Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktaki Kardeşlik Anlayışı Üzerine Görüşler … 1  (Okunma sayısı 5345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 02, 2013, 05:29:27 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır’ın aktarım yaptığı kitapta, özgürlük ve eşitlik başlıklarından sonra sıranın kardeşlik kavramına gelişi hiç de sürpriz değil.

Ancak gördüğünüz üzere ben bu konuyu Sayın enelsır’ın başlığında bırakmayarak yeniden açmış bulunuyorum. Buradaki aktarımlar birbiri ardınca şu linklerde görülebilir:

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,15828.msg103254.html#msg103254
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,15833.msg103299.html#msg103299

Her ikisine yapılmış katkılar var bu tarihe kadar ama ben konuyu farklı bir yönden değerlendirmek düşüncesinde olduğumdan onları orada kendi başlarına bırakıyorum. Elbette katkıdan bulun üzere dileyenler, linklerini verdiğim başlara devam edebilir.

Buradaki ilk konumuz şöyle bir sorunun yanıtı: “Kardeşlik neden Masonluktaki temel ilkelerden biridir?”

Konuya böyle girilince elbette önce şunu anımsamak gerekiyor: Türk Masonluğunda özgürlük, eşitlik ve kardeşlik öteden beri bu kurumun temel ilkeleri olarak benimsenmiştir.

Bu üç ilke dünya çapında tüm mason kurumlarında benimsenmiştir ama birçoğu bu ilkeleri bir üçleme biçiminde bir arada dile getirmez hatta bunu yapmamaya özen gösterir.

Nedeni belli.

Ancak Türk Masonluğunda bu üçlemenin böyle benimsenişi, bunu benimsemeyenlerin öncelikle üzerinde durduğu nedenden kaynaklanmakta değil. Türkiye’deki benimseyiş, özgürlük ile eşitliğin, kardeşlik ile bütünlenmediği sürece yetmeyişinin öngörülüşünden ileri geliyor.

Şimdi özgürlük ile eşitliği geçtik; sıra kardeşliğe geldi.

Yazar burada “Masonluğun evrensel ülküsünün gerçekleşmesi, kardeşlik anlayışının yaygınlaşarak herkesi kapsamasıyla olanaklıdır.” diyor.

Sayın Spock sormuş: “İyi, güzel, ama bu nasıl sağlanacak? Bunun için neler yapılmalıdır? Masonlarca hazırlanmış bir yol haritası mevcut mudur? Veya öngörülen bir tarih/zaman çizgisi/planı var mıdır?”

Bunun yanıtını belki de Masonluğun amaçlarının ayrıntılı anlatımında buluruz. Bunun için ne yapılması gerektiği belli. İşin orası belli de, masonluğun bunun için hazırlamış olduğu bir yol haritası yok çünkü bu Masonluğun işi değil. Dolayısıyla öngörülen bir tarih ya da bir plan da yok. Masonluk, tüm bunların gerek devletlerce gerekse ilgili sivil toplum örgütlerince yapılmasını, masonların da oralarda görev alarak bu işe katkıda bulunmasını öngörür. Hepsi bu.

Hiç kimse Masonluğu eylem düzenleyen bir kurum sanmasın çünkü değil. Masonluk bir düşün kurumudur; bunu unutmayalım.

Bir sonraki aşamada Masonluktaki kardeşlik anlayışının tarzına gireceğiz,

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 02, 2013, 06:15:01 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM ne iyi etmişte benim henüz bitidiğim (biraz da aceleye getirerek) bu başlığı ayrıca açmış. Bu bir çok açıdan olumlu. Sayın ADAM'ın elinde kendi açmış olduğu başlık altına yazılmış iletileri silebilmek gibi bir yetkisi olduğu için daha temiz ve polemikten uzak bir başlık olabilir. Ayrıca Sayın ADAM benim yaptığım gibi aktarımla kalmayıp, engin bilgisiyle konuyu daha da zenginleştirebilir.

Öte yandan Sayın ADAM'dan bir kaç ricada bulunmak isteriz. Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşliğin Masonluğun temel ilkeleri olduğunu öğrendik, anladık. Özgürlüğü ve Eşitlik'i de daha önce benim aktarım yaptığım başlıklar altında olabildiğince işledik. Bütün bunlar Masonluk açısından ele alındı irdelendi. Şimdi Sayın ADAM bu başlığı ayrıca açmış olduğuna göre bu konunun Masonluk açısından ele alınmasının yanında "Masonlar" açısından algılanması ve yaşanması konusuna da değinilsin isterim... Masonluk bunları ilke olarak ortaya koymuş, tamam... Tamam da bu ilkeler ( başlık konusu olduğu için "Kardeşlik") masonlar tarafından nasıl yaşanıyor, yaşatılıyor bunu da merak ederim.

Hemen aklıma geliveren brikaç soruyu paylaşmak isterim:

1- Masonlar kendi aralarında kardeşlerinin dedikodusunu yaparlar mı mesela?

