Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Sır  (Okunma sayısı 23213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2020, 06:59:37 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonlukta "sır" var mıdır?

Varsa bu "sır" sizce nedir?

"Ketumiyet" ile "sır" kavramları birbirleriyle karıştırılıyor olabilir mi?

(Ritüelleri sormuyorum)

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 14, 2020, 07:06:54 ös
Yanıtla #1

Ketumiyet vardır ama sır konusunu bilmiyorum.

Gerçi Sır da bence vardır ama bunu masonlar bilir, biz haricilerin kesin biliyorum demesi çok zor...

Sevgiler.

Sırdan kastım sadece masonların ulaşabildiği eski kaynaklar olabilir mesela.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 14, 2020, 07:39:00 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta sır dördüncü, altıncı, yirmi üçüncü, yirmi dördüncü ve otuz ikinci derecelerinde ketumiyet veya sır kelimesi olarak geçtiğine göre vardır. Bu sırrın ne olduğunu bir Mason söylemediği sürece (ki bu kelimenin anlamına aykırı) bir harici olarak bilemeyiz. Bunu ancak o sırrı bilmesi gerekenler bilir. Başka türlüsü sır olmazdı zaten.
Ketumiyet ve sır karıştırıl mamalı. Çünkü ketumiyet sırrı tutan demektir.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2020, 07:51:47 ös Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 14, 2020, 07:54:44 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özellikle bizim toplumumuzda var olan ön yargıları da göz önünde bulundurunca ketumiyet olmazsa olmaz diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Nisan 14, 2020, 08:00:31 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonlukta sır dördüncü, altıncı, yirmi üçüncü ve yirmi dördüncü derecelerinde ketumiyet veya sır kelimesi olarak geçtiğine göre vardır. Bu sırrın ne olduğunu bir Mason söylemediği sürece (ki bu kelimenin anlamına aykırı) bir harici olarak bilemeyiz. Bunu ancak o sırrı bilmesi gerekenler bilir. Başka türlüsü sır olmazdı zaten.
Saygılarımla.

Ketumiyet sadece sır tutmak mıdır acaba? TDK'ye göre "ketumiyet"in kelime anlamı "ağzı sıkılıktır"

İki örnekle açıklayayım:

1- Yazılı ve görsel basında, Masonluğa karşı sıkça suçlayıcı ifadeler görürsünüz. Ülkemizdeki Mason Dernekleri, çoğu zaman bu suçlamalara yanıt vermeye tenezzül etmez. Bu durumda ortada bir sır var mıdır?

2- Bir Mason, başka bir Masonun kimliğini açıklayamaz (kendisi daha önce açıklamadı ise). Halbuki, Masonik Kurumlar, ülkemizde resmi dernekler oldukları için, üyelerinin listesi, birçok devlet biriminde mevcuttur (Valilikler, Dernekler Masası, Emniyet, İçişleri vs.)

Yani Masonların isimleri sır değil. Devletimiz kimin Mason olup olmadığını biliyor. Ama bir Mason yine de, hiçbir ortamda kimin Mason olduğunu açıklamaz.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 14, 2020, 08:37:04 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta sır dördüncü, altıncı, yirmi üçüncü ve yirmi dördüncü derecelerinde ketumiyet veya sır kelimesi olarak geçtiğine göre vardır. Bu sırrın ne olduğunu bir Mason söylemediği sürece (ki bu kelimenin anlamına aykırı) bir harici olarak bilemeyiz. Bunu ancak o sırrı bilmesi gerekenler bilir. Başka türlüsü sır olmazdı zaten.
Saygılarımla.

Ketumiyet sadece sır tutmak mıdır acaba? TDK'ye göre "ketumiyet"in kelime anlamı "ağzı sıkılıktır"

İki örnekle açıklayayım:

1- Yazılı ve görsel basında, Masonluğa karşı sıkça suçlayıcı ifadeler görürsünüz. Ülkemizdeki Mason Dernekleri, çoğu zaman bu suçlamalara yanıt vermeye tenezzül etmez. Bu durumda ortada bir sır var mıdır?

2- Bir Mason, başka bir Masonun kimliğini açıklayamaz (kendisi daha önce açıklamadı ise). Halbuki, Masonik Kurumlar, ülkemizde resmi dernekler oldukları için, üyelerinin listesi, birçok devlet biriminde mevcuttur (Valilikler, Dernekler Masası, Emniyet, İçişleri vs.)

