Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Olumlu Düşünme Ve Yapılan Yanlış  (Okunma sayısı 3718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2015, 05:12:43 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar.Bugün olumlu düşünmeye ve olumlu düşünme sırasında yapılan yanlışa değineceğim.

Olumlu düşünme, kişilerin hayatlarını büyük ölçüde etkileyen,kişisel gelişim ve ruhsal sağlık adına çok önemli bir aktivitedir. Kişi bünyesi, biyolojik olarak olumsuz düşündüğü ve olumsuzluğa inandığı anlarda vücut dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. Kişi, inançsızlığın,başarısızlığın içindeyken daha da başarısız,güçsüz,umutsuz hale gelir. Bazı kişiler 'Aman nazar değmesin' mantığıyla bir iş içerisindeyken 'napalım,akmasada damlıyor,kötü ya işlerde' gibi imaj sergiler. Bu çok yanlış bir davranıştır. Bilinçaltı bazı telkin ve tekniklerle ve dahi hipnozla ( burası ayrı bir konu daha sonra değineceğim ) eğitilebilen bir yapıdır. Kişinin enerjik,umutlu,güçlü hissetmesi için bilinçaltının herşeyin yolunda gittiğini kabul etmesi gerekir. Elbette ki bu da kişinin düşünceleriyle bilinçaltına verdiği sinyallerer bağlıdır.

Olumlu düşünce adına bu güne kadar bir çok kitap yazılmış,belgesel hazırlanmış ve önemi defalarca vurgulanmıştır. Ancak insanlar bunu pollyanacılık olarak gördüğü için böyle birşeye inanmamaktadırlar. Aslında haksızda sayılmazlar. Evet. Başınıza gelen kötü bir olayda iyi gibi düşünmek polyannacılıktır. Ancak bunun çok büyük bir faydası vardır. Zira kişi bilinci, tepkilerini ( öfke,üzüntü,sevinç ) ''inanç'' algısıyla gerçekleştirir. Kişi bir yakınını kaybettiğine inandığı zaman üzülür. İşlerinin kötü gittiğine inandığı zaman öfkelenir ve üzülür. Fakat kişi, işleri kötü giderken başaracağına ve daha iyi yerlere geleceğine inanırsa öfke ve üzüntü hissetmez. Umut ve azim hisseder. Kişi, kaybettiği bir yakını için böyle olması gerektiğini,bunun doğal birşey olduğunu kabul ederse üzülmez.

Olumlu düşünme adına yapılan yanlış nedir?

Olumlu düşünme adına yapılan yanlışlar olumsuzluk ile düşünmektir.Düşücenin içeriği,olumsuzluğu barındırmamalıdır.Bunları yanlış/doğru örneklerle açıklamak isterim.

''Hiç bir sağlık sorunum yok.''    YANLIŞ

''Sağlıklı ve huzurluyum'' DOĞRU

''İşlerimde sorun çıkmıyor,başıma kötü birşey gelmiyor'' YANLIŞ

''İşlerim yolunda,daha çok çalışıyor ve başarılı oluyorum'' DOĞRU

''Derslerimde sıkıntı yok,zayıf almıyorum'' YANLIŞ

''Derslerimde başarılıyım,notlarım yüksek'' DOĞRU

''Mutsuz değilim, bir sıkıntım yok.'' YANLIŞ

''Mutlu ve huzurluyum,hayatım yolunda gidiyor.'' DOĞRU

Örnekleri arttırabiliriz lakin ana mantığı kavradığınızı düşünüyorum. Düşünme ve bilinçaltına etki adına, bünye enerjisini yükseltmek adına düşünce, her zaman olumlu yönde olmalıdır. Bu başınıza gelen herşey için geçerlidir. Bu hayatta ne yaşarsa insan, olması gerektiği için yaşar.Başınıza gelen herşey sizi daha iyi bir yere götürecektir.

