Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2007, 12:33:32 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

bence insnlarýn masonluk gibi bir yolu seçme karalarýndaki tutukluk tamamiyle oluþumun hakkýnda çýkan haberler ve oluþumun çok gizliilik içinde bir duruþ sergilemesinden kaynaklanýyor bunun haricinde sanýrým masonluða üye olan kimselerin tekrar çýkma veye katýlmama gibi durumlarý söz konusu olmamasýndan da kaynaklanýyor

Bu konuda size katılıyorum. Ayrıca masonluğa giriş şartlarının da yumuşatılmaması gerektiğini düşünüyorum, bu topluluk bu kadar uzun süre var olmasını biraz da bu şartlara borçlu gibime geliyor.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 15, 2007, 03:04:54 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Herkese merhaba;
Ben İzmir'de yaşıyorum. Ailemin ve benim çevremin çok geniş olmasına rağmen açıkçası "Mason" olarak tanıdığım hiç kimse yok, daha doğrusu belkide vardır ama ben bilmiyorum. İnsanlara da gidip sen "Mason"musun diye soramayacağıma göre? Bilme şansım epey azalıyor!
Belkide tanıdıklarım arasında mutlaka sizlerden biri vardır!
Ayrıca İzmirde bildiğim kadarı ile binanız Alsancakta sanırım bir tek. Ve kesinlikle oraya gidip kendimi tanıtmaya ve niyetimi anlatmaya karar verdim!
ve sizin fikrinizi almak istiyorum!

Sayin bawaa,

Kalbinizde zaten bir Mason iseniz, uygun goruldugunuzde teklif gelecektir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 15, 2007, 04:51:11 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Dunya nufusunun neredeyse %49 u' kadinlar, 6 milyar 300 milyon nufusun asagi yukari 3 milyar 50 milyonunu da cocuklar olusturuyor. Dunyada erkekler kadınlardan ortalama 8 yas once ölüyor. Yine bu nufusun en zengin orani %10 civarinda. Dunya genelinin  %60'i kentlerde ve metropollerde yasiyor. Bu durumda masonlar nufuslarini nasil dengeliyorlar? Yani bu tur istatistikler gozonunde bulunduruluyor mu toplantilarinizda? "Quantity degil quality onemli" tezinize katiliyorum ancak bu tez maalesef nufusun gun gectikce erimesine mani olmuyor. Bu durumda nufusunuzu korumak, cogaltmak veya erimesine mani olmak icin hayata gecirmeyi dusundugunuz projeleriniz var mi?

Ornegin Yahudilerin de nufus erimesi gibi buyuk bir sorunu var dunya genelinde ve bu sorunu sadece evlenip cogalarak gidermeyi amacliyoruz ancak bu yine de nufusun hizla  erimesine mani olamiyor.
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2007, 05:03:27 ös Gönderen: Sebnem »

Kasım 15, 2007, 05:03:54 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

şimdi "var" denilse "ne" denecek e ona da cevap veril(e)meyecek... ama demografi ile ilgili çalışmalar eminim ki yapılıyordur...

ama isterseniz TUİK'in verilerinden faydalanarak siz de bir demografik çalışma yapabilirsiniz. Mason olmak için gereken (ön) koşullar sıralayarak istatistiki bir inceleme yaparsanız da büyük ihtimalle TR için yaklaşık 2 milyon kişinin mason adayı olabileceğini yani nufusun yaklaşık %98lik kısmının mason olamayacağı sonucuna varırsınız.

Kasım 15, 2007, 05:19:28 ös
Yanıtla #14
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Sebnem,

Bircok yetersiz (kalitesiz) uyenin Masonluga verecegi ile tek bir "Kalbinde Mason olmus" (kaliteli) uyenin verecekleri arasindaki farki bildigimizden dolayi uye sayisinin azalmasini onemsemiyoruz. Sorunuzu  Amerika baz alinarak soruyorsaniz, bir miktar hakli oldugunuzu soyleyebilirim. Ancak bununda aciklamasini gerekli konu basligi altinda uzunca yapmaktan memnun olurum.

Dunya geneline bakildiginda Mason sayisinin (ortalama olarak) esit miktarlarda seyrettigi gorulur. Elbette bazi yillar hafif artislar gosterdigi gibi, bazi yillar ise alcalmalar oldugu gorulur. Ancak uye sayisini korumak yada arttirmak icin belirli yontemler uygulanmiyor.

