Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Din otoriteleriyle geçmişe dayalı organik bir bağı var mı?  (Okunma sayısı 36807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 09, 2012, 06:57:41 ös
Yanıtla #70
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hypatia'nın son iletisi üzerine bir şey demek isteyebileceğimi düşündüm ama bu iletide ne demek istediğini pek iyi anlyamadım.

Titizlik mi çelişkili görülüyor, ant içmek mi, kitap mı, bunların bir araya gelmesi mi, Hangisi?

seçtikleri üyeler konusunda bu kadar titizlikle inceleyici olmaları,Kuran da geçen bazi ayetlere rağmen bu kitaba ellerini koyup ant içmeleri,çelişki değilmi?
Sevgi ile kalın

Ocak 09, 2012, 07:19:24 ös
Yanıtla #71
  • Ziyaretçi

Sayın Adam, yazdıklarınız makul duruyor. Fakat tarih kitapları yazmıyor olsa da ülkemizde yaşayan insanlardan yakın tarihte sadece hukuk sistemini değil yaşayan insanları da zorla dinden soyutlama yapıldığını görememeniz beni şaşırttı doğrusu. Başörtüsünün devlet kurumlarında yasak olması, dindar kesime  yapılan baskının günümüze gelen bir etkisi olabilir örneğin.

Ayrıca o zamanlar medya yoktu, varsa da konuşamıyordu zamanımızdaki kadar.  Yani şu ana bakarak ülkemizde yaşanılmayan çoğu baskı önceden yaşanmamış diyemeyiz. Yazarların bunları kaleme alabilme cesareti de baskının boyutu nedeniyle yoktu. Bu nedenle yaşanılan ve islami değerlere yapılan çoğu baskılar dilden dile dolaşarak gelebildi. Örneğin şehirleri bilemiyorum fakat köylerde insanlar evlerinde yakalanmasın diye Kuran'ı toprak altına saklamak zorunda kalmışlardır ve cenaze töreni yapılamayacak kadar cahilleşmişlerdir. Ayrıca Köy Enstitüleri'nden mezun 80 li yaşlarda emekli bir öğretmenden dinlediğim kadarıyla da Köy Enstitüleri Ateist bir nesil yetiştirmek üzere dizayn edilmişti. Kendisi de 40 lı yaşlara kadar ateist olarak yaşamış.

Ateizme ve seküler sistem de dahil hiç bir yönetim sistemine karşı bir insan değilimdir. Sistemlerden çok yadırgadığım şey sistemi uygulayan kişilerin kendi halkına yaptıkları zulüm seviyesindeki uygulamalardır. Avrupa'da da seküler sistem var fakat o kadar kanlı savaşlar yaşanmasına rağmen hızla özgür bir dünya kurmuşlar, bizdeki eski siyasi yapının kendi ülkesine karşı iyi niyet taşıdığı konusunda şüpheliyim açıkcası.

Saygılarımla.

Ocak 09, 2012, 07:30:51 ös
Yanıtla #72
  • Uzman Uye

Hani birileri kalkip sorsa " be kardesim 600 yil müslümanlikla yönetildide ne olduki simdi ne olsun" yoksa bu arkadaslarin bildigi ama 600 yil yönetenlerin bilmedigi bir islam"mi  var? Eeee be kardesim 85 yillik cumhuriyetten kastinizsa sorun,  acin bakin tarihe hangi genelkurmay baskani müslüman degildi hatta iclerinde dergahlara gidenler varmiydi yokmuydu, Kenan Evren denilen general kac tane okul acmistir kac tane cami acilisi yapmistir hatta ve hatta yine ayni komutan konu sosyalisler olunca " asmayipta besleyelimmi" diyecek kadar ins...................................................................... ama cumhuriyet tarihinin en fazla cami acan kisisi ünvanina sahiptir bence.
Siz önce gidinde  bu 85 yillik "cumhuriyetin" nimetlerini nasil yediniz ve bu "cumhuriyetin" devlet organlari ile hangi katliamlara karistiniz, hangi aleviyi, hangi solcuyu, hangi sosyalisti,hatta vede hatta hangi demokrati katlettiniz onun hesabini verin. Bugün tu kaka dediginiz askeriye ile sizlerin pasa babalarinizin nasil yillarca dirsek temasinda oldugunu sorun ve ögrenin önce, yüzünüz kizarmazsa pensilvanya"daki pasa babanizin 28 Subat sürecindeki tavrini ve askere düzdügü güzel nagmeleri bir okuyun önce ve sonra gelin burda baskalarina söz söyleyin.

Haaaa masonlarin ne yaptigini esasen bende merak ediyorum. ama benim kendimce bir fikrim var tabi?

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2012, 07:33:09 ös Gönderen: Tij »

Ocak 09, 2012, 07:42:19 ös
Yanıtla #73
  • Uzman Uye

Gecen arkadaslardan birine " icinde debelendiginiz ve bastan asagi battiginiz camuru baskalarina atmayin" diye bir mesaj yazmistim. Bu arkadasimbuna cevaben bana hazdiklarim konusunda hak verdigini filan yazmisti, ama görüyorumki arkadasimiz camur atmaktan bikmamis halave hala birilerine hak vermeye devam ediyor.

Saygilar

Ocak 09, 2012, 07:42:42 ös
Yanıtla #74
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın Turan DURSUN röportajını konuyu dağıtacağını bildirmesine rağmen yine de koymasının asıl amacını açıklamasını beklerim.
      -Röportajı yapan Şule PERİNÇEK psikolog mudur ?
      -Bir röportajla kişilerin psikolojik yapıları anlaşılabilir mi ?
       ........
      Ayrıca sayın İlhan ARSEN'in "sebatay" olup olmamasının bilimsel nitelikte eserler  vermesinde  nasıl bir mahsur  vardur ?
      Saygılar-sevgiler.

sn.alşah

Haklısınız bir amacım elbet var zaten konuyu sn.agnusdai ile bir yerlere getirmeye çalışırken anlaşamadığımızı hissettiğim bir nokta oldu oda kaynak konusu.Bana konu ile ilgili tevrattan bölümleri gösterdiki doğrudur lakin bu forumda sn.adama çok hak verdiğim konulardan biridri kaynak konusu şimdi kaynakta tevrat olunca mecburen bizi izleyenlerin aklı karışmasın istedim.tevratta yazılanları bırakın bir müslüman olarak kabul etmeyi öncelikle insan tarafım kabul etmezdi bende karşı yorumlar ile bakış açısını değiştirmeye çalıştım.

Turan dursunda böyle benim için inananların fikrine saygı duyarım lakin o konuda yani şule perinçek ile yaptığı röportajıda bir başka zat kendi bakışına göre yorumlamış bir sürü başka örneğide vardır.Burada her insan kendi bakışını ve muhakemesini yapmalı benim için önemli olan odur.Tevratta yaszılan o bölümü suya sabuna dokunmadan aaa kutsal kitap bu böyle yazıyo dersek hakikatten uzak durmuş oluruz.

Zina ve sdapıklık için bir kavmi helak eden bir allah neden luta izin versin kızları ile enseste işte benimde aklım bunu almıyor .O yüzden bizler tevratta böyle yazılar görünce tahrip edilerek yazıldığını ve muhakkak sorgulamak gerektiğine inanırız.

yani anlayacağınız sadece baskış açısına dikkat çekmek içindi turan dursun röportajını koymam başka nedeni yoktu.zaten konun başındada peşinen belirtmiştim hata yaptığımı ama en azından hatada olsa bakış açısını doğru tarafa çekmekti amacım.kısaca nedenim bu başka birşye değil.
,
saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 09, 2012, 07:50:01 ös
Yanıtla #75
  • Seyirci
  • Uzman Uye

(Sayın karahanın buraya taşıdığı bu röportaj, zaten Turan Dursun'un adına açılmış olan web sitesinde yayınlanmış. Aslında rahmetli, aile boyu neye hizmet ettikleri belli olmayan perinçek soy adını taşıyan biriyle röportaj yapmakla hata etmişti.)

(Ucube suratlı kadının kocasını da biliyoruz! bekka vadisinde Apo dostu, Türkiye de vatansever di...)

