Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Düşmanlığı  (Okunma sayısı 25907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2009, 08:35:25 öö
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığını açıp anlatmaya girişirken böylesine uzun süreceğini düşünmemiştim. Artık sıktı; aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyorum; bitirmeliyim.

Bu anlatımın başlarında değinmiş olduğum üzere; John Ankerberg Show adı altındaki bu kampanyanın amacı salt antimasonik propaganda yapmak ve Masonluk ile savaşmaktan oluşmuyordu. Dünya yüzünde tarih boyunca görülmüş ve günümüzde de yer yer görülmekle olan diğer antimasonik etkinliklerden oldukça farklı bir yaklaşımı vardı. Özellikle, Masonluğun örgütlenme şekli ve locaların çalışma yöntemi eleştiri konusu bile edilmiyordu. Çünkü bunlar, bu kampanyanın amacı bakımından hiç de önemli değildi anlaşılan; önemli tutulan, masonik ritüellerin kapsamı ve dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde verilmekte olan masonik öğretinin içeriğiydi.

Masonluk, bu kampanyanın dolaylı fakat kaçınılmaz hedeflerinden biriydi. Bence bunun da gözden kaçırılmaması gereken bir nedeni var:

Özellikle 1950’li yıllardan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kiliselerde görevli din adamları, dinsel dogmaları kırmaya başladı. Kendi alanlarının dışında da giderek bilgilenmeye ve bilinçlenmeye yöneldiler. İçlerinden birçoğu Masonluğa da girmiş. Zamanla, mason olan din görevlilerinin sayısı artış göstermiş. Masonluğun etkisiyle olsun ya da olmasın, Hıristiyanlıkta izlenmesi öngörülen dogmaları sorgulamaya girişmişler. Bununla da kalmayarak, çağdaş bilimin ortaya çıkarttığı gerçekler ile dinin dogmaları arasında çelişkiler başgösterince; bağnazca bir tulumla dogmalara sarılıp kalmak yerine, bilimin ve aklın kabul edemeyeceği saçmalıklara karşı çıkmaya başlamışlar. Bunları halka da anlatmaya yönelmişler; özellikle Pazar vaazlarında.

İşle bu olgu Kilise için çok tehlikeli bir durum olarak nitelenmiş. Dinin ve dogmalarının olduğu gibi tutulup korunması gerektiği görüşünde olan bazı çevrelerce, Masonluk da bu olumsuz gidişin sorumlularından sayılmış. Oysa Vatikan bile son zamanlarda ne denli yumuşadı bu bağlamda…

Nitekim John Ankerberg Show çerçevesinde, bu konuya da özenle ve uzun uzun değiniliyordu. Söylenenlerden birkaç örneğin özeti şöyle:

«Masonluk, bir Kilise gibi işlev görmekle, bir masonun yaşamında Kilise’nin yerini almaktadır. Din adamları, masonların aralarına girmesine izin vermemeli, Kilise’nin yönelimi üzerinde etkili olabilecek pozisyonlara geçmelerini engellemelidirler.»

«Masonların, Kutsal Metinler’i kendilerine göre ve masonik doktrinler uyarınca yorumlayarak değiştirmelerine karşı çıkılmalıdır. Tanrı, din adamlarına yalan yanlış öğretilerin karşısına dikilmelerini buyurmaz mı? Masonluk da bir yalan yanlış öğreti sistemi değil mi?... Bu yüzden tüm Hıristiyan liderlerinin, Masonluğun Kilise’de etkili olmaması için ellerinden geleni yapmaları gerekmez mi?

Tanrıya ve insanlığa karşı olan görevi herkese Hıristiyanlığı öğretmek, İsa’nın öğretilerini göstermek, onların bu asıl doğru olan yola girmelerini ve günahlarının bağışlanabilmesi için dua etmelerini sağlamak olan din adamları, herkesten önce kendilerini Masonluğun dışında tutmalı ve onunla savaşmalıdırlar.»

John Ankerberg, benim izleyebildiğimce bütün deyişlerinin sonuna şunları da eklemişti

«Masonluk üzerine birçok şeyler söyledik. Bunlardan bazısı çok sert bulunmuş olabilir. Bireysel olarak hiçbir masonu hedef almadığımızın da bilinmesini isteriz. Hiçbir masona “mason” olduğu için karşı değiliz ve onu kötülemiyoruz. Aksine. biz bu girişimi Tanrı’nın Sözü’ne ve onun kullarına olan sevgimizden, onların ruhsal gelişim ve saflıklarım sağlamaları dileğimizden ötürü yürütüyoruz. Çünkü Tanrı kullarını sever ve onların iyiliğini ister. Tanrı, bu sevgi ve ilgisini locada yer alıp gerçeği bilmeyenlerden de esirgemez.»

Kuşkusuz hepsi bundan ibaret olmasa gerek. Ben oradayken bu kadardı. Zaten bu konuda daha da ayrıntıya girmek isleyenlerin, belirtilen kitapları edinmeleri öneriliyordu; “hediyesi karşılığında”. Ben bunlardan ikisini sipariş edip almıştım.

ANKERBERG, John & WELDON, John
“The Facts on the Masonic Lodge”
Eugene, Oregon, 1989

ANKERBERG, John & WEI.DON, John
“Christianity and the Secret Teachings of the Masonic Lodge’
Chattanooga, Tennessee, 1989

Bütün bunların sonucunda kendimce bir değerlendirme yapabilirim. Zaten yaptım da; arada dayanamayıp kişisel görüşlerimi belirttim.

Bunların üzerine söylenecek, söylenmesi gereken bir şey varsa, söz masonlarda…

Sevgilerle,

BİTTİ

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.