Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK VE FELSEFE  (Okunma sayısı 12965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 06, 2008, 05:59:15 ös
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin dogu,

1-  Vardir. Dogu`dur. Materyal varlik olarak ifade etmek istediginizi aciklamaniz cevabin daha net olmasini saglardi.

2/3 - Maddi (ekonomik degil, maddesel) varlik, manevi varligin tezahuru olmalidir. Manevi varlik ise dusunce, inanc, ahlak, ruh ve ilimin birlesimi ile kendisini betimler.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 06, 2008, 06:29:49 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Hür ve Kabul edilmiş Masonlukta böyle bir düşünce olması beni 1 adım daha size yakın hissetirdi.Bence de her bilgi sabit değildir ve sorgulanması gerekir.Resmimin altında da yazdığı gibi sorgulamayan yani inakçı insandır,sorgulan bireydir.Her olaya,bilgiye şüpheci yaklaşıp sorgulamak gerekir.Tam olarak belki de Masonluk böyle düşünmüyor olsada benim düşüncem bu.
"değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" derler ya o misal
sevgiler

Alıntı
Eger varsa bu varlık anlayışı maddeci ve idealist paradigmalardan hangisinin kapsamına dahil edilebilir?

Pozitivist paradigma
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2008, 06:37:04 ös Gönderen: M.Akyol »

Aralık 10, 2008, 01:53:57 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

sayın mason meteryal varlıkla anlatmak istegim sizinde belirtmiş oldugunuz gibi maddesel,nesnel evrendir.maddesel evrenin bir yöneliminin oldugunu ifade ettiniz ,maddi evrenin evrimsel yönelimiyle, doğuya yönelimi aynı şey midir?vaktinizi  ayırdıgınız için teşekkür ediyorum.

Aralık 10, 2008, 02:08:53 ös
Yanıtla #13
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sorunuz kisisel yorum gerektirmektedir. Cevap, sordugunuz kisiye gore degiskenlik gosterir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 10, 2008, 02:21:14 ös
Yanıtla #14

maddi evrenin evrimsel yönelimiyle, doğuya yönelimi aynı şey midir?

Affedersiniz, araya giriyorum ama aklıma takıldığı için sorma ihtiyacını hissettim Sayın Doğu; mazur görmenizi rica ederek:

Maddi Evrenin Evrimsel yönelimi ile doğuya yönelimi arasında ne gibi bir bağıntı keşfettiniz?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Nisan 16, 2009, 01:39:41 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Yaşadığımız evren,cennetin,en belirgin delilidir...
Ben"O"yum,"O"ben değil...