Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Para  (Okunma sayısı 16435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2011, 11:03:22 ös
  • Aktif Uye

Hayat, para kazanma oyunu...
kim, daha çok kazanacak...
kim, batıcak..

Para kazanma yarışı :) ben bu yarışta yokum. Hepinizi dışarıdan seyrediyorum. Çok komik gözüküyorsunuz. Belki de yanlış yapıyorsunuzdur...
Benim anladığım paraya tapılmıyor. Parasızdan tiksiniliyor... Belkide insanlar tiksinilmemek için para kazanıyordur. :)

Para ve insan ilişkisine nereden bakarsanız bakın komik ,hemde çok komik ...

Ben en çok kendisini bir şey zanneden insanın,aslıda parası olduğu için bir şey olduğunu bilemediğine hayret ediyorum...

Ne kadar paran varsa, o kadar bir şeysin

Bu cümleyi bir yere not almamlazım :) Ne kadar paran varsa, o kadar bir ŞEY sin...

Uzaylılar dünyayı incelese şöyle rapor yazar... '' bi koşuşturmaca var, aralarında kağıt alıp verip, mutlu oluyorlar'' :)
Saygılarımla

Haziran 25, 2011, 11:07:23 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bazılarımız para ve güç peşinde koşar, bazılarımız şöhret şan, bazılarımız iktidar ve güç. Bazılarımız ise bunları sadece seyreder ve eğlenir :)

Haziran 25, 2011, 11:14:10 ös
Yanıtla #2

BARIŞ MANÇO PARA NEDİR ?

sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Haziran 26, 2011, 12:50:14 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın sahnesarsan, çok güzel bir paylaşım...
Barış Manço öldüğünde miras kavgalarıda olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.
İnsanları oyalayacak nekadar güzel bir icat bulmuşlar :) öldüğünde götüremiyosunda para yine burada kalıyor. Yine sistemin içinde kalıyor.
Oyalanalım diye elimize tutuşturuyorlar. Sonuçta yine aslında para kaybolmuyor... Kaybolan SEN oluyorsun...

Saygılarımla

Haziran 26, 2011, 12:55:38 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Bir soruyla yola devam edelim...

Para , yaradıcı gücün onayladığı bir araç mı? anlaşılabilmesi için,... Para rahmani mi?
Saygılarımla

Haziran 30, 2011, 12:50:11 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Bir kadın ve ailesi tarafından 14 yıl tüketildim, varlıklardan yokluğa düşürtüldüm,başından beri oynatıldım. Sırf param yüzünden...
Başıma gelince anladım meyer çok varmış böyle, hatta adını ''5 lik 10 luk yapıyoruz'' diye koymuşlar,adamla oynayanlar. Ben tam safmışım 14 lük oldum.

heralde bu Para sevgisi insanı büyüleyip, insanlığından çıkartıyor...
Sonuçta iki şeyden kurtuldum. Paracıdan ve paradan

Paraya tekrar kavuşulur .... yeterki paracıya kavuşma

Allah kimseyi ''paracı'' eline düşürmesin...

« Son Düzenleme: Haziran 30, 2011, 12:54:02 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Haziran 30, 2011, 02:08:19 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben hic bir zaman "para"nin neden bu kadar kotu algilandigini anlayamadim. Kotuluklerin sebebi paraymis!

Para kotu degildir, iyi de degildir. Para bir aractir. Bu kadar.

Eger bircok insan paranin pesinden kosuyorsa, herkes para acisindan zengin olmaya calisiyorsa, ulkeler ve sirketler daha cok paraya sahip olmak icin her turlu seyi yapiyorlarsa, bu paranin kotu oldugunu gostermez. Bu insanin dogasinin ne kadar bozuk veya bozulmaya yatkin oldugunu gosterir.

