Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Düşünme Hürriyeti  (Okunma sayısı 6305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 12, 2015, 03:07:43 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu konunun uzmanı  değilim. Fakat bu konunun uzmanı olan John Bagnell Bury'nin sanırım dilimize de çevrilmiş olan bir kitabından alıntıyla düzenlenmiş ayrıntılı bir çalışma var elemin altında.

Orada şöyle deniyor:

"İnsanın düşünmede özgür olduğu her zaman ve her yerde söylenegelmiştir. Doğal olarak bir kimse istediğini düşünmekten, düşüncelerini açığa vurmadığı sürece alıkonulamaz. Bununla birlikte, kişinin imgeleme yeteneği (tahayyül kabiliyeti), görgüsü ve tecrübesi düşüncelerinin kapsamını sınırlar. İnançların, korku ve heyecan gibi duyguların da düşünceler üzerinde kısıtlayıcı veya belirli bir yöne çekici etkileri vardır. Ancak, düşünmek veya düşünmemek, ya da dilediğini düşünmek gene de kişinin kendi elindedir.

İmgeleme yeteneğinin koşullandırılması veya kısıtlanması ise kişiye düşünebilme olanağının verilmemesi demektir ki, bu durumda düşünme özgürlüğü artık ortadan kaldırılmış sayılır; çünkü insanın belirli kalıplara göre düşünmesini istemek hiç düşünmemesini istemekten farksızdır."

Bu yazının devamı var. Ancak sanırım bu başlık altında benim ne demek istediğimi yansıtmak bakımından yeterlidir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 12, 2015, 03:58:30 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben bu konunun uzmanı  değilim. Fakat bu konunun uzmanı olan John Bagnell Bury'nin sanırım dilimize de çevrilmiş olan bir kitabından alıntıyla düzenlenmiş ayrıntılı bir çalışma var elemin altında.

Orada şöyle deniyor:

"İnsanın düşünmede özgür olduğu her zaman ve her yerde söylenegelmiştir. Doğal olarak bir kimse istediğini düşünmekten, düşüncelerini açığa vurmadığı sürece alıkonulamaz. Bununla birlikte, kişinin imgeleme yeteneği (tahayyül kabiliyeti), görgüsü ve tecrübesi düşüncelerinin kapsamını sınırlar. İnançların, korku ve heyecan gibi duyguların da düşünceler üzerinde kısıtlayıcı veya belirli bir yöne çekici etkileri vardır. Ancak, düşünmek veya düşünmemek, ya da dilediğini düşünmek gene de kişinin kendi elindedir.

İmgeleme yeteneğinin koşullandırılması veya kısıtlanması ise kişiye düşünebilme olanağının verilmemesi demektir ki, bu durumda düşünme özgürlüğü artık ortadan kaldırılmış sayılır; çünkü insanın belirli kalıplara göre düşünmesini istemek hiç düşünmemesini istemekten farksızdır."

Bu yazının devamı var. Ancak sanırım bu başlık altında benim ne demek istediğimi yansıtmak bakımından yeterlidir.

sn.adam bu yazının başındaki söylem benimde ifade edip kabul ettiğim sözcükler ile aynı.Düşünce engellenemez eyleme geçmediği taktirde.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 12, 2015, 04:34:55 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kişinin düşüncelerini eyleme geçirmesi sonraya kalsın.

Hele bir özgür düşüncelerini oluşturabilmesi için düşünebilsin de... Düşünebildikleri bir sınır, bir kalıp içinde kalmasın, kişi onu hele bir aşabilsin, özgürlüğünü elde edebilsin de...

Haziran 12, 2015, 11:59:27 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

John Bury'i tanımıyorum.

Ve Sayın ADAM'ın kendisinden yaptığı bu alıntıya bakınca, katılmayacağımız çok şey yok gibi duruyor.  Birçoğu ise bizim daha önce ifade ettiklerimizle örtüşüyor.

Ancak yapılan alıntıda bir husus dikkatimi çekti.

John Bury , 'engellemek' kelimesini kullanmaktan bir hayli çekiniyor ; onun yerine kısıtlamak ve sınırlamak eylemlerini kullanmayı (herhalde) daha uygun buluyor.

Başlığa gelmiş olan üyelerimize bu noktada bir sorum,bir merakım oluşuyor.

Acaba biz yanlış kelime seçip onun için mi uzlaşamıyoruz ?

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2015, 12:23:56 öö Gönderen: İNSAN »

Haziran 15, 2015, 05:54:42 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın Adam

Masonlukta en temel ve tek dogma dogmaların olmamasıdır. Fikret Çeltikçinin bahsetmiş olduğu düşünce Hürriyet'inin engellememeyeceği konusu yanlıştır diyerekten bir dogma yaratmış oluyorsunuz.

Biliyorum bu konunun yeri burası değil diyeceksiniz fakat bu paradoksu da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Haziran 15, 2015, 08:45:49 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bir dogma yaratabilmiş olsam, ne mutlu bana...

DüşünMe Özgürülğü ile DüşünCe Özgürlüğü arasındaki fark ortaya konmadan, bu kavram karıştırması giderilmeden bir ilerleme sağlanamaz.

Yurdumuzda hem düşünme hem düşünce özgrlükleri sorgulanabilir.

Kediye tekme atan oğluna tokat atan adam düşünme özgürlüğüne sahip olmadığı gibi oğlunu da bu özgürlüğü edinebilmekten yoksun bırakmaktadır.

Kafasını çalıştıramayan insanın özgürce düşünebildiğini söylemek, boş.bir iddiadır.

Haziran 15, 2015, 09:41:43 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Kesin yargı belirterek dogma yarattığınızı düşünüyorum. O zaman kateşistik bir öğreti yolu oluyor. Kastettiğim konu bu... Zira sizi eleştirmek haddim değil masonlukta eminim siz uzun yıllar geçirmişsiniz rahmetli Fikret Çeltikçi Üstadım Bahsettiğiniz Konuları Gözardı edecek biri değildir. Ben sadece her türlü konuda tarihi bilgiler Hariç kesin yargılara varmaya karşıyım

Unutmayalımki sizin veya Çeltikçi Üstadın yaptığı önermeler şuanki insanlığın edindiği bilgilere göre doğru veya yalnıştır.

Haziran 15, 2015, 10:19:34 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Doğru olan ve güvenilmesi gereken bilimsel bilgidir.

Bu arada kişilerin kavramları kullanırken hata yapabileceklerini de göz ardı etmemek gerekir.
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2015, 10:29:00 ös Gönderen: ADAM »

Haziran 15, 2015, 10:53:02 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Aslında benimde vurgulamak İstediğim çelişki burada örnek vermek gerekirse kolestrol bundan 10 sene önce çok zararlı olarak adlediliyrdu ove yumurta kaynaklıydı bu  bir bilimsel gerçekti fakat günümüzde kolestrolün kaynağı olarak yumurta gösterilmiyor ve hatta zararlıda değil deniyor daha bir çok benzer örneği verebiliriz

Haziran 16, 2015, 07:44:46 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Verilen örnek olmadıysa da bu konunun bu şekilde bir polemikle uzatılmasının anlamı yok.