Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrının Cinsiyeti Sorunu ve Masonluk Bağlantısı  (Okunma sayısı 14525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2012, 07:10:08 ös
Yanıtla #30

Peki Sayın skullG. Çok tatlısınız (bunu söylemek içimden geldi). Sizi üzecek, kıracak ya da forum kurallarının dışına taşacak bir şey yapmış isem özür diler, affınıza sığınırım.

En derinden sevgi ve saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 16, 2012, 08:48:54 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Alıntı
Ben yargılamayı buradakilerin gönüllerine bırakıyorum. Benim gönlüm rahat çünkü forum kurallarını ihlal edecek hiçbir şey yapmadı. Bu başlık altında bir üyenin Sayın ADAM'a olan söylemlerini düşününce...

Sayın HARİCİ ÜYE efendi ol Avukatlığıda esas Avukatlara bırak .Savunmaya çalıştığın zannedersem parmaklarıda var kanımca . İçinde erik kurusu olana HODRİ MEYDAN diyorum .
Öncelikle tekrar ediyorum efendi ol . Önce Oku ,OKU sonra ispiyonla .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 17, 2012, 12:52:33 ös
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben yargılamayı buradakilerin gönüllerine bırakıyorum. Benim gönlüm rahat çünkü forum kurallarını ihlal edecek hiçbir şey yapmadı. Bu başlık altında bir üyenin Sayın ADAM'a olan söylemlerini düşününce... Acaba Sayın skullG ikimizi karıştırdı mı diye düşünmeden edemedim doğrusu. Üstelik konu kapanmış ve üzerine pek çok ileti eklenmiş olmasına rağmen, neden tartışmanın ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulmaya çalışıldığını da çözemedim.

Saygılarımla.

Sn.Üyeler

Kimdir bu adam diye aramayın boşuna o benim yani KARAHAN ben sn.adam'a bir müddet birçok konuda ters düştüğümden dolayı bir sürü şey söyledim adam gibi bazende ileri gittiğimi fark edince yine adam gibi çıkıp özür diledim ve bu forumda tüm bunlara rağmen çok önemsediğim ve kıymet verdiğim sn.adam ile sadece ikimizin arasında olan bir konuya dışarıdan müdahale edilmemesini istedim.Biz aramızdaki sorunu çözdük yada çözdüğümüzü düşünüyoruzz,ileride yine kavgada edebiliriz bunuda garantisi yok lakin o medeni duruma eriştiğimizi karşılıklı olarak düşünüyorum.

Şimdi allah için o yazı nedir öyle siz konunun neresindesiniz beni uslupsuzluk örneği olarak veriyorsunuz.Kendi sorununuza beni neden çekiyorsunuz?Ne alaka şimdi sn.adam ile olan ve geçmişte ettiğimizi kavganın ısıtılıp ortaya dökülmesi hangi niyetin ürünüdür.

O bir üye diyorki

EDEP BİRAZ YAHU

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 17, 2012, 01:38:03 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın forum üyeleri lütfen konu dışına çıkıp,karşılıklı atışmalara girmeyelim.
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Aralık 23, 2012, 04:24:21 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Biz hic zirvalamadik ki...

Hem ne diye orneklendigimi de analmadım

De bu baslikta zirvalayanlar iyi zirvalamislar

Happy  christmas and holiday

Tinlamamazliklarimla

Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Aralık 24, 2012, 08:25:11 öö
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

İlginç bir tartışma olmuş. Genelde Tanrı kavramına inanan her insanın kafasındaki soru işareti Tanrı neye benziyor? İnsana benziyorsa kadına mı erkeğe mi benziyor?

Benim bu konudaki düşüncem şudur. Bir ressam çizdiği bir tabloda bir elma ağacı çiziyor. Elmalar, bizi çizen ressam acaba kırmızı elma mı, yeşil elmamı, sarı elmamı yoksa karışık bir rengi mi var diye tartışıyorlar.

Farklı düşünen insanların birbirine tahammül edememeleri doğaldır bu nedenle forum ortamında gerginliği doğal karşılamak lazım. Fakat bu "doğal" gerginliği ilişkileri kopartacak düzeye çekmemek gerekiyor. Aklıma gelen bir örneği vermek istiyorum. Uzun yıllar önce bir yazılım firmasında çalışıyordum patronum muhafazakar bir adamdı. Dini konularda laf lafı açınca tasavvufi konular açılınca tasavvufçuları kafir olarak algıladıklarını fark ettim. Fakat bu farkındalık öncesinde tasavvufu destekler nitelikte cümleler kurmuştum. Bu o kişide o derecede bir travma yaratmıştı ki profesyonel iş yaşamına da yansıtmıştı ve yollarımızı ayırmak zorunda kalmıştık. Aradan bir kaç ay geçince nasılsınız diye arayayım dedim ve muhafazakar tiplerle konuşmaya o şekilde başlanacağı için selamün aleyküm dedim fakat bana şöyle bir tepkide bulundu "lütfen bana selam verme ben sadece müslüman kardeşlerimden selam almayı seviyorum, merhaba filan de" demişti.  Bu örneği vermemin nedeni; düşünsel alanda farklılıklar gerginlik yapıyor olsa da  hiç bir ideoloji, inanç ve izm ne olursa olsun insanlarla ilişkiyi kopartmaya değmez.

