Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Ulusallık (Milliyet)  (Okunma sayısı 8263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2012, 08:19:02 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuyu Karl Marx veya bir başka kişiye bağlamanın hiçbir gereği yok; istenirse o konu “Komünistler Mason Olabilir mi?” gibisinden ayrı bir başlık altında tartışılabilir.

Ben Sayın Tij’in bu başlık altındaki yazısını pek beğendim. Şu son zamanlardaki beğenip beğenmeme tartışması uzayıp gitti; o da eksilerde falan kalmış; ona bir + verdim. Ancak bu + Sayın Tij’in kendisine değil; onu tanımam; genel de değil, sadece bu başlık altındaki yazısınadır. (Sanırım çoğu kişi o eksileri kişiye yöneltmiş, ilgili yazıya değil.) Gerçi Sayın Tij ile uyuşmadığımız yönler de var. Elbette olacak.

Sayın Tij’in şu paragrafını aktarmak istiyorum:

"Acaba bir Mason neden kendi ülkesinden, ulusundan, kültüründen, gecmisinden, olan ama mason olmayan birini Harici görürde, kendi ülkesinden, ulusundan, kültüründen, gecmisinden olmayan bir masonu "kardes" olarak görür ve bilir?" Bu bir soru aslinda ama cevabida icinde sanirim.”

Buna benzer bir deyiş, M. Raif Ogan adlı antimasonik yazarın 1951 yılında basılmış “Türkiye’deki Masonluk - İç Yüzü ve Sırları” adlı kitapta geçiyordu.

Sayın Tij’in antimasonik bir yaklaşımı yok, bunu biliyoruz.

Burada konu o “kardeşlik” kavramının anlaşılabilmesi.

Bu kavram Masonluğa özgü değil. Daha birçok kurum, birçok topluluk kullanır bunu. En çok da dinlerde kullanılır. Amerika’daki siyahiler birbirlerine kardeş der.

Masonlukta, kişinin kendi kültüründen, kendi milletinden olmaya bir kişiyi sırf mason sıfatını taşıdığı için kardeş bilip, kendine asıl yakın olan ya da olması. sahiplenmesi gereken kişileri ötelemesi gibi bir durum yok. O kardeşlik evr8ensel amaç ve ülküde birleşmenin gereği olan bir kardeşlik. Eğer bu birleşme olamıyorsa, duyumsanamıyorsa, boş lâf, kardeşlik falan değil.

Dolayısıyla Sayın Tij’in sorusunun cevabı ne yazık ki kendi içinde değil. Kardeş demek başka, bunu kabullenmek başka, benimsemek başka, duyumsamak çok başka; elbette yaşamak da başka.

Dolayısıyla Sayın Tij’in dediği “Bu cevapta sudur, benim ülkemdeki türk ve müslüman bir mason icin, almanyadaki alman ve hiristiyan kardesi benden daha önde gelir, tipki benim icin alman bir iscinin türk patronumdan daha önce gelmesi gibi.” deyişi Masonluğun kardeşlik anlayışına pek uymuyor.

Sayın enelsır, konuyu çok güzel bir şekilde ortaya koymuştu: Önce ulusallık ve ulusal değerler, ancak ondan sonra evrensellik ve evrensel değerler çünkü öneki olmayınca sonraki yapaydır, göstermeliktir, uyduruktur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 04, 2012, 06:09:56 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Öncelikle sunu söyleyeyim, sayin ADAM"dan begendim kapmak her yigidin harci degil, bu begendim benim icin 1000 tane begenmedim"e bedeldir.
Sonra sayin ADAM"in affina siginarak alintiyi direkt alacam kendisi yazi ile almis.

Alıntı
Masonlukta, kişinin kendi kültüründen, kendi milletinden olmaya bir kişiyi sırf mason sıfatını taşıdığı için kardeş bilip, kendine asıl yakın olan ya da olması. sahiplenmesi gereken kişileri ötelemesi gibi bir durum yok. O kardeşlik evr8ensel amaç ve ülküde birleşmenin gereği olan bir kardeşlik. Eğer bu birleşme olamıyorsa, duyumsanamıyorsa, boş lâf, kardeşlik falan değil.

Burda kisilerin niyetlerinden, tek tek duyumsamalarindan degil bir anlayistan, bir felsefeden veya bir düsünceler bütününden bahsediyoruz. Buyüzden yazdigimin arkasindayim ve birilerinin birilerini öteledigini söylemedim sadece burdaki kardesligin evrenselligini anlatmaya calistim.

Alıntı
Dolayısıyla Sayın Tij’in dediği “Bu cevapta sudur, benim ülkemdeki türk ve müslüman bir mason icin, almanyadaki alman ve hiristiyan kardesi benden daha önde gelir, tipki benim icin alman bir iscinin türk patronumdan daha önce gelmesi gibi.” deyişi Masonluğun kardeşlik anlayışına pek uymuyor.
Bence tamda budur Mason kardesligi, dünyanin "72 millet"inden insanlarin bir amac, bir ülkü icin biraraya gelmeleri, dil, din, millet (ulus) ayrimi koymadan, yani yazdigimin dogru oldugunu saniyorum.

Alıntı
Buna benzer bir deyiş, M. Raif Ogan adlı antimasonik yazarın 1951 yılında basılmış “Türkiye’deki Masonluk - İç Yüzü ve Sırları” adlı kitapta geçiyordu
.

Buna cevap vermem aslinda gerekmiyor ama hayatimda masonlukla ilgili ( lehte veya alehte, masonik veya antimasonik) ilk kitabimi dün satin aldim, almanca oldugu icin anlamakta biraz zorlaniyorum ama deniyorum. Türkiyeye geldigimde sizden bir liste isteyecem alip okunabilecek kitaplar yakkinda.

Söylemek istedigim en önemli seyde suki, burda atimasonlara cevap veme diye bir derdim yok veya onlara göre tavir belirleme diye bir derdim, birakalim onlar kendi ufak sularinda bici bici oynasinlar.

Saygilarimla.

Not: Sayin Arais Marx ve Smith arkadas degillerdi
       Karl Marx : Dogum 1818 ölüm 1883
       Adam Smiht : Dogum1723 ölüm 1790