Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yaratıcı bir Tanrıya kesinlikle inanmıyorum.  (Okunma sayısı 43248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2008, 08:50:31 öö
Yanıtla #120
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendimizi ne kadar üstün görüyoruz İnsan türü olarak...

Daha şundan 30-40000 sene önce mağaralarda herhangi bir hayvandan farkı olmadan yaşarken (ki bunun evrende çok kısa bir süre olduğunu hepimiz farkındayız ) neredeydi bu üstün varlık çok merak ediyorum doğrusu..

İnsanı basite indirgediğim söylüyorsunuz  , bunun neresi anlaşılmadı ben çok merak ediyorum doğrusu...Sanki Dünya üzerinde yüzbinlerce yıl süren Kabataş Devri , Yontma taş Devri , Cilalı taş devirleri yaşanmamış gibi  ,sanki bu dönemler içerisinde insanın ilkel taşlarla alet yapma ,yaşam çabası verme zahmetleri yokmuş gibi ,  sanki gerçekten gökten zembille inmiş gibi var olduğumuzu mu düşünüyorsunuz...

Laboratuarlarda elinde sopayla ıvıra zıvıra dokunup test yaptırılan bir maymun ve ailesi bu sopa ve benzeri aletler ile yüzbinyıl uğraşırsa bunlardan yeni ve farklı aletler türeteceğini kabul edemiyor muyuz yoksa ...

Kendimizi basite indirgemememiz gerekiyormuş..Şurada daha 10000 yıl önce avcılık ve toplayıcılık yapıyorduk..Ne tarım ,ne ticaret , hiçbir şey yoktu...

Protein yığını olmadığımızı inkar edecek bir kişi var mı?
Mezara girdiğinde çürüyüp , kurtçuklar tarafından gövdesi delik deşik olup parçalanmayacak olan bir kişi var mı?
Kendisinden  geleceğe, sadece iyi korunursa bir kaç kemik parçasından başka bir şeyler kalacağından emin olan var mı...

Kendimizi bu kadar büyütmenin ne anlamı var onu da bilmiyorum...

Transistörler küçülüp çip olunca en akıllı ve kutsal tür biz mi olduk..  :)

Forumda bazen hızlı yazmaktan bazen de bir an önce cevap verme telaşından olsa gerek cümle ve kelimelerde anlam bozukluğu olabiliyor...Benim yazdığım ne ise söylemek istediğim odur..Söz sanatlarına başvurmadan yazaılanlara cevap vermeye çalışıyorum.

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ağustos 08, 2008, 09:10:38 öö
Yanıtla #121

Arkadaslar; bu konuda ben de fikirlerimi sunmak isterim ki İnsan herseyden once gelir ve Degerlidir. Sonra bunu ilk basa dondugumuzda surekli olarak İnsanligin baslangic haliyle dusunmemiz bence gereksiz bir tutum ve buna ek olarak Sevgili Marti cok guzel bir sekilde Konuya deginmis.

Bunun yanisira uzerinde durmadan gecemedigim bir noktaya da deginmek istedim: Arkadasim onemli olan Dusuncenin anlatilis bicimi degil, Arkadasimizin ne demek istedigidir. Kelime ve sozcuk oyunlariyla vakit gecirecek bir zamanimiz yok ve bu da benim en hassas oldugum noktalardan biri oldugundan ki bunu da cogunlukla yasamis bir kisi olmamdan kaynaklaniyor, bu durumdan dolayi duydugum rahatsizligi kisisel fikirlerimce dile getirmek istedim.

Sayin Tcorbaci; '' İnsanlik nereden geldi nereye gitmekte '' baslangic ve gidis yonumuz dusunulurse Mukemmel İnsan olma yolunda ilerledigimiz de acik ve nettir. Bundan dolayi da onceki halimizi suanki ve gelecekteki halimizle sadece kiyaslamak adina dusunursek bence daha mantikli olur.

Saygilarimla.     

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 08, 2008, 11:47:54 öö
Yanıtla #122
  • Ziyaretçi

Ben insanın en mükemmel varlık olduğunu savunurken tekamül sürecinden sonrasını öngörerek söylemedim zaten ki evet tekamül ederek mükemmelliğimizi arttırdık ama ben bilim ve teknolojiyi geliştiren bir insanı mükemmel bulmadım mağaradaki insanı da kastettim mükemmel derken çünkü ben yaratılış şeklimizden bahsediyorum mükemmel derken.Kim protein yığını olduğumuzu inkar edebilir demişsiniz ben de diyorum ki kim protein yığını olduğumuzu söyleyebilir? Biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim bunu eleştiri anlamında söylemiyorum gerçekten araştırmanızı tavsiye ediyorum çünkü bunun (PROTEİN) olanaksız olduğunu ben biliyorum.

