Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TBMM Başkanlığı, Bakanlık yaptık!  (Okunma sayısı 7455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2006, 10:22:45 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

TBMM Başkanlığı, Bakanlık yaptık!

1905'de Kurmay subayı olarak ordu saflarına katıldı. Balkan çetecileriyle çarpıştı. 31 Mart ayaklanmasını bastıran Hareket Ordusu’nda görev yaptı. Birinci Dünya Savaşı süresince Doğu Anadolu'da bulundu ve büyük başarılar kazandı.1917'de Kafkas Tümenleri Komutanlığı’na getirildi. Trabzon ile Batum'u Ruslardan geri aldı. Yunanlıların İzmir'i işgali sırasında izinli olarak oradaydı. Gizlice Balıkesir'e giderek 61. Tümen Komutanlığı’nı üzerine aldı. Kurtuluş savaşını başlatan ilk askerlerdendir. Bu hareketlerinden dolayı İstanbul Hükümeti’nce askerlikten uzaklaştırıldı ve idama mahkûm edildi.

Kâzım Özalp Balıkesir ve yöresinde Kuvay-ı Milliye örgütünü kurdu. TBMM'ne Balıkesir milletvekili olarak katıldı. Milletvekilliği sırasında Batı Anadolu'da çeşitli cephelerde komutanlık yaptı. Sakarya Savaşı’ndaki başarıları nedeniyle rütbesi generalliğe yükseltildi ve Milli Savunma Bakanlığı’na getirildi. Büyük taarruzdan sonra orgeneralliğe yükseldi.

İkinci TBMM'ne de seçildi ve Ali Fethi Bey'in 22 Kasım 1924'te Başbakanlığa getirilmesi üzerine 26 Kasım 1924'te TBMM Başkanlığı’na seçildi. 1 Mart 1935'te VII. İnönü Hükümeti’nde tekrar Milli Savunma Bakanı oluncaya kadar TBMM Başkanlığı’nı sürdürdü. 1943'te Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu Başkanlığı’na getirildi. 1950'de Van Milletvekili seçildi. 1954'te siyasetten çekildi.

O bir Mason’du!
Tıpkı, İç İşleri Bakanı Şükrü Kaya, Ziraat Bakanı Reşat Muhlis, Dış İşleri Bakanı Ahmet Nesimi, Bahriye Bakanı Cemal Paşa gibi…

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.