kafir görür,

Saygılarımla,

Aralık 26, 2014, 08:38:39 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi tartişmak guzel ama fanatik olunca durum uyeler arasi çatişmaya akiyor, uslub geriliyor.

Islamin kimseyi disladigini gormedim ben ?

Diger dinlere bazla daha ilimli bir cografyasi oldugunu dusunuyorum.

Islamiyet yahudileri ve hristiyanlari dislamaz onlari kitap ehl-i olarak gorur bu arada.

Saygilar

Saygılarımla.

Aralık 26, 2014, 08:41:36 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tevbe 29 :Kitap verilenlerden, Allah'a ve yevm'il âhire (Allah'a ulaşma gününe) inanmayan kimselerle ve Allah'ın ve O'nun Resûl'ünün haram ettiğini haram etmeyenlerle ve hak dîni, dîn edinmeyenlerle, onlar küçük düşüp, cizyeyi elleriyle verinceye kadar savaşın.

sizce bu bir dışlama değilmidir

Aralık 26, 2014, 08:44:36 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nahl-75. Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının malı olmuş bir köle ile katımızdan kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak harcayan (hür) bir kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olurlar mı? Doğrusu hamd Allah’a mahsustur. Fakat onların çoğu (bunu) bilmezler.

Aralık 26, 2014, 08:46:56 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yanlış yazdım.

Aralık 26, 2014, 09:01:49 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şimdi tartişmak guzel ama fanatik olunca durum uyeler arasi çatişmaya akiyor, uslub geriliyor.

Islamin kimseyi disladigini gormedim ben ?

Diger dinlere bazla daha ilimli bir cografyasi oldugunu dusunuyorum.

Islamiyet yahudileri ve hristiyanlari dislamaz onlari kitap ehl-i olarak gorur bu arada.

Saygilar

Sn.Kajmeran'a 2 konuda katılıyorum.

İlk olarak tartışmanın fanatik boyutundan ziyade yorum esaslı ve kimseyi kırmayacak seviyede devam etmesini temenni ederim.Karşılıklı ayet kıyaslamalarından ziyade konunun dağılmaması adına Kuran'da müslüman olmayanlara karşı olan bakış açısını görmek ve sadece bununla yetinmeyip çözüm,öneri getirmek uygun olanıdır.Elbette isteyen eleştirilerine devam etmelidir fakat konunun ana hatlarından ayrıksı ayetler farklı bir başlık altında mesela ''islamiyette çelişkiler'' vs gibi bir başlık altında devam ettirilmesi bana uygun gelmektedir.

İkinci olarak ise; islamiyet diğer dinlere oranla ılımlı değildir ama fakat diğer dinlerden özellikle hristiyanlık ve yahudilikten daha ılımlı olması gerekir.Çünkü Kuran'da diğer dinlere ait kitapların doğruluğu anlatılmaktadır.Tabi bu durum yine kutsal kitaplara inanan için geçerli yoksa eleştirimizi diğer kitaplara da getirebiliriz fakat onların yeri ve başlığı farklı olmalıdır.

İslamiyet kendinden önce gelen kitaplardan sonra olması sebebiyle daha gelişmiş ve daha içeriklidir.Konu uygulamaya gelecek olursa islamiyet diğerlerinden geridedir.İslamiyette gördüğümüz korkunç infazlar en açık örnektir.Diyebilirsiniz ki ''onları belli gruplar islamiyeti kötü göstermek için yapıyorlar'' Peki iyi göstermek isteyenler nerede  ? Onlar neden çalışmıyorlar ?

İnsanlık gelişmekte,insan gelişmekte 1500 2000 yıl öncesinin insanı ile şuan ki insan arasında epey bir fark bulunmakta.Kutsal kitapları o günün şartlarında tartışıyor olsaydık belki eleştirecek pek fazla bir şey bile bulamazdık.Bu sebeple 1500-2000 sene önceki belirlenen bir takım kuralları günümüze uyarladığınız zaman ne ılımlı olabilirsiniz,ne dünyaya uyumlu ? İnsan hakları,özgürlükleri insanın inançlarının gelişimiyle paralellik göstermelidir,dini inançlardaki kurallarda gerçek alimler,aydınlar tarafından tartışılmalı,doğru olan kısımları insanlığın hizmetine sunulmalı..
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2014, 09:04:29 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.