Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: RUHA DOKUNAN DÜŞÜNCELER : TOLSTOY  (Okunma sayısı 2381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2015, 01:14:39 ös
  • Aktif Uye

RUHA DOKUNAN DÜŞÜNCELER : TOLSTOY
[/b]

•   Hakikat kendisini sevgide açığa çıkarır.

•   Mutluluk da insanı bencil yapıyor.

•   Sanma ki acı insanın yarattığı bir şeydir; insanlar sadece onun aletidirler.

•   Özgürlük mü ? Neye yarar özgürlük! Sevmektir mutluluk. İstemek,onun istediği şeyleri istemek. Onun düşündüğü şeyi düşünmektir. Özgürlüğün olmamasıdır yani.

•   Benim sevgim sizin zincirlerinizden daha kuvvetli.

•   Kimsenin bana ihtiyacı yok. Yardım edecek hiç kimsem,bana acıyacak hiç kimsem yok. Oysa bir zamanlar ben de evde kuvvetli,neşeli bir insandım.

•   Bana çocukluğumda öğretilen şeylere inanmıyordum,ama inandığım bir şeyler vardı. Neye inandığımı ise hiç anlatamıyordum. Bir Tanrı’ya inanıyordum. Ya da daha doğrusu Tanrıyı inkâr etmiyordum. Ama nasıl bir Tanrıya inandığımı tanımlayamıyordum.

•   Hırs,iktidar düşkünlüğü,açgözlülük,şehvet,kibir,öfke ve intikam –bunların hepsi de saygı gören şeylerdi. Bu hırslara teslim olarak ben de büyüklerim gibi oldum ve bu şekilde onların beni onayladıklarını hissettim.

•   Ne yapmam ve hayatımı nasıl devam ettirmem gerektiğini bilmiyordum. Kendimi kaybolmuş ve mutsuz hissediyordum.

•   Felsefe sorularımı cevaplamadığı gibi, kendisi de zaten sadece bu soruları sormakla yetiniyordu.

•   İnanç, varoluşun gücüdür. Bir insan yaşıyorsa bir şeylere inanıyordur. Eğer bir şeyler için yaşamak gerektiğine inanmasaydı,yaşıyor olmazdı.

•   Niçin yaşadığımı öğrenmek istiyorum.

•   Tanrıyı arayarak yaşadın mı, bir daha Tanrısız yaşayamazsın !

•   Karımın duyguları;  ruhunda oluşabilecek şeyler beni ilgilendirmez. Onun kendi vicdan sorunudur bu. Din ilgilenir bununla.

•   Tanrı vardır, ama onu anlamak zordur.

•   Muhammed her zaman Evangelizm’in üstüne çıkıyor. O, insanı Tanrı saymıyor ve kendini Tanrı ile bir tutmuyor.

•   Hayatta her şey gelişir ve mükemmelleşir. Dinin gelişip mükemmelleşmesi ise, onun sadeleşmesinden,anlaşılmasından ve onu anlaşılmaz yapan her şeyden kurtarılmasından ibarettir.

•   En önemli günahım kuşkudur. Her şeyden kuşku duyuyorum. İçim kuşkularla dolu.

•   Daha iyi, iyinin düşmanıdır.

•   Hayır, tartışamam onlarla. Hiçbir şeyin işlemediği bir zırh var onların üzerinde. Bense çıplağım.

•   Babam, geçen yüzyılın adamıydı.

•   Baş kesildikten sonra,saça ağlanmaz.

•   Sanat ruhun zenginliğini arttırır.

•   Sanattan etkilenmeyen insan yoktur.

•   Ölümü düşününce insan yaşamdan daha az tat alır. Ama daha sakin yaşar.

NOT : Tolstoy'u bu sözlerle tanımamız mümkün değildir. Bu sözlerle ancak kronoloji yapılabilir. Onu lütfen okuyun.