Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pesimistligin Nedeni ve Amaci  (Okunma sayısı 9656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 18, 2007, 07:02:01 ös
  • Ziyaretçi

Pesimist (Kotumser) misinizdir? Neden ve hangi felsefeyle?
Optimist (Iyimser) mi? neden ve hangi felsefeyle?

herkesin bildigi en klasik ornegi size sorayim.

bir bardagin yarisi su doluysa...
-oh ne guzel yarim bardak su var, ne guzel yarim bardak suyum var diyemi dusunursunuz?
yoksa
-ne kotuki bardagin sadece yarisi dolu. tamami su degil. yarisi bos bir bardagim var diye uzulurmusunuz?

Ben (bence gerekli oldugu icin) Asiri Pesimist Biriyimdir.

ya siz?

Şubat 21, 2007, 11:31:17 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ben de pesimistimdir. Ayrica herseye baslamadan once sonunda olabilecek en kotu seyi dusunerek baslarim, ona gore tedbirli ilerlerim.

Şubat 22, 2007, 12:01:50 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sevgili hamlet ve fb racer.

Gercekten enteresan bir forum. Bugun yeni katildim ve sizleri tanigim icin mutluyum. Bence pesimitlik ve optimistlik bir doga mucizesidir. Soyle anlatmaya calisayim. Evren her zaman genisleyen bir fenomendir fakat basi bos degildir bu bugenislemeye karsi birde evrende daginikligi toparlamaya calisan diger bir guc vardir. Bizde evrenin bir parcasi olarak bu guclerden etkileniriz. Yani demek istedigim optimizm dagilan guc pesimizm ise toparlamaya calisan guc. Siyasette sagcilik ve solculuk bir tesaduf degildir. Bir kanat genislemek ve degismek ister oteki kanat ise bunu engellemeye calisir ve hep ayni kalmayi ister. bu fenomenin sonuclarini denizde'ki dalgalarda cok net olarak gorebiliriz. Dolayisiyla optimist insan hic onune bakmadan ve tehlikeleri goremeden daima one,saga,sola ve arkaya kosan bir karekter yapisina ve pesimist insanda durgun icine donuk bir yapiya sahiptir. Optimist insan cok hizli kostugu icin olgun meyveleri toplar fakat en iyilerini goremedigi icin brakir pesimist insanda hic bir meyveyi toplayamaz. Aslinda her iki kanatda yasam icin gereklidir bence onemli olan kutuplasmamak ve dengeyi bulmak.Saygilar ve sevgiler.

Şubat 22, 2007, 02:36:37 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Tamtam arkadasim, oncelikle hosgeldin, ve bizler de seni tanidigimiza memnunuz.
Hamlet arkadasim, su anda fazla yazamayacagim ama sordugun soruya verecek cok cevabim var :)

Şubat 22, 2007, 04:42:44 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,

Tamtam'a katiliyorum.

Hayattaki tüm olaylarda eger sadece pesimist veya sadece optimist olursak dengeden uzaklasmis oluruz.

Örneğin;  dağcılık, scuba dalis, motosiklet tehlikeli sporlardir. Ancak hicbir film veya resim cikilan dagin zirvesindeki manzarayi, resifteki anemonu, ruzgarin ve doganin kokusunu veremez. Bunları uzun süree yapabilmek adina, tehlikelere karsi pesimist ancak ilk adim icinde optimist olmak gerekir.

Optimist hayaller ile beslenir, pesimist ise ayakları yere  indirir. Hayal etmeden ileri gitmek ne kadar zorsa,  ayaklar yere basmadan uzun sure hayal kurmak da o kadar zordur.

Belki de zor olan kendimizi sadece bir taraf olarak gormeye calismak, oysa her ikisi de olmak daha kolay degil mi?

Şubat 22, 2007, 04:57:45 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bir motosiklet yariscisi olarak saniyorum soylemek istediginizi anliyorum.
Hep karamsar olup, riskli olan aktivitelerden kacinirken, bunlarin arkasinda yatan huzur, mutluluk verici sonuclardan da kacinmis oluyorsunuz.

Ben ilk mesajimda eksik bilgi verdim saniyorum.  Herseye baslamadan once sonunda olabilecek en kotu seyi dusunurum derken, onu dusunup vazgecerim anlaminda soylemedim. Dusunup, tedbirlerimi ona gore alirim. Daga cikiyorsam, elimdeki eski ipin kopma ihtimalini dusunur, daha saglamini temin etmeye calisirim gibi.