2- Masonlar kardeşlerine "Kardeşim" derken içleri titrer mi mesela?

3- Bir mason, mason kardeşinin yoksunluğunu (her ne olursa olsun) kendi yoksunluğu gibi görür mü acaba?

4- Bir mason bir kardeşinin bilgisizliğini kendi kusuru gibi görüp, O'nu eleştirmek yerine gelişmesi için uğraşır mı acaba?

5- Konumuz olduğu üzere "Kardeşliğin" bilgiyle değil duyguyla algılanabilecek birşey olduğu gerçeği masonlarda vücut buluyor mu acaba?

6- Masonlar kendi aralarında gruplaşmıyorlar bütün kardeşleriyle aynı eşit duygular ve samimiyetle kucaklaşabiliryorlar mı acaba?

7- Masonlar kardeşleriyle nasıl konuşuyorlar?

8- Kardeşlerinin eşlerini, çocuklarına karşı tutumları nasıldır? Onlara da aynı çoşkun ve samimi duygularla yaklaşabiliyorlar mı gerçekten?

Bunları gerçek hayattaki tezahürleri açısından soruyorum. Yoksa Masonluğun bu sorulara vereceği cevabı tahmin edebiliyorum. Eğer bu soruların yanıtları masonlar açısından da olumluysa, Mason olmayı istemek için çok sebep var demektir. Masonlara imrenmemek elde diğildir.

Kendimce merak ettiğim sorulardan oluşan bu listeyi sayfalarca uzatabilirim. Fakat merak ettiğim konuyu anlatabildiğimi umuyorum.

Fakat sayın ADAM "Masonluk bir eylem kurumu değildir" deyince kaçınılmaz olarak gözümü masonlara çevirdim. Masonluğu anladık Sayın ADAM anladık da... Bize biraz da masonları anlatır mısınız?

İşin bilgiye dayalı kısmını Sayın ADAM'ın çok iyi bildiğine şüphem yok. Bu sorular daha çok masonların yaşantılarıyla alakalı olduğu için yanıtlarını bilemeyebilir belki. Bu sebeple anlaşıldığını düşündüğüm bu soruları masonlara da sormak isterim.

enelsır

Haziran 02, 2013, 08:32:29 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Enelsır

Sanırım tüm sorduklarınızda anlamak istediğiniz şey duygu(yanlışta anlamış olabilirim)
Tüm o sorulara özne olarak insani değerleri koyar isek şu cevap verilebilir masonların sn.senelsırdanda sn.adamdanda sn.karahandanda fazla bir farkı yok.Onlarda insan ve insani vasıflarından arınamayacaklarına göre tüm bu sorduklarınızı yapabilirler.

Dedikoduda yapabilirler birinin arkasındanda konuşabilirler ama bir farkla en azından bizler kadar yapmazlar.

Bir insan gücü elde ettiğinde nasıl kullanıyor ve ondan faydalanıyor ise her mason değilse bile birçokları bunu öncelikle kendi çıkarları için kullanabilirler zaafların boyutu hiç bir zaman bilinemez,içimizdeki canavarı yoketmeden yani nefsimizi kimse mükemmelliğe ulaşamaz.

Ben aslında bu sorduğunuz tüm sorularda masonların bunlar negatif anlamda en alt limitlere indirmeye çalıştıklarını ve buna yönelik çalışmalar yaptıklaını düşünürüm.

Kimse mükemmel değildir,hepimizin zaafları ortaktır,hepimizin soluduğu oksijenin bile ortak olduğu bir çatının altında kimse öyle kolay kolay bu nefsi mücadelenin içinden sıyrılamaz sadece sıyrılmaya uğraşırız işte masonlarında yaptığı odur.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 03, 2013, 07:20:42 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır'ın soruları önemli ama .unlara yanıt vermek benim boyutumu aşar.

Buna karşın deneyelim:

1- Masonlar kendi aralarında kardeşlerinin dedikodusunu yaparlar mı mesela?

Yaparlar elbette.

2- Masonlar kardeşlerine "Kardeşim" derken içleri titrer mi mesela?

Titrer herhalde titreyince ama buradaki soru tam anlamlı değil.

3- Bir mason, mason kardeşinin yoksunluğunu (her ne olursa olsun) kendi yoksunluğu gibi görür mü acaba?

Görmeyebilir. Bu bir başka törlü toplumsal bilinci gerekli kılar.

4- Bir mason bir kardeşinin bilgisizliğini kendi kusuru gibi görüp, O'nu eleştirmek yerine gelişmesi için uğraşır mı acaba?

Eleştirmek kötü bir şey değil ki... Hem eleştirebilir hem gelişmesine çalışabilir ama hiçbir şey yapmayabilir de çünkü her maüson kendi hamtaşını kendi yontar derler ya...

