Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bülent Arınç  (Okunma sayısı 39235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2009, 11:20:54 öö
Yanıtla #70
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,beni anlamanıza sevindim.

Saygılarımla..
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 11, 2009, 11:39:51 öö
Yanıtla #71
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hayır anlatamadınız ceycet, ben yukarıda sadece bir 'cevap' görüyorum...... keşke anlatabilseydiniz, bana orucu akıl ile açıklarmısınız? veya başka bir ibadeti? malum bazı arkadaşların midesinden sorun var ve bu sorunu genelli,yorlar..... bence önce onlardan bir ayrılın...

kuran tek başına kaynak değildir, kuranın yanında din alimlerinin desteklediği kitaplar mevcuttur,bunlar daha çok kuranı açıklamaya yöneliktir. diğer semitik dinler içinde aynı şey geçerlidir. siz kurana direk bakarak birşeyler anlayabiliyormusunuz? eğer anlayabiliyorsanız gerçekten işi tamamen bitirmişsiniz..

son olarak, size göre akıl ve kurandır.

ahmet yesevi arapça bilmeyenler için öyle birşey yapmıştır.... burada dinsel değil; sosyal bir olgu var... geçiş aşamasında kim ne bilir ki?

Mayıs 11, 2009, 11:45:43 öö
Yanıtla #72
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sevgili de-hunt

Kaynak başlangıç itibarı ile her zaman tektir bize göre kaynak Kuran'dır.Diğer kitaplarda tasavvuf ve fıkıh ile ilmihaller  Kuran'ı yorumlarlar ve anlamlandırırlar yani daha iyi anlanabilmelerini sağlamak için.Bu bağlamdan bakarsak Kuran da yazan ve anlatılanlar yorumlara göre 1.derece gerçektir önemli olan kaynaktır çünkü.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 11, 2009, 11:50:15 öö
Yanıtla #73
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili de-hunt

Kaynak başlangıç itibarı ile her zaman tektir bize göre kaynak Kuran'dır.Diğer kitaplarda tasavvuf ve fıkıh ile ilmihaller  Kuran'ı yorumlarlar ve anlamlandırırlar yani daha iyi anlanabilmelerini sağlamak için.Bu bağlamdan bakarsak Kuran da yazan ve anlatılanlar yorumlara göre 1.derece gerçektir önemli olan kaynaktır çünkü.

o halde şunu diyebilirmiyiz?

kuranda yazmayan şey,farz veya sünnet olmaz,benim duymak istediğim şey bu,

Mayıs 11, 2009, 12:00:21 ös
Yanıtla #74
  • Uzman Uye

hayır anlatamadınız ceycet, ben yukarıda sadece bir 'cevap' görüyorum...... keşke anlatabilseydiniz, bana orucu akıl ile açıklarmısınız? veya başka bir ibadeti? malum bazı arkadaşların midesinden sorun var ve bu sorunu genelli,yorlar..... bence önce onlardan bir ayrılın...

kuran tek başına kaynak değildir, kuranın yanında din alimlerinin desteklediği kitaplar mevcuttur,bunlar daha çok kuranı açıklamaya yöneliktir. diğer semitik dinler içinde aynı şey geçerlidir. siz kurana direk bakarak birşeyler anlayabiliyormusunuz? eğer anlayabiliyorsanız gerçekten işi tamamen bitirmişsiniz..

son olarak, size göre akıl ve kurandır.

ahmet yesevi arapça bilmeyenler için öyle birşey yapmıştır.... burada dinsel değil; sosyal bir olgu var... geçiş aşamasında kim ne bilir ki?

Sayın de-hund,

Genel anlamı ile"oruç ve namaz"ı da içeren ibadetin yapılmasının esas gayesi "arınma" olmalıdır.Arınma ise özel anlamı ile ŞİRK ten arınmadır.Yani;ötede,yukarıda,aşağıda,uzakta bir Tanrı anlayışından,her zerre de dolayısı Halifetullah olan insanın da her zerresinde olan "Allah" anlayışına sahip olabilmektir.

Kur-an,hareket eden ve herkese ihtiyacı olan mesajları verebilen bir kitaptır.Ayetlerin içerikleri her okuyana göre,farklı zamanlarda farklı manalar içerebilir.O yüzden Kur-an'ı okurken,kendinize yazılmış bir kitap olarak okur ve tefekkür ederseniz,kendinize has manalar çıkarabilirsiniz.