Yani Masonların isimleri sır değil. Devletimiz kimin Mason olup olmadığını biliyor. Ama bir Mason yine de, hiçbir ortamda kimin Mason olduğunu açıklamaz.
Sayın Caliper,
İstanbul'da bir Loca aşırı dinci bir grubun saldırısına uğramıştı basından gördüğüm kadarıyla. Bu ve bunun gibi durumlar oluşmasın diye ketumiyet olmalı ama sırdan kasıt bunlar değildir bence. Sayın Mandıra Filozofu'nun da dediği gibi sadece Masonların ulaşabileceği eski kaynaklar ve varoluş üzerine vs.öğretiler olabilir.
Değil bir kişinin Mason olduğunu açıklamak bir yana dursun, namaz kılmayana bile bakış"dinsiz" şeklindedir. Gerçi tanıdığım birkaç"dinsiz"arkadaş, hepsine bedeldir. Maalesef toplumumuz bağnaz fikirlere sahiptir. Kendisi gibi olmayan hiçbir kişiye tahammül etmemektedir. Hele bu Masonluk olunca... Her kötülüğün altında Masonluğun olduğu inancı bir şekilde yenilmeli ama Sizin de söylediğiniz gibi pek kaile alınmayıp tenezzül edilmiyor. Buna bir yerde hak veriyorum. Çünkü bağnaz fikirleri olan kimseyle hakikatler konuşulmaz.
Saygılarımla.

Nisan 14, 2020, 09:20:44 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Caliper,  "konuşmak" bir eylemdir. Her eylemin sonuçları olduğu gibi bu eylemin de sonuçları olacaktır. Kişinin söylediği şeylere dışarıdan bakabilmesi, söylediklerinin başkaları tarafından farklı yorumlanabileceğinin farkındalığına sahip bir "öngörü" ile konuşması ve sadece gerekliyse konuşması önemlidir. Bunun dışındaki durumlarda "susmak" konuşmaktan çok daha etkili olabilir. Özellikle de muhatabımız olan kişinin karşıt veya düşmanca amaçları varsa ve bu doğrultuda ilerleyebilmek için sorular sorup bizi yönlendirmeye ve söylediklerimizi saptırmaya niyetliyse, bu durumu sezebilmek ve susabilme yeteneğini gösterebilmek büyük bir erdemdir. Ketumiyete bu perspektiften bakılabilir.

Sır ise sadece belirli kişiler tarafından bilinen şeydir. Yani sır kelimesi, sırdan habersiz olan, sırrı bilmeyen kişilerin varlığına işaret eder

Peki masonlukta durum nedir?

Masonlar çoğunlukla ketumdurlar diyebiliriz.

Ancak sır sahibi midirler?

Olaya ritüellerin gizliliği açısından bakarsak ve bunları bilmeyen kişiler olduğunu göz önüne alırsak  bunlara "sır" diyebiliriz. Burada önemli olan nokta "sır" kelimesinin öğrenildiği kişiyi şaşırtıcı onu şoke edici bir anlam taşıyıp taşımadığıdır. Yani kişi sırrı öğrenince, dünyası, bildikleri ve inandıkları sarsılır mı sarsılmaz mı? Öğrendiği şeyler genel kitlelerin anlayışı ve yaşam biçimiyle tezatlık gösterir mi göstermez mi?

Bunu bilmek için mason olmak gerekir. Hatta belki bu da yetmez, masonluğun bilinen tüm derecelerine erişmiş olmak tüm kaynaklarına ulaşabilir durumda olmak gerekir.

Peki sayın Caliper , siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Söyledikleriniz şeylere bakınca, masonlukla ilgili ortada büyük bir "sır" olmadığı ya da en azından sizin henüz böyle bir şey öğrenmediğiniz gibi bir izlenime kapıldım.
Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool

Nisan 14, 2020, 09:33:13 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

9 Mart 2004 yılında HKEMBL'ye bağlı Yakacık Mabedine, Kardeş Sofrası sırasında teröristlerce bir saldırı yapılmıştır ve saldırı sonucu ebediyete intikal edenler olmuştur.

Ülkemizde Mason olmanın getirdiği, ekstra mücadeleler vardır maalesef, dünyada da vardır aslına bakarsanız, ülkemizde tartışmasız daha fazladır bu mücadele.  Bu bizim daha da ketum olmamızı gerektirir. Ama İngiltere, ABD gibi ülkelerde Mason sayısı yüz binlerle, milyonlarla ifade edilir. Onlar ketum değil mi?

Yani ketum olmanın tek gereksinimi güvenlik endişesi mi veya dünyada ve ülkemizde Masonluğa karşı olan önyargı mı?

Nisan 14, 2020, 09:41:06 ös
Yanıtla #8

9 Mart 2004 yılında HKEMBL'ye bağlı Yakacık Mabedine, Kardeş Sofrası sırasında teröristlerce bir saldırı yapılmıştır ve saldırı sonucu ebediyete intikal edenler olmuştur.

Ülkemizde Mason olmanın getirdiği, ekstra mücadeleler vardır maalesef, dünyada da vardır aslına bakarsanız, ülkemizde tartışmasız daha fazladır bu mücadele.  Bu bizim daha da ketum olmamızı gerektirir. Ama İngiltere, ABD gibi ülkelerde Mason sayısı yüz binlerle, milyonlarla ifade edilir. Onlar ketum değil mi?

Yani ketum olmanın tek gereksinimi güvenlik endişesi mi veya dünyada ve ülkemizde Masonluğa karşı olan önyargı mı?

Bu(ketumluk) birazda inisiasyonun daha başarılı olması için böyle. Çünkü gevşek ve herşeyin bilindiği bir ortamda inisiasyon da etkili olamayabilir.

Bu dediklerim tahmin sadece. Yanlış olabilir tabiki.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2020, 09:48:24 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 14, 2020, 09:43:19 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Caliper,  "konuşmak" bir eylemdir. Her eylemin sonuçları olduğu gibi bu eylemin de sonuçları olacaktır. Kişinin söylediği şeylere dışarıdan bakabilmesi, söylediklerinin başkaları tarafından farklı yorumlanabileceğinin farkındalığına sahip bir "öngörü" ile konuşması ve sadece gerekliyse konuşması önemlidir. Bunun dışındaki durumlarda "susmak" konuşmaktan çok daha etkili olabilir. Özellikle de muhatabımız olan kişinin karşıt veya düşmanca amaçları varsa ve bu doğrultuda ilerleyebilmek için sorular sorup bizi yönlendirmeye ve söylediklerimizi saptırmaya niyetliyse, bu durumu sezebilmek ve susabilme yeteneğini gösterebilmek büyük bir erdemdir. Ketumiyete bu perspektiften bakılabilir.

Sır ise sadece belirli kişiler tarafından bilinen şeydir. Yani sır kelimesi, sırdan habersiz olan, sırrı bilmeyen kişilerin varlığına işaret eder

Peki masonlukta durum nedir?

Masonlar çoğunlukla ketumdurlar diyebiliriz.

Ancak sır sahibi midirler?

Olaya ritüellerin gizliliği açısından bakarsak ve bunları bilmeyen kişiler olduğunu göz önüne alırsak  bunlara "sır" diyebiliriz. Burada önemli olan nokta "sır" kelimesinin öğrenildiği kişiyi şaşırtıcı onu şoke edici bir anlam taşıyıp taşımadığıdır. Yani kişi sırrı öğrenince, dünyası, bildikleri ve inandıkları sarsılır mı sarsılmaz mı? Öğrendiği şeyler genel kitlelerin anlayışı ve yaşam biçimiyle tezatlık gösterir mi göstermez mi?

Bunu bilmek için mason olmak gerekir. Hatta belki bu da yetmez, masonluğun bilinen tüm derecelerine erişmiş olmak tüm kaynaklarına ulaşabilir durumda olmak gerekir.

Peki sayın Caliper , siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Söyledikleriniz şeylere bakınca, masonlukla ilgili ortada büyük bir "sır" olmadığı ya da en azından sizin henüz böyle bir şey öğrenmediğiniz gibi bir izlenime kapıldım.

Ben hiçbir şey demek istemiyorum Sayın Oğuz. Sadece birtakım kavramları netleştirmek istiyorum. Ketumiyet ile sır kavramlarının karışmaması için.

Sorduğum sorunun cevabı var mı cidden? :)

Sanırım bu başlığı takip etmek ve biraz da araştırmak zorundasınız.

Ama ipuçları olacak merak etmeyin.