:)

Turan dursun 'nun Muhammedin  bir israil kadınıyla zina yaptığıyla ilgili  satırları vardı.İnanamadım ve o yazılarıyla bir ayete yönlendiriyordu. Aklımda kaldığı kadarıyla,Muhammed bir israil kadınına karşı ilgi duyuyor ve onunla birlikde oluyor.Bunu gören yandaşları Muhammede hesap soruyor." bize haram kıldığını sen nasıl yapıyorsun "diye. Muhammed pişman olduğunu ve ayşenin duymaması gerektiğini ,Allahın huzuruna çıkmak için odaya kapanıp bu konuda Allahtan vahiy bekleyeceğini söyleyerek odasına çekilip bir gece kapanıyor.Ertesi gün merakla bekleyen arap havarilerine şu açıklamayı yapıyor: buraya kadar Turan dursunun yazılarının özeti..Açıklamalarının gönderildiği surede şu:

Buyrun: Tahrim suresi.ayet 1.   Marya olayıyla ilgili

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Yâ eyyuhen nebiyyu lime tuharrimu mâ ehallallâhu lek(leke), tebtegî merdâte ezvâcik(ezvâcike), vallâhu gafûrun rahîm(rahîmun).

Ey nebî! Zevcelerinin rızasını arayarak, Allah'ın sana helâl kıldığı şeyi sen niçin kendine haram ediyorsun? Ve Allah; Gafur'dur, Rahîm'dir.

sn.hypatia

Zaten bir insan bir konuyu okuyyup inanamadığı hatta hayret ettiği zaman ilgisini daha çok çekiyor .bende kuranda o sureyi o bölümü belirttiğiniz yeri okudum ama ben sizin gibi algılamadım ortada zina yok çünkü belirttiğiniz gibi.maria helal kılınmmış bir cariye idi biraz hürrem ile mahidevran olayı gibi yani.İşin şakası bir yana tarihçilerin güzel bir  sözü vardır bir olayı ogünün tarihi ile bugün yorumlanamaz çok yanlışlıuklar olur derler ki bende katılıyorum.Sizin alıntı yaptığınız ayetten önce hz.muhammed üzülüp karısına önce yemin edip söz veriyor bu ayette o söze istinaden inmiş.benim anladığım bu.

saygılar

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 09, 2012, 08:06:17 ös
Yanıtla #76
  • Ziyaretçi

Sayın Tij, siz de haklısınız. Fakat ülkemizde baskı görmeyen hiç bir kesim yoktur. Rejimin anatomisini çıkarmaya çalışıyor insan beyninde fakat ben başaramıyorum  şahsen bazen hak veriyorum bazen de veremiyorum. Rejim osmanlı modelinin geri dönebilme çekincesinden ötürü her ne kadar muhafazakar kesime yaşam hakkı sunmasa da insanların patlama ihtimalini göze alarak esnediği noktalar var örneğin cami açılmasına izin verilmesi ve imam tayin edilmesi gibi. Fakat yapılan bu esnemeler yapılan baskıyı göz önünden silemiyor. Ülkemizde sosyalist, komunist, ateist görüşte olan çok az insan var fakat daha fazla sesleri çıkabiliyor. Bunun nedeni de az olsalar da cahil değiller okuyorlar araştırıyorlar, ayrıca rejim üflese uçacak kadar az oldukları için ekonomik anlamda gelişmelerine engel olunmamış vb.  Türk insanı örfünden vazgeçemeyen bir yapıya sahip. Bu devlet yönetimine de sirayet etmiş olabilir ki olumlu manada gelişme göstermesi için Avrupa ülkelerine göre 100 yıl filan beklemek gerekiyor. Tabi ki yok da olabilirdik buna da şükretmek lazım diye insanlar mecburen polyannacılık oynuyor.

Saygılarımla.

