Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı, neden hep bildiğini okur?  (Okunma sayısı 7642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 09, 2010, 05:44:11 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ek olarak;

İngiliz yazar C. S. Lewis'in de dediği gibi "Tanrı mükemmel ise insanlarını mutlu etmeyi isteyecektir ve Tanrı herşeye kadirse istediği şeyi yapacak güçte olacaktır. Fakat insanlar mutlu değiller. Bu nedenle Tanrı'nın da iyiliğe, güce ya da her ikisine de ihtiyacı vardır."

Bu konu ayrıca John Milton'un "Kaybolmuş Cennet" inde vurguladığı "insanı yargılamak için Tanrı'nın yolları" konusunun ta kendisiydi. Leibniz 18. Yüzyıla kadar bu soruna bir isim verdi:

"Teodicy" (Tanrı'nın tedbirlerini haklı çıkaran felsefe). Sözcük, Yunanca Theos (Tanrı) ve dike (adalet) kelimelerinden gelmektedir.
veritas lux mea.

Temmuz 09, 2010, 09:10:39 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Bu konuda uzun uzun yazmak isterdim;ama fırsatım olacağını pek sanmıyorum.Aslında tam da bana göre bir konu...

Tanrı,konuyu açandan da,katılımcı olanlardan da razı olsun.Olur inşallah...

Tanrı kim dir?...Bu soruya yanıt ararken sorgulamamız gereken daha net bir arayışı gözardı etmememiz gerekir.Tanrı kim veya "Ne"değildir?

Tanrı,isteyenden dileyenden yaradıldığı öngörülenden,uzakta ötede başka yerde,gökte,ulaşılması umulan farazi bir mekenda, farazi bir varlıkmıdır?

Bu soruya "evet"yanıtı verenler,farkında olmadan"Şirk"e düşmüşlerdir.

Ötede,sizden uzakta,sizden azade bir "Tanrı"yoktur!...Olamaz da..."Var"diyenler,kabukçulardır.Size şah damarınızdan daha yakın olan Tanrı,ancak ve ancak sizin dileklerininizi olamasa da,kabul ettiklerinizi size bahşeden Tanrı dır!...

Tanrı'dan geldiğini öngördünüz nimetleri,kendi kabullerinizle kıyaslayınca,Tanrı'nın sizin için seçtiklerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Saygılarımla

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 11, 2010, 02:33:03 ös
Yanıtla #12

Dünyanın bir seçim ortamı değil, bir sonuç ortamı olduğuna inanıyorum üst planlarda tasarlanan şeyler bu alt dünya(mız)da ortaya çıkıyor  ve  biz seçim yanılsamasında yaşıyoruz, zaten aksi hali olsaydı olacakları bilerek yaşayamazdık bundan acı duyardık. Bu yüzden gelecek saklanır ve bilinmesine izin verilmez çünkü zaten olacaklar bellidir küresel ısınmanın içinde bulunduğumuz günlerde ortaya çıkacağı net olduğu gibi, sizin kiminle ne zaman evleneceğiniz, çocuğunuzun tam nerede ne zaman doğacağı hangi mesleği seçeceğiniz de bellidir. Çünkü zaten doğmuş olduğunuz ortam, çevreniz sizi etkiler, siz onlara benzer ya da onların zıddı yönde tercihte bulunursunuz( burada kıstas gene onlardır, siz tercihte bulunduğunuzu düşünseniz de). Yani bir makinenin çıkardığı belli tarzdaki üründür aslında hayatın(m)ız.

Belki.. farklı düşündüğümüze sevindim çünkü olaya ben bir açıdan bakarken siz de başka açıdan bakmamı sağlıyorsunuz.. bu yönden..

Peki o zaman dünya ortamını ne şekilde nitelendirebiliriz ki? Eğer seçim ortamı değilse o zaman başka türlü şeylerle sarmalanmış bir tür yumak gibidir. Aslında nereden başlanılacağını tam olarak kestiremesem de sonuçta bu yumak bir şekilde çözülmeli, dimi?

Bakın, başkalarını bilemem ama ben, kendi hayatımdan yola çıkarak oluşturduğum bireysel düşüncelerimi ifade etmeye çalışırım, genellikle, ama gelgelelim önüme konulan seçeneklerden birini tercih ederek yoluma devam ettiğimi söyleyebilirim. Yani kendi yaşantımdan kaynaklanan deneyim ve tecrübeler sonucu burada ifade ettiğim bireysel düşüncelerimin kaynağı kendim olduğum için size göre elbette farklı ya da yanlış gelebilir. Bana göre seçim ortamıdır. :)

Saygılarla..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 12, 2010, 03:51:46 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Tanrı,neden hep bildiğini okur?

Tanrı'yı insani sıfatlarla düşündüğümüz için bu soruyu soruyoruz aslında.İnsanlara yakıştırılan bir şeydir 'bildiğini okuma'.Biz şimdi Tanrı'yı bu soruyla açıklamaya çalışırsak bu mümkün olmaz.

Tanrı kimdir? nedir? Acaba insan gibi düşünen ama kusursuz bilinçli bir varlık mı ya da sistemin kendisi mi ?

Bazılarının duaları,dilekleri kabul olurken bazılarınınki neden kabul olmuyor ya da bazı şeyler neden adaletli değil.Bunların cevabını doğru şekilde verebilmemiz için modern bilimin kuantum fiziğinden de yararlanarak şunu söylemek mümkün aslında.Tanrı,kusursuz bir sistem yaratıyor(adalet veya adaletsizlik olarak bakmayın,kusursuz olması işlerliği bakımından) bu sistemi hangi koşulda nasıl davranması,nasıl işlemesi gerektiği konusunda programlıyor.Ve dünya hayatı boyunca bu sisteme bir daha müdahale etmiyor.Bizim dileklerimizi kabul eden de,etmeyen de Tanrı değil,Tanrı'nın yaratmış olduğu sistem,bu yüzden duaları,dilekleri kabul etmede asla bir subjektiflik yok,çünkü sistem bir bilgisayar programı gibi işliyor.

Neden bazı şeyler istediğimiz gibi gidiyor ya da gitmiyor.Sistem bir olasılıklar zinciri...Bir davranışınız ,isteğiniz,projeniz için olabilecek bütün olasılıklar sistemin datasında mevcut.Yani bir isteğinizin olumlu,olumsuz,nötr bir şekilde sonuçlanacağını siz belirliyorsunuz.Sistemde hepsi mevcut ve olasılıklardan birini siz seçiyorsunuz.(Bunu seçmede bulunduğunuz frekans,yaydığınız titreşim,isteğinizin gücü vss. rol oynayanlar bunlar.)

Kader dediğiniz şey ise yine bunlarla bağlantılı olarak şu söylenebilir.Sizin seçenekleriniz var,3-4 değil de seçmeniz için 2 seçeneğe sahipsiniz,belli olan tek şey bu.Sizin hangisini seçeceğiniz ise tamamen size bağlı.

Son olarak sözlerimi onaylayacak bir kızılderili deyişiyle bitirmek istiyorum.

'Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Ulu Tanrı verir sen dokursun'.