Mesela sayin Hacamat Para sevgisi insani buyuleyip, insanligindan cikariyor yazmis. Dogru ama burada suclu olan para degil, insanliktan cikmaya bu kadar meyilli olan dogamiz. :)

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Haziran 30, 2011, 02:28:35 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Karıncaya çalışması için para mı veriliyor? Belki karıncaya da para verilse ,onlarda karıncalıklarından çıkar...

Felsefi düşünelim...

Saygılarımla

Haziran 30, 2011, 08:43:42 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat,

"14 luk" tecrubenizi duyduguma uzuldum. Umarim sizi devirmemistir ve atlatmissinizdir.

Karincanin para sorunu olamaz zira karincaya insan gibi bir dusunce yetisi verilmemistir. Para, insanin dogasi ve bu dunyanin kurallarinin bir sonucu. Insan, sosyal yeteneklere sahip, dusunebilen, son derece uretken, ayni zamanda da disa bagimli bir varlik. Bunun sonucu olarak para kullanmaya baslamis.

Paranin gereksiz oldugu turu bir sey soylemek mumkun degil. Para son derece onemli, gunumuzde eskiye gore daha da onemli. Ornegin ben, dogup buyudugum yerden ABD'ye gocmus biriyim. Buraya gelmemdeki temel sebeplerden birinin para oldugunu soylememek yanlis olur. Elimde bir yetenek var ve bunu en iyi sekilde degerlendirebilecegimi dusundugum yere gittim. Gocmenligin, dogdugu yerden baska yerlerde yasamanin tarihi cok eski. Ornegin, antik dunyada bircok kisinin gocme sebebi, bugunku gibi para degil, ozgurluk ve bilgi (Isik) arayisiymis. Cogunlukla antik inisiyelerin, Misir, Iyonya, Yunanistan, Orta Dogu hatta daha da Dogu'daki cesitli yerlere, oralarin mistik geleneklerini ogrenmek icin goctukleri, oralarda bir sure yasadiklari biliniyor. Zamanimizdaki goclerle o zamandaki goclerin sebepleri karsilastirilirsa ilginc sonuclara ulasilacagini dusunuyorum.

Masonluk acisindan, para/parasizlik onemli bir kavram ve Mavi Loca (ilk uc derece) rituelinin parcasidir. Ingilizce hakimiyetiniz var ise arama motorlarinda "Rite of Destitution" diye ararsaniz daha cok bilgi edinebilirsiniz. Mason olan her kisi, bunun anlamlarini arastirmistir.

Bir de para ile para sevgisi kavramlarini ayirmak gerek tabii.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Haziran 30, 2011, 12:55:44 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Para denilince benim aklıma "Allah dilediğine para zenginlik, dileyene ilim verir" şeklindeki hadisi kutsisi gelir. Yani dini açıdan bakıp paranın insanlara az veya çok verilmesiyle imtihan edildikleri sonucu çıkartılabilir. İslami kaynaklardan hatırladığım bir kaç örnek vermek istiyorum:

Beni şaşırtan tam metnini hatırlayamadığım bir Hadisi şerifte "Eğer şükreden fakir olmasaydı Allah yer yüzüne yağmur yağdırmaz, insanlar yiyecek bulamazlardı" gibi bir metin... Burada bana ilginç gelen şey fakir şükrediyor onun hürmetine yağan nimetleri zenginler götürüyor :) Şaka bir yana para Allah değil fakat neredeyse Allah kadar güçlü bir kavramdır. En büyük sınanma da sanırım para ile oluyordur....

Son olarak para stoklayan müslümanları korkutayım: Hz.Muhammed'in eşi Hz.Ayşe'ye bir gece kendisine ne kadar paraları olduğunu sorar. Ufak bir miktar para olduğunu söylemesi üzerine bunu bir ihtiyaç sahibine verelim der. Hz.Ayşe de bu saatte nasıl bulurum yarın veririz demesi üzerine "eğer sabaha çıkamaz isem ben rabbime bu paranın hesabını nasıl veririm" diye korktuğu rivayet ediliyor. Tabiki ne kadar sahih hadistir o tartışılabilir.

Saygılarımla.