5- Konumuz olduğu üzere "Kardeşliğin" bilgiyle değil duyguyla algılanabilecek birşey olduğu gerçeği masonlarda vücut buluyor mu acaba?

Bilemem ama bence duyguyla algılanmasından önce bilgiyle algılanması gerek. Bilgiyle algılanmazsa salt duygusal kalır. Masonluğun ilkelerinde yer alan kardeşlik kavramı salt duygusal değil.

6- Masonlar kendi aralarında gruplaşmıyorlar bütün kardeşleriyle aynı eşit duygular ve samimiyetle kucaklaşabiliryorlar mı acaba?

Sanmam. Gruplaşmalar olur.

7- Masonlar kardeşleriyle nasıl konuşuyorlar?

Bu soruyu anlamadım. Herkes birbiriyle nasıl konuşuyora onlaür da öyle konuşur.

8- Kardeşlerinin eşlerini, çocuklarına karşı tutumları nasıldır? Onlara da aynı çoşkun ve samimi duygularla yaklaşabiliyorlar mı gerçekten?

Bu konu şu yukarıdaki gruplaşma konusunun bir ürünü gibidir. Yanıtı hem evet olabilir hem hayır. Bir kere, evet bile  olsa bu ancak loca boyutunda geçerli olabilir. O loca ne kadar bir "aile" ise o kadar olur. Bu nedenle az üyeli localarda gerçekleşme şansı daha yüksektir; loca kalabalıklaştıkça bu şans azalır.

Bu sorulara elden geldiğince, bilgi yettiğince böyle yanıt verdikten sonra, elbette masonlar belki daha iyi yanıt verir isterlerse ya da ilgilenirlerse ama şu önemli noktayı bir kez daha vurgulayalım:

Masonluk başka, masonlar başka...

Masonlara, onların tutum ve davranışlarına bakarak Masonluğu değerlendirmeyelim; bu yanlış olur.

Haziran 03, 2013, 08:04:51 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM'a verdiği yanıtlar için teşekkürler. Belki ben tam soramadığım belki de kendisi bu kadarını bildiği için kimi sorular eksik veya ucu açık kalmış... Olsun. Yine de teşekkürler.

Fakat şu konuyu tam olarak anlayamadım/anlayamıyorum: "Masonluk başka, masonlar başka". Burada ne denmek isteniyor. Ne denmek istediğini Sayın ADAM gayet iyi açıklamış. Açıklamış açıklamasına da... Bir harici olarak bunu anlayabilmek olanaklı değil. Şu denmek isteniyor: Masonlara bakarak Masonluğu eleştirmek yanlış olur. Ben de bu noktada şunu sorarım Masonluk neye bakılarak eleştirilir? Ritüelleri desek( her yerde bulunuyor ya artık), bunun okuyarak anlaşılabilecek bir şey olmadığı içine girip yaşamak gerektiği söyleniyor. Tamam. Bu konuda yazılmış bir sürü kitap var onları okuyalım desek, zaten Masonluğun ne olduğunu anlamak konusunda sorun yok, bu konuda bir sürü kaynak var. Geriye ne kalıyor? Masonların kendileri. Zaten benim merak ettiğimde o: Masonluk tamam da, Masonlar nasıl?

Bir önceki iletideki soruları bu açıdan sormuştum. Sayın ADAM'ın dediğince "Masonluk başka, masonlar başka" demekle masonlar ne yaparsa yapsın bu kişinin (masonun) kendisini bağlar denmek isteniyor. Tamam. Zaten "her mason kendi hamtaşını kendisi yontar" demeklede anlatılmak istenen buna benzer birşey herhalde. Hala anlayabilmiş değilim bu kadar bireye dönük bir bakış açısıyla nasıl "Kardeşlik" gibi kenetlenmeyi gerektiren bir yapı kurabiliyorlar?

Bütün bunlardan sonra (bu forumda okumuştum) şöyle bir söz daha ediliyormuş Masonlukta: "Masonluk hiçbir yerde, Masonluk her yerde". Buyrun buradan yakın yine geldik kişi olarak mason'a. Masonluğu anlamak ve taşıdığı idealleri, masonların gerçekten yaşayıp yaşamadığını görebilmek için bir "Mason" aramak gerekecek anlaşılan. Buluruz elbet. Nasıl olsa heryerdelermiş.

Daha çok sorum var ama... Sayın ADAM'ın başlık konusunu daha fazla dağıtmadan çekileyim aradan
enelsır

Haziran 03, 2013, 09:03:25 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 03, 2013, 10:30:57 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki Kardeşlik anlayışı üzerindeki görüşler elbette bu bölüm ile son bulmuyor. Aktarılmış olan kitap pasajlarında Masonluktaki kardeşlik anlayışının anlatımı, sonraki sorular ve yazarın yanıtlarıyla sürüyor.

Demek ki biz de burada sonraki bölümleri izleyecek olursak, bu konuda daha geniş bilgi sahibi olabiliriz.