Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir masonun, başkalarının da mason olmasını istemesi  (Okunma sayısı 3300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2017, 08:29:54 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir kişi mason olmak ister.
Fakat onun istemesi yetmez. Bunu en az bir mason da istemelidir.
Biliyoruz.
Beri yanda bir mason, tanıdığı ya da tanımadığı, nitelikleri mason olmaya elverişli başkalarının da mason olmasını ister.
Niçin acaba?
Ucu açık bir soru... Bilgiye dayalı bir soru değil ama Masonluğu ve masonları  bilerek yorum  getirilmesi gereken bir soru.
İlgilenenler buyursun...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 26, 2017, 08:37:01 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 26, 2017, 09:55:18 ös
Yanıtla #2

Sen Özelsin

Mart 26, 2017, 10:09:09 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Neden ışığın artması yahut ışığın bilincine varmak olsa bu sorunun cevabı olmazdı.
O bahsi edilen kişi bu işi yapsa basit olurdu.
Bu soruyu okuyunca aklıma iskenderi pala nin od isimli kitabı geldi.
Taptuk Emre ile isteyen yunusun hikayesi.40 yılını aldı yunusun taptugu anlaması.
Masonlar yukarıda Adam in bahsettiği şeyi yapmaları kendilerini Taptuk Emre gibi gördükleri zamanmi olur acaba?

Sorunun mantıklı bir cevabı olması için bir derinliği olması lazım.
Soru daki teklifi yapacak mason ne kadar ergindir acaba?

Hacı Bektaş yunusun içindeki o koca yunusu görüp onu taptuga yolladığı gibi bir mason da kişideki cevheri görürmü?

Sonra cevaplamaya uğraşalım.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 26, 2017, 10:11:32 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Masonlar "Esitlik,Özgürlük ve Kardeslik" ilkelerini ve istemlerini sadece kendileri icin degil bütün insanlik icin isterler.

Bu baglamda kendi ideallerine uygun gördükleri her insanida aralarina katmayi, aralarinda görmeyi isterler ve  " saflari SIKLASTIRMAYI" herzaman kendilerina görev sayarlar.

Bu konuda, kendi tanikligim cercevesinde söylüyorum, herkese aciklar, ister bir mühendis, ister avukar, ister taxi söförü, ister kücük memur.

Yeterki insanin ictenligini görsünler ve inansinlar.

Mart 26, 2017, 11:19:27 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

O kadar da değil, böyle anlatıp insanlara umut verilmesini doğru bulmuyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 27, 2017, 12:02:35 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir kişi mason olmak ister.
Fakat onun istemesi yetmez. Bunu en az bir mason da istemelidir.
Biliyoruz.
Beri yanda bir mason, tanıdığı ya da tanımadığı, nitelikleri mason olmaya elverişli başkalarının da mason olmasını ister.
Niçin acaba?
Ucu açık bir soru... Bilgiye dayalı bir soru değil ama Masonluğu ve masonları  bilerek yorum  getirilmesi gereken bir soru.
İlgilenenler buyursun...

Bu sorunun cevabı sadece masonlugu bilenler ise forumda doğru cevap veren,masonları bilen ise yine çıkmaz. Cevap için masonluk harici ezoterik öğretileri de bilmek gerek en azından biraz.Mesela ben Alşah dostumun ne demek istediğini gayet iyi anladım.

Kim ne derse desin bu ifadenin cevabı bence tamda net olarak od  (ateş)isimli kitaptan var.
Kısaca ancak yananı yanan ,ateşi ateş olan bilir koru gördüğünde ateş olacağını anlar.
Buda o kadar kolay değil,olmadan olunmaz,kör olmadan ateşe dönüsemezsin. Olsa idi bizde burada görürdük.
Bir Enelsır vardı burada içerisinde bir kor vardı ama ateş onu görmedi. Bir çok işim daha sayarım ateşin görmediği lakin bir ölçüt lazım ,kıstas lazım cevap için o teklifi yapacak olan ateş erginmi?

EDMUND BURKE

Mart 27, 2017, 12:12:02 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben oldukça ictenim,okadar ki kendim bile şaşırıyorum bana.Belki cesur olduğumdandır.
Ben çok açık söyledim hep bana teklif yapılsa hayır derim diye,ikna olmadığım soruları ile ben mason olsam sorardım neden diye?
Masonların aradığı kıstaslar erdemleri benim ve  bir çok haricinin taşımadığınî da tasidiginida burada bilemeyiz.
Arzu kadar arzusuzlukta önemlidir ,masonlar arzu edenleri ararken arzu etmeyenleri neden anlamaya önem vermez acaba?

EDMUND BURKE

Mart 27, 2017, 12:19:47 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonların üye sayılarını arttırma gibi bir amaçları yoktur. O yüzden arzu etmeyenleri anlamaya neden önem versinler? Kimse kimseyi zorla mason yapmak için çalışmaz. O yüzdendir ki kapıyı çalmak esastır. Tabii doğru kapı olması da ayrı bir konu...

Mart 27, 2017, 01:09:04 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

''Mum olmak kolay değildir, Işık saçmak için önce yanmak gerek.'' - Mevlana

“Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez.” - Mevlana

Bir mum tek başına Dünya'yı aydınlatamaz. İster ki başka mumlar bulup ateşimi onlarla paylaşayım ki ülkümü gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşayım.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe