Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 24 Kasım Öğretmenler Günü  (Okunma sayısı 10507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 24, 2008, 12:40:28 öö
  • Ziyaretçi

Bu gün 24 Kasım pazartesi, Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri Başöğretmeni olmasının 80. yıl dönümünü kutluyoruz.
   Halkımızın yüzyıllardır içinde bırakıldığı orta çağ geriliğine karşı, eğitim cephesinde başlatılan mücadele Atatürk aydınlanmasının en önemli aşamalarından biridir.Bunun için de okuryazarlığın yaygınlaşması gerekmektedir. 1 Kasım 1928’de kabul edilen Latin harfleri, hesimizin de bildiği gibi ,yazımız ile dilimiz arasındaki uyumu sağlamıştır. Yeni Türk harflerinin öğretilmesi için, genç yaşta yitirdiğimiz Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in girişimleriyle, Millet Mektepleri kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, bu vesile ile Millet Mekteplerinin ve ulusumuzun Başöğretmeni olmuştur.
   Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği, biz öğretmenler için büyük bir onur ve gurur kaynağıdır.
                     Atatürk’ün ve Cumhuriyetimizin ışığını taşıyan bütün dostların  günü kutlu olsun!
                                                                                                                                                Saygıyla.

Kasım 24, 2008, 09:03:02 öö
Yanıtla #1

Evet, aynı şekilde Dileklerimi ve Temennilerimi Sunuyorum.

Ayrıca;

Benim için bu yaşantımda çok Önemli derecede yer tutan ( Onlar, Kendilerini biliyorlar ) Saygıdeğer Öğretmenlerime Sevgi ve Saygı'yla bu Anlamlı günde Minnet ve Şükranlarımı bir kez daha bildiriyorum.

Her daim Huzurlu ve Mutlu olmalarını Diliyorum.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2008, 09:05:16 öö Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 24, 2008, 12:29:39 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ek iş yapmak zorunda kalmadan evlerine ekmek götürebilecekleri, gelecek tasası yaşamadan ders verebilecekleri, iş güvencelerinin -vekil öğretmenlik, sözleşmeli öğretmenlik vs.- ellerinden alınmadan çalışabilecekleri bir yaşamı görmeleri temennisiyle, tüm Eğitimcilerin gününü kutlarım.

Ebedi Başöğretmeni bu vesile ile bir kez daha rahmet, gıpta ve özlemle anıyorum. Onun öğretmenlere verdiği değerin binde birinin bile bugün gösterilmiyor olmasının üzüntüsünü yaşıyor ve bir gün Ebedi Başöğretmenin o inceliğinin tüm topluma ve yönetenlere egemen olması umudunu taşıyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2008, 12:32:11 ös Gönderen: skullG »

Kasım 24, 2008, 12:39:58 ös
Yanıtla #3

Gün be gün nadasa bırakılan eğitim sistemimizin değişmesi dileklerimle. Öğretmenler bir topluluktan bir millet yaratan ona hedef ve örnek veren liderlerdir. Yaydıkları ışık hiç sönmesin.

Kasım 25, 2008, 01:22:38 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Öğretmenlere hak ettikleri değer verilmiyor..

Kasım 25, 2008, 04:15:40 ös
Yanıtla #5
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sevgili SkullG,

yazdiginiz cümleler icin sizi tebrik ederim. Ögretmenlerimizin ek is yapmadan, gelecek kaygisi yerine ilim ve bilim icin düsünceleri olmasini ve daima Basögretmenin izlerinde olmalarini temenni ederim.

Sevgi ve Saygilarimla
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Kasım 25, 2008, 04:33:01 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Öğretmenliği eğitim vermek yerine meslek olarak yapan,

sınırlarımız içerisinde şehir beğenmeyip tayini çıktığında da torpil bulmaya çalışan,

ingilizce öğretmeni olup ingilizce konuşamayan,
Kaynak: http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=155119

Amerika'da Amerikalı öğretmenlerin kalitesi, öğretemediği kişiyle belirlenip,ben bu öğrenciye öğretemiyorum demekten utanırken,Türkiye'deki utanmaz ve başarısız öğretmenlerin,

Öğrencilere birşeyler öğretmek yerine sınava hazırlayanların,

Time dergisinin 2 sayfa ayırdığı ve  "The Good Teacher" başlığı attığı Prof. Dr. Tanju Ergil gibi olamayan,
Kaynak: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,864361,00.html?promoid=googlep

2-3 ay yazın yatarak maaş alan, devletin imkanlarının ve maaşının az olduğunu söyleyip devletin verdiği maaşın karşılığını vermeyen,

Öğretmen demeye bin şahit gerektiren Atatürk'e layık olamayan öğretmenlerin, öğretmenler günü kutlu olmasın.

Kasım 26, 2008, 02:21:41 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Arkadaşlar , dün yazdığım Öğretmenler Günü ile ilgili kısacık yazımı bir parça daha açma gereği duydum.Umarım sıkılmazsınız.
   24 Kasım 1928 Mustafa Kemal Atatürk'ün Başöğretmen olduğu tarihtir.( Ayrıca  Kasım 1934  M.Kemal'in  ATATÜRK  soyadını aldığı tarihtir)
   Devrimler eğitim yoluyla işlerlik kazanacağına göre ; o halde 24 Kasım da , Cumhuriyet devrimlerinin temelidir diyebiliriz .
   24 Kasımlarda kutladığımız Öğretmenler Günü'nün asıl önemi, Atatürk'ün başlattığı aydınlanma sürecinin devam ettirilmesi yönündeki inançtır.Bu yolda emeği geçen,Başta M.Kemal ATATÜRK olmak üzere,Mustafa Necati ler , Hasan Ali YÜCEL ler ( Şair Can YÜCEL'in Babası) , İsmail Hakkı TONGUÇ lar gibi büyük insanların aziz hatıraları önünde saygıyla eğilirken , bu inancı taşıyan ve yüzü aydınlıktan yana olan tüm insanların Öğretmenler Günü tekrar kutluyorum.
                                                                                Saygıyla

Kasım 26, 2008, 05:55:20 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Fettoşun müridleri üç kuruşa sevinerek papua yeni gine gibi dünyanın bir ucu yerlerdeki okullarına ve ırak gibi tehlikeleri yerlerdeki okullarına giderken bizim öğretmenlerimiz kendi yaşadığı şehirlerden çıkmak istemiyorlar.Çünkü öğretmenliği meslek olarak olarak görüyorlar.
Sağlam bir iş, 2-3 ay yaz tatili,günün yarısı çalışma ve haketmedikleri bir para.Bunları bilmek onlara güzel bir haz veriyor.
Bunları devlet okulları için sölüyorum, zaten fikrimce tüm devlet okulları özelleştirilmeli.

Kasım 26, 2008, 06:10:02 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hazir bu konu acilmisken, tartisilmasi gereken onemli bir detay daha var; "Milli Egitim". Adi ustunde, MILLI. Ama egitim sistemimiz ne kadar milli, baska bir deyisle milli mi?

Gorusleri merak ediyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...