Mayıs 11, 2009, 12:04:03 ös
Yanıtla #75
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Duymak istediğiniz şeyin size olan önemine bağlı bu birazda şartlı refleksmiş gibi geldi bana.Farz ile sünnet farklı şeyler biliyorsunuz.Kuranda Allahın doğruyu söyleyip yapılması için yol gösterdiği şeyler sadece müslümanlar için değil dünyada her insan için yapılması şart olan konulardır.Sünnet ise peygamberlerin yapış şeklidir mecburilik yoktur ama yol olarak gideceksende sana kusursuz yol olur.Sorunun cevabına gelirse Kaynağı Kuran değilse nasıl farz olsunki.Yanı Allahın söylemediği istemediği hiç bir şey farz olamaz.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2011, 11:59:40 öö Gönderen: dogudan »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 11, 2009, 12:06:31 ös
Yanıtla #76
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1. paragrafınıza katılıyorum ceycet, evet arınma ama sadece arınma değil, 'yöntem' de aynı zamanda ve 'zikir'in farklı anlamları...

2. paragrafınıza katılamıyacağım,çünkü incelediğimizde,sahih olan evliya ve düşünürler hep aynı düşünceler belirtmişler sadece bazı anlamları farklı olarak dile getirmişler,yani aslında farklılık yok....

kendine has mana çıkartmak değil; tam manaya giden yollar bulmaktır bu meal veya anlamlandırmanın amacı,

neyse siz söylermisiniz, akıl ve kuran ışığında,insanın reddettiği şeyi yapma zorunluluğu yoktur ve bunu tanrı söylememiştir,diyebilirmiyiz?

Mayıs 11, 2009, 12:21:01 ös
Yanıtla #77
  • Uzman Uye

1. paragrafınıza katılıyorum ceycet, evet arınma ama sadece arınma değil, 'yöntem' de aynı zamanda ve 'zikir'in farklı anlamları...

2. paragrafınıza katılamıyacağım,çünkü incelediğimizde,sahih olan evliya ve düşünürler hep aynı düşünceler belirtmişler sadece bazı anlamları farklı olarak dile getirmişler,yani aslında farklılık yok....

kendine has mana çıkartmak değil; tam manaya giden yollar bulmaktır bu meal veya anlamlandırmanın amacı,

neyse siz söylermisiniz, akıl ve kuran ışığında,insanın reddettiği şeyi yapma zorunluluğu yoktur ve bunu tanrı söylememiştir,diyebilirmiyiz?

Arınmak için,sizce enuygun yol(İbadet şekli)hangisi ise,o yolu uygularsınız.Asıl amaç,Allah'ın tek ve herşey olduğunu idrak edebilmektir.Arınma veya ibadet bunun için gereklidir.Bunu sağlayan tekyol un,İslam'ın emrettiği yol olduğunu iddia edemeyiz.O zaman diğer dinleri dışlamamız gerekir.Kısacası ibadet için herkes kendi yolunu seçebilir.Hatta bu seçim herhangibir dinin ibadet şekli bile olmayabilir.

KUR-AN'da verilen mesajların,zahiri manaları genel olarak aynı yorumlanabilir.Ama ezotorik manaları kişiden kişiye,zamandan zamana değişebilir.

Saygılarımla...

Mayıs 11, 2009, 12:24:53 ös
Yanıtla #78
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

şu ilk yazdığınız cümlenin hepsi doğru. arınmak aslında tek bir yolda olmaz ki... bakalım hep beraber çıktık insanlar olarak yola....

Ocak 04, 2011, 04:03:47 öö
Yanıtla #79
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arkadaşlar ben oy atmak haricinde siyaset içinde yer almadım ,ilgimde olmadı açıkcası.Bu konunun yazıldığı günden itibaren konuyu ilgilendiren şahıs ta(BÜLENT ARINÇ) ne gibi bir olumlu değişiklikler oldu ;yine bu platformda paylaşırsanız sevinirim .Bu konuya denk gelmemdeki sebep astral yolculuk hakkında bilgi almaya çalışıyordum bu konu çıktı....saygılar sevgiler....
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2011, 12:00:26 ös Gönderen: dogudan »
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...