Saygılarımla.

Aralık 24, 2012, 09:01:34 öö
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976'nın anlatmış olduğu şu kısa yaşamışlık öyküsü dikkatle okunmaya değer.

Burada tutuculuğun ya da dindarlığın ötesinde tam bir bağnazlık örneği var.

Düşünün ki kişi bir başka dinden olanlar bir yana dursun, kendi dininin çevrçevesinde ama biraz farklı dnene bile dayanamıyor, tolerans gösteremiyor.

Bağnazlık, işte böyle, bu şekilde insanlar arasında ayrılık tohumları saçar. İnsanları böyle "bizden olanlar" ve "ötekiler" diye önce zihinsel giderek de sosyal ayırıma sürükler.

Masonluk da işte bundan ötürü bağnazlığa karşıdır.

Ben Masor1976 gibi düşünmüyorum. Onunla düşünü ve eğilim bakımından uyum içinde olmayabilirim; onu serk bir şekilde eleştirebilirim ama bunda ötürü ona tahammül edemezliğe yani toleransssızlığa yönelmem. Forui ortamında gergin atışmalarda bulunsak bile bunlar düşünce ve eğilimlerin farklı oluşundan değil, benim açımdan yanlışların doğruymuş göbi gösterilmeye kalkışılmasından ileri gelir. Yanlışlara gerekirse hoşgörü gösterilebilir; gerekmeyince ya da kamunun genel yararı söz konusu olunca gösterilmez. Düşünceler ise her zaman toleransla karşılanır. Ancak toleransla karşılamak, karşıtını ortaya koymamak demek de değildir.

Baktım, masonlar da çoğunlukla benim yaptığım gibi yapıyor. Çoğunlukla dedim çünkü hepsi değil. Hepsi değil çünkü masonlar arasında da düşünce ve eğilim farklılıkları olabiliyor. Ancak hiçbir mason bundan ötürü bir diğerine selam vermezlik etmiyor.

Müslüman diye geçinen ama daha selamınaleyküm ile aleykümselamın ne olduğunu, bunun üstüne gelen merhabayı anlayamamış bir kimseye yazıklar olsun.   
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2012, 09:15:15 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 24, 2012, 09:28:19 öö
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sayın Adam'a katılmakla birlikte, bağnazlık çoğu insanda vardır fakat farklında değildir. Futbol takımı tutmak bir bağnazlıktır örneğin. Yani bağnazlıkla savaş-yok etme teşebbüsü  anlamında mücadele edilmemelidir. Aslında tüm mesele sevgi ve saygı kavramıdır.  Sevgi aynı fikirde olduğunuz kişiye beslenir daha doğrusu ortak bağnazlık sahiplerince gösterilen bir kavramdır. Saygı ise farklı görüş ve bağnazlıklara karşı uygulanan- uygulanması gereken şeydir. Sevgi ve saygı aynı anda ve aynı şeye yapılamaz yani. Nefret kavramı insan ilişkilerini bozuyor kısacası. İnsanlığın sevgiden ziyade saygıya ihtiyaçları var.

Tasavufçuların "yaratılanı severim yaratandan ötürü"  "ne olursan ol yine de gel" yaklaşımı saygıyı çok güzel ifade ediyor.

Saygılarımla.

Aralık 24, 2012, 11:47:00 öö
Yanıtla #38
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM son iletisinde masonlukta önemli yer teşkil eden hoşgörü ve toleransın farkıyla ilgili konuyu son derece açık ve net bir şekilde ifade etmiş:

Yanlışlara gerekirse hoşgörü gösterilebilir; gerekmeyince ya da kamunun genel yararı söz konusu olunca gösterilmez. Düşünceler ise her zaman toleransla karşılanır. Ancak toleransla karşılamak, karşıtını ortaya koymamak demek de değildir.

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Aralık 24, 2012, 07:13:18 ös
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

Gereksiz tartışma, sataşma ve polemikleri okumadan geçersek konuyla ilgili güzel paylaşımlar yapan Sn.SkullG ve Sn.Symbol'e teşekkür ediyorum bilgilendiriciydi.