Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hur / ozgur birey  (Okunma sayısı 17315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2020, 12:06:44 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HKEMBL olsun, OMBL olsun veya bazi yabanci BL'lar olsun, adaylik sartlari arasinda, hur/ozgur bir adam olmak sarti vardir.
Burda hur kavrami ile anlatilmak istenen nedir? Artes liberales veya dogmalar ile bir iliskisi varmidir?
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2020, 12:10:34 öö Gönderen: midyad »

Haziran 25, 2020, 12:58:08 öö
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Bence sorunuzun cevabı hem vardır, hem yoktur.
Masonluğa girecek kişinin bilimsel yöntemi benimsemiş, ve kendini her türlü dogmalardan ayrıştırmış olması beklenir.
Fakat bunun bir diploması, ispatı ya da herhangi bir belgesi yoktur. Dolayısıyla karar ve eylem, yoruma dayanarak gerçekleştirilir.
Eski kölelik zamanlarındaki hür olma kavramını detaya girmeye gerek görmeden geçer isek; hür ve özgür olmak kavramını hiçbir bağnazlık, dogma veya akla aykırılık olmaksızın özgür düşünceyi haiz kişilerin kuruma alınmasının amaçlandığı öngörülebilir.
Bu amacın, hedefi tam olarak tutturduğu söylenebilir mi? Elbette bunun en iyi cevabını sayın masonlar verebilir...
Olmamak, olmak..

Haziran 25, 2020, 07:48:59 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Bildiğimiz üzere Masonluk Operatif ve Spekülatif dönem olarak ikiye ayrılmaktadır. Free yani Hür/Özgür kavramı operatif dönemden beri kullanılmaktadır. Eski dönem taş ustaları da ikiye ayrılmaktadır. Biri normal günlük işleri yapan taş ustaları diğeri ise taş ustalığını çok iyi yapan sanat haline getirmiş bağımsız çalışan taş ustalarıdır. Anladığım kadarıyla bu kavram spekülatif döneme bu yüzden geçmiş olabilir.
Bu benim fikrimdir, hata olabilir.
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Haziran 25, 2020, 10:02:16 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürk'ün dediği gibi; "Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür" demek isteniyor fikrimce.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Haziran 25, 2020, 06:40:47 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Şimdi bir kaynaktan daha okuduğum,
Operatif dönemde Taş Ustaları belirli imtiyazlara sahipti. Bazıları serbest dolaşım hakkına sahip olmaları, bazı yasalardan ve vergilerden muaf tutuldukları için Hür/Özgür adını almış olabilirler.
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Haziran 26, 2020, 10:57:03 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Degerli bilgi ve tesvik edici katkilariniz icin tesekkur ediyorum.

Yazilanlari okudukca Freemason isminin onundeki hur/ozgur kavrami ile adaylik icin konulan hur / ozgur birey olma kavraminin ayni olmadigini dusunuyorum. Denildigi gibi meslek kurumunun belli basli mecburiyetlerden muaf olma durumu ile alakali verilmis (kazanilmis) bir isimdir. Meslek kurumunda calisan bireyler ozellikle bedensel isler ile ugrasiyorlardi. Bu gibi isleri icra etme ust tabaka tarafindan istenilen bir alan degildi.

Forumda alti cizilen nokta; masonlugun sadece tas duvarcilari ile ozdeslestirilmesi derine inilmesine engel olacagidir.  Yakin zamanda, ozellikle sayin ANARCHOSA’nin katkilarina ve kullandigi metaforlara bakildiginda Vitruvius, Cicero, Aristoteles ile kurulu koprulerin varligi kendini gosterecektir.

Geriye donup resme baktigimda, operatif ile spekulatif ayrimininin bana gereksiz geldigi gibi size de geliyor mu… Spekulatiflik daima vardi, oyle degil mi? Operatif masonlugun arac ve gerecleri de spekulatiflik icinde oteden beri kullaniliyordu.

Sayin ANARCHOSA,  soylediklerinizi, hizmetci bazinda degil de ‘hur dogmus’ anlaminda Cooke ms ve Browne’nin Masterkey calismalarinda buldum. Bu kavram da 1723 ten itibaren cesitli degisikliklere ugramistir. Yedi zincir veya kure ile ilgili yorumunuz ile bu kavramlar benim icin daha da netlesti.

Haziran 26, 2020, 01:48:32 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

16. yüzyılda, operatif mason locasında, simya ile uğraşan bir noter!
Hayat nelere kadir... :)
Olmamak, olmak..

Haziran 26, 2020, 03:13:45 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir notum da Spekülatif/Operatif meselesine. Bunun 1717 ile başladığını söyleyenler bile aslında mesleğin tamamen Spekülatif hale dönüşümünün 1815 yasası ile olduğunu artık söylüyor. Ancak meslek hiçbir zaman sadece Operatif oldu mu? Burası muamma... Unutmayalım ki Ceasar'ın Mimarı dediğimiz Vitrivius 10 ciltlik Mimari kitabında meslek erbabının Tıptan, Astronomiye, Geometri'den Şiire tüm sanatlara ilgi göstermesi gerektiğini binlerce yıl önce yazmıştır.

Kaldı ki az önce verdiğim 1598-1599 yıllarında yayımladığı yasalarla düzeni sağlayan ve localarda yazılı tutanak tutulmasını şart koştuğu için artık pek çok şeyin başlangıcı olarak o dönemki yazılı evrakı baz aldığımız Schaw yasaları döneminde bile locada spekülatif Mason olduğu biliniyor. Bu yönüyle John (James) Boswell ilk (bilinen) spekülatif mason  (8 Haziran 1600) olarak artık yerini almıştır. Nereden biliyoruz Spekülatif olduğunu? Bu kişi Schaw yasalarını kayda alan Noter'dir de ondan!

Ben size başka bir bilgi vereyim, belki de duymanız mümkün olmayan. Bu kişi bir Simyacıdır aynı zamanda! Onu nereden biliyoruz, 1591 yılında Privy Council'de cadılık, büyü, şeytana tapma gibi suçlarla yargılanması kayıtlarda geçmektedir.!

Bunu nereden öğrendik? Eh işte bu yüzden araştırma önemli...

https://freemasonry.bcy.ca/biography/boswell_j/boswell_j.html

Spekülatif üye olduğuna dair bir bilgi...
« Son Düzenleme: Haziran 26, 2020, 03:18:34 ös Gönderen: Zennn »
no one