Dunya uzerindeki Masonlar azaldikca daha cok merak edilen ve uye olunmak istenen bir topluluk olacaktir. Sayilari cogaldiginda ise merak ve ilginin dusmesi ile yine ortalama uye sayisini yakalayacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 09, 2009, 03:48:57 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Ailemin ve benim çevremin çok geniş olmasına rağmen açıkçası "Mason" olarak tanıdığım hiç kimse yok, daha doğrusu belkide vardır ama ben bilmiyorum. İnsanlara da gidip sen "Mason"musun diye soramayacağıma göre? Bilme şansım epey azalıyor!
Belkide tanıdıklarım arasında mutlaka sizlerden biri vardır!
sevgili bawaa.. insan belirli bir olgunluğa ve seviyeye erişince etrafındakilere daha farklı bakıp yorumlayabiliyor. Mason olmamama, neredeyse hiç bir sembol veya işaret bilmememe rağmen bazen uzun süredir tanıdığın bazı insanların tavrından, hareketlerinden veya söylemlerinden o kişinin mason olup olmadığını çıkarabiliyorsun. Karşındaki insanlar gerçekten "İYİ" ise bir kere daha incele o insanları..
Sevgiyle..

Ocak 09, 2009, 07:12:58 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

şahsen benim yakınımda loca yok. bazı arkadaşlarıma önerdim çok büyük tepkiyle karşılaştım.yani mason lafı onların kükremesine yetti.

Ocak 10, 2009, 01:15:12 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

şahsen benim yakınımda loca yok. bazı arkadaşlarıma önerdim çok büyük tepkiyle karşılaştım.yani mason lafı onların kükremesine yetti.
Sayın patolojik,
İnsanların kükremesi onların bir takım önyargılarının olmasının en büyük kanıtı. Tam olarak bilemediğiniz bir oluşum için niye kükreyesiniz ki? Bence siz yanlış insanlara masonluk hakkında önerilerde bulunmuşsunuz ki bu size bir fikir vermeyebilir. Meyve veren ağaç taşlanır misali etrafınızdaki insanlar da böyle bir tepki vermiş gibime geliyor. Bence daha uygun insanlarla bu konuyu konuşmanızda fayda var.
Saygılar...

Haziran 24, 2011, 12:49:09 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Ulasmak kolay degil. Haklisiniz. Yanliz yeteri kadar istenirse Masonlar ile irtibata gecilebilir ve gorusulebilir.  Fakat size teklif gelmesi, Mason olma ihtimalinizi cok daha yukseltecektir. Sizin kapiyi calmaniz durumunda elbette cok daha zor ve uzun bir surecten gececeksinizdir. Yanliz kapiyi calmadan once aynaya bakmanizi ve gereken herseyin sizde olup olmadigindan emin olmanizi tavsiye ederim. Nitekim eger reddedilirseniz bir daha hayatiniz boyunca Mason olma ihtimaliniz cok zorlasacaktir. Bu nedenle, oncelikle okulunuz, aileniz, ekonomik ve kulturel ozgurluklerinizi elinize aldiktan sonra, hayatinizi tam olarak kurup, belli bir yasa geldikten ve olgun bir karakter oldugunuzden emin olunca kapiyi calmanizi tavsiye ederim.

Elbette insanin kendi hakkinda 'ben yeterli olgunluga erdim' demesi  pek mumkun degil; ancak asgari kriterler konusunda bir oz-tetkik yapmasi mumkundur diye dusunuyorum. Bununla birlikte Sayin MASON'un belirttigi uzere kapiyi calmak gercekten de pek kolay degil.

Aslinda o kapiyi calmak, belli kararliliga eristikten sonra, ustelik bu konuda tesvik de aldiktan sonra o kadar da zor degil; asil zor olan o kapinin acilmasi. Bu baslik altinda yine cok defa yinelenmis olan 'kadinlarin masonlugu' ya da taninip taninmamalari konusuna girmeyecegim ama neticede Turkiye'de bir Kadin Mason Locasi var, dolayisiyla calinacak bir kapi da var. Fakat anladigim kadariyla, Sayin shemuel'in belirttigi "Önce beni tanıyın, uygun bulursanız önerirsiniz" yontemi burasi icin cok uygulanabilir degil.

Sayilari zaten cok kisitli olan kadin masonlar arasinda kimi, nasil taniyabiliriz? Kimseyi tanimiyorsak ne yapabiliriz? Belki bana soracaksiniz 'gitmeden once aynaya baktin mi?'. Makul bir sure dusunup baktigimi ve oyle karar verdigimi soyleyebilirim nacizane. Hatta iclerinden kimseyi tanimadigim icin yapabilecegim en iyi seyin ve tek secenegin direkt gidip konusmak oldugu tavsiyesini de yine Masonlardan aldım.  Fakat ne yazik ki tanidigim bu masonlar, bana kapiyi acabilecek olanlar degillerdi .. :)

Boyle bir durumda tam bir kisir dongu olusuyor. Sadece kimseyi tanimadigimiz icin vazgecmek cok mantikli ve kolay kabul edilebilir gelmiyor bana dogrusu... Baska bir usul var midir, yoksa biraz daha israrci mi olmali?

Sevgi ve saygilarimla.

Haziran 24, 2011, 12:58:07 öö
Yanıtla #19

Tanıdığınız Masonlar sizi gerçekten yeterli görüyorsa, tanışabileceğiniz bir KMBL üyesine ulaşabilir bence... İlla önermek demek değildir bu, birisiyle tanışmanız sağlanabilir...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz