Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 1738 Tarihli Anderson Yasaları Baskısı  (Okunma sayısı 7849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 03, 2012, 11:08:37 öö
  • Aktif Uye

1738 Tarihli baskıda Anderson, birinsi mükellefiyettki ( Adı ve inanç gösterileri ne olursa olsun ) anlatımı yerine, ( adları,dinleri ve onları belirten inanç usulleri ne olursa olsun ) anlatımını koymuştur. Bu ifade ediş tarzı, daha yumuşak ve daha açıktır... ve ( adlar ) kelimesi çoğullaştırılacak bir masonun herhangi bir dinin inancısı olduğu kadar, hiçbir din inancı olmayan, tanrısız, münkir veyaz özgür düşünceli bir kişi olabileceğini de gösterir, yeterki o daima şerefli ve namuslu bir insan olsun..

Diye bir madde var.

Sormak istediğim soru Türkiye'de masonların iki çatı altında olmasının temelinde yatan madde bu maddemidir ??

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 03, 2012, 11:28:19 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria kusura bakmasın ama bu çeviriyi ve yorumu her nereden almışsa korkarım alıntının yapıldığı o yerde bir yanlışlık ya da aktarımda bir hata var.

Konu James Anderson'un 1738 tarihli Yeni Anayasa Kitabı kapsamındaki 1. yükümlülüğün incelenip irdelenmesi ise onu yapabiliriz.

Ancak Sayın Bulgaria bu konunun Türkiye'deki masonların iki çatı altında olmasıyla bağlantısını soruyor.

Sanırım burada Sayın Bulgaria "iki çatı" deyişiyle HKEMBL ve ÖMBL nitelemesini yapıyor. (Çatı sözcüğünü  farklı bir anlamda almak olanağı da var. Bir açıdan (simgesel) üç ya da dört, bir başka açıdan beş ya da altı (yüksekler de dahil) çatıdan söz edebiliriz.

Soruya yanıt: Hiçbir ilgisi yok.

Bu sorunun kısa yanıtı oldu. İstenirse ayrıntılara girebiliriz. Girelim mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 05, 2012, 10:15:36 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'a ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Yurtdışında olduğumdan bugun cevap yazabiliyorum. Konunun ayrıntısını incelemek elbette isterim. Çatı dan kastım konseyler yüksek derecelerin oluşumları değil. Büyük loca olarak ele aldım. Ya da diğer bir tabirle düzenli ve düzensiz kabul edilen olarak bakalım çatı tabirim bununla alakalı.

Mart 05, 2012, 11:59:02 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria’nın aradığı bu açıklamaya daha önce forumda yer verdiğimi sanıyordum. Üşenmedim. Aradım, buldum. Şu link:

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,7780.0.html

Şimdi Sayın Bulgaria’dan ve bu konuyu izleyen diğer okuyuculardan ricam şöyle olmalı: Lütfen bu linkte yazdıklarıma bir bakınız. Sizin açınızdan yeterli mi yoksa bu konuyu yeniden ele alıp daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim mi? Gerçi ben böyle link verip işi savuşturmayı pek sevmiyorum ama orada yazmış olduklarımı bir de buraya mı kopyalayaydım?

Sayın Bulgaria bunun günümüzdeki ÖMBL ve HKEMBL farklılığındaki yerini de soruyor hani farklı çatılar diyerek.

Bu soruya daha önce yanıt vermiştim: İlgisi yok. Zaten dünya yüzünde Anderson’un 1738 tarihli anayasasını uygulamakta olan hiçbir mason kuruluşu yok. O sadece bir tarihsel belge. Geçerliliği sadece İngiltere'de ve bazı localarda en çok 15 yıl kadar sürmüş. Güzel de bir tarihsel belge çünkü böylece Masonlukta kullanılması sürmekte olan “Anderson Yasaları” hatta “Andersoncu Masonluk” gibi terimler de bir anlam kazanmış oluyor.

Türkiye’deki Masonluğun ise bu tarakta bezi yok; hiç olmamış …

Mart 05, 2012, 06:15:17 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın ADAM.

Alakanız ve sorumu cevaplamak için ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim. Eğer ki gereksiz sorular sorma - forumda bu başlık zaten var neden bir daha açtın - yok canım böyle şey olmaz - onu kim yazmış çok saçma vb. cevaplar vermeyecekseniz eğer sorularıma devam etmek istiyorum. Size çok basit gelsede ben kendi merak ettiğim konuların cevaplarını okuduktan sonra doğruluğunu bu forumdan teyitlemek ve sizlerden özellikle sizden ve sayın mason üyelerden cevap almak istiyorum.

Mümkünse devam edeyim ?

Değilse burada keseyim.

teşekkür ederim.

saygılar.

Mart 06, 2012, 07:49:56 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette devam edelim. Zaten ben isteniyorsa başktan başlanabileceğini, genelde link vermekten pek hoşlanmadığımı bile söylemiştim.  Hatta istenirse Anderson'u baştan alalım; istenirse tüm yasaları baştan alalım. Ancak konu o değil de Türkiye'deki Masonluk ise ona bir başka bölümde yer verelim.

Kırılma ya da incinmenin gerekçesini anlayamadım.

Acaba konu orada çeviri ya da aktarma yanlışı var deyişimden mi kaynaklanıyor? Eğer o çeviri ya da aktarmanın kesinlikle doğru olduğu ileri sürülüyorsa, istenirse, yeterince iyi biliniyorsa İngilizce, buraya özgün metni getirip onun üzerinde duralım.

Ha konu o değil de benim Türkiye'deki Masonluğun o tarakta bezi olmadığından söz edişim ise, niçin öyle dediğim sorulur, onu yanıtlarım.

Özetle, konuya devam edelim ama doğruların ortaya konulmasından ötürü rahatsız olmadan.