Şubat 22, 2007, 05:15:29 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Alıntı
Optimist hayaller ile beslenir, pesimist ise ayakları yere  indirir. Hayal etmeden ileri gitmek ne kadar zorsa,  ayaklar yere basmadan uzun sure hayal kurmak da o kadar zordur.
bu konuda haklisin. peki sana sunu sorayim, hayal etmeden adim atilamazmi? sadece gercekci olup, pembe cerceveleri takmadan mantikli bir sekilde dusunup tasinip, kotumser olarak yaklasarak, dikaktli adim atilamaz mi?

pesimistligi cok kotu birsey gibi goruyorsunuz. ama pesimistlik etrafinizdaki kimseye zarar vermez. sadece kendinize zarar verir. kotumser oldugunuz icin cok stres yaparsiniz. ama bu zararin sonucunda cogunlukta, meyvenin en olgunlarini yiyen siz olursunuz. cunku bir adimi atmadan once, cubuklari batirip, oranin derinligini ogrenirsiniz. o derinlige gore adiminizi atarsiniz.
suphenin nedeni guvensizliktir.
guvensizligin nedeni kotu tecrubeler
kotu tecrubelerin nedeni iyimser olmaktir.

Alıntı
Belki de zor olan kendimizi sadece bir taraf olarak gormeye calismak, oysa her ikisi de olmak daha kolay degil mi?
tam aksine. iki taraftanda olabilmektir bence zor olan. cunku dengeyi tam olarak hicibr zaman saglayamazsiniz. Insan hic bir zaman uzun sure, dumduz yuriyemez. Skilir, bikar, yada bilincsiz olarak diger taraflara kayar.

Alıntı
Hep karamsar olup, riskli olan aktivitelerden kacinirken, bunlarin arkasinda yatan huzur, mutluluk verici sonuclardan da kacinmis oluyorsunuz.
karamsar olmak, kacmak degildir bana gore.
karamsar olmak, cok iyi tartip, ona gore girismek ve giristikten sonra cikan sonuclari onceden hesaplamis oldugunuz icin, her duruma gore kendinizi hazirlamanizdir.

yani bir karamsar motorsiklet yariscisi, yaristan kacmamali, ama yarisa girmeden once herseyi cok iyi dusunup, tasinip, kararini one gore vererek, kazandiginda hakkini almali, kaybettiginde, yikilmamali.

optimist bir insan kaybettigi zaman hep yikilir, ve kolay kolay tekrar ayaga kalkamaz. cunku kaybetme ihtimalini gormemistir yada gormemezlikten gelmistir. insan hayatta bazen kaybeder. optimist insanlar bu kayiplar sonucunda cok yenik duserler. ve yenik dusmeleri sonucunda, giderrek hayata karsi guclerini yitirirler.

kotumserlik bu nedenle, Guc anlaminada gelir bana gore.
iyimser kisi umutsuzlugun umudunu arar ve hayati boyunca kaybetmis bile olsa, napolyonu ornek alir.
kaybede kaybede, kazanmasini ogrenecem
ama insan hayati ne yazikki o kadar uzun degil :)

Şubat 22, 2007, 11:16:34 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Pesimist olarak hangi adimlarin atılmayacagina karar vermek kolaydir da, optimist olmadan o adimi atmak pek mumkun olmaz.

Yanlis ansilmasin pesimizlik kotu bir sey degil, belirli oranda gerekli.

Hayal etmek, olumlu olmak bazi adimlari atmamizi saglar. Diger turlu hayatimizi kolaylastiran pek cok bulus gercek olmazdi. Ayni sekilde bunlari gelistirmek ve kullanabilmek icinde pesimist olmamiz gerekir.

Optimistlere ne guzel ornek bence bebeklerdir. Onlar icin oncelik ihtiyaclardir. Bardagin dolu tarafina bakarlar.

Buyudukce pesimist oluruz, hatalardan ders cikartarak. Ancak fazla pesimist olursak sadece neler yapmayacagimizi goruruz. Oysa alinan dersler ile neler yapabilecegimiz de gozumusun onune gelir.

Olgun meyve yedikten sora acaba baska cesit meyve var mi diye hayal kurariz. Karamsar olmak bir sekilde duruma sizi hazirlar ancak alacaginiz keyifi de maskeleyecektir.

Yere dusmeyi hesaplamak pesimistlik, dusersen nasil kalkacagini hesaplamak ve kalkinca gulumseyebilmek ise optimistliktir diyebilir miyiz sizce?

Şubat 23, 2007, 12:18:04 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Alıntı
Yere dusmeyi hesaplamak pesimistlik, dusersen nasil kalkacagini hesaplamak ve kalkinca gulumseyebilmek ise optimistliktir diyebilir miyiz sizce?
guzel bir ornek. optimistlik umuttur, demeye calisiyorsunuz.
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2007, 12:20:21 öö Gönderen: Hamlet »

Şubat 23, 2007, 12:26:16 öö
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Gunes her sabah doguyor.
Ama aksam yine batiyor.
Oysa yine her sabah dogmaktan vazgecmiyor.
Ta ki aksamlari batana kadar.
Umudunu sevinc ile, umutsuzlugunu tecrubeyle sonlandirarak.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2007, 12:11:55 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.