Ocak 09, 2012, 08:30:52 ös
Yanıtla #77
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.masör1976

Yorumlarınızın bir çoğuna katılıyorum sadece avrupa ile ilgili olan hariç oda zaten bu forumda sıkça dile getirilen bir durum avrupalının bakış açsı medeniyeti falan filan gibi kurusıkı bilgiler.

yine bu sitede söylenen güzel bir söz var ışık doğudan yükselir diye o yüzden medeniyetin ne olduğunu bilen bilir sanırım.ama benim konum o değil avrupa ülkelerine göre 100 yıl beklenmesi yorumunuz şu açıdan yanlış yukarıdan saydıklarınız ülkem için doğru bu ülke insanı osmanlıdan dolayı (osmanlı emperyalist olamadığı için)hep fakirdiler senin deden ile benim dedem hep fakirdi kısaca halbuki emperyalist silahı iyi kullanan avrupa halkını bolluk ve refah içinde yaşatmayı bilmiştir medeniyet olarak geliştirip eğitim ve kültürlerini sağlamıştır buda bizimle aralarında bir uçurumluk farkçık yarattı bizde zenginşemeğe başlayıp kültürel hamleler yapmaya başladık ama mesafe açıldı lakin asıl problem para varken ve gelirken ses çıkarmayan avrupa başta yunanistan olmak üzere sömürülecek ülkelerdeki pastada fazla pay kalmayınca hırlamaya başladılşar yani beleş  alınmış sosyal hakları dibine kadar kullanan avrupa şimdi bu payı bulamayınca bizim ilk zamanlardaki durumlarımıza dönecekler beyin olarak.

uzun yazdım çünkü biz ilerleyen bir milletiz kendimizi aşağılama hastalığı beni hasta ediyor.

saygılar

EDMUND BURKE

Ocak 09, 2012, 09:27:30 ös
Yanıtla #78
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Demokrasinin ne olduğunu bilmeyen insanlara,demokrasi verirsen, bunu kendi haklarını gerçekleştirmek için özgürlük sanırlar.Oysa ki Demokrasi insanın insan olmasından dolayı, birbirine saygı duymasıdır.Bir birini anlamasıdır,herşeyi paylaşmasıdır.
Muhafazakar demiş Sayın Masor1976, muhafakazlara baskı yapılmadı yada yapılmaya hiç kimse çalışmadı.Tepki hep fundamantalistleredir.
Yani şeriatçılara.Yazdıklarınız  birebir Zaman gazetesi ve Samanyolu, Kanal 7 gibi programların söylemleri gibi geldi bana onlarda hep kendini acındırıyorlar. Bu hakkında, kendilerinde nasıl buluyorlar şaşıyorum.Tarafsız haber ve programlar,gazeteler okumanızı, izlemenizi tavsiye ederim. Tarafsız gazete, televizyon mu var ? diyecek olursanız.Karma yapın, yapıyorsunuzdur  da.Dönelim esas konuya

Masonların, din otoriteleri ile organik bir bağı var mı ? Sayın  ANDERSON Vatikan da bir rahip ilk organik bir bağ bu.İkincisi ise Muntazam masonluk ta tanrı inancı şart.Din konusun da bir baskı yok.Hatta ritüeller ve kurallar dışında, Hiç bir düşüncede baskı yok.Hür fiili olarak bir hürlük değil.Düşünce bakımın dan hürlük. O üç kitap inanç konusun da hürlüğü temsil ediyor.Gönye ve pergel ise akıl ile bilimi bana göre (yazdıklarımın hepsi bana göredir.)Sosyal bir varlık,dernek olduğuna göre din otoriteleri ile de görüşebilirler,konuşabilirler.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 09, 2012, 09:42:29 ös
Yanıtla #79
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Karahan,..Evlatlığın eşini  kim kime helal kılmış? Yada kim kimi kime helal kılıyor?Bu nasıl bir anlayıştır ki allahın elçisinin güya... nasıl algıladığını da  tartışmıyorum.Sadece Bir yazarın araştırmasına karşılık gelen bir ayeti aktardım.Zaten ayet yarım kalmış ve sebebi de açıklanmıyor.Belki kasti belki değil..O zamanın yada bu zamanın diye birşey yok.Yapılanlar ve hoş görülenler vicdan yapısını içerir...Bir laf vardır büyüklerimizin "Ağaç meyvesinden bellidir"Yapanda , yapılanda ve hoş görende;yani açıkca davranışlar kişinin kimliğidir..

Sizlere iyi yorumlar...
Sevgi ile kalın