Misal bir çok insan otobüsü kaçırdığı için üzülür. 'Tüh kaçırdım,geç kalacağım' der. Bu şekilde düşünmek insanı mutsuz hissettirir. Belki de o otobüse binseydi, durakta inerken araba çarpacaktı veya başına başka birşey gelecekti. Bu yüzden başa gelen herşeye olması gerektiği gözüyle bakmak, sizin daha olumlu, daha pozitif bir enerjide hayat sürmenizi sağlayacaktır. Elbette bu pozitiflik işlerinize,aile ve arkadaş hayatınıza da yansıyacaktır.

Teşekkürler.

Ancients

www.masonlar.org

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 02, 2015, 07:35:24 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Öncekilere ek olarak, bu başlık da bu Forumda, bu forum üyelerinin asıl ilgilenmesi gereken başlıklardan biridir.

Bu foruma üye olmanın gerekçesi bu gibi başlıklarla ilgilenmek ve paylaşımlarda bulunmak olmalıdır.

Bu kısa yazı sadece hatırlatma amacını taşımaktadır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 07, 2015, 11:13:38 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

dedik ama gelen olmadı.

Bu Forumun üyeleri acaba sadece magazin peşinde mi koşuyor?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 08, 2015, 07:35:17 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Gel dediniz geldik Sayın ADAM.

Ne diyeceğimizi de cımbızla seçerek söylemeye,yanlışımız olursa da affolunmasını dilemeye geldik.

...

İlk olarak olumsuz düşünerek, başlıkla ilgili bir olumsuzluktan söz etmek istiyorum. Yazımın sonunda ise,olumlu taraflarına değinerek yazımı bitirmeyi planlıyorum.

'Hem bu şekilde olursa, zihne çakılacak sinyal daha sonda ve daha etkili olmuş olur.'

Geçelim yazıya...

...

Yazıyı okurken içimde sarı sarı çiçekler açıldı. Bir bahar havasında yazılmış ve rengarenk.

Oysa ben hayatın kahverengi taraflarını da göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum.

Belki de karamsar bir kişiliğin yansıması olabilir bu.

Mesela, son paragrafta otobüs kaçırıldığında, keçileri kaçırmak yerine olumlu düşünmek daha iyi olur denildiğini gördüm. Çünkü o otobüse kamyon çarpıp ölebiliriz gibi, bir mantığa oturtulmuş.

Bunun kafama takılan tarafı oldu, o da şu :

Acaba bu anlayış, olumlu düşünmek kategorisinde mi ele almalıyız ; yoksa olumlusunu düşünmek kategorisinde mi ele almalıyız ?

Yani daha anlaşılır ifade etmek gerekirse ; olumlu düşünmek polyanacı olmak mıdır, yoksa olumlu düşünmek, olumsuz durumlar henüz vuku bulmamışken, pozitif enerji mi yaymaktır; anlamadım ?

Çünkü o paragrafa varılmadan önce verilen örnekler ile  son paragrafta verilen bu örnek birbiri ile bir uyuşmazlık gösteriyor.

...

Diğer bir husus ise şu. Ben hayatta olan ihtimalleri 1/2 oranında görürüm. Yani yağmurlu havada otobüste ölme ihtimali ne ise, durakta kalıp yıldırım çarpması sonucu ölme ihtimali de aynıdır diye düşünürüm.

Acaba herhangi bir sonuç için peşinen olumlu düşünmek doğru olur mu, bilmiyorum !

Belki yetişemeyip orada kalmak daha kötüdür.?

...

Üstte verilen örnekler ise oldukça sade,oldukça anlaşılır ve bir o kadar da güzel.

Elbette, 'kötü değilim' demek zihnimize 'kötü'yü pompalarken, onun yerine 'iyiyim' demek, zihne 'iyi' kavramını pompalar.

Bu da ileri dönemlerde şiddetli bir deprem yaşamamıza engel olur. Ve olayları daha pozitif değerlendiren insanlar haline gelmemize önayak olur.

...

Son olarak da, yazının teknik donanımı ile ilgili de şunları söylemek istiyorum.

Sayın Ancients,bu forumda yazım kuralları ile ilgili başlık açmış ve üyeleri bu konuda aydınlatmış bir üyemizdir.