Ağustos 08, 2008, 05:46:25 ös
Yanıtla #123
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Canlı olarak düşündüğümüzde zaten mükemmel olmak 'zorunluluğu' vardır. Aksi halde zaten bir 'ortam' türü olan 'doğa' da yaşanmaz.

Ağustos 15, 2008, 02:18:22 ös
Yanıtla #124
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu arada bazen latince olduğunu sandığım ve amen diye onaylanan söz gruplarına rastlıyorum..

O satırları bir de Türkçeleşmiş olarak görsek daha mutlu olacağım...

Yoksa "hamavdil ben kodeş lehol" ya da  "ata boker vegam layla " diye başlarsam kimse ardımdan yetişemez..   :)
  Moliere

Ağustos 15, 2008, 02:20:00 ös
Yanıtla #125
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Canlı olarak düşündüğümüzde zaten mükemmel olmak 'zorunluluğu' vardır. Aksi halde zaten bir 'ortam' türü olan 'doğa' da yaşanmaz.

İyi de bu dediğiniz hangi kapıya çıktı ben hiç bir şey anlamadım...    Lama ya da porsuk çok mu mükemmel bir hayvan...
  Moliere

Ağustos 15, 2008, 02:31:07 ös
Yanıtla #126
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Bu arada bazen latince olduğunu sandığım ve amen diye onaylanan söz gruplarına rastlıyorum..

O satırları bir de Türkçeleşmiş olarak görsek daha mutlu olacağım...

Yoksa "hamavdil ben kodeş lehol" ya da  "ata boker vegam layla " diye başlarsam kimse ardımdan yetişemez..   :)

Sn. tcorbaci,

Bahsettiğiniz mesajın (alıntı yapılan orjinalin) hemen altında Türkçe' si de mevcut dikkatinizden kaçtı sanırım.
Tempus fugit...

Ağustos 15, 2008, 02:40:58 ös
Yanıtla #127
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet , şimdi farkettim...Ben onları farklı şeyler sanmıştım..
  Moliere

Şubat 10, 2009, 03:44:58 öö
Yanıtla #128
  • Uzman Uye

Yaradan'ı putlaştırmak yerine İslam'ın kutsal kitabında ne yazdığını anlmaka ve Yaradan'ın ne olduğu görmek gerekir;

Allah heryerde değildir, Allah heryerdir;
Doğu da batı da yalnız Allah'ındır. O halde nereye dönerseniz orada Allah'ın yüzü vardır. Allah Vâsi'dir, varlığı sürekli genişletip büyütür; Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.
Bakara-115

İnsanın Tanrıya erişmesi
Allah, göklerin ve yerin nurudur. O'nun nurunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. O lamba kristal bir fanus içindedir; o fanus da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki, doğuya da, batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan, yani zeytinden (çıkan yağdan) tutuşturulur. Onun yağı, neredeyse, kendisine ateş değmese dahi ışık verir. (Bu,) nur üstüne nurdur. Allah dilediği kimseyi nuruna eriştirir. Allah insanlara (işte böyle) temsiller getirir. Allah her şeyi bilir.
Nur-35

İnsan Tanrı'nın parçasıdır
Yaradan meleklere diyor ki;
'Onu güzelce düzenleyip insan şekline koyduğum ve ona ruhumdan üflediğim zaman, karşısında secdeye kapanın.'
Hıcr-29

Nisan 21, 2009, 12:52:35 ös
Yanıtla #129
  • Uzman Uye

Sn. blossom,

Mantık süzgecinizden geçirerek inandığınız şey en doğrusudur.Yazıdıklarım asla ve asla sizi belli bir şeye inanadırmak amacını taşımamaktadır.Amaçım okuyanda sorgulama yapma isteği uyandırmak ve araştırmaya sevk etmektir.

Alıntı
Bu durumda siz ahireti nihai bir boyut olarak düşünmüyorsunuz.

Evet nihai değildir.Kur' an dahil bir çok metinde geçen 7 kat veya 7 katmanı araştırmanızı tavsiye ederim.

Alıntı
Yani bir değil birden fazla Ahiret mi mevcuttur sizin görüşünüze göre?
Ahiret 1 tanedir.

Ölüm, yok olmak olmamalıdır."Her fani ölümü tadacaktır"dendiğine ve tadılabildiğine göre "yok"olmak olamaz.Belki yeni bir negatif varoluşun başlangıcı olabilir diye düşünüyorum.Saygılarımla..
Ben"O"yum,"O"ben değil...