Yazısında ise 'şey' ısrarla bitişik yazılmış ve yanlışlık yapılmıştır.

Oysa 'şey' her zaman ayrı yazılır.

Onun dışında bir ekik yok.

...

Kısacası :

'Kötü ve başarısız bir yazı değil'.

Pardon.

'İyi ve başarılı bir yazı.'

« Son Düzenleme: Nisan 08, 2015, 07:53:49 ös Gönderen: İNSAN »

Nisan 08, 2015, 08:32:28 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Bu konu masonluğa bağlanacaksa öncelikle şu söylenebilir : Masonlukta olumlu düşünme önemli ve önceliklidir.

Bir ütopya gibi görünen ülkü mabedinin yapımına katkıda bulunabilmesi için bir masonun olumlu düşünmesi gerekir. Aksi durumda umutsuzluk ve olumsuzluk önce bireysel sonrasında loca çalışmalarında aksamalara, masonluktan kopuşuna neden olur.

Ancak bu söylediklerim ile masonların hayal dünyasında yaşadıkları, her şeyi toz pembe gördükleri anlaşılmasın.

Mason olumlu düşünür ama gerçekçidir. Yaşadığı toplumun , ülkenin gerçeklerini bilir. Sorunlara kafa yorar, çözüm yolları için çalışır. Bu konuda çevresine örnek bazen de öncü olur.

Umut her zaman vardır.

Gerçek mason umudunu kaybetmeyen, inatçı ve çalışkan kişidir.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2015, 08:35:49 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 08, 2015, 11:02:54 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

umut icimizde hep olmali...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Nisan 08, 2015, 11:36:53 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Hayat her şeye rağmen güzeldir ve yaşamaya değerdir. İnsan yaşadıklarına üzülerek kendini yıpratmamalı (üzülmüş olsa bile etkisinde kalmamalı) ve her gün yeni tecrübeler kazanan, bu şekilde gelişen bir canlı olduğunu unutmamalıdır. Onu hep ileri götürecek şey ise olumlu düşünmek ve azim göstermek olacaktır. Bu bakımdan Sayın Risus'un yazısını ben de beğenmiş bulunmaktayım. Saygılarımla.

Nisan 09, 2015, 12:44:16 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Önemli olan olumsuz, gerçekleşmesini istemediğiniz, nahoş bir olayı düşünürken hissedilenler ile olumlu, keyif verici bir olayı düşünürken hissedilenler karşılaştırıldığında hangisinde daha iyi hissedildiğini fark edebilmektir.

Olumlu sonuçların zihinde canlandırılmasına eşlik eden güven, keyif, umut, huzur, iyimserlik beden diline ve yapılan şeylere de yansır. Bu durum karşıdaki kişiye olumlu (pozitif) enerji olarak yansır.

İstenilen şey kötü bir şey olmayacağına göre zihinde "Ben bunu istemiyorsam, aslında neyi istiyorum" olmalıdır. istenilen şeyi olumlu bir ifade ile anlatmak düşünme perspektifini değiştirir.

Fizyolojik olarak insan kendini nasıl düşünürse o hale gelir. Ne istenmediği değil neyin istendiğini olumlu sonuçlarla tasarlamanın keyfi beden ve konuşma diline de yansır.

Murphy kanunlarında olduğu gibi istemediğiniz olumsuz düşünce kendini doğrular. Olumlu yaklaşım geliştirme davranışların yönlendirildiği beyne olumlu mesajlar gönderir ve olumlu hissetmeyi sağlar.

"Otobüsü kaçırmamalıyım" diye düşünmek yerine "durağa erken gideceğim" diye düşünmek, otobüs kaçırıldığında ise otobüsü kaçırmaktan dolayı alınabilecek veya olabilecek olumlu şeyleri düşünebilmek insanın elindedir. Şimdiyi yani anı yaşayarak, olumsuz olasılıkları düşünmek ve olumsuzlukları şimdiye taşımadan şimdiden (andan) zevk alabilmek.

Tüm ruh hali ve davranışların olumlu temele oturtulması yaratılacak geleceği de değiştirir.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek